Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

samochód bez prawa jazdy
samochód bez prawa jazdy

Dokumenty

Samochód bez prawa jazdy – czy można mieć auto na dowód?

Kierując pojazdami mechanicznymi i poruszając się drogami publicznymi, musisz mieć odpowiednie uprawnienia do tego celu, potwierdzone prawem jazdy wydanym przez odpowiedni organ na twoje nazwisko. Czy można jednak mieć samochód bez prawa jazdy?

Samochód bez prawa jazdy. Brzmi jak oksymoron, bo przecież każdy powtarza, że kierując pojazdami mechanicznymi i poruszając się drogami publicznymi, musisz mieć odpowiednie uprawnienia. Czy można jednak mieć na przykład auto na dowód osobisty?

Microcar bez prawa jazdy – najnowsze przepisy

Przed 19 stycznia 2013 roku rzeczywiście można było kupić auto typu Microcar czy Aixam bez prawa jazdy i jeździć nim po drogach publicznych. Wówczas były to samochody na dowód. Jednak nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami z 2013 roku wprowadziła pewne zmiany, które uniemożliwiają jazdę autami bez odpowiednich uprawnień.

Microcar bez prawa jazdy – najnowsze przepisy

W przepisach wyodrębniono nowe kategorie prawa jazdy – AM, A1 i A2 oraz B1. Zgodnie z nowelizacją kategoria AM dotyczy motorowerów i czterokołowców lekkich, w tym micrsamochodów. Z kolei kategoria A1 obejmuje:

 • Motocykle o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg.
 • Motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW.
 • Pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Kategoria A2 prawa jazdy dotyczy jazdy:

 • Motocyklami o mocy nie większej niż 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg.
 • Motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW.
 • Pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B1 mogą kierować zgodnie z prawem czterokołowcami i pojazdami określonymi kategorią AM.

Czym są czterokołowce i czy to samochody na dowód?

Wiele osób zastanawia się, czy czterokołowce i czterokołowce lekkie to samochody na dowód lub kartę motorowerową. W znowelizowanej ustawie można znaleźć ich definicję. Czterokołowiec to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, niebędący samochodem osobowym, ciężarowym i motocyklem, którego masa własna nie przekracza – w przypadku przewozu rzeczy 550 kg, a w przypadku przewozu osób – 400 kg.

Nazywane są również mini samochodami i kwadrycyklami. Zaczęły powstawać na początku XX wieku, w Japonii oraz w krajach socjalistycznych z gospodarką planową. Były popularne ze względu na prostotę konstrukcji oraz niższy koszt produkcji, w czasach, kiedy możliwości tworzenia samochodów osobowych były ograniczone.

Zobacz też:
Kioskpolis – ubezpieczenia komunikacyjne w najlepszych cenach

Natomiast czterokołowiec lekki ma masę własną nie większą niż 350 kg, a jego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do maksymalnie 45 km/h. Możesz prowadzić samochody bez prawka, ale tylko te z unijną homologacją L6e oraz homologacją L7e.

Auto na dowód w polskim prawodawstwie

Wiele niektórym opiniom faktem jest, że samochód na dowód nie jest opcją dostępną w polskim prawodawstwie. Jeśli prowadzisz samochód typu Microcar bez prawa jazdy typu B1 w Polsce musisz liczyć się z możliwością otrzymania mandatu. Auto na dowód osobisty nie istnieje, a jeździć bez prawa jazdy po drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie można, zgodnie z art. 94 Kodeksu wykroczeń z 20 maja 1971 roku.

Dla kogo prawo jazdy kategorii AM i B1?

Stosunkowo nowa kategoria prawa jazdy AM, które poniekąd zastąpiło istniejącą do 2013 roku kartę motorowerową. W Polsce takie uprawnienia mogą zdobyć osoby, które ukończyły 14 lat, a kurs obejmuje 30 godzin teoretycznych i 10 godzin praktycznych. Również w tym przypadku należy zdać egzamin, mający na celu sprawdzić nasze umiejętności.

Kategorię AM zdobywa się poprzez egzamin państwowy, co znacznie podniosło koszt zdobycia tego, kiedyś stosunkowo taniego, uprawniania. Posiadając ją, możemy prowadzić motorower lub lekki czterokołowiec (taki, którego masa nie przekracza 350 kilogramów), pod warunkiem, że jego konstrukcja uniemożliwia mu poruszanie się szybciej niż w tempie 45 km/h.

Ograniczenie związane z wagą i możliwą prędkością poruszania się takiego pojazdu nie jest jedynym. Chociaż microsamochód może stanowić bardzo wygodne zastępstwo dla zwykłego auta, nie wszędzie możemy się nim poruszać. Należy też pamiętać, że pod pojęciem „lekkiego czterokołowca” kryją się nie tylko microauta, ale również np. quady. W związku z tym warto pamiętać, że:

 • zgodnie z art. 2 ust. 3 i 4 ustawy Prawo drogowe, nie możemy poruszać się nim po autostradach i drogach ekspresowych;
 • zgodnie z art. 20 ust. 6 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym, jeśli pasażerem jest dziecko do lat 7., nie możemy poruszać się z prędkością większą niż 40 km/h,
 • jeżeli pojazd nie posiada pasów bezpieczeństwa, jego pasażerowie i kierowca muszą nosić kaski.
Zobacz też:
Prawo jazdy na skuter – od ilu lat można jeździć na tego typu jednośladzie?

By móc jeździć cięższym pojazdem, musisz mieć już prawo jazdy B1, które mogą zrobić już osoby w wieku 16 lat. Kurs obejmuje 30 godzin teorii i 30 godzin praktyki. Mając takie uprawnienia, możesz prowadzić, np. samochody Smart, Ligier, czy Aixam Bellier. Bez prawa jazdy kategorii B jest to możliwe, ale nie bez żadnych uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Czy można kupić auto bez prawa jazdy?

Czy można kupić <keywordmark>auto bez <keywordmark>prawa jazdy</keywordmark></keywordmark>?

Zakup samochodu bez prawa jazdy w Polsce jest możliwy. To, że możesz nabyć samochód bez prawa jazdy, nie oznacza oczywiście, że możesz jeździć autem na dowód czy bez jakichkolwiek dokumentów. Osoby, które kupują auto bez uprawnień, muszą też zapłacić za stosowne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Wszystko przez to, że każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny musi być ubezpieczony w ramach komunikacyjnego OC. Nawet więc te osoby, które kupują pojazdy bez prawa jazdy, muszą nabyć polisę w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Problem w tym, że takie ubezpieczenie bywa dosyć drogie, ponieważ nie mają tu zastosowania zniżki za bezszkodową jazdę. Skoro kupujesz samochód bez prawka, to nie miałeś w praktyce możliwości zgromadzić zniżek.

Auto bez prawa jazdy a składki

<keywordmark>Auto bez <keywordmark>prawa jazdy</keywordmark></keywordmark> a składki

W niektórych firmach ubezpieczeniowych właściciele samochodu bez prawa jazdy, którzy chcą kupić polisę OC, mogą spotkać się z odmową. W większości przypadków będziesz musiał wskazać głównego użytkownika samochodu, przy czym jego dane i przebieg historii ubezpieczenia mają bardzo duży wpływ na wycenę składki OC.

Firmy ubezpieczeniowe muszą brać pod uwagę przy wycenie składki na OC, jak duże istnieje ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku z udziałem pojazdu zgłoszonego do ubezpieczenia. W przypadku, gdy właściciel auta nie ma odpowiednich uprawnień i nie wskazuje głównego użytkownika samochodu, większość towarzystw weźmie pod uwagę przy ustalaniu ceny składek miejsce zamieszkania, wiek pojazdu, markę, model i rodzaj samochodu. Z reguły, im młodszy właściciel auta, tym najprawdopodobniej OC będzie droższe.

Jeśli będziesz chciał zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta bez prawa jazdy, kupuj je z doświadczonym kierowcą, który ma zgromadzone maksymalne zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. To pozwala na obniżenie wysokości składki nawet o 60-80 proc.

Zobacz też:
Winieta Słowenia – ile kosztuje i jak ją kupić?

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

1 Comment

1 Comment

 1. Wojtek

  22 kwietnia 2021 at 19:36

  Nie wiem, jaka jest sensowność posiadania pojazdu, jeśli nie ma się prawa do prowadzenia danego pojazdu 🙂 Sam mam prawo jazdy od czasu jak tylko skończyłem 18 lat i nie wyobrażam sobie go nie posiadać 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Naprawy

Akumulator często odmawia posłuszeństwa po mroźnej nocy. Warto jednak wiedzieć o tym, że problemy sygnalizuje dużo wcześniej. Zazwyczaj w postaci drobnych oznak. Jak je...

Dokumenty

Zbliża się koniec Twojego ubezpieczenia komunikacyjnego? Pewnie w popłochu szukasz najlepszego rozwiązania. Niekiedy będzie to niższa opłata, innym razem poszerzenie zakresu ubezpieczenia. W każdym...

Wiadomości

Kolbuszowa – Mielec. Do śmiertelnego wypadku doszło we wtorek 25 stycznia po godz. 9.00 na drodze wojewódzkiej nr 875. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika,...

Wiadomości

Lamborghini powoli zaczyna podążać w kierunku elektryfikacji marki. 2022 rok ma być ostatnim, w którym włoski producent planuje oferować jedynie samochody wyposażone w silnik...

Wiadomości

Kraków. Autobus elektryczny Irizar IE Tram kursuje po ulicach miasta. Hiszpański pojazd wyjechał na linie 169, a niebawem obsłuży również linie 124 i 424....

Naprawy

Komfortowe prowadzenie samochodu jest bardzo ważne dla twojego bezpieczeństwa. Szarpanie przy ruszaniu może negatywnie wpłynąć na twoje skupienie podczas jazdy. Zobacz, co może być...

Naprawy

Warsztat samoobsługowy jest nowością na rynku. Pozwala on na odpłatne skorzystanie z dobrze wyposażonego miejsca, w którym samodzielnie naprawisz swój samochód. Co powinieneś o...

Samochody

Docieranie silnika nie jest we współczesnych modelach tak ważne, jak w starszych. Mimo to błędem jest sprawdzanie możliwości nowego samochodu już podczas pierwszej trasy....

Naprawy

Filtr gazu jest jednym z najważniejszych elementów instalacji LPG w pojeździe. Gaz wciąż jest popularnym paliwem. Zawdzięcza to głównie swojej niskiej cenie. Co powinieneś...

Naprawy

Jak czytać oznaczenia oleju silnikowego? Przyglądając się olejom silnikowym, zauważysz, że mają one na opakowaniach specjalne oznaczenia. Zrozumienie ich znaczenia jest niezbędne, by wybrać...

Zobacz także

Naprawy

Komfortowe prowadzenie samochodu jest bardzo ważne dla twojego bezpieczeństwa. Szarpanie przy ruszaniu może negatywnie wpłynąć na twoje skupienie podczas jazdy. Zobacz, co może być...

Samochody

Mało kto zwraca uwagę na słupki drogowe w trakcie jazdy samochodem. Tymczasem pełnią one znacznie więcej funkcji niż tylko ostrzeganie przed skrajem jezdni. Co...

Samochody

Docieranie silnika nie jest we współczesnych modelach tak ważne, jak w starszych. Mimo to błędem jest sprawdzanie możliwości nowego samochodu już podczas pierwszej trasy....

Samochody

Przestronny, komfortowy, bezpieczny – idealny dla licznej, wielopokoleniowej rodziny. Kiedyś samochód 7-osobowy pozostawał w sferze marzeń, dziś coraz więcej producentów oferuje realną, ciekawą alternatywę...

Wiadomości

Dacia 2021 rok niewątpliwie zaliczy do udanych. Producent ten sprzedał w sumie 537 095 egzemplarzy co jest rekordowym rezultatem w historii marki. To z...

Samochody

Zmiana samochodu stanowi dla każdego kierowcy duże wydarzenie. Zgłoszenie nabycia pojazdu to procedura, którą musi przejść każdy kupujący. Poniższy poradnik sprawi, że wszystkie formalności...

Naprawy

Warsztat samoobsługowy jest nowością na rynku. Pozwala on na odpłatne skorzystanie z dobrze wyposażonego miejsca, w którym samodzielnie naprawisz swój samochód. Co powinieneś o...

Samochody

Dobrze byłoby nie musieć myśleć o tym, jak wyjechać z zaspy. Jednak śnieżna zima „zaskakuje” kierowców tak samo, jak drogowców. Zapoznaj się z tym...