Luksusowe samochody pozostają w sferze marzeń dla zdecydowanej większości osób. Na szczęście, w czasach tak wielu możliwości można chociaż raz się nimi przejechać – oczywiście nie za darmo. Bony podarunkowe na takie atrakcje stały się bardzo popularne i chętnie wykorzystywane. Jeśli taki trafi w twoje ręce, warto wcześniej przygotować się na przejażdżkę wymarzonym kabrioletem. Sprawdź, jak zadbać o włosy i skórę głowy, szczególnie tę problematyczną, która nadmiernie się przetłuszcza

Podróż kabrioletem – co oznacza dla twoich włosów? 

Przejażdżka samochodem bez dachu to wyjątkowe przeżycie. Dla twoich włosów okazuje się niezwykle wymagającą przygodą. Warunki na zewnątrz mogą być różne – jak sądzimy, nie zdecydujesz się na jazdę w deszczu. Włosy i skóra głowy są wówczas bezpośrednio wystawione na działanie słońca i wiatru. O ile przetłuszczającej się skórze głowy to w danej chwili nie będzie przeszkadzać, o tyle dla włosów to bardzo niekorzystna sytuacja. Nadmiernie przetłuszczająca się skóra sprawia, że cała ich struktura jest osłabiona, brakuje im odżywienia i odpowiedniego nawilżenia. Czynniki atmosferyczne takie jak słońce i wiatr dodatkowo pogarszają ich stan. 

Przetłuszczająca się skóra głowy – czy problem dotyczy ciebie? 

Czy twoje włosy i skóra głowy nadmiernie się przetłuszczają? Z reguły łatwo można ocenić ten problem. Czasami nawet po kilku godzinach od ostatniego mycia można zauważyć, że stają się przyklapnięte i brakuje im świeżości. Jeśli musisz myć fryzurę codziennie, prawdopodobnie borykasz się z tym problemem. Są też osoby, które wykonują tę czynność, bez względu na wymagania włosów. W takim przypadku nie można stwierdzić nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Zanim więc sięgniesz po domowe sposoby na przetłuszczające się włosy, sprawdź, czy kwestia ta dotyczy ciebie.

Przetłuszczanie skalpu – przyczyny 

Przyczyn przetłuszczania się skóry głowy może być bardzo wiele. Z reguły nie odpowiada za to jeden czynnik, tylko wiele równocześnie ze sobą współistniejących. Mowa o:

 • zaburzeniach hormonalnych;
 • okresie dojrzewania, ciąży oraz menopauzie;
 • nieodpowiedniej diecie;
 • otyłości;
 • zbyt agresywnej pielęgnacji;
 • chorobach skóry głowy. 

Prawidłowa pielęgnacja tłustej skóry głowy i włosów 

Najlepszy sposób na tłuste włosy to dbanie o codzienną rutynę pielęgnacyjną, a także odnalezienie bezpośredniej przyczyny. Musisz wiedzieć, że bez zidentyfikowania czynnika, który powoduje ten stan, nawet najlepsze produkty nie dadzą odpowiedniego rezultatu. Pamiętaj o podstawowych krokach pielęgnacyjnych:

 • odpowiednie mycie to takie, które jest dostosowane do wymagań skóry – szampon powinien zawierać substancje roślinne o działaniu oczyszczającym, łagodzącym oraz regulującym pracę gruczołów łojowych np. pokrzywa, rzepa, zielona herbata;
 • woda używana do oczyszczania włosów nie może być gorąca, ani bardzo zimna – najlepiej sprawdzi się letnia;
 • przetłuszczająca się skóra głowy nie lubi gorącego powietrza suszarki;
 • przynajmniej raz w tygodniu wykonuj peeling kwasowy (trychologiczny), który rozpuści nadmierną wydzielinę i wspomoże walkę z problemem; 
 • zrezygnuj z produktów, które wysoko w składzie mają szkodliwy alkohol;
 • regularnie aplikuj wcierki ziołowe, które z łatwością przygotujesz w domu lub kupisz w sklepie.

Nadmierne przetłuszczanie skalpu – czy interwencja jest konieczna?

Nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy nie może zostać zbagatelizowane. Przede wszystkim zła pielęgnacja prędzej czy później doprowadzi do bardzo niekorzystnego stanu włosów. Zaczną wypadać, ponieważ cebulki staną się oblepione łojem, który nie był regularnie usuwany. Dostarczanie składników aktywnych będzie utrudnione, co bezpośrednio znajdzie odzwierciedlenie w wyglądzie kosmyków.

Niech przejażdżka luksusowym autem zmotywuje cię do odpowiedniej pielęgnacji. Nie zapominaj, że tłusta skóra głowy może wynikać z rozwijającej się i trudnej do leczenia dermatozy.

Archiwum: sierpień 2022