Homologacja jest kojarzona z pojazdami, ponieważ to one właściwie zawsze jej wymagają. Słowo to jednak zwykle nie jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Nie bez powodu – pozwolenia interesują raczej producentów aut. Ponadto dotyczy taki dokument dotyczy nowych pojazdów, a w Polsce większość osób kupuje samochody z drugiej ręki.

Warto jednak mieć świadomość, w jaki sposób pod kątem bezpieczeństwa kontrolowani są producenci samochodów. Skąd wziąć świadectwo homologacji samochodu? Na to pytanie i na wiele innych oczywiście odpowiemy. Jedziesz z nami?

Co to jest homologacja? Do czego uprawnia?

Homologacja jest pozwoleniem na użytkowanie urządzenia, które wydaje uprawniona do tego instytucja. Jeśli chodzi o samochody, w Polsce jest wydawana przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. Obowiązkową homologacją w świetle prawa objęte są tylko niektóre produkty.

Za uszkodzenia powstałe w trakcie użytkowania odpowiada tylko właściciel przedmiotów lub osoba, która z nich korzystała. Oznacza to, że nie będziesz mógł pociągnąć do odpowiedzialności producenta, co w niektórych sytuacjach może tworzyć dodatkowe problemy.

Homologacja samochodu osobowego – kiedy wykonuje się proces homologacji?

Homologacja pojazdu jest wykonywana tylko w przypadku nowego pojazdu, jeszcze przed jego zarejestrowaniem. Może o nią wystąpić jedynie producent samochodu lub jego przedstawiciel. Nie musisz się więc nią przejmować, gdy kupujesz samochód z drugiej ręki.

Warto więc o nią zapytać w trakcie zakupu auta, ale jednocześnie musisz mieć świadomość, że samodzielnie nie będziesz w stanie jej przeprowadzić. Co ważne, w Europie od 2007 roku pojazdy osobowe, ciężarówki oraz przyczepy mogą być poddawane homologacji w jednym z państw europejskich, co jest określane przez dyrektywę 2007/46/WE.

Homologacja pojazdów rolniczych wygląda nieco inaczej

Warto pamiętać, że homologacji europejskiej podlegają dopiero od 2018 roku:

  • pojazdy rolnicze z kategorii R, T, S, C;
  • pojazdy dwu- trzy- i czterokołowe z kategorii L.
  • Jeśli masz tego typu starszy pojazd, to być może nie został on jej w ogóle poddany. Należy jednak pamiętać, że od tamtego czasu także można im wyrobić pozwolenie w każdym z państw europejskich. W przypadku jakiegokolwiek wątpliwości możesz udać się do prawnika specjalizującego się w kwestiach związanych z motoryzacją.

    Homologacja samochodu – co sprawdza się w trakcie?

    Homologacja auta polega na sprawdzeniu, czy na pewno spełnia ono wszystkie normy bezpieczeństwa, które obowiązują w danym kraju. Mogą jej podlegać nie tylko modele samochodów, lecz również elementy, które znajdują się wewnątrz, np. nowe modele silnika. Taka procedura ma sprawdzić całokształt działania pojazdu.

    Przeprowadzany jest więc jego ogólny przegląd. Ma on na celu wykluczyć usterki, jakie mogą powstać w konstrukcji podczas użytkowania. Dzięki temu takiej kontroli pojazdy są zdecydowanie bezpieczniejsze w codziennym użytkowaniu.

    Świadectwo homologacji pojazdu – wzór. Jak wygląda?

    Każde auto, które przeszło kontrolę, musi dostać świadectwo homologacji pojazdu. Ten dokument potwierdza, że samochód, którym się poruszasz, nie stanowi niebezpieczeństwa na drodze. Świadectwo jest wydawane przez TDT, które może też dany dokument cofnąć.

    Kiedy? Gdy okaże się, że z powodu np. wprowadzenia nowych przepisów lub błędów pojazd jednak nie spełnia wszystkich wymogów. A jak wygląda świadectwo? Taki dokument powinien zawierać:

  • podstawowe dane na temat pojazdu (model, data produkcji, kraj wytworzenia itd.);
  • numer silnika, który nie musi być podany obowiązkowo;
  • listę komponentów, czyli części znajdujących się w aucie;
  • numer protokołu wykonanego w trakcie homologacji;dane dotyczące emisji gazu;
  • podpisy AC oraz spółki.
  • Numer homologacji – po co właściwie jest potrzebny?

    Numer homologacji (a właściwie – jego świadectwa) powinien być wbity do dowodu rejestracyjnego pojazdu. W ten sposób zawsze możesz dotrzeć do tego dokumentu i sprawdzić, co się w nim znajduje. To normalne i nie musisz przejmować się jego obecnością, jeśli te dane nie są akurat potrzebne.

    Świadectwo homologacji nie jest jednak dokumentem, który powinien przekazać ci sprzedawca samochodu. Potraktuj je jako metrykę pojazdu, która w praktyce nie ma większej wartości praktycznej. Najważniejsze, że homologacja została po prostu przeprowadzona.

    Ile trzeba zapłacić za badania homologacyjne w Polsce?

    Koszt takich badań zwykle jest już wliczony w cenę samochodu w salonie. Dlatego w gruncie rzeczy nie musisz się nim przejmować. Powinieneś się zainteresować tą kwestią, jeżeli chcesz zostać producentem aut.

    W Polsce kwota, którą zapłacisz za badania, zależy od tego, jakie auto chcesz poddać homologacji. 1600 złotych będzie kosztował dokument dla pojazdu osobowego, a 400 zł dla części pojazdów lub elementów jego wyposażenia, lub części.

    Czym jest homologacja butli LPG?

    Gdy chcesz zainstalować w swoim samochodzie butlę LPG, będziesz musiał wybrać taką, która również przeszła homologację. Co ważne, badanie to należy powtórzyć po 10 latach, jeśli w dalszym ciągu chcesz używać swojego pojazdu. Cena takiego badania waha się pomiędzy 200 a 250 zł. Jedną sztukę możesz używać przez maksymalnie 20 lat. Po tym czasie będziesz musiał wymienić ją na nową.

    Jaki jest przebieg homologacji butli LPG?

    W trakcie tego badania zostanie sprawdzony ogólny wygląd zbiornika. Specjaliści sprawdzą także jego grubość. Musi być odpowiednia, aby produkt był bezpieczny w użytkowaniu.

    Kolejna kwestia to wewnętrzna rewizja zbiornika, po której wiadomo, czy np. nie ma w środku żadnych niewidocznych z zewnątrz pęknięć. Następnie specjalista sprawdzi jej wytrzymałość na ciśnienie, a także oceni czytelność i zgodność danych, które widnieją na opakowaniu.

    Homologacja jest niezwykle istotna, ponieważ dzięki niej kierowcy mają pewność, że jeżdżą bezpiecznym autem. Takie zezwolenie dotyczy nie tylko aut osobowych, lecz również maszyn rolniczych i samochodowych butli LPG. W tym ostatnim przypadku pamiętaj, że część twojej instalacji musi przechodzić regularną kontrolę, choć badanie musisz powtórzyć dopiero po 10 latach.

    Archiwum: lipiec 2021