Elektryczne pojazdy podbijają rynek i są coraz powszechniej dostępne. Wciąż są najczęściej wypożyczane w miastach na minuty, ale sytuacja będzie powoli ulegać zmianie. Czy skuter elektryczny sprawdzi się w twoim przypadku? Może okazać się, że będzie to najszybszy sposób na dotarcie do pracy, jeśli mieszkasz w okolicy centrum. W końcu jednośladem znacznie łatwiej można dotrzeć do miejsc, w których panuje naprawdę duży ruch. Na dodatek będzie zajmował on mniej miejsca na parkingu, co również może być zbawienne w zatłoczonym mieście. Czy elektryczny skuter przekonuje także ceną i parametrami? Jakim zasięgiem dysponują najlepsze maszyny? Poznaj nasze propozycje i sam zdecyduj, czy to coś dla ciebie!

Czy skutery elektryczne są ekologicznymi pojazdami?

Osoby, które zastanawiają się nad zakupem takiego pojazdu, często chcą zadbać o środowisko, nie chcąc inwestować w samochód. Skutery elektryczne faktycznie mogą emitować mniej zanieczyszczeń niż klasyczne wersje. Sama produkcja baterii wymaga co prawda zużycia sporych zasobów i wiąże się z obecnością szkodliwych substancji, jednak jeśli pojazd zaczyna już poruszać się po ulicy, nie zużywa paliwa i szybko nadrabia zaległości. Maszyna musi niejako wyrównać rachunki i aby bilans był korzystny, trzeba nią jeździć. Skuter elektryczny nie powinien więc stać w garażu, jeśli już trafił pod twój dach. 

Elektryczny skuter to też oszczędność

Atutem elektrycznego skutera jest także naprawdę bardzo duża oszczędność!Wyobrażasz sobie, aby pojazdem napędzanym jakimś paliwem przejechać 100 km za zaledwie 2 zł?! W tym przypadku jak najbardziej to jest możliwe. Oczywiście, pod warunkiem że wybierzesz pojazd dobrej jakości. Ponadto coraz tańsze są też naprawy tego typu maszyn, także w stosunku do tych spalinowych. Skuter elektryczny to często najbardziej rozsądna opcja, jeśli chcesz kupić pojazd, który będzie służył do poruszania się na niewielkich odległościach. Nie da się też ukryć, że jest wygodniejszy niż rower. Jadąc nim do pracy, wyminiesz korki, nie spocisz się i będziesz w dalszym ciągu świeży i wypoczęty.

Jaki zasięg ma skuter elektryczny? Jak długo ładuje się akumulator?

Wizja długiego ładowania odstrasza wiele osób od zakupu. Nic bardziej mylnego. Skuter elektryczny dla dorosłych będzie ładował się do ok. 4 godzin. Akumulator często da się wyjąć, więc będziesz mógł go uzupełnić nawet w pracy. Jak często będziesz musiał to robić? Wiele zależy od maszyny, którą wybierzesz, jednak większość skuterów ma zasięg ok. 80-100 km na jednym ładowaniu. To zwykle wystarczająca odległość, abyś mógł kilka razy pojechać do pracy i wrócić. Skuter elektryczny trzeba regularnie ładować i trzeba mieć to na uwadze, ale przecież nie jest to aż tak uciążliwe.

Skuter elektryczny a homologacja – prawo jazdy ma znaczenie. Jaki silnik jest dla ciebie?

Jeśli chcesz się poruszać elektrycznym skuterem, będziesz potrzebował odpowiedniego prawa jazdy. To jednak, jakie będzie ci potrzebne, zależy od homologacji pojazdu. Ukończyłeś 18 lat przed 2013 rokiem? Jeśli tak, to silnikami typu 1200, 1400 i 1800 W będziesz mógł jeździć bez żadnych dodatkowych pozwoleń. W innym przypadku będziesz potrzebował prawa jazdy AM, na które możesz zdawać po ukończeniu 16. roku życia. Obejmuje je homologacja 50 ccm. Na skuter elektryczny z homologacją 125 ccm musisz mieć prawo jazdy A1 lub przez przynajmniej trzy lata prawo jazdy kategorii B. 

Jak szybko może poruszać się skuter elektryczny?

Zazwyczaj prędkość skutera elektrycznego nie przekracza 45 km/h. Niektóre z maszyn mogłyby być szybsze, jednak w końcu nazwa zobowiązuje. Nawet maszyny o mocy ok. 3000 W będą często miały takie ograniczenia. Zwiększenie ich fabrycznej prędkości sprawi, że utracą one homologację. Lepiej nie majsterkuj przy ograniczeniach swojego skutera, chyba że nie chcesz już więcej wyjeżdżać nim na drogę publiczną. 

Skuter elektryczny – jaki kupić?

Jaki skuter elektryczny kupić? Musisz zwrócić szczególną uwagę na podzespoły wybranego modelu. Poza tym nie bez znaczenia jest też sama moc pojazdu. Wspominaliśmy już o kwestii uprawnień, które mają z nią związek. Nastolatek może w końcu także dojeżdżać do szkoły elektrycznym skuterem, ale o ograniczonej mocy. Jeśli masz od trzech lat prawo jazdy kat. B lub uprawnienia A1, śmiało postaw na model 125 ccm, ponieważ jego możliwości będą już o wiele bardziej odpowiadały osobie dorosłej.

Skutery elektryczne – ceny od 2500 zł

Jeśli chcesz kupić nowy skuter elektryczny, musisz liczyć się z pewnym wydatkiem. Przygotuj się na to, że zapłacisz co najmniej 2500 zł, a to i tak będzie okazja. Większość cen standardowych pojazdów waha się pomiędzy 4-8 tys. złotych i jeśli chcesz, by twój skuter działał sprawnie przez dłuższy czas, to właśnie taką kwotę musisz brać pod uwagę w trakcie planowania zakupu. Jeśli postawisz na lepszy model, zaoszczędzisz w dłuższej perspektywie, ponieważ nie będziesz musiał go tak często naprawiać. Koszty eksploatacji w stosunku do pojazdów spalinowych są o wiele niższe, więc większy wydatek poniesiesz tylko na początku.

Polskie skutery elektryczne – królują te na minuty

Tak naprawdę polskie skutery elektryczne zwykle nie są wcale w rękach prywatnych. Wykorzystują je przede wszystkim firmy i wypożyczają sprzęt na minuty. Wystarczy, że ściągniesz odpowiednią aplikację, aby bez większego problemu móc poruszać się po mieście, korzystając z ogólnodostępnych, ekologicznych środków transportu. To też dobry sposób na to, aby sprawdzić, czy odpowiada ci taki pojazd i czy na pewno chcesz czymś takim poruszać się codziennie. Skutery możesz wypożyczyć np. w Opolu, Lesznie czy Poznaniu. Teraz czas na modele, które możesz w naszym kraju kupić. Możesz zastanowić się nad sprzętem:

  • WOW! by Blinkee;
  • EcoRider Barton E-Max Li-Ion;
  • Barton Energy 1600W;
  • Hecht Cocis Red.

Skuter elektryczny w klimacie retro – czy taki warto kupić?

Nowoczesny, ekologiczny silnik, ale połączony z retro wyglądem? To jest możliwe! Sprawdź model WOW! by Blinkee, który kosztuje niecałe 8000 zł. Moc 3000 W to całkiem sporo. Dzięki temu skuter jest dość dynamiczny, co sprawi, że poruszanie się nim będzie przyjemne. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że jego zasięg to ok. 75 km, co nie imponuje, a bateria ładująca się do 5 godzin także jest raczej przeciętna. Musisz więc zadać sobie pytanie, czy jesteś w stanie dopłacić do wyjątkowego wyglądu, bo to, że ten skuter elektryczny jest ładny nie ulega wątpliwości.

Przejedź do 100 km – skuter elektryczny z homologacją 50 ccm

Jeśli stać cię na skuter o większym zasięgu, zwróć uwagę na model EcoRider Barton E-Max Li-Ion. Zapłacisz za niego ok. 10 tys. złotych. Jego maksymalna moc to 1800 W, czyli mniej niż w przypadku pojazdu marki Blinkee. Jednak dzięki temu można nim jeździć z uprawnieniami AM. To może być dobry pomysł na prezent dla twojego nastolatka zafascynowanego motoryzacją! Ten pojazd ma zasięg do 100 km. Co ważne, dwie baterie bez najmniejszego problemu wyjmiesz, a następnie naładujesz w biurze lub w domu.

Skuter elektryczny do pracy lub dla ucznia

Gdy dojeżdżasz do pracy na odległość 5-10 km może okazać się, że przepłacanie za pojazd, który może przejechać 100 km, jest po prostu zbędne. Jeśli wystarczy ci zaledwie 50 km zasięgu, może okazać się, że dobrym wyborem będzie skuter za 4500 zł. To ponad dwa razy mniej niż wcześniejsza propozycja. Mimo tego sprzęt ma zbliżoną samą moc, więc nada się również dla ucznia. Mowa tu o modelu Barton Energy 1600W. Ten skuter elektryczny należy do wyjątkowo tanich, bo jego koszt użytkowania to zaledwie 1,10 zł za 100 km! To jeszcze taniej niż średnia, która zwykle jest podawana w przypadku takich modeli. Nie da się więc ukryć, że to bardzo ciekawa propozycja.

Dynamiczny skuter elektryczny, którego bateria długo się ładuje

Inną z aktualnie polecanych propozycji na rynku jest model Hecht Cocis Red. Swoją popularność zawdzięcza dobrej dynamice. Ten elektryczny skuter kosztuje ok. 6100 zł.Ma moc 1500 W, a baterię można tu wyjmować. Jego zasięg jednak nie zniewala, bo wynosi ok. 60 km. Czas ładowania baterii także nie przyciąga, ponieważ trzeba czekać nawet do 8 godzin. To naprawdę dużo, biorąc pod uwagę, że wiele współczesnych skuterów elektrycznych ładuje się w ciągu 4-5 godzin. Jednocześnie nie da się ukryć, że korzysta z niego wiele osób, więc łatwiej będzie np. go wyposażyć lub znaleźć używane części zamienne.

Skuter elektryczny także dla dziecka

Nie tylko dorośli mogą korzystać ze skutera elektrycznego. Na rynku pojawiają się także oferty skuterów przeznaczonych dla dzieci, kosztujące ok. 1000 zł. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że tego typu motorki nie są przeznaczone do jazdy po drogach. Twoja pociecha może jednak nauczyć się prowadzić na specjalnie przygotowanych torach. Gdy skończy 16 lat, zdobycie prawa jazdy AM będzie dzięki temu znacznie łatwiejsze.

Skuter elektryczny to bezpieczny sprzęt, który wciąż częściej jest wypożyczany niż kupowany. Jednak oszczędność, jaką gwarantuje podczas eksploatacji, może zachęcić do zakupu. Ceny nie są może zbyt przystępne, ale w dłuższej perspektywie większy wydatek może się zwrócić.

Archiwum: wrzesień 2021