Na czym polega auto detailing?

Auto detailing jest to usługa, która polega na kompleksowym czyszczeniu i konserwacji wnętrza, karoserii, a także pozostałych elementów pojazdu. Procedura taka może obejmować jedynie bardzo dokładne mycie auta na zewnątrz, a także wewnątrz, ale również korektę lakieru, pranie tapicerki, zabezpieczenie felg i szyb, czy aplikację powłoki ceramicznej lub folii PPF. Podczas takich zabiegów wykorzystywane są specjalne kosmetyki samochodowe i środki do renowacji lakieru. Po wykonaniu przez profesjonalistów wszelkich czynności auto może wyglądać tak, jakby dopiero wyjechało z salonu sprzedaży.

Od czego zależy cena autodetailingu ?

Cena usługi autodetailingu jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim od zakresu czynności, które mają zostać przeprowadzone przez specjalistów. Jeżeli interesuje nas jedynie mycie czy odświeżenie tapicerki, zapłacimy znacznie mniej niż właściciel auta, który prosi o korektę, bądź zabezpieczenie lakieru. Cena takiej usługi może być uzależniona również od wielkości pojazdu, a także stopnia zabrudzenia i uszkodzenia elementów, które chcemy poddać renowacji lub czyszczeniu. Z tego powodu, przed rozpoczęciem wszelkich prac, fachowiec ocenia stan samochodu. Na tej podstawie jest w stanie wstępnie określić koszt takiej usługi, a także zakres potrzebnych prac oraz czas, jaki będzie musiał poświęcić na odświeżenie auta.

Mycie detailingowe i detailing wnętrza — ceny

Jedną z najtańszych usług oferowanych przez warsztaty zajmujące się car detailingiem jest mycie karoserii, a także detailing wnętrza. Nie jest to jednak standardowa procedura, jaka wykonywana jest nawet w myjniach ręcznych, ponieważ w przypadku mycia detailingowego wszystkie elementy, które nie powinny być narażone na kontakt z wodą, są w pierwszej kolejności demontowane przez pracownika. Następnie za pomocą profesjonalnych środków czyszczących i myjki wysokociśnieniowej samochód jest niezwykle szczegółowo myty. Fachowiec usuwa kurz i zabrudzenia nawet z najdrobniejszych części i szczelin, a często również komory silnika.

W kolejnym etapie wykonuje się tak zwane glinkowanie, czyli oczyszczanie lakier z brudu, który jest niewidoczny dla ludzkiego oka. Z tego powodu proces taki może trwać nawet kilka godzin, a jego koszt to około 200-300 zł, lecz w zależności od cennika salonu, kwota ta może być nawet trzykrotnie wyższa. Zwłaszcza jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na detailing wnętrza.

Sam detailing wnętrza może kosztować nawet 100 zł, jeżeli zdecydujemy się wyłącznie na odkurzenie tapicerki. Jeśli jednak auto ma być dokładnie umyte, specjalnymi środkami antystatycznymi, dzięki czemu kurz tak szybko na nich nie będzie osiadał na poszczególnych elementach wewnątrz, musimy liczyć się z wyższą ceną takiej usługi.

Korekta i zabezpieczenie lakieru — ceny

Korekta i zabezpieczenie lakieru to usługi, które nie mogą zostać wykonane samodzielnie, ponieważ konieczne jest wcześniejsze właściwe przygotowanie auta do takich zabiegów poprzez dokładne mycie detailingowe. Gdy lakier jest odpowiednio oczyszczony, pracownicy mierzą grubość jego powłoki i zaczynają uzupełnianie ewentualnych odprysków czy zarysowań. Jest to bardzo czasochłonny proces, ponieważ taka korekta może być jedno-, dwu-, a nawet trzyetapowa, w zależności od głębokości i ilości skaz na karoserii. Następnie lakier zabezpiecza się przy pomocy wosku, ceramiki lub folii, w zależności od preferencji klienta. Usługa ta wymaga dużego doświadczenia i sporo czasu, dlatego jej koszt zaczyna się od 500 zł, jednak często sięga nawet 2500 zł.

Z kolei cena zabezpieczenia lakieru bez wykonywania wcześniej korekty przy pomocy powłok ceramicznych jest uzależniona od czasu ochrony wybranego materiału. Dlatego w przypadku kiedy otrzymujemy gwarancję na rok, koszt takiej usługi zaczyna się od 800 zł. 5-letnia gwarancja wiąże się z wysokością opłaty na poziomie około 2500 zł.

Jedną z chętnie wybieranych usług w warsztatach car detailingu jest zabezpieczenie karoserii samochodu przy pomocy folii PPF. W przypadku, kiedy chcemy zabezpieczyć w ten sposób całe auto, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem, rzędu nawet 15000 zł. Jeżeli taką ochronę chcemy zastosować jedynie w wybranych, drobnych miejscach, koszt oklejenia jednego elementu to kilkaset złotych. Mimo że cena ta wydaje się wysoka, to jednak nie ma lepszego sposobu zabezpieczenia samochodu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Specjaliści na tego typu usługi dają nawet 10 lat gwarancji. Dlatego warto sprawdzić dostępne oferty na Bankier SMART, które umożliwią nam rozłożenie ceny tego zabiegu na raty.

Zabezpieczenie felg lub szyb — ceny

Zabezpieczenie felg lub szyb to usługa, która jest często wybierana razem z myciem detailingowym. Solo kosztuje około 200-300 zł, w pakietach z myciem 500-600 zł. Zabezpieczenie felg sprawia, że są one szkliste, a więc nie osadzają się na nich tak szybko żadne zabrudzenia, a co za tym idzie, znacznie łatwiej jest je myć przez pewien czas po wykonaniu takiego zabiegu.

Z kolei zabezpieczenie szyb to usługa chętnie wybierana przez klientów Bankier SMART, ponieważ ułatwia im użytkowanie samochodu zwłaszcza jesienią i zimą. Profesjonaliści z warsztatów car detailingowych nakładają wówczas na powierzchnię szyby specjalny środek, który tworzy na niej warstwę hydrofobową. Działa ona jak niewidzialna wycieraczka, dlatego też pod wpływem prędkości podczas jazdy woda sama z niej spływa, jeżeli nie poruszamy się samochodem zbyt szybko i nie musimy używać wycieraczek. Zimą z kolei szron dużo wolniej osadza się na szybach, dzięki czemu unikamy czasochłonnego skrobania.

Archiwum: wrzesień 2022