Gesty motocyklistów zazwyczaj kojarzone są z pozdrowieniami. Wyciągnięta w geście pozdrowienia dłoń podczas mijania się z innym kierowcą motocykla to chyba najbardziej rozpoznawalny znak. Okazuje się jednak, że gestów tych jest o wiele więcej. Mają też znacznie szersze znaczenie. Śmiało można powiedzieć, że tworzą rodzaj języka, który pozwala komunikować się między sobą a nie tylko pozdrawiać, co okazuje się szczególnie przydatne kiedy jeździ się w grupie. Co i kiedy pokazywać wiedzą wtajemniczeni. Dla pobocznego obserwatora niektóre gesty mogą być bowiem niezrozumiałe. Na szczęście jednak zagłębiając się jednak w niektóre z nich można nieco poznać ów motocyklowy język, a nawet nauczyć się nim posługiwać.

Gesty motocyklistów – kiedy i jak stosować?

Gesty motocyklowe bywają formą pozdrowienia kiedy dwaj miłośnicy jazdy na dwóch kółkach mijają się na drodze. Jednak zazwyczaj mają one dużo głębsze znacznie i przydają się zwłaszcza wtedy, kiedy podróżują oni w grupach. Wówczas na czele grupy stoi przywódca, który decyduje o wielu istotnych kwestiach pozwalających na pokonanie wyznaczonej trasy. Dzięki znajomości owych gestów motocykliści są w stanie porozumieć się z sobą w każdych warunkach bez używania słów.

Wbrew pozorom zrozumienie znaczenia owych gestów wcale nie jest trudne i nie sprawia trudności. Wystarczy zwracać uwagę na ustawienie ciała, także jego przechylanie w lewą lub prawą stronę, podnoszenie rąk i dłoni oraz ich ułożenie.

Gesty motocyklistów – najważniejsze z nich

Gesty motocyklowe są bardzo proste do zrozumienia. Zwłaszcza te najważniejsze z nich. Dla przykładu aby podać komunikat „prowadź” wystarczy ułożyć lewe ramie pod kątem 45 stopni, wyprostować dłoń i przedramię i wyprostowanym palcem wskazującym i poruszać przedramieniem w przód i tył. Kolejny z ważnych gestów oznaczający komunikat „zwolnij” wymaga ułożenie lewego ramienia tym razem pod kątem 90 stopni, ułożyć dłoń płasko i poruszać przedramieniem naprzemiennie w górę i w dół. Odrębny gest oznacza ostrzeżenie przed pojawiającym się na drodze zagrożeniem. Aby go wykonać należy wyciągnąć przedramię ręki lewej (jeśli zagrożenie pojawia się po lewej stronie i wyprostować je pod kątem 45 stopni wraz z palcem wskazującym. Jeżeli zaś zagrożenie znajduje się po prawej stronie, wówczas należy wyprostować prawą nogę tak aby wskazywała owo zagrożenie.

Aby zakomunikować odpoczynek przywódca grupy motocyklowej musi wyciągnąć lewą rękę i ułożyć ją pod kątem 45 stopni. Dłoń natomiast należy zacisnąć w pięść i wykonywać nią krótkie gesty w górę i w dół. Z kolei komunikat o zjeździe z drogi należy wykonać poprzez wyciągnięcie lewego ramienia, przedramienia i dłoni razem z wyprostowanym palcem wskazującym i poruszanie ręką nad głową naprzemiennie w prawo i w lewo. Kolejnym ważnym podczas poruszania się w grupie gestem jest gest informujący o konieczności zatankowania motocykla. Aby go wykonać należy ułożyć lewe ramię w literę c, natomiast palec wskazujący w taki sposób aby pokazywał zbiornik paliwa. Motocykliści wykonują też umowny znak, aby ostrzec współtowarzyszy przed policją. W tym celu pukają lewą dłonią w górną część swojego kasku.

Gesty motocyklistów są dobrze znane wszystkim miłośnikom jazdy na przysłowiowych dwóch kółkach. Ich znajomość okazuje się niezwykle przydatna, zwłaszcza podczas jazdy w grupie.

Archiwum: listopad 2022