Wiadomości

Druga jezdnia drogi S1 w kierunku lotniska w Katowicach oddana do użytku

Wczoraj została otwarta druga jezdnia drogi ekspresowej S1, która ułatwi dojazd do międzynarodowego lotniska Katowice-Pyrzowice. Ostatnie prace potrwają do 29 maja, a cała inwestycja pochłonęła niemal 122 mln brutto.

W poniedziałek do użytku została oddana druga jezdnia drogi ekspresowej S1 do międzynarodowego portu lotniczego Katowice-Pyrzowice. Odcinek liczy niespełna 10 kilometrów, lecz na obu jego końcach znajdują się jeszcze zwężenia i ograniczenia. Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na 29 maja br.

Konkretnie chodzi o rozbudowę trasy w kierunku lotniska w Katowicach od węzła dwujezdniowych dróg nr 1 i 86 w miejscowości Podwarpie do węzła Lotnisko (z drogą nr 913). O niewielkich utrudnieniach na tym fragmencie poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach Marek Prusak:

„Na początku i na końcu wybudowanego odcinka, tj. na węzłach Lotnisko oraz Podwarpie, wciąż obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu i zwężenie do jednego pasa. Ma to na celu umożliwienie dokończenia robót przez wykonawcę, polegających na likwidacji istniejących przewiązek na węzłach wraz z odtworzeniem pasa rozdziału i uciągleniem barier energochłonnych”.

Budowa S1 kosztowała niemal 122 mln brutto

Prace rozpoczęły się wiosną 2019 roku, a cała inwestycja pochłonęła 121,8 mln zł brutto. Wszystko przebiega zgodnie z podpisanym aneksem terminowym – droga zostanie otwarta w całości 29 maja. Odcinek S1 Pyrzowice–Podwarpie jest jednym z projektów przeznaczonych do realizacji, który uwzględnia rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 ( z perspektywą do 2025 roku).

To nie koniec inwestycji w tym rejonie. PBDK już planuje przebudowę odcinka od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej, budowę nowej trasy relacji Mysłowice – Bielsko-Biała oraz powstanie liczącej ok. 8,5 km tzw. obejścia Węgierskiej Górki.

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Popularne wpisy: