Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

przyczyny wypadków drogowych
przyczyny wypadków drogowych

Przepisy

Przyczyny wypadków drogowych w 2020 roku w Polsce. Sprawdź najczęstsze przyczyny wypadków komunikacyjnych

Znasz przyczyny wypadków drogowych w Polsce? Wiedza na ten temat pozwala na unikanie podobnych zachowań i przewidywanie zdarzeń celem ich eliminowania. Z artykułu dowiesz się o najczęstszych powodach wypadków. Przeczytaj!

Jaka jest pozytywna informacja w związku z corocznym podsumowaniem zdarzeń drogowych? Liczba wszystkich kolizji i wypadków spada. Nie zmienia tego fakt, że w Polsce cyklicznie wzrasta liczba samochodów osobowych. Chociaż takich przykrych zdarzeń jest coraz mniej, nadal się zdarzają. Jakie są przyczyny wypadków drogowych?

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce

Zwykle przyczyny wypadków drogowych są po stronie człowieka. Liczba zdarzeń, w których wina leży po stronie wady fabrycznej auta lub jakiegoś losowego wydarzenia, jest marginalna. Zdecydowanie częściej to ludzie ponoszą odpowiedzialność za kolizje, stłuczki i wypadki. Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych biorą na siebie kierujący pojazdami. W dalszej kolejności jest to wina:

 • pieszych;
 • pasażerów;
 • wspólna odpowiedzialność.

Przyczyny wypadków komunikacyjnych a ich liczba w 2020 roku

Jak zostało wspomniane na początku, zdarzeń na drogach jest coraz mniej. Jak to widać w konkretnych liczbach? Oto zestawienie:

 • wypadki drogowe – 23 540;
 • zabici – 2 491;
 • ranni w wypadkach – 26 463.

W każdej z tych statystyk widać tendencję spadkową, co bez wątpienia jest bardzo pozytywną informacją. Przyczyny wypadków komunikacyjnych są jednak nadal podobne do tych obserwowanych w latach ubiegłych.

Główne przyczyny wypadków drogowych w 2020 roku

Pamiętasz z pewnością, że przyczynami wypadków drogowych są błędy i czynnik ludzki. Można jednak nazwać je i pogrupować, by zobaczyć, które miały największy wpływ na liczbę zdarzeń:

 • wymuszenie pierwszeństwa przejazdu – 5 708;
 • niedobranie prędkości do warunków panujących na drodze – 5 516;
 • nieprawidłowe wykonywanie manewrów – 3 791;
 • nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych – 2 318;
 • brak bezpiecznej odległości między pojazdami – 1 535.

Oto główne przyczyny wypadków drogowych, które miały miejsce w Polsce w 2020 roku. Wśród nich można wymienić jeszcze kilka innych.

Jakie są przyczyny wypadków drogowych poza tym?

Suma wszystkich wypadków, które miały miejsce w ubiegłym roku w Polsce, to 23 540. To, jakie są przyczyny wypadków drogowych, widać na powyższym zestawieniu. Odpowiadają one za 80% wszystkich zdarzeń. Jakie jeszcze są powody, przez które na polskich drogach dochodzi do nieszczęśliwych wydarzeń? Inne spotykane przyczyny to:

 • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej – 344;
 • zmęczenie lub zaśnięcie – 415;
 • gwałtowne hamowanie – 192;
 • nieprzestrzeganie znaków pionowych i sygnalizatorów – 110;
 • omijanie pojazdu przed przejściem dla pieszych – 37.

Jeśli chodzi o przyczyny wypadków drogowych, zdecydowanie najczęściej w mediach mówi się o kierowaniu pojazdem pod wpływem alkoholu. Jak przedstawiają się statystyki właśnie pod tym względem?

Okoliczności wypadków drogowych – alkohol i kierowanie pojazdem

Piętnowanie pijanych i nietrzeźwych kierowców trwa w najlepsze. Mają w tym udział media, akcje społeczne i częste kontrole policyjne. Dzięki temu na drogach jest mniej wypadków z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu. Okoliczności wypadków drogowych w takich sytuacjach można podzielić na:

 • pijanych lub nietrzeźwych sprawców;
 • pijanych lub nietrzeźwych uczestników.

Nie zawsze przyczyny wypadków drogowych należy upatrywać w alkoholu. Jednak w zdecydowanej większości przypadków takie osoby odpowiadają na zdarzenia drogowe, a nie tylko są ich uczestnikami.

Przyczyny zdarzeń drogowych pod wpływem alkoholu w liczbach

Jak prezentują się statystyki pijanych kierowców, którzy mieli swój udział w wypadkach? Przyczyn 2 540 zdarzeń drogowych należy upatrywać właśnie w alkoholu. Chociaż liczba ta spadła w porównaniu do roku 2019, to jednak nadal jest bardzo wysoka. W zasadzie ludzi, którzy kierują pojazdami po wypiciu alkoholu, jest z pewnością dużo więcej. 

Na szczęście konsekwencja w formie ograniczenia czasowego lub pozbawiania uprawnień działa odstraszająco na niejednego nieodpowiedzialnego kierowcę. Czy te wszystkie przyczyny wypadków drogowych da się jeszcze bardziej ograniczyć?

Wypadki samochodowe – przyczyny i ich niwelowanie

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na spadek liczby wypadków jest zwiększenie świadomości kierowców w kwestii bezpieczeństwa. Już na szkoleniach kursantów widoczne jest skupienie się na roli kierowcy w niwelowaniu liczby zdarzeń na drogach. Przyczyny wypadków drogowych są ogólnie znane, jednak wiele osób nie przyjmuje do wiadomości, że im też może się to zdarzyć. Ma to związek z pasją do szybkiej jazdy, dostępem do odpowiednich aut czy rozproszeniem uwagi wskutek używania smartfonów.

Jak zmniejsza się liczbę wypadków drogowych?

Poza tym, wypadki drogowe i ich przyczyny niweluje się przez podnoszenie kar dla sprawców. Jednym z ostatnich pomysłów jest drastyczne zwiększenie maksymalnych kar finansowych dla piratów drogowych. Maksymalny wymiar nałożonej grzywny to 30 tysięcy złotych. 

Nie trzeba jednak obawiać się, że taką kwotę otrzyma się za drobne przewinienie. Jest ona zarezerwowana dla sprawców tragicznych wypadków lub osób jeżdżących bez uwzględniania przepisów. W ten sposób niweluje się w pewnym stopniu przyczyny wypadków drogowych.

Zmniejszenie liczby wypadków a zmiany w przepisach

Poza nakładaniem większych kar na sprawców dokonuje się też nowelizacji zasad. Jedną z najważniejszych, która weszła w życie niedawno, jest pierwszeństwo dla pieszych zbliżających się do przejścia. Przyczyny wypadków drogowych z pieszymi w roli głównej zwykle polegają na nieustąpieniu pierwszeństwa na przejściu lub w strefach zamieszkania. Ta zmiana na zrzucić odpowiedzialność na kierowców i sprawić, by umożliwiali pieszym przejście przez jezdnię.

Przyczyny wypadków drogowych – podsumowanie artykułu

Teoretycznie liczba wypadków się zmniejsza. To bardzo dobra wiadomość, która powoduje, że uczestnicy ruchu drogowego czują się bezpieczniej. Nie ma jednak powodów, by popadać w nadmierny entuzjazm. Nadal konieczne jest utrzymywanie koncentracji i stosowanie się do przepisów. W ten sposób bierzesz na siebie odpowiedzialność za podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na drogach. Jak sprawić, aby w ogóle nie pojawiały się wypadki samochodowe? Przyczyny takich zdarzeń powinny być po prostu wyeliminowane, co jest praktycznie niemożliwe.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Małopolskie Ujazd. Dzisiaj w godzinach porannych doszło do wypadku busa dla osób niepełnosprawnych. Pojazd zderzył się z ciągnikiem. Sześć osób zostało rannych, natomiast jedna...

Wiadomości

A2. Wypadek busa z migrantami na wielkopolskim odcinku autostrady. Reporter RMF FM Mateusz Chłystun podaje, że łącznie ucierpiało 16 osób.

Wiadomości

Rajd Hiszpanii. Thierry Neuville wraz z pilotem Martijnem Wydaeghem byli najszybsi na katalońskich trasach. Za kierowcą Hyundaia uplasowali się Elfyn Evans i Dani Sordo....

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Samochody

Samochody z USA są bardzo często sprowadzane do Polski. Wyraźnie pokazują to statystyki, w których to Stany Zjednoczone stanowią jeden z większych rynków importu....

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...