Wiadomości

Widoczny wzrost aut elektrycznych w Polsce. W samym 2021 roku zarejestrowano już ponad 12 tys. samochodów osobowych na prąd

Od stycznia do maja 2021 roku zarejestrowano w Polsce ponad 25 tys. aut osobowych z napędem elektrycznym i hybrydowym. Wzrost widoczny jest również w segmencie samochodów ciężarowych, motocykli i motorowerów oraz autobusów. Systematycznie też przybywa punktów ładowania pojazdów.

Według danych z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA, pod koniec maja 2021 roku zarejestrowano w Polsce ponad 25,4 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym i hybrydowym. Ponadto liczba publicznych punktów do ładowania pojazdów elektrycznych wyniosła niemal 1,5 tys.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) zakomunikowało, że w maju odnotowano w Polsce 25 407 zelektryfikowanych samochodów osobowych. To wzrost o 6 671 egzemplarzy w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku. Na ogólną liczbę składają się pojazdy elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) w liczbie 12 432 szt., natomiast pozostała część to auta z napędem hybrydowym typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 12 975 szt.

Elektryczne pojazdy w Polsce – samochody dostawcze, ciężarowe i autobusy

Dodatkowo przez pierwsze pięć miesięcy flota elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych powiększyła się w naszym kraju o 966 szt. Coraz więcej jest też elektrycznych jednośladów – 10 105 szt. z kolei liczba e-autobusów została poszerzona o kolejne 94 pojazdy.

PSPA podkreśliła też, że wraz z większą ilością właścicieli aut z napędem elektrycznym przybywa również punktów ładowania. W Polsce funkcjonuje obecnie 1 495 takich miejsc (2897 punktów). Zwrócono jednak uwagę, że tempo budowy elektrycznej infrastruktury spadło. Od maja 2019 do czerwca 2020 zainstalowano 479 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, zaś w ciągu kolejnych 12 miesięcy liczba ta wyniosła już tylko 322.

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Popularne wpisy: