Czym jest koń mechaniczny? Jak oblicza się moc silnika?
Dla znalezienia odpowiedzi na pytanie, co to jest koń mechaniczny, należy cofnąć się w historii do XIX wieku. Wszystko zaczęło się w momencie zastąpienia zwierząt w pracy kopalnianej. Wynalezienie maszyny parowej, która była zdolna wykonywać podobną pracę, było związane z określeniem jej mocy. Na bardzo prosty i jednocześnie niesamowicie obrazowy pomysł wpadł wynalazca i inżynier angielski Thomas Savery. Stwierdził, że moc jednostki można przyrównać do liczby koni wykonujących pracę o podobnej wydajności w tym samym czasie. Stąd silnik spalinowy wykonujący 24-godzinną pracę, do której angażowano konie, miał mieć moc 10-12 koni mechanicznych.
Nie był to jednak najdokładniejszy sposób pomiaru. W rzeczywistości nie miał zbytniego związku z realną mocą. W roku 1782 roku z pożytkiem dla nauki i motoryzacji z pomocą przyszedł James Watt. Zastosował nową metodę dotyczącą tego, jak liczyć konie mechaniczne uwzględniając przy tym oficjalne jednostki miar. Zaobserwował, że koń przy maneżu (kieracie) pokonuje dystans 55 metrów w ciągu minuty. Ustalił wartość ciężaru na poziomie 82 kilogramów, co pozwoliło obliczyć pracę wykonywaną przez zwierzę. W efekcie ustalił, że 1 koń mechaniczny to 33 000 ft x ibf/min. W taki sposób powstał 1 wat.
Jednostki mocy – przelicznik KW na KM
W dalszym etapie rozwoju technologicznego jednostek napędowych pojawiły się trudności w znormalizowaniu wartości mocy silników. Miało to związek z odmiennymi pojęciami stosowanymi w danym kraju. Dla przykładu w krajach anglosaskich przyjęto nazewnictwo Horse Power, która funkcjonuje do dzisiaj. Koń mechaniczny natomiast pojawił się w Niemczech i ma ścisły związek z nazwą Pferdestärke (PS, silny koń). Nieco inną wartością jest bhp (Brake Horse Power), która oznacza moc mierzoną na hamowni z uwzględnieniem oporów układu przeniesienia napędu. Obecnie przyjmuje się, że 1 KM odpowiada 0,74 kW.
Jak liczyć konie mechaniczne?
Przeglądając dowód rejestracyjny, znajdziesz w nim jedynie wartość kW, ze względu na jego oficjalną obecność w międzynarodowym układzie jednostek i miar (SI). Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaką mocą dysponuje twoje auto w koniach mechanicznych, powinieneś przyjąć wartość 1 kW = 1,36 KM. Dla przykładu silnik dysponujący mocą 59 kW ma 80 KM. W przypadku konia parowego (HP) wartość jest nieco inna, bo 1 kW = 1,34 HP. Dlatego te same pojazdy sprzedawane na różnych rynkach mogą nieco różnić się w oznaczeniu mocy jednostki. Niesamowity jest fakt, że koń mechaniczny nie jest wartością nadrzędną dla pracy silnika spalinowego. Jest jedynie pochodną momentu obrotowego, który jest zdecydowanie ważniejszy dla sprawnego poruszania się autem.
Konie mechaniczne to bardzo prosta sprawa. Czym więcej tym lepiej, prawda? 🙂 Żartuję oczywiście, natomiast sam nie pogardziłbym samochodem, który wyposażony jest w dużą ich ilość. Niestety fundusze mi na to nie pozwalają.