Ford Kuga: Porównanie z MG HS, koszty eksploatacji i wymiary - co wybrać w segmencie hybrydowych SUV-ów?
Ford Kuga to model samochodu marki Ford, wprowadzony do oferty w 2012 roku, który w 2026 roku jest dostępny w wersjach TITANIUM, ST-LINE, ST-LINE X, ACTIVE i ACTIVE X z napędem hybrydowym łączącym silnik benzynowy i elektryczny. W niniejszej analizie przedstawiono wymiary Ford Kuga 2026 oraz jego porównanie z konkurencją - modelem MG HS, co pozwala ocenić różnice w rozmiarach, a także zestawić realne zużycie paliwa oraz ceny w polskim segmencie hybrydowych SUV-ów z 2026 roku.
Ford Kuga - podstawowe informacje i dostępne wersje wyposażenia
Ford Kuga jest hybrydowym SUV-em rynku europejskiego, który łączy tradycyjny silnik benzynowy o pojemności 2488 cm³ z nowoczesnym układem napędowym wyposażonym w silnik elektryczny o mocy 183 KM. Model ten zajmuje 35. miejsce w europejskim rankingu, choć w Polsce nie figuruje w pierwszej pięćdziesiątce najpopularniejszych samochodów. Dla porównania, nowy Ford Kuga wymiary to 462 cm długości, 188 cm szerokości, 168 cm wysokości oraz 271 cm rozstawu osi.
SUV Forda Kuga zadebiutował w 2026 roku jako druga generacja (Kuga 2024+), oferując ulepszoną dynamikę jazdy i niższe zużycie paliwa niż poprzednik. Hybrydowy układ napędowy zapewnia płynną jazdę zarówno w miejskim ruchu, jak i na trasach długodystansowych, a maksymalna prędkość wynosi 196 km/h.
Dostępne wersje wyposażenia Forda Kugi 2026 to: TITANIUM, ST-LINE, ST-LINE X, ACTIVE oraz ACTIVE X. Wersja TITANIUM koncentruje się na komforcie dla rodziny, oferując bogaty zestaw udogodnień i najnowsze rozwiązania technologiczne. Dla entuzystów sportowej jazdy istotną opcją jest ST-LINE, który podkreśla agresywną stylistykę zewnętrzną i wnętrze, a 8-biegowa automatyczna skrzynia nadaje dynamiki. Wersja ST-LINE X to premium wariant z dodatkowymi akcentami i najnowocześniejszym wyposażeniem, w tym pełnym pakietem bezpieczeństwa.
Terenowy charakter Forda Kuga oddaje wersja ACTIVE, która wyróżnia się podwyższonym prześwitem i specjalnym wykończeniem wnętrza chroniącym przed warunkami atmosferycznymi. Najbardziej wszechstronnym wyborem jest ACTIVE X, łączący zalety wszystkich poprzednich wariantów - styl sportowy, komfort rodzinny oraz zdolności terenowe. Wersja ST-Line X z napędem AWD kosztuje około 177 200 zł, co czyni ją najdroższą opcją w ofercie.
| Wersja | Napęd | Skrzynia | Audio | Tempomat | Czujniki | Kamera | Luzak | Podgrzewane fotele | Lusterka | Tapicerka | Nawigacja | LED |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TITANIUM | Przedni | 6-biegowa automatyczna | Standard | Tak | Tylne | Tak | Tak | Przednie | Standardowe | Tak | Opcjonalnie | Tak |
| ST-LINE | Przedni/AWD | 8-biegowa automatyczna | Standard | Tak | Przednie i tylne | Tak | Tak | Przednie | Podnoszane | Tak | Opcjonalnie | Tak |
| ST-LINE X | AWD | 8-biegowa automatyczna | Premium | Adaptacyjny | Przednie i tylne | Tak | Tak | Podgrzewane | Podgrzewane | Skórzana | W standardzie | Tak |
| ACTIVE | AWD | 8-biegowa automatyczna | Standard | Tak | Przednie i tylne | Tak | Tak | Przednie | Standardowe | Tak | Opcjonalnie | Tak |
| ACTIVE X | AWD | 8-biegowa automatyczna | Premium | Adaptacyjny | Przednie i tylne | Tak | Tak | Podgrzewane | Podgrzewane | Skórzana | W standardzie | Tak |
Wersja TITANIUM jest dedykowana rodzinom, które cenią sobie komfort jazdy i przestronne wnętrze. ST-LINE przyciąga użytkowników szukających sportowego charakteru - jego agresywna stylistyka i sportowe elementy wnętrza nadają samochodowi dynamiczny charakter. Dla maksymalnej funkcjonalności w każdych warunkach warto rozważyć wersję ACTIVE X, która łączy wszystkie istotne cechy poprzednich modeli.
Wysokie standardy wyposażenia w wersjach ST-Line X i ACTIVE X obejmują m.in. adaptacyjny tempomat, podgrzewane i wentylowane fotele przednie, skórzaną tapicerkę oraz rozbudowany system audio premium. Standardowo w każdej wersji znajdują się czujniki parkowania przednich i tylnych, kamera cofania oraz pełne oświetlenie LED w kabinie i zewnętrzne.
Ford Kuga MK2 - zmiany w porównaniu z poprzednią generacją Forda Kugi MK1
Druga generacja Forda Kugi wprowadza kilka istotnych zmian w porównaniu z poprzednikiem, które przekształcają ten model w bardziej komfortowy i nowoczesny SUV. Główne różnice dotyczą zarówno wymiarów, jak i wnętrza, a także zestawu nowości wyposażenia.
| Parametr | ford kuga mk2 | ford kuga mk1 |
|---|---|---|
| Długość [cm] | 462 | mniej niż 452 |
| Szerokość [cm] | 188 | mniej niż 180 |
| Rozstaw osi [cm] | 271 | mniej niż 265 |
Wydłużenie nadwozia o 5-10 cm w ford kuga mk2 przekłada się bezpośrednio na komfort drugiej i trzeciej osoby w rozstawie. Dla pasażera drugiego rzędu może to oznaczać różnicę między komfortową jazdą a uczuciem ściśnięcia. Dłuższy rozstaw osi to więc nie tylko liczba w specyfikacji, ale realna zaleta w codziennym użytkowaniu. Rozstaw osi o 6 cm dłuższy przekłada się na dodatkowe centymetry przy kolanach pasażerów drugiego rzędu. Ta różnica jest istotna dla dorosłych osób spędzających dłuższe trasy w tle. Wersja ford kuga st line cieszy się szczególnym uznaniem za to, że dostarcza te same dodatkowe centymetry, co inne wersje, ale z bardziej sportowym wykończeniem wnętrza. Komfort drugiego rzędu rośnie proporcjonalnie do długości nadwozia, co czyni tę zmianę decydującą dla rodzinnych użytkowników. Pojemność bagażnika ford kuga mk2 wynosi 412-1534 litry, co pozostaje zgodne z poprzednikiem. Przy otwartym tylnym siedzeniu maksymalna pojemność rośnie do 1534 l, co umożliwia przewóz roweru składanego czy dużej ilości bagażu. Wersja ford kuga st line wyróżnia się tym, że dodatkowy bagażnik można łatwo rozbudować dzięki dostępności dodatkowych akcesoriów montowanych w standardzie. Pojemność jest kluczowa dla rodziny i miłośników podróży. Wersje ST-LINE i ST-LINE X wprowadzają agresywniejsze wykończenia wnętrza oraz sportowe fotele z podparciem lędźwi. Przesuwaną kanapę z regulacją kąta oparcia znajdziesz w wyższych pozycjach - to duża zaleta dla długich podróży. Ford kuga mk2 w wersjach górnych oferuje także nowoczesny układ audio Bang & Olufsen oraz systemy wspomagania kierowcy, które podnoszą komfort jazdy. Nowe wyposażenie podnosi komfort i styl jazdy, szczególnie w wersjach górnych.
Ford Kuga vs - co się zmieniło w najnowszej generacji?
Powstała w 2026 roku druga generacja SUV-a Ford Kuga przyniosła szereg istotnych modernizacji w porównaniu z modelem z 2019 roku. Najważniejszą zmianą w nowym roczniku jest zupełnie odświeżony układ hybrydowy, który w wersji bazowej opiera się na 2,488-cm3 silniku o zapewnionej 183 KM mocy systemowej. W poprzednim modelu dostępny był układ 2,0-litrowy z elektrycznym silnikiem, który w nowej generacji został zastąpiony bardziej efektywną jednostką spełniającą normę homologacji emisji spalin Euro 6d-TEMP.
W systemie napędowym AWD wystąpiły istotne ulepszenia, które przełożyły się na lepszą dynamikę jazdy. Zmodyfikowane oprogramowanie sterujące umożliwia lepsze dostosowanie momentu obrotowego do aktualnych warunków drogowych, a także płynniejsze przełączanie pomiędzy trybami jazdy. Co więcej, nowa generacja Kugi oferuje rozszerzoną gamę wersji wyposażenia, w tym TITANIUM, ST-LINE, ST-LINE X, ACTIVE oraz ACTIVE X - warianty, które w 2019 roku były dostępne tylko w ograniczonych kombinacjach.
SUV Forda Kuga z 2026 roku wyposażono w rozbudowaną ofertę systemów wspomagających kierowcę, w tym zaawansowaną mapę kamery cofania oraz automatyczne hamowanie awaryjne z funkcją wykrywania pieszych. W przeciwieństwie do 2019 roku, kiedy dostępne były podstawowe moduły ADAS, nowy model zapewnia pełny pakiet Ford Co-Pilot360, w tym Active Distance Control oraz Lane Keeping System, które wspomagają utrzymanie bezpiecznej odległości i drogi w trudnych warunkach.
WNĘTRZE drugiej generacji Kuga zostało poddane realnej analizie pod kątem ergonomii. W porównaniu z poprzednim modelem zwiększono przestrzeń na kolana w drugim rzędzie o 6 cm, co znacząco podnosi komfort pasażerów długich podróży. Fotele zostały wyposażone w lepszą podpórkę kręgosłupa oraz dodatkową regulację kąta oparcia, umożliwiającą indywidualne dopasowanie do potrzeb każdego użytkownika.
| Parametr | Ford Kuga 2019 | Ford Kuga 2026 |
|---|---|---|
| Długość [cm] | 460 | 462 |
| Szerokość [cm] | 187 | 188 |
| Wysokość [cm] | 167 | 168 |
| Rozstaw osi [cm] | 270 | 271 |
| Minimalny bagażnik [l] | 410 | 412 |
| Maksymalny bagażnik [l] | 1500 | 1534 |
| Pojemność paliwa [l] | 54 | 54 |
| Masa własna [kg] | 1680 | 1690 |
| Średnica zawracania [m] | 11,5 | 11,4 |
| Liczba obrotów kierownicą | 2,6 | 2,5 |
| Prędkość maksymalna [km/h] | 195 | 196 |
Nowa generacja Kuga wprowadza znaczące usprawnienia w zapewnianiu efektywności paliwowej. W modelu z 2026 roku średnie zużycie paliwa w trybie miejsko-trasowym waha się od 5,7 do 6,0 l/100 km, co oznacza koszt eksploatacji wynoszący od 3420 zł do 3600 zł za przebieg 10 000 km przy cenie 6,00 zł/litr. W wersji z 2019 roku zużycie wynosiło 6,2 l/100 km, co dawało koszt 3720 zł za tę samą odległość. Różnica wynika głównie z optymalizacji silnika hybrydowego oraz układu sterowania, dzięki którym nowy model lepiej wykorzystuje energię magazynowaną w baterii.
Ford Kuga vs MG HS - szczegółowe porównanie hybrydowych SUV-ów
W segmencie hybrydowych SUV-ów na rynku europejskim w 2026 roku model Kuga od Forda i MG HS plasują się jako dwie z najpopularniejszych opcji. Ich systemy hybrydowe łączą efektywność paliwową z wystarczającą dynamiką, ale różnią się pod względem mocy, wymiarów i ceny krajowej.
| Parametr | Ford Kuga | MG HS |
|---|---|---|
| Moc systemowa | 183 KM | 224 KM |
| Prędkość maksymalna | 196 km/h | 190 km/h |
| Przyspieszenie 0-100 km/h | 8,0 s | 7,6 s |
| Zużycie paliwa (średnie) | 5,7-6,0 l/100km | 5,5 l/100km |
| Pojemność bagażnika (minimalna) | 412 l | 507 l |
| Długość | 462 cm | 467 cm |
| Szerokość | 188 cm | 189 cm |
| Wysokość | 168 cm | 166 cm |
| Cena (top wersja) | 177 200 zł | 139 900 zł |
| Zasięg teoretyczny | 900-940 km | 1000 km |
| Liczba obrotów kierownicą | 2,5 | 2,6 |
| Poziom hałasu 50 km/h | 53,3 dB | 54,7 dB |
Kiedy przeprowadza się analizę kosztu eksploatacji na odległość 10 000 km, różnice w zużyciu paliwa stają się istotne. Za przejechanie 10 000 km model Kuga zużyje 585 litrów paliwa, co przy cenie 6,50 zł za litr kosztuje 3 802,50 zł. Chiński konkurent z kolei zużyje 550 litrów, płacąc 3 575 zł za ten sam dystans. Różnica wynosi 227,50 zł mniej dla MG HS.
W trybie miejskim zużycie Kuga wynosi około 6,5 l/100km, natomiast MG HS utrzymuje się na poziomie 5,8 l/100km. Na trasie, przy średniej prędkości 100 km/h, różnica jeszcze się zmniejsza - oba samochody korzystają z trybu elektrycznego częściej. To właśnie w warunkach miejskich, gdzie częste zatrzymywanie i ruszanie sprzyjają efektywności hybryd z większą baterią, jaką posiada MG HS.
Wybór między tymi dwoma modelami zależy od priorytetów. Dla entuzjastów dynamiki: Ford Kuga oferuje wyższą prędkość maksymalną (196 km/h) i lepsze hamowanie (39,0 m vs 40,9 m), choć MG HS przyspiesza szybciej 0-100 km/h. Dla miłośników komfortu MG HS zapewnia większy bagażnik (507 l vs 412 l), lepsze tłumienie wstrząsów oraz większą pojemność baterii (1,8 kWh vs 1,1 kWh). Dla osób budżetowych MG HS w wersji Exclusive kosztuje 37 300 zł mniej niż Ford Kuga ST-Line X AWD, przy czym różnica w zużyciu paliwa nie przeważa.
Sprzedaż chińskich samochodów w Europie w 2025 roku zamknęła się z wynikiem ponad 750 tysięcy egzemplarzy, co potwierdza rosnącą popularność marek jak MG. Model Kuga od Forda w europejskim rankingu zajął 35. miejsce, w polskim nie zmieścił się w top 50, co widać już w różnicy pomiędzy ceną a jakością wykonania wniosków.
Jakie są różnice w zużyciu paliwa w trybach miejskim i trasowym?
Ford Kuga w trybie miejskim zużywa około 6,5 l/100km, gdzie silnik spalania pracuje częściej, a elektryka pomaga przy ruszaniu. Na trasie, dzięki czujnikom zużycia energii, auto przełącza się częściej na czyste napędzenie elektryczne, obniżając zużycie do 5,7 l/100km. MG HS utrzymuje niższe zużycie zarówno w mieście (5,8 l/100km), jak i na trasie (5,5 l/100km) dzięki większej baterii o pojemności 1,8 kWh, co pozwala na dłuższą jazdę bez włączania silnika spalania.
Który model lepiej nadaje się na długie trasy autostradowe?
Dla długich tras autostradowych lepszym wyborem jest Ford Kuga ze względu na wyższą prędkość maksymalną 196 km/h oraz lepsze wyniki w testach hamowania zimnych kół (39,0 m vs 40,9 m). Te parametry zwiększają bezpieczeństwo przy szybkiej jeździe i dłuższym utrzymaniu prędkości. Dodatkowo system hybrydowy Kuga skutecznie wykorzystuje energię przy jednolitym tempie jazdy, co pozwala na utrzymanie zasięgu w okolicach 940 km przy pełnym baku.
Jakie są różnice w wymiarach i przestrzeni ładunkowej?
Rozmiary obu modeli różnią się niewielkością - MG HS jest nieco dłuższy o 5 cm (467 cm vs 462 cm) i szerszy o 1 cm (189 cm vs 188 cm), co przekłada się na większy bagażnik o 95 litrów (507 l vs 412 l). Ta różnica może pomieścić dwie duże walizki lub zestaw sportowy. Dla rodzin z potrzebą dużego bagażnika wybór należy do MG HS, gdyż różnica ta zmieścić może dwie duże walizki lub rowery w składzie.
Koszty eksploatacji Forda Kugi - ile płacisz za auto?
Hybrydowy SUV Forda Kuga wymaga rocznego wydatku rzędu 42 tys. zł przy przejechaniu 10 000 km. Szczegółowa kalkulacja uwzględnia zużycie paliwa w przedziale 5,7-6,0 l/100km oraz stałe koszty ubezpieczenia, serwisu i amortyzacji. Poniższa tabela prezentuje trzy scenariusze zużycia energii.
| Scenariusz | Zużycie [l] | Koszt paliwa [zł] | Ubezpieczenie [zł] | Serwis [zł] | Amortyzacja [zł] | Razem [zł] |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5,7 l/100km | 570 | 3 705 | 2 800 | 533 | 35 440 | 42 478 |
| 5,9 l/100km | 590 | 3 835 | 2 800 | 533 | 35 440 | 42 608 |
| 6,0 l/100km | 600 | 3 900 | 2 800 | 533 | 35 440 | 42 673 |
Zużycie paliwa modelu Kuga w cyklu miejsko-trasowym wynosi 5,7-6,0 litra na 100 kilometrów, co przy cenie 6,50 zł za litr skutkuje rocznym kosztem 3 705-3 900 zł. Auto Forda Kuga wymaga ubezpieczenia OC i AC w wysokości 2 800 zł rocznie, a przegląd serwisowy co 15 000 km pobiera 533 zł w skali roku. Amortyzacja przy cenie 177 200 zł rozłożona na pięć lat stanowi najważniejszy element kosztów stałych.
Porównanie kosztów eksploatacji z konkurencją
Tabela porównawcza ilustruje różnice w rocznych wydatkach między modelami hybrydowymi SUV-ów dostępnych w Polsce w 2026 roku. MG HS wykazuje się niższą amortyzacją, co wynika z ceny zakupu 139 900 zł, ale również z nieco gorszego zużycia paliwa w skali wartości. Różnice w pojemności bagażnika i wymiarach mogą wpływać na dodatkowe koszty transportowe.
| Parametr | Ford Kuga | MG HS |
|---|---|---|
| Zużycie paliwa [l/100km] | 5,7-6,0 | 5,5 |
| Cena paliwa [zł/l] | 6,50 | 6,50 |
| Roczna liczba przejechanych km | 10 000 | 10 000 |
| Koszt paliwa rocznie [zł] | 3 705-3 900 | 3 575 |
| Ubezpieczenie OC [zł/rok] | 2 800 | 2 500 |
| Ubezpieczenie AC [zł/rok] | 2 800 | 2 600 |
| Przegląd serwisowy [zł/rok] | 533 | 500 |
| Amortyzacja [zł/rok] | 35 440 | 27 980 |
| Opłata za parkowanie [zł/rok] | 600 | 500 |
| Podatek akcyzowy [zł/rok] | 450 | 400 |
| Koszt wymiany opon [zł/rok] | 800 | 700 |
| Całkowity koszt eksploatacji [zł/rok] | 42 478-42 673 | 38 255 |
Warto przyjrzeć się różnicom w charakterystyce technicznej obu modeli. Ford Kuga ST-Line X z napędem AWD oferuje większą przestrzeń w drugim rzędzie siedzeń o 6 centymetrów niż konkurencja, co może przekładać się na niższe koszty transportu towarów dla rodzin z dziećmi. MG HS natomiast wyposaża się w pojemność bagażnika 507 litrów, czyli ponad 90 litrów więcej niż u modelu Kuga.
Checklista 7 istotnych kryteriów przy wyborze hybrydowego SUV-a
Podjęcie decyzji o zakupie wymaga analizy następujących aspektów. Każdy z punktów można ocenić według własnych potrzeb i priorytetów.
- Zużycie paliwa - nowy Ford Kuga zużywa 5,7-6,0 l/100km w porównaniu do MG HS 5,5 l/100km, co przy długich trasach może przekładać się na istotne oszczędności.
- Przestrzeń wewnętrzna - SUV Kuga ma większą przestrzeń na kolana w drugim rzędzie o 6 cm, co zwiększa komfort dłuższych podróży.
- Pojemność bagażnika - MG HS oferuje 507 l po złożeniu tylnej kanapy, podczas gdy model Kuga ma 412 l, co jest istotne dla osób potrzebujących większej przestrzeni na ładunek.
- Moc systemowa - MG HS wyposaża się w 224 KM, co jest 41 KM więcej niż w Kudze z 183 KM, poprawiając dynamikę i przyspieszenie.
- Komfort jazdy - MG HS posiada miękkie podwozie z lepszym tłumieniem wstrząsów, co przekłada się na bardziej komfortową jazdę po nierównych drogach.
- Bezpieczeństwo - oba modele to hybrydy z silnikiem benzynowym i elektrycznym, wyposażone w pełne zestawy systemów wspomagających kierowcę.
- Cena - nowy Ford Kuga ST-Line X z napędem AWD kosztuje 177 200 zł, podczas gdy MG HS w wersji Exclusive jest dostępny za 139 900 zł.
| Kryterium | Ford Kuga | MG HS |
|---|---|---|
| Zużycie paliwa | ✓ | ✗ |
| Przestrzeń w drugim rzędzie | ✓ | ✗ |
| Pojemność bagażnika | ✗ | ✓ |
| Moc systemowa | ✗ | ✓ |
| Komfort jazdy | ✗ | ✓ |
| Bezpieczeństwo | ✓ | ✓ |
| Cena | ✗ | ✓ |
Dla osób jeżdżących głównie poza miastem model Kuga może okazać się bardziej ekonomiczny dzięki lepszej dynamice jazdy i większej przestrzeni w komorze pasażerskiej. Jeśli priorytetem jest pojemność bagażnika, wybór MG HS jest decydującą korzyścią. Przy dłuższym okresie posiadania auto rozważ korzyści z niższej ceny zakupu MG HS, zwłaszcza że różnica w całkowitych kosztach eksploatacji wynosi ponad 4 tys. zł rocznie.
Ford Kuga - najczęstsze usterki i pułapki przy zakupie używanego auta
SUV Forda Kuga jest jednym z najpopularniejszych hybrydowych modeli w segmencie, jednak jego pierwsza generacja z lat 2019-2024 może niestety ukrywać istotne wady. Przed podjęciem decyzji o zakupie używanego egzemplarza krytyczne jest sprawdzenie numeru VIN oraz dokładny przegląd w warsztacie. Świadome podejście do zakupu może uratować setki złotych w naprawach, które później będą wymagały kosztownego leczenia.
Najczęstsze problemy w hybrydowym SUV Forda Kuga MK1
| Usterka | Objawy | Koszt naprawy [zł] |
|---|---|---|
| Układ hybrydowy - bateria | Spadek mocy, błędy w panelu | 8000-15000 |
| Układ hamulcowy - ABS | Brak działania hamulca ręcznego | 1200-2500 |
| Zawieszenie - amortyzatory | Dziwne dźwięki, luz w kółkach | 1500-3000 |
| Elektronika - moduły | Wyłączanie się systemów | 800-1800 |
| Skrzynia - przesuwnik | Trudny dostęp do biegów | 2000-4000 |
| Lakier - odblaskowe elementy | Blaknięcie, matowienie | 500-1200 |
| Zawory - nieszczelności | Dym z końcówki wydechu | 1500-3500 |
| Układ chłodzenia - pompa | Przegrzewanie silnika | 1000-2200 |
Układ hybrydowy w modelu Kuga wykazuje istotne problemy, szczególnie z baterią, która może tracić pojemność po kilku latach eksploatacji. Usterki hamulców ABS objawiają się utratą działania systemu, co stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Zawieszenie z wysokim przebiegiem amortyzatorów generuje nieprzyjemne dźwięki i luz w kółkach.
Sprawdzenie VIN przed zakupem - kluczowe kroki weryfikacyjne
Numery VIN należy zlokalizować w trzech miejscach: słup B, pod maską oraz na ramie drzwiowej. Wszystkie pozycje muszą być identyczne, w przeciwnym razie auto może być podrobione. Historia pojazdu dostępna jest za 50-100 zł, a jej analiza ujawnia kradzieże, poważne uszkodzenia oraz fałszywy przebieg rejestrowany. VIN chroni przed kradzieżą i fałszywym przebiegiem, dlatego jego weryfikacja jest nieodzowna.
Checklist kryteriów przy wyborze hybrydowego SUV-a
- Sprawdź historię serwisową w autoryzowanym serwisie - regularne przeglądy co 15 000 km
- Wykonaj jazdę testową z włączonym trybem EV - bateria powinna utrzymywać 80% pojemności
- Zleć diagnostykę baterii hybrydowej - koszt 300-500 zł, wynik pokaże stan zdrowia
- Uruchom komputer pokładowy - brak błędów w układzie hybrydowym i ESP
- Zerknij na stan opon i hamulców - zużycie pasa równomierne, tarcze nie pogniecione
- Pomnóż rzeczywiste zużycie paliwa przez 10 000 km - Kuga zużywa 570-600 litrów
- Porównaj cenę z serwisem Otomoto - nowy model ST-Line X AWD kosztuje 177 200 zł
Bateria hybrydowa wymaga regularnej diagnostyki, aby wcześnie wykryć spadek pojemności. Przed zakupem warto przyjrzeć się przebiegowi - auto z 100 000 km może mieć jeszcze 100 000 km żywotności, ale wymaga dogłębnej weryfikacji. Inwestycja w pełny przegląd przy użyciu skanera OBD2 pozwala wykryć ukryte usterki w pamięci błędów.