Jeszcze przed 2013 rokiem karta motorowerowa była ogólnodostępna dla młodzieży w wieku gimnazjalnym. Szkolenie i egzamin odbywały się z inicjatywy dyrektora szkoły, który wydawał taki dokument po zakończeniu kursu. Wszystko zmieniło się wraz z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami. Co uległo zmianie? Dowiedz się, dlaczego karty motorowerowe to już przeszłość i jaki kurs trzeba przejść, by jeździć motorowerem!

Dawna karta motorowerowa – trochę historii

Młodzież szkolna chodząca do placówek ponadpodstawowych miała przywilej bezpłatnego zdawania w szkole egzaminu uprawniającego do jazdy motorowerem. Była to tzw. karta motorowerowa, która w niewielkim stopniu odbiegała wyglądem od legitymacji szkolnej. Ogromną korzyścią z jej stworzenia była cena, która wynosiła 0 zł. Konieczne było jedynie zorganizowanie motoroweru na sam egzamin praktyczny, który często był własnością któregoś z uczniów. Po przejściu takiego szkolenia i zdanym egzaminie szczęśliwy posiadacz karty mógł jeździć motorowerem po ulicach.

Karta motorowerowa – dlaczego już nie obowiązuje?

Wszystko zmieniło się z początkiem 2013 roku. Weszła wtedy w życie ustawa o kierujących pojazdami. W kontekście młodzieży szkolnej miała ogromne znaczenie, ponieważ zlikwidowała kartę. Od 2013 roku każda osoba niepełnoletnia, która chce jeździć motorowerem, musi posiadać dokumenty do prowadzenia pojazdów kategorii AM. Przystąpienie do kursu możliwe jest od 14. roku życia, a samo szkolenie odbywa się w ośrodkach nauki jazdy. Zmiana ta miała na celu podniesienie jakości nauki i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach publicznych. Jednak osoby zainteresowane uzyskaniem prawa jazdy wypowiadają się głównie o drastycznie wysokich cenach i trudnych testach.

Kurs motorowerowy – kogo nie obowiązuje?

Oczywiście, nie wszyscy są zobowiązani do zdawania tego testu, by móc jeździć motorowerem. Zwalniają z takiego kursu dodatkowe dokumenty np. A, A1, A2, T, B1 albo B. W takich przypadkach nie trzeba dodatkowo wyrabiać odrębnego dokumentu do kierowania skuterem. Poza tym osoba mająca więcej niż 18 lat w momencie wejścia w życie ustawy może poruszać się takim sprzętem jedynie na podstawie dowodu osobistego. Dawna karta nie jest więc niezbędna, gdy spełnisz jedno z powyższych wymagań.

Stara karta motorowerowa – cena kursu AM

Jak zauważyłeś, karta motorowa to już przeszłość. Dzisiaj młodzież musi zdawać egzamin państwowy, a wcześniej przejść szkolenie w miejscowym ośrodku szkolenia kierowców. Ile kosztuje karta motorowerowa, czyli prawo jazdy kat. AM? Same badania lekarskie to kwota rzędu 100 zł. Kolejna sprawa to sam kurs w szkole jazdy, którego cena niejednokrotnie zbliża się do 1000 zł. Koszty egzaminu są uzależnione od liczby podejść do niego. Za wydanie dokumentu trzeba zapłacić 100,50 zł. Po zsumowaniu wychodzi całkiem pokaźna suma, która może osiągnąć nawet 1500 zł!

Wiek kandydata i inne wymagania do uzyskania prawa jazdy kategorii AM. Czy po szkoleniu trzeba zdać egzamin?

Ochotnicy przystępujący do szkolenia nie mają więc łatwego zadania. Jakie dokładnie kryteria muszą spełnić, aby zdać egzamin państwowy i uzyskać dokumenty? Wymagania na nową kartę motorowerową, czyli kat. AM, to:

  • wiek co najmniej 14 lat;
  • aktualne orzeczenie lekarskie;
  • zgoda rodzica lub opiekuna prawnego do podejścia do szkolenia i egzaminu;
  • profil kandydata na kierowcę;
  • zaświadczenie z potwierdzeniem przejścia kursu na kat. AM;
  • dokument potwierdzający zaliczenie testu państwowego.

Gdzie można zrobić testy na kartę uprawniającą do jazdy motorowerem?

W ofercie niemal każdej większej szkoły uczącej przyszłych kierowców znajduje się szkolenie dla osób zainteresowanych kat. AM. Jak znaleźć takie miejsce? Możesz skorzystać z internetowej wyszukiwarki lub dokładnie zapoznać się ze stroną preferowanej przez ciebie placówki. Zdarza się, że mniejsze szkoły nie mają dostatecznie licznego personelu i odpowiedniej floty pojazdów, więc oferują jedynie szkolenia na kat. B. Jeśli jednak dobrze poszukasz, znajdziesz miejsca, gdzie na nową kartę motorowerową będziesz mógł zdawać.

Czy warto zdawać na kartę motorowerową w obecnym kształcie?

Dawniej taki dylemat był zupełnie obcy każdemu fanowi motoryzacji. Mogłeś zdać na kartę lub czekać kilka lat na możliwość przystąpienia do szkolenia na większe motocykle. Poza tym sama karta motorowerowa nic nie kosztowała, co wobec płatnych kursów na kategorię AM jest ogromną przewagą. Dlatego dawniej robienie takich pozwoleń w ogóle nie podlegało dyskusji. Znakiem zapytania było tylko to, czy ciągnie cię do jednośladów i czy rodziców stać na zakup motoroweru dla ciebie.

Kurs na prawo jazdy AM czasem warto odpuścić

Dzisiaj sprawa jest zupełnie inna. Po pierwsze, kurs na prawo jazdy AM kosztuje przynajmniej 1300 zł. Poza tym, nie jest tak proste do uzyskania. Kandydat musi spełnić mnóstwo wymagań, a grupa pojazdów, którymi może jeździć, jest bardzo wąska. Co jeszcze przemawia za tym, by się nie spieszyć? To opcja wyrobienia pozwolenia A1, która dostępna jest od 16. roku życia. Z dokumentem stwierdzającym uprawnienia do kierowania pojazdami możesz jeździć większymi maszynami. Zdawanie kursu na AM i przystępowanie do ponownego szkolenia po dwóch latach jest co najmniej mało ekonomiczne. Jeśli jednak masz 14 lat i nie chcesz czekać, możesz udać się na kurs AM.

Prawo się zmieniło i karta motorowerowa dzisiaj nie obowiązuje. Co zastąpiło kartę na motorower? Prawo jazdy kat. AM, dzięki któremu można jeździć motorowerem, mając 14 lat. Czy kurs w obecnej formie ma sens? Czasem dla młodej osoby motorower to jedyny środek transportu, którym można dotrzeć do szkoły. Wszystko zależy od finansów, chęci i okoliczności. Nie da się więc z całą pewnością powiedzieć, czy wyrobienie takich zezwoleń w twoim przypadku jest dobre, czy nie. Musisz przeanalizować wady i zalety, a decyzję podejmiesz sam.

Archiwum: sierpień 2021