W poradniku wyjaśnimy, czym jest caravaning oraz jaka jest jego historia. Dowiesz się, który pojazd warto wybrać – kampera, przyczepę kempingową czy może campervana? Przedstawimy także wady i zalety nocowania na kempingach oraz „na dziko”.

Czym jest caravaning?

Caravaning stanowi formę turystyki motorowej, w przypadku której środkiem transportu jest caravan. Co w języku angielskim oznacza to słowo? Może być to oczywiście karawana, konwój, wóz lub pojazd mieszkalny, jednak obecnie najczęściej będzie nim kamper bądź przyczepa kempingowa.

Historia caravaningu

Historia caravaningu zaczyna się na początku XX wieku w Anglii. To właśnie wtedy miłośnicy poruszania się pojazdami kempingowymi oraz wypoczywania na łonie natury postanowili założyć pierwszy na świecie klub caravaningowy, któremu nadali nazwę „The Caravan Club”. Z czasem takich zorganizowanych ruchów oraz formacji powstało coraz więcej nie tylko na terenie Wielkiej Brytanii, ale także wielu innych państw.

Do Polski caravaning dotarł w latach 70. XX wieku, czyli dopiero 50 lat po utworzeniu pierwszego stowarzyszenia zrzeszającego użytkowników pojazdów kempingowych. Inicjatorem rodzimych akcji był Polski Związek Motorowy.

Caravaning – kamperem, przyczepą a może campervanem?

Istotą caravaningu jest oczywiście środek transportu. Najczęściej będzie to klasyczny kamper, co sprawia, że wielu osobom takie podróże mogą wydawać się stosunkowo drogą rozrywką, jednak czy w rzeczywistości są?

Oczywiście podobnie jak w przypadku każdego innego pojazdu ceny są bardzo zróżnicowane. Ekskluzywny kamper kupiony w salonie może kosztować milion złotych i więcej, jednak jeśli poszuka się wśród używanych egzemplarzy, z pewnością odnajdzie się godne uwagi oferty za mniej niż 50 tysięcy złotych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zakup używanego auta zazwyczaj wiąże się z koniecznością wykonania odpowiednich napraw przed wyruszeniem w trasę oraz częstszym serwisowaniem pojazdu.

Przyczepa kempingowa może stanowić bardziej ekonomiczną alternatywę dla kampera. Co prawda niezbędne jest posiadanie samochodu, by z niej korzystać, jednak większość osób już go posiada. Poza niższą ceną takie rozwiązanie ma jeszcze jedną ważną zaletę.

Korzystając z kempingu, można zostawić ją na jego terenie, a na zwiedzanie miasta czy innych turystycznych atrakcji pojechać swoimi niewielkim autem, którym znacznie łatwiej parkować niż tradycyjnym kamperem. To doskonała opcja przede wszystkim dla tych, którzy na co dzień potrzebują samochodu, by dojeżdżać do pracy, a caravaning traktują jedynie jako rozrywkę na wakacje czy weekendy.

Kolejną coraz popularniejszą opcją jest podróżowanie campervanem. Taki pojazd to auto dostawcze lub osobowe, którego wnętrze zostało przerobione na przestrzeń mieszkalną. Wybierając tanie, używane auto i własnoręcznie dokonując przeróbek można przygotować własnego campervana za niewielkie pieniądze, jednak warto pamiętać o tym, by mierzyć siły na zamiary. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, nie posiadasz odpowiedniego narzędzi, może okazać się, że taka opcja wcale nie będzie najbardziej opłacalna.

Jeżeli twój budżet nie jest mocno ograniczony, a zależy ci by wnętrze twojego campervana było indywidualnie dopasowane do twoich potrzeb, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy przerabiającej busy na kampery. Dzięki temu masz pewność, że wszystko zostanie wykonane na wysokim poziomie. W dodatku specjaliści zadbają prawidłowo o bezpieczeństwo, co jest bardzo ważne, ponieważ pożary w samodzielnie wykonanych instalacjach niestety nie należą do rzadkości.

Caravaning – podróże na dziko czy na kempingu?

Caravaning, chociaż polega na podróżowaniu pojazdem mieszkalnym, może przybierać zupełnie różne formy. Osoby początkujące lub ceniące swój komfort najczęściej decydują się korzystać z kempingów. Są one wyjątkowo popularne w całej Europie, a zwłaszcza w turystycznych rejonach chętnie odwiedzanej Hiszpanii. W takich miejscach nie trzeba martwić się o dostęp do bieżącej wody, prądu czy kuchni, ponieważ w większości z nich jest do nich swobodny dostęp. W dodatku na ich terenie często znajdują się atrakcje dla dzieci oraz dorosłych.

Podróżowanie „na dziko” również jest formą caravaningu. W tym przypadku podróżnicy stają na bezpłatnych miejscach, na przykład na plaży, w lesie czy na parkingu. Ogromną zaletą takiego rozwiązania są oczywiście oszczędności, jednak to nie wszystko. Taki rodzaj podróżowania pozwala także na większą niezależność oraz odkrywanie nowych miejsc. Należy jednak pamiętać, że w niektórych państwa kempingowanie poza terenami do tego wyznaczonymi może wiązać się z ryzykiem nałożenia wysokiej kary grzywny.

Ten typ podróży będzie dobrym wyborem dla osób, którym nie przeszkadza brak wygód takich jak na przykład dostęp do prądu czy sanitariatów. Decydując się na niego, warto odpowiednio zadbać o wystarczającą ilość wody. Można zabrać ją w dużych beczkach lub wykorzystać zaawansowany filtr, który pozwoli bezpiecznie korzystać z wody z jeziora czy rzeki. Jeśli nie wyobrażasz sobie kempingowania bez prądu, najlepiej wyposaż swój pojazd w inhalację solarną o odpowiedniej mocy. To rozwiązanie doskonale sprawdzi sie podczas letnich dni na południu Europy.

Caravaning – drogi sport czy sposób na budżetowe podróżowanie?

Caravaning może przybierać różne formy. Jeśli chcesz poruszać się kamperem zakupionym w salonie oraz zatrzymywać się na drogich kempingach, z pewnością będzie to wiązać się z koniecznością wysokich nakładów finansowych. Jednak wystarczy zakup używanego auta, nieco własnoręcznych przeróbek wnętrza, by móc korzystać z uroków natury i podróżować po całym świecie nie ponosząc za to dużych opłat. Z pewnością nie jest to rozrywka dedykowana jedynie dla najbogatszych osób.

Archiwum: październik 2022