Dlaczego w ogóle temat przystosowania motocykla do wzrostu jest poruszany? Przede wszystkim dlatego, że bezpieczeństwo to podstawa beztroskiego podróżowania „turystykiem”, szaleństw w off-roadzie i czy wyścigów supermoto.

Motocykl dla niskich można stworzyć samodzielnie poprzez dostosowanie kanapy i zawieszenia lub zmniejszenie kół. W tym zestawieniu znajdziesz jednak gotowe i przystosowane do jazdy modele. Przedstawiamy tutaj motocykle:

  • szosowo-turystyczne;
  • szosowe;
  • klasyczne.

Motocykl dla niskiej osoby – czy to aby nie przesada?

Podniesienie tej kwestii ma dwie przyczyny – rosnący dystans między podłożem a górą kanapy i wzrost świadomości co do bezpieczeństwa na jednośladzie. Dlatego właśnie motor dla niskich to nie fanaberia, ale konieczność, by można było cieszyć się z jazdy.

Motocyklem nie jeździ się jedynie z prędkościami miejskimi lub autostradowymi. Jest mnóstwo momentów, w których musisz podeprzeć się nogą, aby uniknąć upadku.

Dlaczego dostosowanie motoru jest tak ważne?

I nie ogranicza się to jedynie do jazdy po ulicach miejskich. To prawda, że liczne światła, znaki „stop” albo przejścia dla pieszych ograniczają płynność i sprawiają, że musisz się zatrzymać. Podobnie jest też poza miastem, gdy pokonujesz bezdroża i wzniesienia.

Na enduro, „turystyku” i cruiserze też musisz bezpiecznie dotykać nogami podłoża. Inaczej trudno jest mówić o bezpiecznym manewrowaniu, cofaniu czy ruszaniu.

Motocykl szosowo-turystyczny dla niskiej osoby (i nie tylko)

Honda CBF 600

Może posłużyć też jako pierwszy motor dla niskich, bo wysokość jego siedzenia to 785 mm. Warunkiem są, co jasne, odpowiednie uprawnienia. Model ten (mimo że od lat nie jest produkowany) wciąż można dostać w bardzo dobrym stanie na rynku wtórnym.

Co interesujące, większe usterki i wady fabryczne są trudne do znalezienia w tym modelu. Ten motocykl dla niskich nie zrujnuje więc twojego portfela.

Ducato Monster 696

Kolejny szosowo-turystyczny motor godny polecenia dla niskich osób. Ma jeszcze niżej położoną kanapę niż poprzednik, mowa bowiem o wysokości 770 mm.

Niespełna 700 cm³ pojemności, 163 kg wagi i 80 KM mocy to przepis na świetny jednoślad. Monster charakteryzuje się przede wszystkim świetnym prowadzeniem, genialnym silnikiem i bardzo dobrą pozycją dla ridera.

BMW 750 GS

Motocykl adventure dla niskich z prawdziwego zdarzenia. Silnik o mocy 77 KM i 83 Nm to sporo jak na tak uniwersalny motocykl. Wysokość kanapy w tym modelu ustawiono na poziomie 815 mm, więc jest (jak dotąd) najwyższym siedziskiem, jednak nadal niskie osoby będą się czuły na nim komfortowo.

Honda Gold Wing 1800

Wchodzimy na najwyższy poziom (oczywiście w przenośni) motocykli turystycznych dla niskich. Sześciocylindrowy silnik o mocy 126 KM i 170 Nm momentu obrotowego zapewnia więcej niż przyzwoite osiągi.

A kanapa? Jest oddalona od poziomu asfaltu jedynie o 745 mm. To jednak propozycja dla niskich, ale silnych osób, które mają już duże doświadczenie w poruszaniu się tak sporymi motocyklami.

Szosowy motocykl dla niskich – co wybrać?

Oto kolejnych kilka propozycji z segmentu szosowych i sportowych jednośladów.

Honda CBR 500R

Nazwa sugeruje, że mamy tutaj półlitrowy silnik. Jednak jeśli chodzi o niskie motocykle sportowe, ten naprawdę jest godny polecenia. Siedzisko ustabilizowano na wysokości 785 mm, a o wrażenia nie będziesz musiał się martwić, bo jest tu prawie 48 wyrywnych koni mechanicznych. Użytkownicy cenią sobie niskie koszty eksploatacji i niezawodność tej Hondy.

Kawasaki ER-6f (Ninja 650R)

Nazwa modelu różni się w zależności od rynku sprzedażowego. To motocykl dla niskich, którzy nie rozstają się z szosą. Dwucylindrowy silnik rzędowy zapewnia 72 KM i 66 Nm, co przekłada się na więcej niż zadowalające wrażenia z jazdy. W tym przypadku kanapa jest na wysokości 790 lub 805 mm (w zależności od wersji).

Yamaha XZF-R3

W wersji z 2019 roku ma wysokość na poziomie 780 mm, co jest istotne dla niższych riderów. Chociaż ta Yamaha jest motocyklem szosowym o nieco mniejszym silniku i mocy, to nie ustępuje większym konstrukcjom. Świetnie sprawdza się na krętych drogach, ale i prostych. Źródłem tego balansu jest rewelacyjny stosunek mocy do masy własnej.

Jaki motor dla niskiej osoby możesz jeszcze wybrać?

Poza powyższymi propozycjami na rynku można spotkać jeszcze wiele modeli godnych zainteresowania. Jeśli chodzi o motocykle 125 dla niskich, wyróżnia się np. Suzuki RV 125 VanVan.

To prawda, że ma jedynie 12 KM i dziwne jak na taką klasę grubaśne opony. Jednak zapewnia wyjątkowo dobre właściwości jezdne. Omijanie nim dziur w ulicach jest sporą przyjemnością. A co ważniejsze dla odbiorców tego artykułu, wysokość siedziska to 770 mm.

Klasyka ponad wszystko – niski motocykl dla odważnych

A co, jeśli masz ochotę jeździć naprawdę klasową maszyną i nie interesują cię kompromisy? Możesz sięgnąć do stajni Harleya i przebierać w nisko osadzonych siodłach. Dobry przykład to Harley–Davidson Breakout, czyli typowy ragster.

Ogromny silnik V2 o pojemności 1690 cm³ jest w stanie „pomieścić” na pozór spokojne 75 koni mechanicznych. To nie jest motocykl dla niskich i niedoświadczonych – to propozycja tylko dla pewnych siebie śmiałków.

W kategorii niskich motocykli te zaprezentowane przez nas są świetnymi wariantami dla wielu poszukujących riderów. Mamy szczerą nadzieję, że ty również znajdziesz tutaj coś dla siebie i nie będziesz zawiedziony, że na rynku jest niewiele motocykli na dla niskich osób. Szerokiej drogi!

Archiwum: czerwiec 2021