Z tekstu dowiesz się, jakie mają pochodzenie obydwa określenia dla jednośladu. Motor a motocykl – która nazwa była pierwsza?Która jest poprawna według PWN? Dowiesz się tego z poniższego tekstu.

Pochodzenie słowa motor

Określenie pojazdu jednośladowego, które zapożyczono z języka niemieckiego pochodzi od słowa motorrad. Wyraz skrócono i tak pozostał motor, a motocykl ma pochodzenie francuskie. Niebagatelną rolę w rozprzestrzenieniu się tego słowa wśród motocyklistów odegrała okupacja Polski. Według słownika motor to określenie dla silnika. Nie jesteśmy jedynym krajem, w którego języku występuje słowo motor. Spotkasz je także w angielskim, węgierskim, szwedzkim, duńskim i używane są w odniesieniu do silnika, natomiast w holenderskim i baskijskim dodatkowo oznaczają motocykl.

Motocykl pierwszą funkcjonującą nazwą w Polsce?

Znasz już pochodzenie słowa motor, a motocykl? Nazwa została zapożyczona z języka francuskiego i pochodzi od słowa motocyclette. Określenie wymyślili bracia Werner dla pierwszego jednośladu wyposażonego w silnik w 1897 roku, ale pierwsze wzmianki o nim w Polsce pojawiły się dopiero po odzyskaniu niepodległości na początku lat 20. XX wieku.

Motor czy motocykl – które określenie jest poprawne?

Wiele osób spiera się, że w mowie potocznej dopuszczalne jest użycie skrótu, słowa motor, a motocykl jest oficjalnie obowiązującą nazwą. PWN nie pozostawia jednak złudzeń na ten temat obie formy czy to motor, czy motocykl są poprawne. Wielu motocyklistów się z tym nie zgadza, argumentując, że gdyby motor był poprawnym zwrotem, to kierowca pojazdu nazywany byłbym morowcem, a nie motocyklistą. Producenci reklamujący swoje marki tez używają zazwyczaj dłuższego określenia dla jednośladu.

Motocykl czy motor? Co było pierwsze?

Zdecydowanie pierwszy był rower i to od tego pojazdu wszystko się zaczęło. Na jego bazie powstawały pierwsze konstrukcje motorowe i motorowerowe. Pierwszy tego typu pojazd miał silnik parowy i powstał we Francji w latach 1867-1868. Jak już wiesz, nazwany został nie motorem, a motocyklem, jednak to w Niemczech udoskonalono konstrukcje, aż w roku 1885 dwaj konstruktorzy Daimler i Maybach złożyli pierwszy jednoślad mechaniczny nazwany motorrad.

Zalecenia odnośnie do użycia słów motor i motocykl

Co prawda Rada Językowa w Polsce uchwaliła, że można zamiennie używać dwóch słów jako określenie jednośladu, ale wśród motocyklowych entuzjastów istnieje pewna etykieta. W potocznej mowie używane jest określenie motor, a motocykl to nazwa oficjalna używana w specjalistycznych czasopismach oraz w mediach. Najzagorzalsi wrogowie skrótów językowych proponują, żeby motorem nazywać jedynie mechaniczne jednostki napędowe, jednak szanse na to są bardzo małe, ponieważ zwrot ten na stałe zagościł w naszym języku.

Motor, a motocykl. Obie formy są poprawne i nie ma większego znaczenia, którą wybierzesz. Jeśli jednak chciałbyś zintegrować się ze społecznością osób jeżdżących motocyklami, to warto wziąć pod uwagę nasze zalecenia odnośnie użycia obu zwrotów. Dbaj o swój pojazd, dokonuj regularnych napraw i przeglądów, bo to pozwoli ci w pełni cieszyć się twoim hobby i zapewni bezpieczny powrót z każdej wyprawy.

Archiwum: listopad 2022