Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

pasy bezpieczeństwa
pasy bezpieczeństwa

Eksploatacja

Zapinanie pasów bezpieczeństwa – pierwsza czynność po wejściu do auta. Poznaj fakty i wyniki badań na temat pasów!

Troska o zdrowie powoduje, że wielu kierowców stosuje się do przepisu, by zapinać pasy bezpieczeństwa. Ich działanie ratuje życie, chroniąc od poważnych uszczerbków na zdrowiu. Czytając artykuł, dowiesz się, kto musi je stosować i czy da się je naprawić.

Zakładane w pojazdach pasy bezpieczeństwa mają długą historię.Po raz pierwszy użyto je w samolotach w latach 20. XX wieku. Do ich tworzenia używa się specjalnej tkaniny z uchwytem, który wpina się w klamrę mocującą. W samolotach wykorzystuje się modele biodrowe. W pojazdach zaczęto instalować pasy bezpieczeństwa w latach 50. jednak bez większego powodzenia. Ludzie nie chcieli ich używać. Dopiero w 1958 roku za sprawą Volvo kierowcy przekonali się do tego wynalazku i poparli jego stosowanie.

Pasy bezpieczeństwa – dlaczego są konieczne?

Gdyby zapytać kierowców, dlaczego należy trzymać się nakazu zapinania tych elementów bezpieczeństwa, z pewnością niektórzy odpowiedzieliby, że można otrzymać mandat za niezapięte pasy. Jest to oczywiście prawda, ale kara finansowa nie powinna być jedynym mobilizatorem do przestrzegania tego przepisu. Przede wszystkim już od początku stosowania 3-punktowych pasów bezpieczeństwa ramienno-biodrowych zauważalne były ich korzyści w kryzysowych sytuacjach na drogach.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa w świetle statystyk i badań naukowych

Wiele osób bagatelizuje konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa. Ku przestrodze warto przytoczyć zatem kilka danych. Według analiz przeprowadzonych w Gellinge nieopodal Sztokholmu w Centrum Badań nad Bezpieczeństwem:

 1. człowiek może zginąć w wypadku nawet przy prędkości 27 km/h! To szokująca, a jednocześnie pouczająca wiadomość;
 2. podczas jazdy z prędkością 50 km/h w chwili uderzenia człowiek o wadze 50 kg „waży” 2,5 tony;
 3. pasy bezpieczeństwa chronią cię podczas takiego zdarzenia, abyś nie uderzył ciałem o deskę rozdzielczą, szybę czołową lub fotel osoby jadącej z przodu;
 4. jeśli jesteś pasażerem i siedzisz na tylnej kanapie, to w chwili wypadku łamiesz swoim ciałem fotel kierowcy lub pilota i doprowadzasz (w wielu przypadkach) do jego śmierci;
 5. siedząc na środku pomiędzy dwoma fotelami, z dużym prawdopodobieństwem wypadniesz przez przednią szybę, raniąc się lub umierając.
Zobacz też:
Ozonowanie samochodu – na czym polega? Co daje?

Przedmioty pozostawione luzem w aucie również są niebezpieczne w czasie wypadku!

Wszystko, co przewozisz w aucie luzem, jest bardzo niebezpieczne podczas nagłego zderzenia. Nawet zwykły telefon może przy kolizji ważyć 10 kilogramów. Nie trudno sobie wyobrazić co się stanie, gdy ktoś z pasażerów zostanie uderzony nim w głowę lub w oko. Dlatego poza zabezpieczaniem siebie, nie pozostawiaj luzem innych przedmiotów. A co z bezpieczeństwem kobiet w ciąży, dzieci i zwierząt?

Pasy dla kobiet w ciąży a adapter do pasów dla ciężarnych

Prawo zwalnia kobiety w ciąży z przestrzegania obowiązku zapinania pasów. Dlatego, jeżeli jesteś w stanie błogosławionym, nie powinnaś martwić się o mandat za pasy. Dobrze jednak wiesz, że ewentualna kara nie jest twoim jedynym zmartwieniem. O wiele ważniejsze jest zdrowie twoje i nienarodzonego maleństwa. Dlatego nie zawsze rozsądne jest niezapinanie pasów w ciąży.

Z drugiej jednak strony, linia pasa biodrowego przebiega dokładnie na środku brzucha. W trakcie nagłego hamowania ty będziesz bezpieczna, ale nie można tego samego powiedzieć o dziecku. Nagłe napięcie pasa i przeciążenie, jakiemu poddawane jest twoje ciało, może spowodować niezwykle silny nacisk na brzuch i to bez względu na stopień zaawansowania ciąży. Dlatego warto zastosować adapter do pasów dla ciężarnych. Takie rozwiązanie do pasów dla kobiet w ciąży świetnie sprawdza się podczas prowadzenia pojazdu i podróżowania samochodem. Dzięki niemu pas biodrowy obniżony jest poniżej pozycji dziecka, co chroni je w przypadku nagłego napięcia elementu.

Pasy bezpieczeństwa dla dzieci

Prawo drogowe dotyczące przewożenia dzieci jest klarowne, jednoznaczne. Jeśli chcesz podróżować z dzieckiem, musisz mieć na wyposażeniu odpowiedni fotelik dla malucha. Jeżeli twoje dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu i waży mniej niż 36 kilogramów, nie może siedzieć jedynie zapięte w pasy bezpieczeństwa. Konieczne jest zastosowanie homologowanego fotelika. Dzięki niemu zarówno uderzenia boczne, jak i czołowe są niwelowane, a ochroną objęte jest ciało pociechy wraz z głową. Wyjątkiem jest przekroczenie wyżej podanych wymiarów i przewożenie dziecka w taksówce i pojazdach uprzywilejowanych.

Zobacz też:
Renowacja felg krok po kroku. Jak przywrócić blask felgom aluminiowym?

Pas zamiast fotelika – czy to dobry pomysł? 

Ciekawą alternatywną jest pas zamiast fotelika. To rozwiązanie, które zakłada się na standardowych pasach bezpieczeństwa w pojeździe. Jego zadaniem jest zmniejszenie odległości między pasem ramiennym a brzusznym i dostosowanie dystansu między nimi do wzrostu dziecka. Wybranie pasów zamiast fotelika nie skutkuje otrzymaniem mandatu, o ile jeżeli kupisz odpowiedni pas z homologacją. Wszelkie podróbki czy samoróbki nie będą traktowane jako prawidłowe zabezpieczenie.

Przewaga fotelika nad pasem bezpieczeństwa dla dziecka widoczna jest w utrzymywaniu odpowiedniej pozycji ciała i ochronie podczas uderzenia bocznego. Jednak w wielu momentach nie ma możliwości posiadania ze sobą takiego sprzętu. Taksówkarz nie będzie przecież woził kompletu fotelików dla małych pasażerów. Podobnie w karetce czy innym pojeździe. Dlatego wszędzie tam, gdzie niepraktyczne jest zastosowanie fotelika, dedykowane pasy bezpieczeństwa dla dzieci na pewno będą użyteczne.

Pasy bezpieczeństwa dla psów a przepisy

Co zrobić, gdy wybierasz się w podróż ze swoim pupilem? Jakie przepisy ruchu drogowego w tym wypadku obowiązują? Otóż nie ma żadnych konkretnych wytycznych, które mówiłyby, że pasy bezpieczeństwa dla psa czy innego zwierzęcia są konieczne. Powołując się na wypowiedź Rzecznika Prasowego Komendy Głównej Policji, należy wziąć pod uwagę zasady dotyczące przewozu ładunków. I chociaż może to być dla posiadaczy zwierząt oznaką braku naturalnych uczuć, gdy porównuje się ich ukochane zwierzęta do rzeczy, właśnie te przepisy trzeba uwzględnić.

Wytyczne dotyczące przewożenia zwierząt w aucie

W myśl Dziennika Ustaw o oznaczeniu Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z późn. zm. w kwestiach, dotyczących zwierząt, a nieuregulowanych przez Ustawę, stosuje się zasady dotyczące ładunków. W myśl tych wytycznych zwierzę nie powinno:

 • zasłaniać widoczności drogi;
 • utrudniać prowadzenia pojazdu.

W myśl powyższych zasad wielu kierowców decyduje się na dedykowane pasy bezpieczeństwa dla psów. Dzięki nim mogą przypiąć swojego pupila do klamry, która już jest zainstalowana w pojeździe i umożliwić mu podróżowanie bez możliwości nagłej zmiany pozycji. W ten sposób pies nie wskoczy ci nagle na kolana lub nie znajdzie się pod nogami. 

Zobacz też:
Ranking najlepszych aut do 20 tys.zł. Przekonaj się, jaki samochód warto kupić w tej cenie!

Pasy bezpieczeństwa dla psa w podróży zagranicznej

Pamiętaj jednak, że jeśli wybierasz się w podróż za granicę to musisz sprawdzić, jakie prawo tam obowiązuje. Jadąc dla przykładu do Niemiec, musisz się zaopatrzyć w pasy dla psa, bo są tam obowiązkowe. Zapłacisz tam mandat za pasy, jeśli nie będziesz ich miał. 

Naprawa i regeneracja pasów bezpieczeństwa

Skoro mowa o pasach bezpieczeństwa, trzeba poruszyć temat ich naprawy lub regeneracji. Ze względu na dość wysokie ceny nowych produktów, jedni stawiają na naprawę pasów bezpieczeństwa. Inni natomiast powiedzą, że regeneracja pasów bezpieczeństwa nie da takich efektów, jak zakup nowych. Są jednak sytuacje, gdy uszkodzeniu uległ jeden z elementów układu i nie ma sensu wymieniać całości.

Modyfikacja pasów bezpieczeństwa w aucie

Możesz też skorzystać z usługi polegającej na modyfikacji pasów bezpieczeństwa pod względem kolorystycznym. Firmy specjalizujące się w takich działaniach dokonują naprawy po wypadkach, uszkodzeniach mechanicznych, a nawet powodziach. W ten sposób możesz przywrócić pasom bezpieczeństwa w aucie odpowiednią jakość.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że pasy bezpieczeństwa są niezbędnym elementem wyposażenia auta, a ich zapinanie to konieczność. Pamiętaj, o tym za każdym razem, gdy wsiadasz do samochodu! W ten sposób ochronisz siebie i współpasażerów przed tragicznymi konsekwencjami wypadku. Dbaj też o swoje pociechy i zwierzaki. Kup dedykowane pasy dla dzieci i psów. Życzymy bezpiecznej podróży!

Piotr Żandarowski

Zawodowo buduje drogi, mosty i tunele, jednak jego pasją jest jazda poza utwardzonymi szlakami. Zarówno w pełnym wymiarze, jak i w skali. W bagażniku zawsze ma największy zestaw kluczy i podręcznik „Sam naprawiam…”

1 Comment

1 Comment

 1. Avatar

  Ambroży

  22 kwietnia 2021 at 22:02

  Pasy bezpieczeństwa są dla mnie jedną z ważniejszych rzeczy, jakie zawiera samochód. Zawsze je zapinam i zawsze upominam każdego, kto tylko ze mną jedzie, żeby również zapiął pasy. Nie odjadę póki nie będą zapięte.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

W sobotę ok. godziny 22 na Południowej Obwodnicy Warszawy, pijana kobieta wypadła z obwodnicy i wjechała na znajdującą się obok ścieżkę rowerową. Kobieta w...

Eksploatacja

Dlaczego ma przesady w tym, że przewody zapłonowe trzeba wymieniać? Producenci podzespołów aut zalecają, by elementy te wymieniać co 40-60 tys. kilometrów. Co się...

Bezpieczeństwo

Wielu kierowców zastanawia się, jaki wideorejestrator jest najlepszy? Co trzeba uwzględnić, gdy chcesz się wyposażyć w taki sprzęt? Jakich funkcji oczekiwać? To wszystko i...

Porady

Wykup polisy OC jest obowiązkowy, a jej brak (nawet kilkudniowy) oznacza surowe kary. Oprócz OC możesz również nabyć dodatkowe ubezpieczenie AC, ale też NNW....

Eksploatacja

Niemal w każdym aucie jest zamontowana rura wydechowa. Cały układ wydechowy ma za zadanie w jednostkach spalinowych odprowadzić spaliny i zniwelować hałas generowany przez...

Eksploatacja

Zazwyczaj kierowca panikuje, kiedy dostrzega unoszący się biały dym z rury wydechowej, myśląc, że awaria dotknęła uszczelki pod głowicą. W jaki sposób rozpoznać, co...

Wiedza

Nikola Tesla zapisał się w historii jako wynalazca, który rywalizował z Edisonem. Na jego cześć został nazwany samochód elektryczny, który pochodzi z przedsiębiorstwa Elona...

Bezpieczeństwo

Niektórym kierowcom nie przechodzi przez myśl pytanie, czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany, bo to „na pewno” murowane problemy. Inni zaś bez wahania decydują się...

Porady

Uszkodzenie zespołu sprzęgłowego w autach jest powszechnym zjawiskiem, szczególnie po pokonaniu około 150 tysięcy kilometrów. Spalone sprzęgło nietrudno rozpoznać, ale co oznacza spalenie sprzęgła?...

Eksploatacja

Dla aut homologowanych od maja 2022 roku obowiązkowym systemem będzie ogranicznik prędkości. Kierowców ma go wspomóc elektronika. Jednak już teraz można mieć do niej...

Zobacz także

Wiadomości

Szef francuskiego koncernu zapowiada drastyczny wzrost cen samochodów. Szczególnie narażone są auta z segmentu A. Włoch za taki stan rzeczy obarcza winą rygorystyczne normy...

Wiadomości

Kierowcy Mercedesa byli najszybsi na obu piątkowych treningach przed niedzielnym wyścigiem o GP Hiszpanii. W pierwszej sesji treningowej w kokpicie Alfy Romeo zasiadł Robert...

Wiadomości

38-latka została zatrzymana w Kostrzynie nad Odrą w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało aż 4,2 promile alkoholu. Jak się okazało...

Wiadomości

LiveWire odłącza się od Harleya-Davidsona i od 8 lipca będzie funkcjonować jako osobna marka. Firma, na czele której stanie Ryan Morrissey zajmie się produkcją...

Wiadomości

Auta o napędzie elektrycznym są przyszłością, aczkolwiek nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak ich spalinowe odpowiedniki. Trend ma się jednak odwrócić szybciej niż...

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

We wtorek w Gliwicach w odstępie zaledwie kilku minut, doszło do dwóch fatalnych wypadków. W jednym z nich zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk....

Wiadomości

Dzisiaj od godzin porannych rozpoczęła się na terenie całego kraju akcja „Prędkość”. Policjanci będą przede wszystkim kontrolować przestrzeganie przez kierowców limitów prędkości. Ponadto funkcjonariusze...