Lotus Cars – poznaj historię marki oraz produkowane modele!

Lotus Cars to brytyjski producent samochodów sportowych i wyścigowych. Marka zyskała popularność dzięki uczestnictwu w wyścigach Formuły 1. Lotus miał być konkurentem dla samochodów takich jak Ferrari czy Porsche. Sprawdź, jak przebiegały losy marki!

Lotus Cars (oficjalnie: Lotus Car Limited) jest brytyjskim przedsiębiorstwem z branży motoryzacyjnej. Koncern powstał w 1952 roku i zajmuje się produkcją samochodów rajdowych i sportowych. Siedziba znajduje się w Norfolk w Anglii. Od 1996 roku właścicielem marki była malezyjska firma Proton. W 2017 roku większościowy pakiet akcji Lotusa wykupił chiński koncern Geely. Grupa Lotus stała się znana również dzięki udziałowi w Formule 1. Marka startowała w nich nieprzerwanie przez 60 lat (od 1954 roku) i 7 razy zdobyła mistrzostwo świata. Jak rozwijała się firma produkująca samochody sportowe?

Historia marki Lotus

Brytyjską markę samochodów Lotus założył Bruce Chapman w 1952 roku. Pierwsza siedziba firmy zlokalizowana była w Hornsey. Następnie została przeniesiona do Cheshunt. Aktualnie koncern znajduje się w Hethel Norfolk (Anglia). Na początku lat 80. XX wieku marka Lotus miała problemy finansowe. W 1986 roku została więc wykupiona przez amerykański koncern General Motors. Po 7 latach nastąpiła ponowna sprzedaż – tym razem kierownictwo trafiło w ręce odrodzonego konsorcjum Bugatti. Jednak gdy w 1996 roku Bugatti zbankrutowało, Lotos przeszedł w posiadanie malezyjskiej firmy Perusahaan Otomobil Nasional. Właściciel Protona kontynuował filozofię marki. Od 2017 roku ponad połowę akcji posiada chińska firma Geely (reszta należy do Etika Automotive).

Logo marki Lotus

Logo marki w 2019 roku zostało znacznie uproszczone. Jest to ósma wersja w ciągu kilkudziesięciu lat. Szeryfy zostały zastąpione przez krój bezszeryfowy. Ze znaku zniknęły również przejścia tonalne. Nowe logo to wciąż zielony trójkąt z zaokrąglonymi rogami wpisany w żółte koło, jednak charakterystyczne wygięcie fontu zostało zniwelowane do zera. Na logo widnieje nazwa firmy oraz inicjały założyciela firmy: Anthony Colin Bruce Chapman. Znak składający się z inicjałów nabrał bardziej uregulowanych kształtów. Kolor żółty na logo ma symbolizować słońce, siłę i radość, natomiast zielona barwa określona została przez autora jako: „british racing green”.

Modele Lotus

Brytyjskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne bezsprzecznie zyskało sporą popularność na całym świecie. Choć kilka razy zaliczyło bankructwo, wciąż było odkupowane przez inne przedsiębiorstwa branży motoryzacyjnej. W związku z tym stale powstawały nowe modele aut marki Lotus, takie jak:

  • Lotus Europa (1970-1976);
  • Lotus Elite (1974-1982);
  • Lotus Eclat (1975-1986);
  • Lotus Esprit (1976-2004);
  • Lotus Excel (1982-1992);
  • Lotus Elan (1989-1995);
  • Lotus Elise (1995-2021);
  • Lotus 340R (2000-2000);
  • Lotus Exige (2001-obecnie);
  • Lotus Europa S (2006-2010);
  • Lotus Evora (2009-obecnie);
  • Lotus Emira (2021-obecnie);
  • Lotus 3-Eleven (2015-obecnie).

Wszystkie modele wyposażone są w ultralekkie koła, dzięki czemu są nie tylko piekielnie szybkie, ale również stosunkowo niedrogie.

Marka w Polsce

Przez długi czas producent aut sportowych Lotus nie dystrybuował swoich produktów do Polski. Aby zakupić samochód Lotus, trzeba było więc sprowadzić je z zachodu. 21 września 2011 roku został otwarty pierwszy salon Lotus w Polsce. Zlokalizowany był w Warszawie na ulicy Puławskiej 361. Od tego czasu sportowe samochody tej marki były już oficjalnie sprzedawane na terenie naszego kraju. Choć marka nie należy do najtańszych, posiada spore grono fanów. Samochody Lotus są chętnie wybierane przez kierowców, ponieważ cechuje je proste wykonanie, świetne prowadzenie oraz niska masa, która pozwala na całkiem niezłe osiągi.

Ciekawostki

Wszystkie nazwy modeli samochodów brytyjskiej marki Lotus rozpoczynają na literę „E”. Tradycja ta sięga wielu lat. W 1948 roku Colin Chapman, używając podstawowych narzędzi, stworzył kanciaste nadwozie z paneli ze sklejki wiązanej stopem i nazwał je Lotus Mark I. Kolejne wersje nazywały się kolejno Mark II, Mark III itd. Gdy w 1956 roku powstała jedenasta wersja modelu, Chapman postanowił usunąć członek Mark z nazwy oraz przeliterować liczebnik – tak powstał model Eleven. Warto wiedzieć, że do budowy swoje pierwszego samochodu Roadster Tesla użyła bazy Lotusa. Wśród ciekawostek znajduje się również nazwa „Lotus F1 Team”, pod którą w latach 2012-2015 startował w Formule 1 zespół Renault.

Lotus jest siedmiokrotnym mistrzem świata w Formule 1. To brytyjska marka samochodów sportowych i wyścigowych z siedzibą w Hethel, która słynie m.in. z prostoty wykonania swoich pojazdów oraz ich niskiej masy. Firma Lotus znana jest także z częstego popadania w problemy finansowe, przez które zmieniali się jej właściciele. Nie przeszkodziło to jednak w ciągłym rozwoju marki. Od wielu lat samochody marki Lotus są popularnymi i cenionymi pojazdami na całym świecie.