Tramwaj – pierwszeństwo przejazdu

Istnieją 4 główne reguły, które określają zachowanie tramwajów na drogach publicznych i kierowców względem nich.

  1. Tramwaj, który opuszcza rondo, zawsze ma pierwszeństwo przejazdu.
  2. Na skrzyżowaniach równorzędnych tramwaj zawsze przejeżdża pierwszy.
  3. Sygnalizacja świetlna reguluje ruch tramwajów.
  4. Tramwaj, który wjeżdża na rondo, nie ma pierwszeństwa.

Warto omówić te sytuacje szerzej. Zawierają w sobie wiele zmiennych, które należy znać, aby bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych.

Tramwaj na rondzie – obowiązujące zasady

O ile dla niektórych kierowców jazda po obwiedni jest trudna, o tyle obecność pojazdu szynowego może to jeszcze bardziej komplikować. Jak się zachować, gdy widzisz tramwaj na rondzie? Wchodzi tu w grę kilka zasad.

Jeśli przed rondem nie ma znaków pionowych oznaczających nakaz ustąpienia pierwszeństwa, tramwaj przejeżdża pierwszy bez względu na kierunek jazdy. Sytuacja zmienia się, gdy takie znaki są widoczne. Wtedy również i motorniczy musi ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom, które już są na rondzie. 

Tutaj kolejna ciekawostka, która może kosztować bardzo dużo. Nawet jeśli jedziesz po rondzie i w początkowej fazie tramwaj ustąpił ci pierwszeństwa, masz obowiązek umożliwić mu zjazd z obwiedni, jeśli przecinasz jego tor ruchu. Ma tu zastosowanie reguła, że tramwaj zawsze ma pierwszeństwo podczas zjazdu z ronda.

Możesz wyobrazić sobie jeszcze jedną sytuację. Jeśli jednym ze zjazdów obwiedni jest droga na zajezdnię, to tramwaj włączający się do ruchu nie ma pierwszeństwa. Dlatego, jeżeli przed takim rondem nie ustawiono znaków pionowych informujących o ustąpieniu pierwszeństwa, nawet w towarzystwie włączającego się do ruchu motorniczego możesz jechać pierwszy. Czy zatem tramwaj ma zawsze pierwszeństwo na rondzie? Odpowiedź brzmi: nie. A jak sprawa wygląda na skrzyżowaniach?

Pierwszeństwo tramwaju w ruchu drogowym

Zgodnie z powyższymi punktami motorniczy kierujący swoim pojazdem przejeżdża pierwszy na wszystkich skrzyżowaniach równorzędnych. Tramwaj ma pierwszeństwo bez względu na kierunek jazdy i zamiary skrętu poszczególnych uczestników ruchu. Dla przykładu, jeśli na dwóch przecinających się drogach pojawi się tramwaj jadący w lewo, a z naprzeciwka kierowca jedzie na wprost, musi ustąpić motorniczemu przejazdu.

Sytuacja jest inna w przypadku obecności drogi z pierwszeństwem i podporządkowanej. Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo w takich sytuacjach? Po pierwsze w momencie, gdy znajduje się na drodze oznaczonej znakami D-1 (z pierwszeństwem), zawsze jedzie pierwszy. Wyjątek stanowią jedynie pojazdy uprzywilejowane. Nawet jeśli tramwaj przecinałby jezdnie innych pojazdów, również jedzie na wprost.

Natomiast w sytuacji, gdy tramwaj jest ustawiony na drodze podporządkowanej, musi ustąpić przejazdu pojazdom, które jadą drogą z pierwszeństwem przejazdu. Wtedy nie ma prawa wjeżdżać na skrzyżowanie, nim nie opuszczą go uczestnicy ruchu mający pierwszeństwo dyktowane znakami. Gdy tramwaj i inny pojazd są ustawieni naprzeciw siebie na drodze głównej, to motorniczy przejeżdża pierwszy.

Pierwszeństwo tramwaju a światła

Jeśli uważasz, że powyższe zasady były skomplikowane, uważnie przyjrzyj się temu, co wydarzy się teraz. Ustalono, że tramwaj w ruchu drogowym ma stosować się do sygnalizacji świetlnej udzielającej pozwolenia przejazdu. Wyobraź sobie następującą sytuację: Tramwaj i auto osobowe stoją naprzeciwko siebie i oba pojazdy mają światło zielone, z tym że motorniczy jedzie w lewo, a kierowca auta na wprost. Wtedy pierwszeństwo ma samochód.

Jednak w sytuacji, gdy tramwaj skręca w lewo, a auto w prawo, pierwszeństwo ma motorniczy. W praktyce oznacza to ogromne komplikacje, bo kierujący tramwajem musi bacznie przyglądać się kierunkowskazom pojazdu z naprzeciwka. Wszystkie te reguły mają duże znaczenie, więc warto, żebyś je znał. Dzięki temu będziesz poruszał się autem bezpiecznie. Powodzenia!

Archiwum: grudzień 2020