Wybierasz się własnym autem do Słowenii? Z całą pewnością zetkniesz się zatem z pojęciem winieta Słowenia odmienianym przez wszystkie przypadki. Dlaczego? Bowiem kary za brak winiety w Słowenii są jednymi z najsurowszych! Zanim więc wybierzesz się podróż, sprawdź, gdzie, jak i za ile wykupić winiety do Słowenii. Oceń też, czy nie lepiej będzie wykorzystać w praktyce wskazówki dotyczące tego, jak ominąć autostradę w Słowenii…

Winieta – Słowenia

Zastanawiasz się, co dokładnie oznacza termin winieta Słowenia? Otóż za tym pojęciem kryje się karnety na przejazd po drogach w danym kraju. Są one aktywne przez określony czas i stanowią dowód uiszczenia opłaty za korzystanie z autostrad. Aktualnie często spotyka się je w dwóch postaciach: elektronicznej oraz analogowej – naklejka na szybę.

Winiety w Słowenii 2023 – analogowe czy elektroniczne? Zalety e-winiety

Słoweński system łączy dwa rozwiązania. Kierowcy samochodów ciężarowych są zmuszeni do zamówienia i wykupienia winiety w Słowenii w analogowej formie. Oznacza to, że chcąc poruszać się autostradami w Słowenii, winietę należy przykleić w widocznym miejscu. Nie jest to najwygodniejsza z dostępnych opcji, ponieważ zdarza się, że winietka odrywa się, np. pod wpływem silnych podmuchów wiatru. Innej opcji jednak obecnie po prostu nie ma.

Łatwiejszym rozwiązaniem jest e-winieta, dostępna m.in. dla samochodów osobowych. W prosty sposób można kupić ją przez internet, podając numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji oraz odpowiednią klasę winiety.

Słoweńskie winiety dla pojazdów

Hasło winiety Słowenia funkcjonuje w języku od 2008 roku. To właśnie w tym roku eurowiniety w Słowenii stały się obowiązkowe. Co ważne, w 2023 nadal nie są dostępne dla samochodów ciężarowych. Tamtejsi kierowcy zmuszeni są uiszczać opłaty każdorazowo przy wjeździe na autostradę. Nie trzeba jednak robić tego ręcznie. Wystarczy kupić urządzenie, które na bramkach pobierze opłatę automatycznie. Na koncie tego urządzenia może być maksymalnie 1000 euro, a minimalna wpłata jednorazowa wynosi 10 euro.

Rodzaje obowiązujących winiet w Słowenii

Słowenia oferuje trzy rodzaje winiet:

  • tygodniową;
  • miesięczną;
  • roczną.

To nie jedyne rozróżnienie, jeśli chodzi o eurowiniety w Słowenii. Inną kwotę zapłacą bowiem kierowcy pojazdów osobowych z osią poniżej 1,3 m (klasa 2A), a inną kierowcy samochodów dostawczych z osią powyżej 1,3 m (klasa 2B).

Winieta w Słowenii a motocykle

A jak się sprawa ma, jeśli chodzi o motocykle? Czy winiety w Słowenii obowiązują także kierowców jednośladów? Niestety, tak. Kierowcy motocykli również są zobligowani do wykupienia winiet słoweńskich.

Ceny winiet w Słowenii – opłaty za przejazdy

Ile kosztują winiety w Słowenii? Słoweńskie winietki są dość drogie, ale podróżując po tym kraju, szybko zrozumiemy dlaczego. Drogi są w naprawdę dobrym stanie.

Kierowcy pojazdów osobowych zapłacą za winiety w Słowenii 15 euro za tydzień, 30 euro za miesiąc i 110 za rok. Przejazd samochodami dostawczymi kosztuje analogicznie 30, 60 lub 220 euro. W przypadku motocykli stawki są oczywiście adekwatnie mniejsze, od 7,50 euro za tydzień, przez 30 euro za pół roku, do 55 euro za rok. W tym czasie winieta słoweńska umożliwia poruszanie się po autostradach bez żadnych ograniczeń.

Kategoria 2B obejmuje także pojazdy dostawcze z przyczepami, zakładając jednak, że auto nie waży więcej niż 3,5 tony. W innym przypadku jest traktowane jako pojazd ciężarowy. Przed wjazdem do tego kraju warto sprawdzić także, jak wyglądają wzory winiet i gdzie kupić winiety do Słowenii. Dzięki temu zyskasz pewność, że sprzedawca, od którego ją nabędziesz, sprzedaje legalne dokumenty.

Gdy nie jesteś pewny, do jakiej kategorii zalicza się posiadany przez ciebie pojazd, sprawdź stronę operatora tamtejszych autostrad dars.si. Znajdziesz na niej listę samochodów z danych klas.

Winieta Słowenia – często zadawane pytania. Czy dostaniesz mandat za brat winiety?

Osoby, które nie kupowały wcześniej winiet do Słowenii, często zastanawiają się, czy można je przepisywać inny pojazd. Nie jest to niestety możliwe. Każda winieta w Słowenii jest przypisana do wskazanego przez kierowcę samochodu i nie ma możliwości na dokonanie żadnych zmian. Nie ma również możliwości zakupu winiety do Słowenii tylko na konkretny odcinek drogi.

Innym często zadawanym pytaniem jest to, dotyczące kar w Słowenii za poruszanie się bez ważnej winiety. Te należą do jednych z wyższych w Europie i mieszczą się w przedziale 300-800 euro. Z tego powodu w żadnym razie nie opłaca się podejmować próby oszustwa. Nawet cena rocznej winiety w Słowenii będzie niższa niż kara.

Jeśli wypożyczasz samochód w tym kraju, prawdopodobnie będzie on posiadał winietę w cenie wypożyczenia. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić to za każdym razem.

Gdzie kupić winietę do Słowenii w Polsce?

Winiety w Słowenii mają najlepsze ceny. W swoim rodzimym kraju nie mają w cenie wliczonych dodatkowych opłat, a możesz nabyć je w wielu miejscach, np. na stacjach benzynowych. Jednak jeśli nie chcesz tego zrobić, możesz kupić je w Polsce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać zakupu przez Internet. Możesz też nabyć dokument, uiszczając opłaty za autostrady w Słowenii w jednym z lokalnych punktów przy granicy kraju.

Winiety Słowenia a omijanie autostrad – czy warto ominąć to robić?

Autostrady Słowenii to blisko 600 km dobrej jakości dróg. Pozwalają na szybką i sprawną jazdę po kraju. Ale bez problemu można również skorzystać z dróg krajowych, po których można poruszać się nieodpłatnie. W przypadku Słowenii są one dość dobrze rozwinięte, a na ich trasie można znaleźć wiele ciekawych miejsc, które przy okazji można zwiedzić.

Dlatego, gdy planujesz przejeżdżać właśnie przez ten rejon, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaoszczędzić w Słowenii na winiecie. Sprawdź mapy i przekonaj się sam!

Winieta – Słowenia z płatnymi drogami

Przejazd przez autostrady jest pożądany, jeśli zależy ci na szybkiej podróży przez kraj. W takim przypadku winieta w Słowenii jest niezbędna. Pamiętaj, że cena za eurowiniety w Słowenii jest znacznie niższa niż kary, które możesz otrzymać za jej brak. Winietę do Słowenii możesz nabyć nawet przed wyjazdem, korzystając z opcji zakupu on-line.

Archiwum: styczeń 2023