Ta powierzchnia jezdni, o której opowiemy, została stworzona po to, by osoby poruszające się na własnych nogach mogły w bezpieczny sposób przekraczać jezdnię. Kierowcy zaś przy przejściu dla pieszych zawsze powinni zachować szczególną ostrożność. Zmotoryzowani muszą więc znać wszystkie zasady z nim związane i pamiętać o tym, że pieszy zawsze ma pierwszeństwo. Przybliżymy jednak również obowiązki osób przechodzących przez jezdnię, ponieważ oni też je mają. Jak wygląda znak „przejście dla pieszych” i czy zawsze musisz się przed nim zatrzymać? Przeczytaj, bo rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Przejście dla pieszych – definicja według polskiego prawa

Przejście dla pieszych jest elementem drogi lub torów kolejowych bądź tramwajowych, po których mają prawo poruszać się osoby idące o własnych siłach lub też – w niektórych sytuacjach – rowerzyści. Przepisy mówią też o tym, że:

  • koniecznie powinno być ono oznaczone specjalnym znakiem drogowym;
  • na jezdni powinny pojawić się białe pasy na ciemnym asfalcie, które sygnalizują, że po tym terenie mogą poruszać się inne osoby. 

Kierowca ma więc w razie potrzeby zatrzymać się przed pasami, a jeśli np. pasy są przed skrzyżowaniem, nie powinien się na nich zatrzymywać. Jeśli w okolicy znajduje się placówka oświatowa, pasy mogą mieć biało-czerwoną barwę. 

Kodeks drogowy – pieszy i jego obowiązki

przejście dla pieszych - kodeks drogowy, pieszy i jego obowiązki

Obowiązki pieszego można znaleźć w rozdziale 2. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Znajdziesz tam informacje dotyczące jego zachowania się na chodniku. Dowiesz się, którą stroną powinien się poruszać, jeśli idzie poboczem. Tam też przeczytasz, jakie są obowiązki osoby, która wchodzi na przejście dla pieszych na jezdni. Przede wszystkim, pieszy powinien zachować szczególną ostrożność. Korzystanie z telefonu komórkowego albo słuchanie muzyki nie jest na pewno jej przejawem. Warto pamiętać także o tym, że przejście przez ulicę poza wyznaczonym miejscem jest dozwolone, jeśli to znajduje się dalej niż 100 metrów od osoby przekraczającej jezdnię. 

Kodeks drogowy – przejście dla pieszych. Gdzie kierowca znajdzie informacje?

W artykule 26. wspomnianego kodeksu znajdziesz informacje na temat obowiązków kierowcy względem pieszych:

  • musisz zmniejszyć prędkość do takiego stopnia, abyś mógł bez najmniejszego problemu wyhamować, jeśli ktoś będzie chciał przekroczyć jezdnię. To samo dotyczy też osoby kierującej tramwajem, mimo tego, że nie ma ona pierwszeństwa;
  • nie masz prawa wyprzedzać innych pojazdów;
  • nie możesz również wyminąć auta, które zatrzymało się przed przejściem, aby przepuścić pieszego;
  • jeśli koniecznie musisz przejechać przez chodnik lub wzdłuż przejścia, musisz zachować szczególną czujność. 

Znak drogowy o przekraczaniu pieszych przez jezdnię. Przejście dla pieszych i jego oznaczenia

przejście dla pieszych - znak drogowy

Znaki przejścia dla pieszych to:

  • S-6;
  • D-6b;
  • T-27.

Podstawowym znakiem, który oznacza aktywne przejście dla pieszych w Polsce, jest S-6. Przedstawia czarną sylwetkę człowieka przekraczającego pasy. Jednak to nie jedyny symbol, który informuje o obecności pasów. Znak D-6b oznacza, że w danym miejscu jezdnia może być przekraczana zarówno przez pieszych, jak i rowerzystów. Z kolei T-27 przedstawia dziewczynkę z lizakiem i oznacza, że w okolicy znajduje się placówka dydaktyczna. Wówczas kierujący pojazdem koniecznie powinien zwolnić i uważać na dzieci, które mogą przechodzić przez jezdnię. Wówczas kierowca musi zachować szczególną ostrożność, ponieważ uczeń może w każdej chwili pojawić się na jezdni.

Kiedy pieszy ma pierwszeństwo?

Jako kierowca musisz pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami powinien zawsze ustępować pierwszeństwa pieszemu. Jeśli potrącisz człowieka na przejściu dla pieszych, to niezależnie od sytuacji to ty poniesiesz karę. Jedynym wyjątkiem jest tramwaj. Ma pierwszeństwo przed pieszym, który jest wtedy winny, gdy wejdzie na pasy lub tory bez zielonej sygnalizacji świetlnej. W innych sytuacjach to kierowca poniesie konsekwencje potrącenia drugiej osoby. 

Zachowanie pieszego a kara dla kierowcy

Nie należy jednak zapominać, że wprowadzone w czerwcu 2021 roku przepisy nakładają na pieszych dodatkowe obowiązki. Nie mogą oni np. słuchać muzyki podczas przekraczania jezdni. Jeśli przechodząca osoba nie była w pełni skupiona na drodze, być może w razie wypadku będziesz mógł liczyć na mniejsze konsekwencje. 

Przejścia dla pieszych – obowiązujące przepisy. Czego nie może robić pieszy?

przejście dla pieszych - przepisy

Choć pieszy ma pierwszeństwo, ma również swoje obowiązki. Osoba korzystająca z przejścia dla pieszych nie ma prawa: 

  • wchodzić bezpośrednio pod jadący pojazd;
  • wychodzić na ulicę w miejscu, w którym kierowca nie jest w stanie go odpowiednio wcześnie zauważyć. 

Nie przechodź przez jezdnię na ostrych skrzyżowaniach w gęstej, miejskiej zabudowie. To naprawdę może skończyć się katastrofą! Pamiętaj też, że nie możesz się zatrzymać ani biec. Powinieneś przekroczyć jezdnię w rytmiczny, w miarę sprawny sposób, chyba że masz konkretny powód, aby się zatrzymać. To jasne, że nikt nie będzie karał osoby, która np. skręciła kostkę w trakcie przechodzenia lub zatrzymała się z powodu potknięcia się o sznurówki czy o przedmiot znajdujący się na jezdni.

Przejście dla pieszych. Uważaj na osoby niepełnosprawne

Jeśli zauważysz, że przy przejściu dla pieszych staje osoba niepełnosprawna, twoim obowiązkiem jest zatrzymanie się, aby mogła ona swobodnie i bez problemu przejść przez ulicę. Niepełnosprawni to zarówno niewidomi, jak i osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz ludzie z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi. 

Jak zachować się, widząc osobę z psem przewodnikiem?

Oczywiście, nie wszystkie niepełnosprawności są widoczne gołym okiem, jednak warto po prostu wiedzieć, na co zwracać uwagę. O ile wózek inwalidzki łatwo jest zauważyć, o tyle już znacznie mniej osób wie, jak wyglądają czworonożni przewodnicy. Jeśli więc zauważysz kogoś z dużym psem w charakterystycznej uprzęży, po prostu zatrzymaj się i pozwól takiej parze przejść przez jezdnię. W ten sposób znacznie ułatwisz jej codzienne funkcjonowanie! 

Przejście dla pieszych. Jak wyglądają statystyki wypadków?

przejście dla pieszych - statystyki wypadków

W 2020 roku doszło do 682 wypadków po tym, jak kierowca nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Na przejściach doszło ogółem do 2871 zdarzeń drogowych, z czego 213 osób zmarło. To naprawdę wiele, dlatego jako kierowca musisz robić wszystko, by te liczby były coraz niższe. Zawsze w miastach lub w okolicy przejść dla pieszych jedź powoli i nie spiesz się. O spowodowanie wypadku niestety łatwo, a jego konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach. Dostosuj swoją prędkość i cierpliwie poczekaj, bo pośpiech ma czasem fatalne konsekwencje.

Mandaty, które możesz dostać przy przejściu dla pieszych

Jeśli jedziesz przy przejściu dla pieszych, musisz zwolnić. Nie zrobisz tego? Może grozić ci mandat od 20 do 500 złotych. Tyle samo może zapłacić osoba, która przekracza jezdnię, trzymając przy uchu telefon lub inne urządzenie elektroniczne. Kary dla pieszych i kierowców są więc naprawdę wysokie, ale nie ma się czemu dziwić. W końcu to kwestia ochrony pieszego i bezpieczeństwa dla ludzkiego życia.

Na przejściu dla pieszych obowiązki mają zarówno kierowcy, jak i osoby przechodzące na pasach. Warto o tym pamiętać, bo wzajemny szacunek i zrozumienie wszystkich uczestników ruchu drogowego to coś, czego nawet najbardziej restrykcyjne przepisy nie będą w stanie wyegzekwować. Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą, czy pieszym, nie zapominaj o tym.

Archiwum: sierpień 2021