Tor motocrossowy zwykle znajduje się na świeżym powietrzu. Specjalnie przygotowane trasy pozwolą ci na naprawdę emocjonującą jazdę jednośladem lub czterokołowcem. Takich miejsc jest w Polsce coraz więcej. Poznaj te, w które naprawdę warto się wybrać, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz. Chcesz jeździć na swoich pojazdach jeszcze częściej? Dowiedz się, czy możesz stworzyć tory motocrossowe na swoim prywatnym terenie. To wbrew pozorom nie jest aż tak trudne, jednak musisz spełnić kilka prawnych wymagań, by móc zrobić to w pełni legalnie. Przeczytaj nasz artykuł!

Tor motocrossowy i definicja według Polskiego Związku Motorowego

Tor motocrossowy definicja

Tor motocross to przestrzeń, gdzie organizowane są różnego rodzaju wyścigi oraz treningi. Jakie są warunki, które musi spełniać? Przede wszystkim:

  • musi mieć odpowiednie wyposażenie techniczne i znajdować się przynajmniej 500 m od wioski czy miasta;
  • ważne jest, aby nie przebiegał przez żadne obiekty wodne, np. strumienie, czy stawy
  • jego długość powinna wynosić pomiędzy 1500 a 2000 m. 
  • Co ważne, pojazdy, z homologacją B mogą poruszać się w trakcie zawodów na trasie o długości 1000-1500 m. Tor motocrossowy musi mieć dwie trasy. Jedna jest przeznaczona do startów, a druga to tzw. trasa ochronna, która pozwoli na dotarcie do zawodników w razie ewentualnego wypadku.

    Baza torów motocrossowych w Polsce – jakie są najciekawsze miejsca w okolicy?

    Baza torów motocrossowych w Polsce

    Na niektóre tory motocrossowe w Polsce warto wybrać się nawet wtedy, jeśli mieszkasz daleko od nich. Miejsca, które polecamy, to:
    • Lidzbark Warmiński;
    • Stryków;
    • Olsztyn.
    • Lidzbark Warmiński znajduje się na północnym wschodzie kraju, za Olsztynem. Tor, który tam znajdziesz, jest piaszczysty i dobrze utrzymany, dlatego zawodnicy chętnie na niego wracają. Innym polecanym torem jest ten w Strykowie. Jest naprawdę duży, a różnorodne przeszkody pozwalają na ćwiczenie swoich umiejętności. Jeśli mieszkasz niedaleko Łodzi, będzie to świetna dla ciebie opcja. Jeżeli zaś uwielbiasz jeziora, koniecznie musisz sprawdzić tor motocrossowy Olsztyn. Jest położony na wschodzie miasta i zajmuje blisko 20 ha powierzchni. Jeżdżąc tam, będziesz mógł poczuć bliskość przyrody.Polecane tory crossowe w Polsce – jest ich coraz więcej
    Popularność sportowej jazdy na motorach czy quadach rośnie. Regularnie powstają nowe miejscówki, w których można realizować motoryzacyjną pasję. Tory crossowe w Polsce to miejsca szczególne, ponieważ poza nimi nie ma możliwości legalnej jazdy wspomnianymi pojazdami w ekstremalnym stylu. Niestety, samodzielna wycieczka do lasu może zakończyć się wysokim mandatem, a np. na wielu alejkach i w okolicach plaż zabronione jest poruszanie się quadami czy jednośladami. Zanim wyjedziesz swoim pojazdem na drogę, sprawdź, czy na wybranej trasie na pewno możesz swobodnie jeździć.

    Tor motocrossowy dla amatora – czy możesz taki zrobić?

    tor motocrossowy dla amatora

    Jeśli twoja własność to teren oznaczony jako nieużytek, wówczas bez problemu możesz zabrać się za przygotowywanie swojego własnego miejsca do jazdy. Tory crossowe nie mogą być jednak swobodnie tworzone na działkach oznaczonych jako rolnicze. 

    Tor motocrossowy – gdzie nie możesz lub nie powinieneś go tworzyć?

    Tereny rolnicze są chronione przez prawo. Nie mogą być one wykorzystywane do niczego innego, niż do przewidzianych dla nich typowych czynności. Ponadto tor motocrossowy naprawdę mocno ingeruje w krajobraz, dlatego najpierw przemyśl, czy aby na pewno chcesz zmienić teren w tor. Zwykle będzie się to wiązało m.in. ze stworzeniem nierówności, które mogą później utrudnić pracę na tak zmienionej ziemi.

    Motocross – tor może wymagać pozwoleń na budowę

    Sądy bardzo często uznają, że tor motocrossowy to budowla ziemna. Aby go stworzyć, będziesz potrzebował odpowiedniego zezwolenia. Jeśli chcesz wykorzystywać to miejsce w sposób komercyjny, nie bez znaczenia będzie także zaplecze. Koniecznie będziesz musiał przygotować dla siebie i swoich klientów toaletę. Przydać się mogą także przebieralnia, garaże i magazyny. Aby je stworzyć, będziesz musiał stworzyć odpowiednie projekty. To wymaga oczywiście dopełnienia wielu formalności i wniosków.

    Tor motocrossowy kosztuje, więc sprawdź, czy cię stać

    Gdy chcesz stworzyć tor motocrossowy, który będzie wyglądał profesjonalnie i jednocześnie będzie spełniał wszystkie normy Polskiego Związku Motorowego, będziesz musiał wydać na niego dość dużo. Wynajem koparek, zakup odpowiedniego sprzętu, przygotowanie terenu (np. nawiezienie piasku) to często naprawdę wysokie koszty. Przygotuj się na to, że będziesz musiał wydać swoje oszczędności lub wziąć kredyt. Zanim weźmiesz się do pracy, sporządź kosztorys. Lepiej zorientujesz się, jakie wydatki poniesiesz i będziesz wiedział, czy to przedsięwzięcie cię nie przerośnie finansowo i logistycznie.Tor motocrossowy – pamiętaj o drzewachtor motocrossowy pamiętaj o drzewach

    Jeśli masz zalesiony teren, tor motocrossowy może być trudny do stworzenia! Nie będziesz mógł wycinać starszych drzew bez pozwolenia, ponieważ będzie ci grozić mandat. Nie zapominaj również, że wysokie drzewa i rośliny znajdujące się blisko głównej trasy mogą być dość niebezpieczne dla osób, które będą się poruszały po torze. Dlatego staraj się poprowadzić ścieżkę w pewnej odległości od tych okazów bujnej przyrody.

    Tor motocrossowy możesz zatem stworzyć samodzielnie, ale widzisz, że wymaga to wiele pracy i poświęcenia. Przelicz zatem koszty, dokładnie zbadaj teren i sprawdź, czy tor crossowy będzie spełniał normy. Jeśli wyzwanie okaże się zbyt trudne, zawsze możesz odwiedzić, któreś z przygotowanych i popularnych miejsc w Polsce. Udanej zabawy!

    Archiwum: maj 2023