Wiadomości

Volkswagen upokorzony za Wielkim Murem. Fatalna sprzedaż modelu ID.4 w Chinach

Volkswagen ID.4 to model, który o ile w Europie święci sukcesy, o tyle w Chinach nie wzbudza większych emocji. Majowa sprzedaż na poziomie 1213 egzemplarzy mówi samo za siebie. Media próbują znaleźć przyczynę tak słabych wyników sprzedażowych, natomiast Reuters dotarł do notatki, która jeszcze bardziej kompromituje Volkswagena.

Ponad połowa samochodów elektrycznych świata sprzedaje się w Chinach więc nic dziwnego, że koncerny motoryzacyjne tworzą auta z tego segmentu z myślą o tamtejszym rynku. Niestety ostatni okres pod tym względem nie jest najlepszy dla Volkswagena. Mowa tu o modelu ID.4, który w przeciwieństwie do Europy notuje fatalne wyniki sprzedaży za Wielkim Murem, co przekłada się na nie najlepszy wizerunek marki. W maju dzieło koncernu z Wolfsburga znalazło jedynie 1213 nabywców.

Volkswagen ID.4 to w pełni elektryczny SUV, który zadebiutował we wrześniu 2020 roku. Od tego czasu samochód został laureatem nagrody „World Car of the Year 2021”, a liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 12 tys. w zaledwie dwa miesiące od premiery. Niestety wielka popularność w Europie nie przekłada się na chiński rynek. Celem Volkswagena była sprzedaż ID.4 na poziomie 50-60 tys. egzemplarzy. Rzeczywistość okazała się brutalna, ponieważ w maju sprzedano nieco ponad 1200 sztuk elektrycznego SUV-a. To duże upokorzenie dla niemieckiej marki. Poniżenie jest tym większe, gdyż Reuters dotarł do notatki służbowej, w której prosi się pracowników o skupowanie samochodu!

Volkswagen ID.4 – auto, które nie potrafi samo zaparkować

Volkswagen podobnie jak Tesla sprzedaje elektryki w modelu agencyjnym. To oznacza, że Volkswagena ID. 4 można kupić w salonie lub stoisku w centrum handlowym. Model jak na razie jest wielką klapą w Chinach dlatego koncern próbuje ustalić co jest tego przyczyną zwłaszcza, że auto odnosi sukcesy na Starym Kontynencie.

Problem może tkwić w słabo rozwiniętej sieci sklepów, w których można nabyć ID.4. Według Automotive News przyczyną nikłej popularności SUV-a jest zwyczajnie większe zainteresowanie ofertą konkurentów z Teslą na czele. Samochód VW nie jest wyposażony chociażby w zaawansowane systemy autonomiczne lub sterowanie głosem. Firma konsultingowa AutoForesight z kolei uważa, że auto nie potrafi samo zaparkować.

Te fakty nie przemawiają za modelem ID.4 w Chinach, gdzie tamtejsi użytkownicy oczekują najwyższej technologii i przysłowiowego „science-fiction”. Na tym polu Volkswagen zdecydowanie ustępuje Tesli.

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Popularne wpisy: