To kiedy włączamy kierunkowskazy, jest zwykle już jasne dla osób, które zaczynają kurs jazdy autem. Czy jednak wiesz, jakie są rodzaje tego typu urządzeń oraz jakie migacze motocyklowe najlepiej kupić? Poznaj zasady wykorzystywania tego sygnalizatora. Czy kierunkowskazy muszą sprawnie działać, by pojazd mógł wyruszyć na drogę? Te podstawowe pytania nie mogą wzbudzać w tobie żadnych wątpliwości, gdy wyjedziesz swoim pojazdem na ulicę. Tylko wtedy będziesz w pełni bezpiecznym kierowcą. Dlatego tego typu przepisy i zasady poruszania się po ulicach warto sobie co jakiś czas powtarzać. Wrzucasz z nami kierunek na lekturę tekstu?

Czym są kierunkowskazy do auta?

Dawniej były mechaniczne, dziś występują głównie te świetlne. Kierunkowskazy są koniecznym wyposażeniem każdego samochodu, ponieważ informują innych uczestników ruchu o tym, w którą stronę planujesz w danej chwili jechać. Pojawiły się po raz pierwszy w latach 20. XX wieku, gdy na ulicach pojawiło się wiele samochodów. Wypadki zdarzały się coraz częściej, dlatego należało wprowadzić takie zmiany w ruchu drogowym. Oczywiście, kierunkowskazy do motocykla spełniają właściwie tę samą funkcję, co te do auta i zwiększają bezpieczeństwo na drodze. 

Jak włączyć kierunkowskaz? To proste

Aby włączyć sygnalizator, po prostu naciśnij przełącznik. Kierunkowskazy zwykle wyłączają się same, gdy wykonasz wystarczająco mocny skręt kierownicą. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Jeśli jednak manewr jest naprawdę delikatny, światełko będzie w dalszym ciągu migało. To może wprowadzić w błąd osoby jadące przed lub za tobą. To z kolei może po prostu okazać się niebezpieczne. 

Jak wyłączyć sygnalizator zmiany kierunku?

Dlatego zawsze pamiętaj, aby po wykonaniu skrętu upewnić się, że nie wysyłasz sprzecznych sygnałów. Aby wyłączyć kierunkowskaz, zwykle wystarczy zrobić to samo, co w trakcie włączania… tylko na odwrót! Zajmie ci to dosłownie ułamek sekundy, a zapewni bezpieczeństwo na drodze i zapobiegnie ewentualnym wypadkom. Przełącznik kierunkowskazów powinien być zawsze pod ręką kierowcy.

Przerywacz kierunkowskazów gwarantuje ich odpowiednią pracę

Jeśli zmieniasz swój kierunkowskaz na ledowy może okazać się, że ten miga zbyt szybko albo jest trudny do wyłączenia. W takiej sytuacji konieczne może być zamontowanie przerywacza. Wymiana tego układu elektronicznego nie jest droga. Urządzenie tego typu kupisz już za 10-15 złotych. Jeśli masz podstawową wiedzę na temat funkcjonowania samochodu, prawdopodobnie będziesz w stanie wymienić ten element samodzielnie. Dlatego to koszt, który naprawdę warto ponieść!

Kierunkowskazy chromowane do każdego motocykla

Kierunkowskazy samochodowe zwykle nie wymagają żadnej dodatkowej uwagi. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku motocykli, które wymagają nieco większego nakładu pracy. Jeśli masz motor, musisz wybrać odpowiednie kierunkowskazy. Możesz w tym przypadku postawić na chromowane. Dlaczego? Dzięki nim twój pojazd będzie po prostu wyglądał lepiej! Migają na pomarańczowo i kosztują ok. 50-80 złotych. Wybijane są zazwyczaj na szkle i tworzone z naprawdę odpornego plastiku, który zapewnia im trwałość.

Kierunkowskazy LED motocyklowe z homologacją i ich zalety

Nie da się ukryć, że światła LED są dziś dosłownie wszędzie. Wykorzystywane są zarówno w domach, jak i pojazdach. Odznaczają się długą żywotnością. Ograniczona ilość energii sprawia również, że nie nagrzewają się niepotrzebnie. Dlatego są najbardziej polecane również do motocykli. Pamiętaj jedynie, aby wybierać produkty renomowanych marek. Zwykle świecą one najjaśniej, dając najbardziej klarowny sygnał osobom, które jadą wokół ciebie. Unikaj więc podejrzanych produktów azjatyckiej produkcji.

Kierunkowskazy to drobna, ale niezbędna i użyteczna rzecz w każdym aucie i motocyklu. Działanie tego mechanizmu pozwala zachować bezpieczeństwo na drodze, dlatego pamiętaj, by w odpowiednim momencie włączać i wyłączać ten sygnalizator w czasie jazdy. Jeśli jesteś posiadaczem jednośladu, możesz zdecydować się na ledowe sygnalizatory. Dzięki nim twój motocykl będzie bardzo dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu.

Archiwum: sierpień 2021