Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

pasy bezpieczeństwa
pasy bezpieczeństwa

Samochody

Zapinanie pasów bezpieczeństwa – pierwsza czynność po wejściu do auta. Poznaj fakty i wyniki badań na temat pasów!

Troska o zdrowie powoduje, że wielu kierowców stosuje się do przepisu, by zapinać pasy bezpieczeństwa. Ich działanie ratuje życie, chroniąc od poważnych uszczerbków na zdrowiu. Czytając artykuł, dowiesz się, kto musi je stosować i czy da się je naprawić.

Zakładane w pojazdach pasy bezpieczeństwa mają długą historię.Po raz pierwszy użyto je w samolotach w latach 20. XX wieku. Do ich tworzenia używa się specjalnej tkaniny z uchwytem, który wpina się w klamrę mocującą. W samolotach wykorzystuje się modele biodrowe. W pojazdach zaczęto instalować pasy bezpieczeństwa w latach 50. jednak bez większego powodzenia. Ludzie nie chcieli ich używać. Dopiero w 1958 roku za sprawą Volvo kierowcy przekonali się do tego wynalazku i poparli jego stosowanie.

Pasy bezpieczeństwa – dlaczego są konieczne?

Gdyby zapytać kierowców, dlaczego należy trzymać się nakazu zapinania tych elementów bezpieczeństwa, z pewnością niektórzy odpowiedzieliby, że można otrzymać mandat za niezapięte pasy. Jest to oczywiście prawda, ale kara finansowa nie powinna być jedynym mobilizatorem do przestrzegania tego przepisu. Przede wszystkim już od początku stosowania 3-punktowych pasów bezpieczeństwa ramienno-biodrowych zauważalne były ich korzyści w kryzysowych sytuacjach na drogach.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa w świetle statystyk i badań naukowych

Wiele osób bagatelizuje konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa. Ku przestrodze warto przytoczyć zatem kilka danych. Według analiz przeprowadzonych w Gellinge nieopodal Sztokholmu w Centrum Badań nad Bezpieczeństwem:

 1. człowiek może zginąć w wypadku nawet przy prędkości 27 km/h! To szokująca, a jednocześnie pouczająca wiadomość;
 2. podczas jazdy z prędkością 50 km/h w chwili uderzenia człowiek o wadze 50 kg „waży” 2,5 tony;
 3. pasy bezpieczeństwa chronią cię podczas takiego zdarzenia, abyś nie uderzył ciałem o deskę rozdzielczą, szybę czołową lub fotel osoby jadącej z przodu;
 4. jeśli jesteś pasażerem i siedzisz na tylnej kanapie, to w chwili wypadku łamiesz swoim ciałem fotel kierowcy lub pilota i doprowadzasz (w wielu przypadkach) do jego śmierci;
 5. siedząc na środku pomiędzy dwoma fotelami, z dużym prawdopodobieństwem wypadniesz przez przednią szybę, raniąc się lub umierając.

Przedmioty pozostawione luzem w aucie również są niebezpieczne w czasie wypadku!

Wszystko, co przewozisz w aucie luzem, jest bardzo niebezpieczne podczas nagłego zderzenia. Nawet zwykły telefon może przy kolizji ważyć 10 kilogramów. Nie trudno sobie wyobrazić co się stanie, gdy ktoś z pasażerów zostanie uderzony nim w głowę lub w oko. Dlatego poza zabezpieczaniem siebie, nie pozostawiaj luzem innych przedmiotów. A co z bezpieczeństwem kobiet w ciąży, dzieci i zwierząt?

Pasy dla kobiet w ciąży a adapter do pasów dla ciężarnych

Prawo zwalnia kobiety w ciąży z przestrzegania obowiązku zapinania pasów. Dlatego, jeżeli jesteś w stanie błogosławionym, nie powinnaś martwić się o mandat za pasy. Dobrze jednak wiesz, że ewentualna kara nie jest twoim jedynym zmartwieniem. O wiele ważniejsze jest zdrowie twoje i nienarodzonego maleństwa. Dlatego nie zawsze rozsądne jest niezapinanie pasów w ciąży.

Z drugiej jednak strony, linia pasa biodrowego przebiega dokładnie na środku brzucha. W trakcie nagłego hamowania ty będziesz bezpieczna, ale nie można tego samego powiedzieć o dziecku. Nagłe napięcie pasa i przeciążenie, jakiemu poddawane jest twoje ciało, może spowodować niezwykle silny nacisk na brzuch i to bez względu na stopień zaawansowania ciąży. Dlatego warto zastosować adapter do pasów dla ciężarnych. Takie rozwiązanie do pasów dla kobiet w ciąży świetnie sprawdza się podczas prowadzenia pojazdu i podróżowania samochodem. Dzięki niemu pas biodrowy obniżony jest poniżej pozycji dziecka, co chroni je w przypadku nagłego napięcia elementu.

Pasy bezpieczeństwa dla dzieci

Prawo drogowe dotyczące przewożenia dzieci jest klarowne, jednoznaczne. Jeśli chcesz podróżować z dzieckiem, musisz mieć na wyposażeniu odpowiedni fotelik dla malucha. Jeżeli twoje dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu i waży mniej niż 36 kilogramów, nie może siedzieć jedynie zapięte w pasy bezpieczeństwa. Konieczne jest zastosowanie homologowanego fotelika. Dzięki niemu zarówno uderzenia boczne, jak i czołowe są niwelowane, a ochroną objęte jest ciało pociechy wraz z głową. Wyjątkiem jest przekroczenie wyżej podanych wymiarów i przewożenie dziecka w taksówce i pojazdach uprzywilejowanych.

Pas zamiast fotelika – czy to dobry pomysł? 

Ciekawą alternatywną jest pas zamiast fotelika. To rozwiązanie, które zakłada się na standardowych pasach bezpieczeństwa w pojeździe. Jego zadaniem jest zmniejszenie odległości między pasem ramiennym a brzusznym i dostosowanie dystansu między nimi do wzrostu dziecka. Wybranie pasów zamiast fotelika nie skutkuje otrzymaniem mandatu, o ile jeżeli kupisz odpowiedni pas z homologacją. Wszelkie podróbki czy samoróbki nie będą traktowane jako prawidłowe zabezpieczenie.

Przewaga fotelika nad pasem bezpieczeństwa dla dziecka widoczna jest w utrzymywaniu odpowiedniej pozycji ciała i ochronie podczas uderzenia bocznego. Jednak w wielu momentach nie ma możliwości posiadania ze sobą takiego sprzętu. Taksówkarz nie będzie przecież woził kompletu fotelików dla małych pasażerów. Podobnie w karetce czy innym pojeździe. Dlatego wszędzie tam, gdzie niepraktyczne jest zastosowanie fotelika, dedykowane pasy bezpieczeństwa dla dzieci na pewno będą użyteczne.

Pasy bezpieczeństwa dla psów a przepisy

Co zrobić, gdy wybierasz się w podróż ze swoim pupilem? Jakie przepisy ruchu drogowego w tym wypadku obowiązują? Otóż nie ma żadnych konkretnych wytycznych, które mówiłyby, że pasy bezpieczeństwa dla psa czy innego zwierzęcia są konieczne. Powołując się na wypowiedź Rzecznika Prasowego Komendy Głównej Policji, należy wziąć pod uwagę zasady dotyczące przewozu ładunków. I chociaż może to być dla posiadaczy zwierząt oznaką braku naturalnych uczuć, gdy porównuje się ich ukochane zwierzęta do rzeczy, właśnie te przepisy trzeba uwzględnić.

Wytyczne dotyczące przewożenia zwierząt w aucie

W myśl Dziennika Ustaw o oznaczeniu Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z późn. zm. w kwestiach, dotyczących zwierząt, a nieuregulowanych przez Ustawę, stosuje się zasady dotyczące ładunków. W myśl tych wytycznych zwierzę nie powinno:

 • zasłaniać widoczności drogi;
 • utrudniać prowadzenia pojazdu.

W myśl powyższych zasad wielu kierowców decyduje się na dedykowane pasy bezpieczeństwa dla psów. Dzięki nim mogą przypiąć swojego pupila do klamry, która już jest zainstalowana w pojeździe i umożliwić mu podróżowanie bez możliwości nagłej zmiany pozycji. W ten sposób pies nie wskoczy ci nagle na kolana lub nie znajdzie się pod nogami. 

Pasy bezpieczeństwa dla psa w podróży zagranicznej

Pamiętaj jednak, że jeśli wybierasz się w podróż za granicę to musisz sprawdzić, jakie prawo tam obowiązuje. Jadąc dla przykładu do Niemiec, musisz się zaopatrzyć w pasy dla psa, bo są tam obowiązkowe. Zapłacisz tam mandat za pasy, jeśli nie będziesz ich miał. 

Naprawa i regeneracja pasów bezpieczeństwa

Skoro mowa o pasach bezpieczeństwa, trzeba poruszyć temat ich naprawy lub regeneracji. Ze względu na dość wysokie ceny nowych produktów, jedni stawiają na naprawę pasów bezpieczeństwa. Inni natomiast powiedzą, że regeneracja pasów bezpieczeństwa nie da takich efektów, jak zakup nowych. Są jednak sytuacje, gdy uszkodzeniu uległ jeden z elementów układu i nie ma sensu wymieniać całości.

Modyfikacja pasów bezpieczeństwa w aucie

Możesz też skorzystać z usługi polegającej na modyfikacji pasów bezpieczeństwa pod względem kolorystycznym. Firmy specjalizujące się w takich działaniach dokonują naprawy po wypadkach, uszkodzeniach mechanicznych, a nawet powodziach. W ten sposób możesz przywrócić pasom bezpieczeństwa w aucie odpowiednią jakość.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że pasy bezpieczeństwa są niezbędnym elementem wyposażenia auta, a ich zapinanie to konieczność. Pamiętaj, o tym za każdym razem, gdy wsiadasz do samochodu! W ten sposób ochronisz siebie i współpasażerów przed tragicznymi konsekwencjami wypadku. Dbaj też o swoje pociechy i zwierzaki. Kup dedykowane pasy dla dzieci i psów. Życzymy bezpiecznej podróży!

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

1 Comment

1 Comment

 1. Ambroży

  22 kwietnia 2021 at 22:02

  Pasy bezpieczeństwa są dla mnie jedną z ważniejszych rzeczy, jakie zawiera samochód. Zawsze je zapinam i zawsze upominam każdego, kto tylko ze mną jedzie, żeby również zapiął pasy. Nie odjadę póki nie będą zapięte.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Wiadomości

Gorzów Wielkopolski. Do śmiertelnego wypadku doszło wczoraj (tj. 10 października) nieopodal skrzyżowania ulic 30 Stycznia i Dąbrowskiego. Rozpędzony samochód marki Chevrolet potrącił czteroletniego chłopca,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Przepisy

Zniżki OC w przekonaniu wielu kierowców są kluczowe do osiągnięcia najniższych składek ubezpieczeniowych. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak obliczane są takie zniżki, ile...

Przepisy

Gdy na drodze wydarzy się coś niespodziewanego, kierowców informuje o tym trójkąt ostrzegawczy. Odległość jego ustawienia od auta jest zależna od typu drogi, po...

Dokumenty

Terminowe prawo jazdy jest obecnie wydawane wszystkim kierowcom. Czym jest i czy wiąże się z jakimiś konkretnymi obowiązkami? Jak długo dzięki niemu możesz jeździć...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...