Minęło już parę ładnych lat, odkąd kierowcy poruszający się samochodami osobowymi na kat. B mogą jeździć motocyklami. Od tamtej pory w segmencie jednośladów do 125 cm³ nastąpił prawdziwy ich wysyp na rynku, ale też widoczny wzrost cen. Motocykle na kategorię B nie są nudne i dają frajdę z jazdy mimo skromnej mocy. Przedstawiamy modele, które warto rozważyć, jeśli szukasz maszyny, którą będziesz mógł jeździć z prawem jazdy na auto osobowe. Sprawdź nasze zestawienie!

Jaki motor na kat. B można kupić? Jaka pojemność motocykla na kat. B?

Aby móc jeździć, kluczowe jest spełnienie pewnych wymagań dotyczących prawa jazdy. Kierowca, który ma kat. B, może poruszać się na motocyklu, jeśli ma uprawnienia przez przynajmniej 3 lata. A jaka pojemność motoru na kat. B jest dopuszczalna? To poziom maksymalny do 125 cm³. Moc jest ograniczona do 11kW, co w przeliczeniu daje niespełna 15 KM. Poza tym, stosunek mocy do masy takiej konstrukcji nie może być większy niż 0,1 kW/kg. Motocykle na kategorię B nie są więc specjalnie mocarne ani nie zapewniają błyskawicznego przyspieszenia. Wiele z nich jednak daje możliwość rozpędzenia się nawet do 110-120 km/h, a to już jest prędkość niemal autostradowa.

Jaki motocykl na kategorię B wybrać?

W zasadzie masz do wyboru każdy z typów motocykli, które dostępne są też w większych wariantach. I tak np. możesz sprawić sobie:

  • skuter;
  • crossa;
  • nakeda;
  • enduro;
  • cruisera;
  • ścigacza.

Wybór jest ogromny, dlatego bez zbędnego przedłużania przejdźmy do konkretnych modeli, by pokazać, które są szczególnie godne uwagi.

Motocykle na kategorię B – rozpiętość cenowa

Motor kat. B to szeroka kategoria, dlatego także ceny są tu dość zróżnicowane. Najtańsze modele zwykle nie będą droższe niż 5-6 tysięcy, a uda ci się zapewne znaleźć też tańsze egzemplarze. Motocykle na kategorię B możesz kupić z rynku wtórnego, ale nie będziemy się na nich skupiać w tym tekście. Jeśli celujesz w nowy jednoślad do 125 cm³ najlepszych marek, bądź przygotowany na wydatek co najmniej 10 tysięcy złotych (to koszt z kaskiem i pełnym ubiorem).

Motor kategoria B – przegląd modeli

Piaggio Medley 125

Występujący w 3 wariantach skuter firmy Piaggio to jedna z ciekawszych propozycji wśród tej grupy jednośladów. Jest wyposażony w 4-zaworowy silnik jednocylindrowy o mocy 11 kW i momencie obrotowym 12 Nm. Zapewnia sensowne przyspieszenie i dynamiczną jazdę po mieście. Funkcja Start-Stop pozwala na unieruchomienie jednostki w czasie od 1 do 5 sekund od zatrzymania. Pojemność zbiornika to 7 litrów, co pozwala przejechać ponad 250 kilometrów na jednym tankowaniu. Cena tych motocykli na kategorię B w zależności od wersji oscyluje w granicach 14 900-17 900 zł.

Honda Forza 125

To jeden z ciekawszych typów wśród nowych skuterów do 125 cm³. Charakteryzuje się bardzo dobrym wyposażeniem. Jest tutaj sterowanie momentem obrotowym HSTC, skrzynia biegów CVT czy gniazdko 12 V typu USB C. Ten motor kat. B jest oczywiście wyposażony w maksymalnie mocny dla tej klasy jednocylindrowy silnik o momencie obrotowym na poziomie 12,2 Nm. Pojemność baku to 11,5 litra, co przy spalaniu 2,3 l/100 km daje teoretyczny zasięg 500 kilometrów! Możliwości przejechania trasy bez tankowania są więc spore. Jednak cena także, ponieważ wynosi ok. 22 000 zł.

Honda PCX 125

Czas na kolejny model tego samego producenta. Honda PCX 125 nie jest może tak szybkim skuterem jak poprzednik, ale za to kupisz ją w o wiele niższej cenie. Te japońskie motocykle na kategorię B kosztują ok. 14 000 zł. Są więc o wiele tańsze od poprzednio opisanego modelu. Silnik przy pojemności 125 cm³ legitymuje się mocą 12,5 konia mechanicznego. Moment obrotowy utrzymuje się na poziomie 11,8 Nm. Parametry nie powalają na kolana, ale w praktyce przekładają się na bardzo wysoką niezawodność i trwałość. To bardzo dobra propozycja dla osób chcących mieć sprawny i względnie tani skuter do jazdy po mieście.

Junak M12 Vintage 125

Przechodzimy do kategorii bardziej rasowych pojazdów. Motocykle na kategorię B to nie tylko skutery, lecz także choppery, jak chociażby Junak M12. Od razu przestrzegamy, że nie będzie bulgotał jak dwucylindrowiec, bo ma tylko jeden tłok. Przy pojemności 125 cm³ osiąga minimalnie ponad 10 KM i rozpędza się do 90 km/h. Nie są to wartości zawrotne ani przesadnie małe. Ten motocykl służy po prostu do spokojnej (żeby nie powiedzieć – powolnej) jazdy bezdrożami. Cena za motor do takiej przejażdżki oscyluje w granicach 10 000 zł.

Romet ZK 125 FX

Pozostajemy przy tej samej pojemności maksymalnej, ale diametralnie zmieniamy kategorię. Romet to nie ten sam produkt co kiedyś, bo pod swojsko brzmiącą nazwą kryje się chińska konstrukcja. Kto powiedział, że motocykle na kategorię B muszą być drogie? Ten kosztuje 4999 zł, a samo spalanie również nie wydrenuje twojego portfela. Romet ZK 125 FX ma jednocylindrowy silnik o pojemności 125 cm³ i mocy 10,6 KM. Moment obrotowy generowany przez niego to 8,9 Nm. Trzynastolitrowy zbiornik przy spalaniu rzędu 2,6-3 litrów/100 km wystarcza na całkiem przyjemną podróż.

Honda CBR 125R

Motocykla oznaczonego nazwą CBR nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi motocykli. Wydany w 2018 roku egzemplarz CBR 125R przeszedł modyfikacje jeszcze mocniej poprawiające jego atrakcyjność. Silnik to jednocylindrowa i 2-zaworowa jednostka o mocy 13,3 KM i 10 Nm momentu obrotowego. W połączeniu z 6-stopniową skrzynią biegów motocyklista jest w stanie rozpędzić się do 100 km/h w niespełna 11,5 sekundy. Cena zakupu tego modelu to ok. 18 000 zł.

KTM RC 125

Chcesz wykonać swój pierwszy milowy krok w kierunku mocniejszych maszyn? KTM RC 125 może być dla ciebie świetnym motocyklem na kategorię B, jeśli chcesz jeździć w przyszłości sportową maszyną. Chociaż KTM kojarzy się głównie z offroadem, to bardzo dobrze radzi sobie też wśród bardziej ulicznych maszyn. RC 125 dysponuje silnikiem jednocylindrowym o mocy 15 KM i momencie obrotowym 12 Nm. Jego cena oscyluje w granicach 19 000 zł za nowy egzemplarz.

Yamaha MT 125

To ostatni w zestawieniu i niezwykle interesujący z motocykli na kategorię B. Naked dla osób, które nie chcą robić prawa jazdy na większe maszyny, zapewnia bardzo solidne osiągi i wrażenia z jazdy. Jego silnik generuje oczywiście 15 KM i 12,4 Nm momentu obrotowego. Mimo takiej mocy spalanie nie jest diametralnie wysokie, bo producent deklaruje poziom 2,1 l/100 km. Niestety, niejednego amatora nakedów może odstraszyć cena tego modelu. Wynosi ona przynajmniej 22 tysiące złotych.

Czy warto kupować motocykle na kategorię B? Jasne jest, że nie można oczekiwać zawrotnych prędkości od tak niewielkich maszyn. Jednak dla niektórych motocykl o pojemności 125 cm³ jest idealnym rozwiązaniem. Osiągi są wystarczające, a przemieszczanie się nie wymaga posiadania dodatkowych uprawnień. To, czy zakup motocykla o takich parametrach za 10-15 tysięcy jest rozsądny, pozostawiamy już twojej ocenie.

Archiwum: wrzesień 2021