Przejdź do treści

Samochody

Volkswagen ID.4: cena, gwarancja i pełne dane technicziczne - co musisz wiedzieć przed zakupem

15 min czytania

Volkswagen ID.4 to elektryczny samochód klasy średniej, który w 2026 roku dostępny jest w wersjach Pure Performance, Pro, Pro 4MOTION oraz GTX. Modele różnią się m.in. mocą od 150 KM do 204 KM oraz zasięgiem do 520 km WLTP. Przedział cenowy konfiguracji rozpoczyna się od 162 790 zł, a najdroższy wariant GTX kończy się 269 390 zł, co stanowi różnicę 106 600 zł. Dostępne są dwa warianty baterii: 52 kWh i 77 kWh, które zapewniają różne zakresy emisji CO₂ wynoszące 0 g/km. Gwarancja na pojazd trwa 8 lat lub 160 000 km, a na baterię - 8 lat lub 160 000 km. Dane te czynią ID.4 konkurencyjnym w segmencie EV klasy średniej w 2026 roku.

Volkswagen ID.4 - wszystkie wersje cenowo i mocno

Elektryczny SUV Volkswagena w 2026 roku dostępny jest w czterech wersjach, od najtańszego Pure Performance po sportowy GTX. Różnice dotyczą m.in. pojemności akumulatora, prędkości maksymalnej i przyspieszenia od zera do stu. Poniżej znajdziesz szczegółowe zestawienie modeli oraz ich parametry techniczne.

Volkswagen ID.4 Pure Performance - podstawa oferty

Oferta rozpoczyna się od najtańszej pozycji - wersji ID.4 z pakietem Performance, której cena wynosi 162 790 zł w 2026 roku. Ten model jest oparty na akumulatorze o pojemności 52,0 kWh, co stanowi fundament dla całej rodziny elektrycznych SUV-ów marki VW. Dzięki temu rozwiązaniu, realizowane są wymogi ustawy o efektywności energetycznej pojazdów, a jednocześnie zapewniona jest przyzwoita dynamika jazdy.

Prędkość maksymalna ograniczona jest do 160 km/h, a przyspieszenie z 0 do 100 km/h wymaga 9,0 sekundy. Takie parametry czynią ten wariant idealnym dla osób ceniących oszczędność oraz ekonomiczny transport w warunkach miejskich i poza nimi. Charakterystyka ta odzwierciedla koncepcję miejskiego elektryka z dodatkiem sportowego wykończenia wnętrza.

Różnice między modelami w liczbach

Rozróżnienie pomiędzy najtańszym a najdroższym modelem wynika z 106 600 zł różnicy cenowej, co odzwierciedla różne poziomy wyposażenia oraz parametrów technicznych. Wszystkie modele oferują pięć miejsc oraz minimalny prześwit 210 mm, co zapewnia praktyczną przestrzeń dla pasażerów i bagażu.

ModelCena [zł]Akumulator [kWh]Prędkość maks. [km/h]Przyspieszenie [s]
ID.4 Pure Performance162 79052.01609.0
ID.4 Pro Performance220 39077.01806.8
ID.4 Pro 4MOTION230 39077.01806.5
ID.4 GTX269 39077.01806.2

W tabeli widać wyraźny wzrost mocy w górę gamy - model ID.4 GTX osiąga najszybsze przyspieszenie od zera do stu, co czyni go najszybszym modelem w ofercie. Dla porównania, wersja środkowa Pro Performance wymaga 6,8 sekundy, a podstawowa pozycja - 9,0 sekundy. Prędkość maksymalna również rośnie w górę, zaczynając od 160 km/h w Pure Performance i kończąc na 180 km/h we wszystkich górnych pozycjach.

Volkswagen ID.4 GTX - wersja premium

Najbardziej zaawansowaną pozycją w gamie jest sportowa wersja ID.4 z charakterystyką GTX. Jest to najdroższy model w ofercie 2026 roku, którego cena osiąga 269 390 zł. Różnica w akumulatorze w porównaniu do wersji Pure Performance wynosi 25 kWh, co zapewnia wyższy zasięg elektryczny oraz lepszą dynamikę przy wyższych prędkościach maksymalnych. System 4MOTION zapewnia stały napęd na wszystkie koła, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o rynku motorowym, modele z napędem na wszystkie koła oraz wyższymi parametrami technicznymi podlegają dodatkowej weryfikacji pod kątem zgodności z normą PN-EN 60204-1 dotyczącą bezpieczeństwa maszyn. To stanowi istotny aspekt gwarancji na części elektryczne, która obejmuje nie tylko akumulatory, ale i systemy napędu.

Którą wersję wybrać?

Decyzja zależy głównie od profilu użytkowania. Dla osób gospodarczych, które przejeżdżają głównie po mieście i okolicach, wersja ID.4 Pure Performance jest optymalna - zapewnia wystarczający zasięg elektryczny przy najniższej cenie. Dla entuzjastów dynamiki jazdy oraz osób planujących częste długie trasy, modele z 77 kWh akumulatora będą bardziej odpowiednie. Wszystkie wersje oferują pięć miejsc, co czyni je praktycznymi rozwiązaniami dla rodzin.

Bagażnik elektrycznego SUV-a ma pojemność 1575 litrów, a przy pełnym załadunku dostępne jest dodatkowe miejsce dzięki składanym tylnym siedzeniom. System eCall działa we wszystkich modelach, zapewniając natychmiastowy kontakt ze służbami ratunkowymi w razie wypadku. Zgodnie z rozdziałem 2 punktu 3 rozporządzenia UE 2018/1999, wszystkie modele spełniają wymogi dotyczące emisji CO2 oraz efektywności energetycznej.

CENY MODELI VOLKSWAGEN ID4 W 2026 ROKU [ZŁ]

Gwarancja na Volkswagen ID.4 - co obejmuje i jak długo trwa

Gwarancja na nowe samochody Volkswagen w Polsce obejmuje 2 lata bez limitu kilometrów. Ta oferta gwarancyjna dla nowych pojazdów zapewnia fundamentalną ochronę właścicielowi elektrycznych SUV-ów marki VW. Gwarancja obowiązuje wyłącznie w Polsce i może być wykorzystana w Autoryzowanym Serwisie Volkswagena. Obejmuje także gwarancję na części i akcesoria zakupione w autoryzowanym serwisie.

Gwarancja na części i akcesoria dotyczy wyłącznie zakupionych w Autoryzowanym Serwisie Volkswagena elementów dodatkowego wyposażenia oraz napraw wykonanych za pomocą oryginalnych części zamiennych. Gwarancja ta rozciąga się na standardowy okres 2 lat, identyczny jak główna protekcja nowego auta. Wszystkie te ubezpieczenia elementów i dodatków muszą być zarejestrowane w systemie Volkswagena, aby móc korzystać z prawidłowego traktowania przy ewentualnych serwisach.

Gwarancja na baterie wysokiego napięcia obejmuje 8 lat lub 160 000 km w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Ta ochrona akumulatorów EV chroni przed awariami elektrycznymi, które mogłyby znacząco wpłynąć na użyteczność pojazdu. Zabezpieczenie baterii elektrycznej zapewnia stałą pojemność i wydajność przez cały okres gwarancyjny. Jak inne elementy oferty, gwarancja na baterie wysokiego napięcia działa wyłącznie w ramach granic Polski.

Powłoka lakierniczna objęta jest 3-letnią gwarancją, co chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi w wyniku normalnej eksploatacji. Dla perforacji nadwozia obowiązuje znacznie dłuższy okres ochrony wynoszący 12 lat. Ta różnica w czasie trwania gwarancji odzwierciedla specyfikę problemów, które mogą wystąpić w karierze samochodu - lakier wymaga bardziej intensywnej kontroli, a jednocześnie łatwiej podlega odnowieniu. Wszystkie wymienione gwarancje obowiązują wyłącznie w Polsce.

W skrócie, struktura gwarancji Volkswagen ID.4 opiera się na fundamentalnej ochronie najważniejszych elementów pojazdu - od nadwozia po baterie. Gwarancja na części i akcesoria, tak jak główna protekcja, wymaga użycia wyłącznie elementów zakupionych w Autoryzowanym Serwisie Volkswagena. Dla kupującego ta układana ochrona tworzy istotny pakiet, który eliminuje większość ryzyk związanych z eksploatacją nowoczesnego elektrycznego SUV-a w pierwszych latach własności.

Dane techniczne Volkswagen ID.4 - wymiary, bateria i ładowanie

Elektryczny SUV Volkswagena ID.4 charakteryzuje się precyzyjnie dobranymi wymiarami zewnętrzne, które łączą wystarczającą przestrzeń dla pasażerów z kompaktowością użyteczną w codziennym ruchu. Długość zewnętrzna Volkswagen ID.4 wynosi 4584 mm, szerokość 1852 mm, a wysokość 1631 mm. Te wymiary zapewniają niski środek ciężkości, co przekłada się na stabilność jazdy. Rozstaw osi wynoszący 2771 mm decyduje o komforcie pasażerów zarówno z przodu, jak i z tyłu. Dodatkowo rozstaw kół wynosi 1587 mm na przód i 1567 mm na tył, a zwis utrzymuje się na 853 mm przód i 965 mm tył. Prześwit wynoszący 210 mm czyni ten model odpowiednim także dla osób planujących wypady w teren. Minimalna pojemność bagażnika ID.4 to 543 l, co umożliwia bezproblemowe zmieszczenie torby podróżnej wielkości A4 w standardowej konfiguracji. Gdy tylne siedzenia zostają złożone, dostępna jest maksymalna pojemność 1575 l. Same wymiary bagażnika - szerokość 1001 mm i długość 1734 mm z tylną kanapą - pokazują, że model ten sprawdzi się zarówno jako samochód na co dzień, jak i na dłuższe wyprawy. Z 543 litrami pojemności w standardowej konfiguracji ID.4 możesz bez problemu zmieścić torbę podróżną wielkości A4. Bateria i ładowanie w ID.4 zostały zoptymalizowane pod kątem praktycznego użytku. Maksymalna moc ładowania DC wynosi 105 kW, co pozwala na uzupełnianie akumulatora z 10% do 80% w 26 minut. Przy ładowaniu 105 kW akumulator ID.4 uzupełnia się z 10% do 80% w 26 minut, co odpowiada 114 km zasięgu w tym samym czasie. Taki czas ładowania 10-80% to istotny parametr dla kierowców, którzy cenią sobie efektywność podróży. System ładowania zapewnia szybki dostęp do energii, co zwiększa mobilność w warunkach miejskich i poza nimi. Zużycie energii elektrycznej w cyklu mieszanym to 16,3 kWh/100 km, co czyni ten model jednym z bardziej energooszczędnych w segmencie. Emisja CO2 w cyklu mieszanym to 0 g/km dla Volkswagen ID.4 - efektywny wynik, który podkreśla czystość środowiskową tego rozwiązania. Zużycie energii w cyklu mieszanym na poziomie 16,3 kWh/100 km oznacza, że przy pełnym obciążeniu i typowych warunkach eksploatacji model ten zużywa mniej niż niektóre tradycyjne samochody o podobnej pojemności. Dla konsumenta oznacza to niższe koszty eksploatacji i mniejszy wpływ na środowisko w porównaniu do pojazdów z silnikami spalinowymi.

Bezpieczeństwo i komfort w Volkswagen ID.4 - systemy wyposażenia

System eCall stanowi fundamentalny element bezpieczeństwa i komfortu podróżowania w elektrycznym SUV-ie Volkswagena, działając niezależnie od tego, czy pasażerowie są zamontowani, czy nie. W przypadku poważnego wypadku z prędkością powyżej 10 km/h automatycznie aktywuje się i przekazuje dane o położeniu oraz stanie pojazdu do centrum ratunkowego, znacząco skracając czas reakcji służb pomocy.

Front Assist tworzy spójny zestaw bezpieczeństwa poprzez rozpoznawanie pieszych i rowerzystów na drodze oraz automatyczne hamowanie w sytuacjach zagrożenia kolizją. System działa na podstawie czujników przednich kamer i radarów, co pozwala na natychmiastową interwencję nawet przy niskich prędkościach. Również istotny jest Lane Assist, który utrzymuje pojazd w środku pasa ruchu dzięki delikatnym korektom kierunku, eliminując zmęczenie kierowcy podczas długich tras.

Side Assist z Rear Traffic Alert rozszerza ochronę na tylne części pojazdu, monitorując ruch w tym segmencie podczas zmiany pasa ruchu i natychmiastowo ostrzegając przed zagrożeniem. System wykorzystuje czujniki blind spot oraz kamery cofania, co czyni manewry zmiany pasa bezpiecznymi i płynnymi. Wszystkie te rozwiązania wchodzą w skład seryjnego wyposażenia wewnątrz samochodu, tworząc jedną z najbardziej kompleksowych ochronnych konfiguracji w segmencie elektrycznych crossoverów.

Isofix zapewnia nieodzowne mocowanie dwóch fotelików dziecięcych z tyłu oraz jeden na siedzeniu pasażera z przodu, korzystając z dwóch zestawów punktów mocowania w tylnej części i jednego w przedniej kanapie. Rozwiązanie to podnosi poziom ochrony najwrażliwszych pasażerów, szczególnie w sytuacjach jazdy miejskiej. Dodatkowo poduszki powietrzne kierowcy i pasażera zostały zaprojektowane z funkcją dezaktywacji, automatycznie wyłączając się dla lekkich pasażerów lub gdy siedzenie jest puste.

Takie rozbudowane wyposażenie czyni ID.4 jednym z najbezpieczniejszych samochodów elektrycznych w swojej klasie, łącząc nowoczesne technologie z praktyczną użytecznością. Systemy eCall, Front Assist, Lane Assist, Side Assist z Rear Traffic Alert, Isofix oraz inteligentne poduszki powietrzne tworzą spójną ochronę dla wszystkich uczestników drogi.

Jak działa system eCall w Volkswagen ID.4?

System eCall automatycznie aktywuje się po wykryciu wypadku z prędkością powyżej 10 km/h, natychmiast przekazując dane o położeniu i stanie pojazdu do centrum ratunkowego. Działanie systemu nie wymaga interwencji pasażerów - cały proces zachodzi w tle, co znacząco skraca czas potrzebny na przyjazd pomocy. eCall jest częścią standardowego wyposażenia wewnątrz samochodu, co czyni go jednym z pierwszych elementów bezpieczeństwa w nowoczesnym elektrycznym SUV-ie Volkswagena.

W jaki sposób działa Front Assist?

Front Assist wykorzystuje przednie czujniki i kamery do rozpoznawania pieszych, rowerzystów oraz innych pojazdów na drodze. Gdy wykrywa zagrożenie kolizją, system automatycznie hamuje samochód, działając zarówno przy niskich, jak i wyższych prędkościach. Można zauważyć, że reakcja systemu jest płynna i natychmiastowa, szczególnie przy wolnych prędkościach, gdzie zagrożenie dla ludzi jest największe.

Czym zajmuje się Lane Assist?

Lane Assist utrzymuje pojazd w środku pasa ruchu dzięki automatycznym korektom kierunku, które wykrywają delikatne odchylenie od środka pasa. System działa w tle i wspiera kierowcę, eliminując konieczność ręcznej korekty kierunku podczas długich tras. Działanie jest płynne i nieinwazyjne, co zmniejsza zmęczenie prowadzącego.

Side Assist z Rear Traffic Alert monitoruje ruch w tylnej części pojazdu przy zmianie pasa ruchu, wykorzystując czujniki blind spot oraz kamery cofania. Gdy wykrywa zagrożenie, system natychmiast ostrzega dźwiękowo i wizualnie, co pozwala na bezpieczną i płynną zmianę pasa. System działa w pełni automatycznie, bez wymagań ze strony kierowcy.

Jakie korzyści płyną z Isofix w Volkswagen ID.4?

Isofix umożliwia szybkie i precyzyjne mocowanie dwóch fotelików dziecięcych z tyłu oraz jednego na siedzeniu pasażera, korzystając ze specjalnych punktów mocowania zatwierdzonych przez organizacje bezpieczeństwa. System zapewnia stabilność i ochronę w razie kolizji, a jednocześnie ułatwia instalację fotelików dla rodziców. Warto dodać, że wszystkie systemy bezpieczeństwa są stałym elementem seryjnego wyposażenia wewnątrz samochodu.

Kiedy działa funkcja dezaktywacji poduszki powietrzowej?

Funkcja dezaktywacji pasażera automatycznie wyłącza poduszkę powietrzną, gdy wykryje lekkiego pasażera lub gdy siedzenie jest puste. To rozwiązanie chroni dorosłych przed niepotrzebnym urazem w sytuacjach, gdy siła uderzenia nie wymaga użycia poduszki. System wykorzystuje czujniki wagowe i ruchowe, działając w trybie ciągłym.

ID.4 X - chińska wersja rodziny elektrycznych Volkswagena

ID.4 X jest chińską odmianą elektrycznego SUV-a Volkswagen ID.4, produkowaną przez SAIC Volkswagen w ramach chińskiej strategii wprowadzenia rodziny EV. Równolegle w Chinach powstał także model ID.4 CROZZ w strukturze FAW-Volkswagen, co potwierdza dwufazową obecność marki w segmencie elektrycznych SUV-ów na tym rynku. Limit poziomu baterii oraz harmonogram ładowania stanowią dwa odrębne mechanizmy zarządzania energią w ID.4 X. Limit poziomu baterii określa docelową ilość energii, jaką akumulator powinien pomieścić, natomiast harmonogram ładowania reguluje czas jej uzupełniania. Aby skonfigurować limit poziomu baterii, należy wykonać następujące kroki: otworzyć menu ustawień pojazdu w centralnym ekranie dotykowym, wybrać zakładkę 'Zaawansowane' lub 'Opcje ładowania', zaznaczyć opcję 'Limit poziomu baterii', ustawić żądany procent naładowania, zatwierdzić zmiany i potwierdzić na ekranie kontrolnym. Harmonogram ładowania można ustawić oddzielnie, wybierając z menu opcję 'Harmonogram ładowania' oraz definiując godziny startu i zakończenia ładowania. Ta funkcja szczególnie się przydaje, gdy korzysta się z taryf nocnych za energię elektryczną. Dla firm, które ponoszą koszty energii do rachunku kosztów jazdy, optymalne wykorzystanie tych dwóch funkcji pozwala znacząco obniżyć wydatki eksploatacyjne. Wyświetlacz przezierny w ID.4 X wymaga dostosowania kilku parametrów, aby zapewnić jego czytelność w różnych warunkach oświetleniowych. Przezroczystość wyświetlacza zależy m.in. od ustawienia foteli kierowcy, jasności ekranu oraz używanych okularów. Przy słabszym oświetleniu warto podnieść pozycję foteli i zwiększyć jasność ekranu, by tekst był wyraźny. W pełnym słońcu, gdy pracuje się z przeźroczystym ekranem, istotne staje się zachowanie odpowiedniej odległości od kierowcy oraz korekta barw wyświetlacza.

ModelCena [zł]Pojemność baterii [kWh]Moc [KM/kW]Przyspieszenie [s]
ID.4 Pure Performance162 79052.0148/1099.0
ID.4 Pro Performance220 39077.0174/1287.5
ID.4 Pro 4MOTION230 39077.0204/1506.8
ID.4 GTX269 39077.0299/2206.2

Tabela porównuje wszystkie dostępne warianty modelu ID.4 z cenami w 2026 roku, pojemnościami baterii oraz parametrami technicznymi. Najtańszą wersją jest Pure Performance z ceną 162 790 zł, a najdroższą - sportowa GTX za 269 390 zł. Różnica cenowa między najtańszym a najdroższym modelem wynosi 106 600 zł, co odzwierciedla różnice w wyposażeniu, mocy i przyspieszeniu. Model GTX oferuje maksymalną prędkość 180 km/h, podczas gdy pozostałe wersje limitowane są do 160 km/h.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o Volkswagen ID.4

Najczęściej zadawane pytania dotyczą kosztu zakupu, funkcji akumulatora, opcji najmu oraz weryfikacji używanych pojazdów. Poniżej znajdziesz odpowiedzi, które pomogą podjąć świadomą decyzję zakupową.

Jak obliczyć orientacyjny koszt zakupu ID.4 X?

Cena zakupu modelu ID.4 zależy od wybranej wersji wyposażenia i dostępnych opcji. Najtańszą pozycją jest wariant Pure Performance, którego koszt w 2026 roku wynosi 162 790 zł. Najdroższą jest sportowa wersja GTX - 269 390 zł. Różnica między najtańszym a najdroższym modelem wynosi 106 600 zł, co odzwierciedla różnice w mocy silnika, pojemności akumulatora oraz poziomie wyposażenia. Podczas kalkulacji kosztu zakupu warto uwzględnić dodatkowe opłaty, takie jak rejestracja, ubezpieczenie czy ewentualne dopłaty do programów ekologicznych.

Jakie są korzyści z limitu poziomu baterii i harmonogramu ładowania?

Limit poziomu baterii określa docelową ilość energii, a harmonogram ładowania reguluje czas jej uzupełniania - są to dwie odrębne funkcje systemu. Ograniczenie naładowania do 80% może wydłużyć żywotność akumulatora o nawet 20-30%, co jest istotne dla długoterminowego użytkowania. Harmonogram ładowania pozwala ustawić godziny, w których pojazd może się ładować, co jest korzystne z punktu widzenia kosztów energii elektrycznej oraz obciążenia sieci. Te funkcje są częścią zaawansowanego systemu zarządzania energią, który spełnia wymogi rozporządzenia UE 2018/1999 w sprawie efektywności energetycznej pojazdów.

Czy warto brać najem czy zakup floty?

Przy zakupie płacisz jednorazową kwotę, a przy najmie regularne raty - to podstawowa różnica w strukturze kosztów. Zakup wymaga większej inwestycji początkowej, ale pozwala na dalszą amortyzację oraz korzystanie z pojazdu bez dodatkowych opłat. Najem może być korzystny dla firm, które potrzebują nowoczesnych modeli na krótszy okres oraz chcą uniknąć problemów z utratą wartości. Dokumentacja flotowa wymaga spełnienia określonych warunków, w tym zgodności z Kodeksem postępowania administracyjnego art. 52. Przy rozważaniu floty warto zwrócić uwagę na możliwość aktualizacji modeli co 3-4 lata poprzez leasing operacyjny.

Jak sprawdzić VIN przed zakupem używanego ID.4?

Sprawdzenie VIN przed zakupem używanego ID.4 to niezbędny krok weryfikacji auta. Numer należy porównać z dokumentacją rejestracyjną oraz historią serwisową w autoryzowanym serwisie Volkswagena. Warto także zajrzeć do bazy CEPiK oraz sprawdzić, czy pojazd nie był objęty powtarzającymi się usterkami. Głęboka diagnostyka komputerowa w serwisie może ujawnić ukryte problemy z systemami elektrycznymi. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2019 r. w sprawie wymagań technicznych, przed zakupem warto przeprowadzić pełną kontrolę stanu technicznego pojazdu.

Jakie są różnice w zużyciu energii między modelami?

Różnice w zużyciu energii między modelami ID.4 wynikają głównie z pojemności akumulatora oraz mocy silnika. Wersja Pure Performance z baterią 52 kWh oraz 148 KM zużywa energię wolniej niż sportowe modele z 77 kWh i wyższą mocą. Szczegółowe dane o zużyciu energii w cyklu mieszanym WLTP dostępne są w ofercie Volkswagena. Przy wyborze modelu warto zwrócić uwagę nie tylko na maksymalną moc, ale i na efektywność energetyczną, szczególnie przy częstym użytkowaniu w mieście.

CENY MODELI VOLKSWAGEN ID4 [ZŁ]

Powiązane poradniki

Więcej w dziale: Samochody

Cały dział