Najnowsze w kategorii Przepisy

kara za brak oc

Kara za brak OC 2023 – co grozi kierowcy bez ważnego ubezpieczenia samochodu?

Każdy właściciel pojazdu powinien go ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia OC. To obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, którego ciągłość musi być utrzymana przez cały czas posiadania samochodu czy motoru. Jeśli okaże się, że choć przez jeden dzień twój pojazd pozostawał bez koniecznego ubezpieczenia OC, grozi ci za to kara. Może być ona nałożona na ciebie nawet bez bezpośredniej kontroli drogowej. Ile wynoszą obecnie kary za brak OC?

taryfikator mandatów

Taryfikator mandatów 2023. Aktualna tabela mandatów za przekroczenie prędkości

Przekraczanie prędkości, wymuszanie pierwszeństwa, brak zapiętych pasów czy zapalonych świateł w samochodzie – to typowe wykroczenia, jakie popełniają kierowcy. Za poszczególne akty łamania przepisów drogowych grożą mandaty w określonej wysokości. Warto, abyś wiedział, co ci grozi za wykroczenia na drodze. Sprawdź aktualny taryfikator mandatów 2023!

odcinkowy pomiar prędkości

Odcinkowy pomiar prędkości – bat na kierowców przekraczających prędkość

Kierowcy w Polsce nagminnie łamią przepisy dotyczące ograniczenia prędkości na drogach. System kontroli prędkości kierowców obejmuje stacjonarne i mobilne (przenośne) fotoradary, tzw. suszarki wykorzystywane przez patrole drogówki, jak i system polegający na odcinkowym pomiarze prędkości. Na czym polega odcinkowy pomiar prędkości i gdzie w Polsce się z nim spotkasz?

nowe przepisy drogowe

Jakie nowe przepisy drogowe obowiązują kierowców w 2023 roku?

Czasem szumnie zapowiadane zmiany nie wchodzą w życie w kształcie, jakiego wszyscy się spodziewali. Czasem w ogóle ich nie ma, bo z różnych przyczyn okazują się niemożliwe do zrealizowania. Nowe przepisy drogowe są jednak wprowadzane sukcesywnie, a wszystko to ma (przynajmniej w zamyśle) sprawić, by na drogach było bezpieczniej. Czego możesz spodziewać się w najbliższej przyszłości i jakie nowe zasady zaczynają obowiązywać?

ile można mieć punktów karnych

Ile można mieć punktów karnych – poznaj aktualne wytyczne

Jesteś świeżo upieczonym kierowcą, a może masz prawo jazdy już wiele lat? Niezależnie, jak długo poruszasz się po drogach, z pewnością wiesz, jak ważna jest znajomość wszystkich przepisów. Sprawdź, ile można mieć punktów karnych za wykroczenia.

Potrącenie pieszego. Czyja to wina? Jakie są kary w 2023 roku?

Chwila nieuwagi, pośpiech, wpatrzenie w ekran telefonu… Te i wiele innych przyczyn mogą prowadzić do poważnego wypadku z udziałem pieszego na pasach. Niejednokrotnie prowadzą one nie tylko do ciężkich urazów ciała, ale nawet do śmierci. Czy wina zawsze leży po stronie kierowcy? Kto i jak odpowiada za potrącenie pieszego? Odpowiadamy!

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy w 2023 roku? Aktualne przepisy

Jazda bez prawa jazdy może odnosić się do dwóch rodzajów sytuacji. Kierujący albo nie ma dokumentu przy sobie podczas prowadzenia samochodu albo nie posiada go w ogóle (jazda bez uprawnień. W obu przypadkach kary będą zupełnie inne. Co grozi za jazdę bez prawa jazdy lub bez uprawnień? Z artykułu dowiesz się, jaki mandat możesz otrzymać!

prędkość na drogach

Prędkość na drogach ekspresowych i autostradach – poznaj limity

Prędkość na drogach uzależniona jest od typu trasy, pojazdu oraz sytuacji danego auta. Nie wszystkie limity są jednak czytelne i łatwe do zrozumienia. Jakie prędkości obowiązują kierowców w Polsce? Co dzieje się po ich przekroczeniu? Przeczytaj!

kolizja drogowa

Kolizja drogowa a wypadek drogowy – porównanie, sposób działania

Kolizja drogowa jest określeniem dotyczącym mniej poważnych zdarzeń. Może to być, na przykład stłuczka, czy drobne uderzenie. Z kolei wypadkiem nazywa się sytuacje, gdy dochodzi do powstania uszkodzenia ciała, śmierci lub poważnego uszczerbku na stanie technicznym prowadzonego pojazdu. Jak postępować w trakcie zdarzenia? Dowiedz się od nas!

mandat za brud w samochodzie

Nowy mandat za brud w samochodzie – kto może go otrzymać?

Wobec epidemii koronawirusa Rząd musiał wprowadzić wiele nowych przepisów, które miały za zadanie chronić obywateli przed zagrożeniem. Jednym z nich jest mandat za brud w samochodzie. Jakie przepisy regulują nakładanie kary? Dowiedz się więcej od nas!

zakaz sprzedaży samochodów spalinowych

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r.

Przegłosowano zakaz sprzedaży samochodów spalinowych, który ma obowiązywać od 20235 roku. Przeczytaj artykuł i poznaj stanowisko polskiego rządu na ten temat. Czemu ma służyć taki zakaz i kto na nim skorzysta?

Legalizacja butli LPG – cena. Kiedy należy wykonać homologację butli gazowej w aucie?

Jesteś właścicielem samochodu z instalacją gazową LPG? Zamontowałeś już jakiś czas temu taką instalację? Musisz wiedzieć, że homologacja butli LPG musi być okresowo przedłużana. Maksymalny okres korzystania z jednej butli wynosi 20 lat. Chcesz wiedzieć, ile kosztuje legalizacja butli gazowej? A może interesuje cię, jak uzyskać ponowną homologację butli LPG? Wszystkiego dowiesz się z treści artykułu!

Strefa ruchu – jakie przepisy w niej obowiązują? Czym się różni od strefy zamieszkania?

Kierowcy i piesi są zobowiązani stosować się do oznaczeń widocznych na drogach, parkingach, chodnikach czy występujących w innych miejscach ruchu publicznego. O ograniczeniach i przywilejach, które ich dotyczą, decydują znaki poziome i pionowe np. „strefa ruchu”, „droga wewnętrzna” i „strefa zamieszkania”. Gdzie znajdziesz te oznakowania i w jakim celu się je umieszcza? Znak strefa ruchu – co oznacza dla kierowców i pieszych?