Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

pasy bezpieczeństwa
pasy bezpieczeństwa

Samochody

Zapinanie pasów bezpieczeństwa – pierwsza czynność po wejściu do auta. Poznaj fakty i wyniki badań na temat pasów!

Troska o zdrowie powoduje, że wielu kierowców stosuje się do przepisu, by zapinać pasy bezpieczeństwa. Ich działanie ratuje życie, chroniąc od poważnych uszczerbków na zdrowiu. Czytając artykuł, dowiesz się, kto musi je stosować i czy da się je naprawić.

Zakładane w pojazdach pasy bezpieczeństwa mają długą historię.Po raz pierwszy użyto je w samolotach w latach 20. XX wieku. Do ich tworzenia używa się specjalnej tkaniny z uchwytem, który wpina się w klamrę mocującą. W samolotach wykorzystuje się modele biodrowe. W pojazdach zaczęto instalować pasy bezpieczeństwa w latach 50. jednak bez większego powodzenia. Ludzie nie chcieli ich używać. Dopiero w 1958 roku za sprawą Volvo kierowcy przekonali się do tego wynalazku i poparli jego stosowanie.

Pasy bezpieczeństwa – dlaczego są konieczne?

Gdyby zapytać kierowców, dlaczego należy trzymać się nakazu zapinania tych elementów bezpieczeństwa, z pewnością niektórzy odpowiedzieliby, że można otrzymać mandat za niezapięte pasy. Jest to oczywiście prawda, ale kara finansowa nie powinna być jedynym mobilizatorem do przestrzegania tego przepisu. Przede wszystkim już od początku stosowania 3-punktowych pasów bezpieczeństwa ramienno-biodrowych zauważalne były ich korzyści w kryzysowych sytuacjach na drogach.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa w świetle statystyk i badań naukowych

Wiele osób bagatelizuje konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa. Ku przestrodze warto przytoczyć zatem kilka danych. Według analiz przeprowadzonych w Gellinge nieopodal Sztokholmu w Centrum Badań nad Bezpieczeństwem:

 1. człowiek może zginąć w wypadku nawet przy prędkości 27 km/h! To szokująca, a jednocześnie pouczająca wiadomość;
 2. podczas jazdy z prędkością 50 km/h w chwili uderzenia człowiek o wadze 50 kg „waży” 2,5 tony;
 3. pasy bezpieczeństwa chronią cię podczas takiego zdarzenia, abyś nie uderzył ciałem o deskę rozdzielczą, szybę czołową lub fotel osoby jadącej z przodu;
 4. jeśli jesteś pasażerem i siedzisz na tylnej kanapie, to w chwili wypadku łamiesz swoim ciałem fotel kierowcy lub pilota i doprowadzasz (w wielu przypadkach) do jego śmierci;
 5. siedząc na środku pomiędzy dwoma fotelami, z dużym prawdopodobieństwem wypadniesz przez przednią szybę, raniąc się lub umierając.

Przedmioty pozostawione luzem w aucie również są niebezpieczne w czasie wypadku!

Wszystko, co przewozisz w aucie luzem, jest bardzo niebezpieczne podczas nagłego zderzenia. Nawet zwykły telefon może przy kolizji ważyć 10 kilogramów. Nie trudno sobie wyobrazić co się stanie, gdy ktoś z pasażerów zostanie uderzony nim w głowę lub w oko. Dlatego poza zabezpieczaniem siebie, nie pozostawiaj luzem innych przedmiotów. A co z bezpieczeństwem kobiet w ciąży, dzieci i zwierząt?

Pasy dla kobiet w ciąży a adapter do pasów dla ciężarnych

Prawo zwalnia kobiety w ciąży z przestrzegania obowiązku zapinania pasów. Dlatego, jeżeli jesteś w stanie błogosławionym, nie powinnaś martwić się o mandat za pasy. Dobrze jednak wiesz, że ewentualna kara nie jest twoim jedynym zmartwieniem. O wiele ważniejsze jest zdrowie twoje i nienarodzonego maleństwa. Dlatego nie zawsze rozsądne jest niezapinanie pasów w ciąży.

Z drugiej jednak strony, linia pasa biodrowego przebiega dokładnie na środku brzucha. W trakcie nagłego hamowania ty będziesz bezpieczna, ale nie można tego samego powiedzieć o dziecku. Nagłe napięcie pasa i przeciążenie, jakiemu poddawane jest twoje ciało, może spowodować niezwykle silny nacisk na brzuch i to bez względu na stopień zaawansowania ciąży. Dlatego warto zastosować adapter do pasów dla ciężarnych. Takie rozwiązanie do pasów dla kobiet w ciąży świetnie sprawdza się podczas prowadzenia pojazdu i podróżowania samochodem. Dzięki niemu pas biodrowy obniżony jest poniżej pozycji dziecka, co chroni je w przypadku nagłego napięcia elementu.

Pasy bezpieczeństwa dla dzieci

Prawo drogowe dotyczące przewożenia dzieci jest klarowne, jednoznaczne. Jeśli chcesz podróżować z dzieckiem, musisz mieć na wyposażeniu odpowiedni fotelik dla malucha. Jeżeli twoje dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu i waży mniej niż 36 kilogramów, nie może siedzieć jedynie zapięte w pasy bezpieczeństwa. Konieczne jest zastosowanie homologowanego fotelika. Dzięki niemu zarówno uderzenia boczne, jak i czołowe są niwelowane, a ochroną objęte jest ciało pociechy wraz z głową. Wyjątkiem jest przekroczenie wyżej podanych wymiarów i przewożenie dziecka w taksówce i pojazdach uprzywilejowanych.

Pas zamiast fotelika – czy to dobry pomysł? 

Ciekawą alternatywną jest pas zamiast fotelika. To rozwiązanie, które zakłada się na standardowych pasach bezpieczeństwa w pojeździe. Jego zadaniem jest zmniejszenie odległości między pasem ramiennym a brzusznym i dostosowanie dystansu między nimi do wzrostu dziecka. Wybranie pasów zamiast fotelika nie skutkuje otrzymaniem mandatu, o ile jeżeli kupisz odpowiedni pas z homologacją. Wszelkie podróbki czy samoróbki nie będą traktowane jako prawidłowe zabezpieczenie.

Przewaga fotelika nad pasem bezpieczeństwa dla dziecka widoczna jest w utrzymywaniu odpowiedniej pozycji ciała i ochronie podczas uderzenia bocznego. Jednak w wielu momentach nie ma możliwości posiadania ze sobą takiego sprzętu. Taksówkarz nie będzie przecież woził kompletu fotelików dla małych pasażerów. Podobnie w karetce czy innym pojeździe. Dlatego wszędzie tam, gdzie niepraktyczne jest zastosowanie fotelika, dedykowane pasy bezpieczeństwa dla dzieci na pewno będą użyteczne.

Pasy bezpieczeństwa dla psów a przepisy

Co zrobić, gdy wybierasz się w podróż ze swoim pupilem? Jakie przepisy ruchu drogowego w tym wypadku obowiązują? Otóż nie ma żadnych konkretnych wytycznych, które mówiłyby, że pasy bezpieczeństwa dla psa czy innego zwierzęcia są konieczne. Powołując się na wypowiedź Rzecznika Prasowego Komendy Głównej Policji, należy wziąć pod uwagę zasady dotyczące przewozu ładunków. I chociaż może to być dla posiadaczy zwierząt oznaką braku naturalnych uczuć, gdy porównuje się ich ukochane zwierzęta do rzeczy, właśnie te przepisy trzeba uwzględnić.

Wytyczne dotyczące przewożenia zwierząt w aucie

W myśl Dziennika Ustaw o oznaczeniu Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z późn. zm. w kwestiach, dotyczących zwierząt, a nieuregulowanych przez Ustawę, stosuje się zasady dotyczące ładunków. W myśl tych wytycznych zwierzę nie powinno:

 • zasłaniać widoczności drogi;
 • utrudniać prowadzenia pojazdu.

W myśl powyższych zasad wielu kierowców decyduje się na dedykowane pasy bezpieczeństwa dla psów. Dzięki nim mogą przypiąć swojego pupila do klamry, która już jest zainstalowana w pojeździe i umożliwić mu podróżowanie bez możliwości nagłej zmiany pozycji. W ten sposób pies nie wskoczy ci nagle na kolana lub nie znajdzie się pod nogami. 

Pasy bezpieczeństwa dla psa w podróży zagranicznej

Pamiętaj jednak, że jeśli wybierasz się w podróż za granicę to musisz sprawdzić, jakie prawo tam obowiązuje. Jadąc dla przykładu do Niemiec, musisz się zaopatrzyć w pasy dla psa, bo są tam obowiązkowe. Zapłacisz tam mandat za pasy, jeśli nie będziesz ich miał. 

Naprawa i regeneracja pasów bezpieczeństwa

Skoro mowa o pasach bezpieczeństwa, trzeba poruszyć temat ich naprawy lub regeneracji. Ze względu na dość wysokie ceny nowych produktów, jedni stawiają na naprawę pasów bezpieczeństwa. Inni natomiast powiedzą, że regeneracja pasów bezpieczeństwa nie da takich efektów, jak zakup nowych. Są jednak sytuacje, gdy uszkodzeniu uległ jeden z elementów układu i nie ma sensu wymieniać całości.

Modyfikacja pasów bezpieczeństwa w aucie

Możesz też skorzystać z usługi polegającej na modyfikacji pasów bezpieczeństwa pod względem kolorystycznym. Firmy specjalizujące się w takich działaniach dokonują naprawy po wypadkach, uszkodzeniach mechanicznych, a nawet powodziach. W ten sposób możesz przywrócić pasom bezpieczeństwa w aucie odpowiednią jakość.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że pasy bezpieczeństwa są niezbędnym elementem wyposażenia auta, a ich zapinanie to konieczność. Pamiętaj, o tym za każdym razem, gdy wsiadasz do samochodu! W ten sposób ochronisz siebie i współpasażerów przed tragicznymi konsekwencjami wypadku. Dbaj też o swoje pociechy i zwierzaki. Kup dedykowane pasy dla dzieci i psów. Życzymy bezpiecznej podróży!

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

1 Comment

1 Comment

 1. Ambroży

  22 kwietnia 2021 at 22:02

  Pasy bezpieczeństwa są dla mnie jedną z ważniejszych rzeczy, jakie zawiera samochód. Zawsze je zapinam i zawsze upominam każdego, kto tylko ze mną jedzie, żeby również zapiął pasy. Nie odjadę póki nie będą zapięte.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Ciekawostki

Każdy pasjonat motoryzacji z całą pewnością chce być na bieżąco z nowinkami branżowymi, a także stale poszerzać swoją wiedzę na tematy, które go interesują....

Wiadomości

Świetny weekend zanotował w Pradze Maciej Janowski. Na Markecie polski żużlowiec był bezkonkurencyjny w piątek, natomiast w niedzielę lepszy był jedynie Artiom Łaguta. Dzięki...

Wiadomości

Lewis Hamilton wygrał niedzielny wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii. Zawodnik Mercedesa był szybszy od Charlesa Leclerca i Valtteriego Bottas, którzy z kolei wyprzedzili...

Samochody

Flokowanie ma nadać wnętrzu auta nowego stylu i je odświeżyć. To nakładanie drobnych włosków na konkretną część pojazdu. W jaki sposób przebiega ten proces?...

Przepisy

Sygnalizacja świetlna jest jednocześnie utrapieniem i wybawieniem kierowców. Gdy jej zabraknie, na ulicach pojawia się chaos, ale szybko pojawiające się czerwone światło potrafi być...

Naprawy

Warsztat samochodowy może okazać się twoim spełnieniem marzeń fana motoryzacji. Aby go jednak założyć, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Czy to w ogóle jest...

Przepisy

Zakaz wjazdu do lasu to przepis, o który pyta wiele osób, zwłaszcza w sezonie grzybowym oraz letnim. Za nieprzepisowe poruszanie się po lesie możesz...

Wiadomości

Lewis Hamilton zwycięzcą dzisiejszych kwalifikacji na torze Silverstone. Brytyjczyk okazał się minimalnie szybszy od swojego głównego rywala Maxa Verstappena. Na uwagę zasługuje ósme miejsce...

Wiadomości

Wczoraj na torze Silverstone zaprezentowano model bolidu zgodny z regulacjami technicznymi, które zaczną obowiązywać od sezonu 2022. Inną nowością podczas najbliższego weekendu stanowi format...

Samochody

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy to typy jednostek, o których słyszał nawet niezbyt zaznajomiony z tematyką motoryzacyjną kierowca. Jest jednak wiele różnic między tymi konstrukcjami....

Zobacz także

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Dokumenty

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Wiadomości

Amerykańska agencja prasowa Bloomberg donosi, że Unia Europejska ma w planie od 2035 r. na swym terenie sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody. Finalnym terminem jest...

Samochody

Lakierowanie samochodów jest na tyle wymagającym i pracochłonnym zajęciem, że lepiej powierzyć je fachowcom. Czy jednak zawsze warto to zrobić? Kiedy możesz zdecydować się...

Samochody

Ogniwo paliwowe to zasilanie, które jest ekologiczne i daje spory zysk mocy. Czy taka konstrukcja to same zalety? Dowiedz się więcej o tym przyszłościowym...

Przepisy

Kamery na drogach w Polsce są coraz częściej spotykanym widokiem. Ich zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i innych uczestników ruchu. Kamery drogowe mobilizują też...

Wiadomości

W Chałupach na Półwyspie Helskim organizowany jest event o nazwie „Razem na fali”. Dzięki tej imprezie wszyscy chętni będą mogli pojechać elektrycznym vanem Mercedesa,...