Dowód rejestracyjny to dokument, który od tej pory musisz znać od podszewki. Dowiedz się, co zawiera i gdzie znajdziesz wszystkie informacje. To proste, jednak na początek musisz mu się dokładnie przyjrzeć. Czy musisz mieć go zawsze przy sobie? Jak czytać dowód rejestracyjny? Z tą wiedzą będziesz znacznie spokojniejszy w chwili, gdy służby porządkowe poproszą cię o okazanie tego dokumentu. Przeczytaj nasz artykuł!

Czy musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny i polisę OC?

Do niedawna ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny samochodu były dokumentami, które według prawa o ruchu drogowym musiał posiadać każdy właściciel pojazdu w trakcie podróży. Na szczęście, dla kierowców to już przeszłość. 1 października 2018 roku z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji wprowadzono nowe przepisy, według których możesz zostawić je w domu. Czemu? Wynika to z rozwoju nowoczesnych technologii. Policjant lub inny przedstawiciel służb porządkowych może sam sprawdzić te dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów, do której ma bezproblemowy dostęp.

Nowe dowody rejestracyjne auta – teraz wszystko jest odnotowane!

To, że nie musisz mieć dowodu przy sobie, nie oznacza, że możesz być mniej odpowiedzialny. Przeciwnie! W trakcie kontroli drogowej wszystkie odstępstwa od normy zostaną wpisane do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Te informacje to np.:

  • wypadek lub zagrożenie bezpieczeństwa powodowane przez samochód;
  • brak badania technicznego;
  • przebieg samochodu.

Ten ostatni może być sprawdzony przez policję w dowolnym momencie i oczywiście podczas corocznej kontroli auta. Miej na uwadze wprowadzone zmiany, bo dane o wszelkich uchybieniach z twojej strony zostaną zarejestrowane.

dowód rejestracyjny - wszystko jest odnotowane

Dowód rejestracyjny – oznaczenia w dokumencie. Czy znasz wszystkie kody w karcie pojazdu?

W dowodzie rejestracyjnym nie znajdziesz pełnych słów, takich jak imię kierowcy czy adres właściciela. Za to znajdują się w nim ich oznaczenia. Jak je rozszyfrować? To całkiem proste. Litery od A do S oznaczają różne dane lub różne kategorie danych. Najważniejszy jest oczywiście numer dowodu rejestracyjnego. Kryje się on pod literą A i widnieje na samej górze dokumentu. Pod B znajdziesz datę pierwszej rejestracji pojazdu. Pod punktami C znajdują się informacje na temat właściciela i współwłaściciela: jego imię i nazwisko (C.1.1), numer PESEL (C.1.2), adres (C.1.3) i inne podstawowe informacje.

Sprawdź numer podwozia w dowodzie rejestracyjnym pojazdu

Numer podwozia to inaczej numer VIN. Będzie ci potrzebny np. jeśli chcesz sprawdzić pojazd w CEPiK. To jedna z podstawowych informacji, która znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Ten numer składa się z siedemnastu znaków i może zawierać zarówno cyfry, jak i duże litery. Pierwsze trzy znaki oznaczają światowego producenta podwozia. Numer ten znajdziesz na tabliczce znamionowej pojazdu i właśnie w dowodzie. Litera, która go określa to E. Znajduje się zaraz po informacji na temat modelu twojego pojazdu. Dzięki temu będziesz mógł poznać m.in. całą historię wypadków swojego samochodu czy informacje związane z jego importem.

dowód rejestracyjny - sprawdź numer podwozia w dowodzie rejestracyjnym

Moc silnika w dowodzie rejestracyjnym – gdzie ją znajdziesz?

Pod numerem P2 znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym informację o maksymalnej mocy silnika netto. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Warto sprawdzić to oznaczenie przed zakupem pojazdu. Może okazać się, że sprzedający próbuje cię oszukać lub po prostu się pomylił, podając ci nieprawidłową wartość. Dokładnie sprawdź ten punkt, zanim zdecydujesz się na kupno auta. Miej na uwadze, że oznaczenie kw (koń mechaniczny) może być w zagranicznych dokumentach używane zamiennie z bhp (Brake Horse Power). Dlatego jeśli przeglądasz dokumenty pochodzące z innego kraju, szukaj właśnie takiego oznaczenia.

Numer silnika – dowód rejestracyjny, czyli gdzie go znaleźć?

Dawniej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu można było znaleźć numer silnika auta. Dziś już go tam nie znajdziesz! Obecnie traktowany jest on tak, jak wszystkie części wymienne pojazdu. Wydawca dokumentu zakłada, że może on zostać wymieniony bez kontroli z zewnątrz, dlatego podawanie tej informacji byłoby bezcelowe. Jeśli potrzebujesz tej informacji, znajdziesz ją w swojej książeczce serwisowej lub na samym silniku. Powinna znajdować się na prawym kielichu, zaraz za zbiornikiem, w którym znajdziesz płyn chłodniczy.

Masa własna pojazdu w dowodzie rejestracyjnym

W dowodzie rejestracyjnym znajdziesz kilka punktów, które wiążą się z masą pojazdu:

  • F.1;
  • F.2;
  • F.3;
  • G.

Pod F.1 znajdziesz maksymalną masę całkowitą pojazdu, której auto pod żadnym pozorem nie może przekroczyć. F.2 to dopuszczalna masa całkowita, a F.3 oznacza masę zespołu pojazdów. Dopiero G oznacza masę własną pojazdu, czyli taką, jaką posiada on bez żadnych dodatków i obciążeń, np. bagażu wakacyjnego czy pasażerów. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ to od wagi zależy, czy możesz prowadzić dany pojazd. Gdy czytasz dowód rejestracyjny, nie zapomnij spojrzeć na oznaczenia F i G!

dowód rejestracyjny - masa własna pojazdu w dowodzie rejestracyjnym

Dowód rejestracyjny tymczasowy – wymagane oznaczenia wewnątrz

Dowód rejestracyjny może być nieraz wydany tylko tymczasowo. Wydaje się go na 30 dni, ponieważ wyrobienie stałego dokumentu zajmuje ok. 2 tygodni. Nie różni się on niczym od stałego dowodu. Korzystając z niego, możesz swobodnie poruszać się po kraju czy nawet wyjeżdżać za granicę. Oznaczenia, które możesz w nim znaleźć, pokrywają się z tymi, które już znasz z innych dowodów. Nie musisz się więc tym przejmować! Jeśli oczekujesz na dowód rejestracyjny, możesz sprawdzić, czy jest gotowy do odbioru. Zrobisz to, korzystając ze strony internetowej.

Jak widzisz, oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym auta nie są tak skomplikowane. Jeśli jakaś informacja będzie ci akurat potrzebna i znajduje się właśnie w tym dokumencie, bez problemu ją znajdziesz.

Najczęściej zadawane pytania

Czy trzeba dowód rejestracyjny 2024?

1 października 2018 roku zniesiono obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego. Oznacza to, że nie musisz go wozić ze sobą, a podczas kontroli policyjnej nie otrzymasz mandatu za jego brak. Policjant może sprawdzić wszystkie informacje na temat pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny brak miejsca 2024?

W sytuacji, gdy w dowodzie nie ma miejsca na nowe pieczątki z przeglądu technicznego, nie ma konieczności wymiany dokumentu. Informacja o przeprowadzonym badaniu technicznym zostaje wpisana bezpośrednio do bazy CEPiK, a diagnosta może wystawić potwierdzenie z pieczątką danej stacji kontroli pojazdów.

Ile wynosi opłata za wymianę dowodu rejestracyjnego?

Wymiana dowodu rejestracyjnego w 2024 roku wynosi 54,50 zł. Nie jest to wygórowana cena, biorąc pod uwagę fakt, że wymiany tego dokumentu dokonuje się tylko w wyjątkowych sytuacjach (takich jak jego zniszczenie lub zmiana danych osobowych właściciela).

Archiwum: styczeń 2023