Opłata za autostrady Węgry – czym są winiety?

Dla polskiego kierowcy winieta może być czymś egzotycznym, zwłaszcza jeśli nie wyjeżdżał poza granice kraju, jednak w praktyce to naprawdę prosty mechanizm. Podobnie jak nasze drogi, autostrady Węgry są płatne, jednak sposób pobierania opłat nieco się różni. Nie wymaga się ich za każdy przejazd. Za to można zakupić swoisty karnet, który będzie skutecznie działał przez wyznaczony czas.

Węgry winieta – co to znaczy w praktyce? Terminy ważności

Winieta Węgry sprawi, że po wybraniu daty ważności takiego dokumentu, będziesz mógł w dowolny sposób poruszać się tamtejszych drogach. Nie będzie liczyła się liczba przejazdów, ale czas, w którym możesz jeździć. Co to oznacza? Gdy wykupisz dokument ważny 10 dni, to w tym czasie i bez dodatkowych opłat będziesz mógł poruszać się po płatnej autostradzie nawet kilka razy dziennie. To niezwykle wygodne rozwiązanie dla wielu kierowców.

Winieta Węgry 2024 – czy są jakieś zmiany?

Na całe szczęście, pomimo ogólnych podwyżek w kraju, państwo nie podniosło cen winiet. Jeśli jeździłeś tymi trasami w latach poprzednich, nie będziesz musiał obawiać się o to, że tym razem zapłacisz więcej. Płatne drogi na Węgrzech z kolei cały czas się rozwijają, dlatego z roku na rok coraz bardziej opłaca się poruszanie w ten sposób po tym kraju.

Cena winiety Węgry – ile musisz zapłacić za samochód osobowy?

W przypadku Węgier istnieją trzy kategorie cenowe, do których zaliczają się pojazdy do 3,5 tony. Jakie są typy pojazdów, które warto znać, by orientacyjnie wiedzieć, jaka będzie cena winiety Węgry? Są to:

  • D1M;
  • D1;
  • D2.

Najmniej zapłacą motocykle jako kategoria D1M. Następne w kolejce są samochody osobowe mieszczące do 7 osób (kategoria D1) oraz pozostałe auta, uznawane za kategorie D2. W niej znajdują się także campery.

Ile kosztuje winieta na Węgry?

Winiety można zakupić na okres 10 dni, miesiąca lub roku. W przypadku najpopularniejszej kategorii D1 zapłacisz kolejno 3500, 4780 lub 42 980 forintów. Roczna winieta nie jest jednak liczona pod względem dni, a liczy się rok kalendarzowy. Traci ona ważność 31 stycznia kolejnego roku, dlatego gdy zakupisz ją w grudniu będzie ważna jedynie przez kolejny miesiąc. Warto mieć to na uwadze w tym konkretnym przypadku.

Dla porównania cen, motocykle za 10 dni zapłacą 1470 forintów, a pojazdy z kategorii D2 7000 forintów. Nie należy rezygnować z ich zakupu, ponieważ mandat w tym przypadku może wynosić 13 750 forintów. Jeśli zaś nie wpłacisz tej kwoty w ciągu 15 dni od przyznania mandatu, będziesz zmuszony zapłacić 68 750 forintów, czyli ok. 1 tys. zł.

Zakup węgierskiej winiety dla pojazdu

Gdzie kupić winiety na Węgry? To naprawdę proste. Wystarczy, że wjedziesz do najbliższej stacji benzynowej w okolicy płatnych, węgierskich dróg. Pamiętaj, że bardziej opłaca się dokonywać takiego zakupu właśnie w konkretnym kraju, ponieważ sprzedawcy za granicami zwykle naliczają dodatkowe marże.

Winiety Węgry online – jak je zakupić?

Jak kupić winietę na Węgry? Możesz to zrobić w sieci, nie wychodząc z domu lub samochodu! Jednak tak samo, jak w przypadku stacjonarnego zakupu, tak i w tym przypadku lepiej dokonać płatności na oryginalnej, węgierskiej stronie. To po prostu wychodzi taniej. Wystarczy zarejestrować się i wypełnić odpowiedni formularz, podając podstawowe informacje na temat swojego pojazdu. Najważniejszy będzie oczywiście numer rejestracyjny.

Jaka działa e-winieta na Węgry?

E winieta Węgry to obecnie główny system funkcjonujący w tym kraju. Co to oznacza? Przede wszystkim tyle, że nie musisz już naklejać na szyby żadnej naklejki, która często bywała trudna do zdjęcia. Bez problemu pobierzesz dokument i będziesz mógł z niego korzystać. Pamiętaj, że w obowiązku kierowcy leży pozostawienie dokumenty przez kolejne dwa lata. Dopiero po tym czasie można do w pełni legalnie wyrzucić.

Na dodatek taki dokument jesteś w stanie zakupić w każdym momencie, nawet jeśli w ostatniej chwili okaże się, że koniecznie musisz wjechać na autostradę, mimo że wcześniej tego nie planowałeś.

Autostrady na Węgrzech w 2024 – czy da się je ominąć?

Autostrady na Węgrzech są w ciągłej budowie i z roku na rok bezustannie ich przybywa. Nic dziwnego. W końcu nie brakuje tam turystów, a przy okazji jest to jeden z tranzytowych krajów, przez który musisz przejechać, np. w podróży do Chorwacji. Mimo tego sieć tamtejszych dróg jest tak przemyślana, aby kierujący pojazdem mógł bez problemu poruszać się po bezpłatnych odcinkach.

Kiedy winieta Węgry będzie niezbędna?

Nie jest to jednak aż tak oczywiste. Wiele z innych dróg jest węższa, należy poruszać się nimi z mniejszą prędkością. Często też drogi te kluczą i nie są tak proste, jak autostrady, co wiąże się z przebyciem większej liczby kilometrów oraz zdecydowanie wyższym spalaniem samochodu. Dlatego rezygnacja z wjazdu na bezpieczniejszą autostradę niekoniecznie jest dobrym pomysłem.

Jeśli chcesz sprawnie przejechać przez Węgry koniecznie zakup winiety, dzięki którym swobodnie i szybko dotrzesz do celu swojej podróży. Jazda bocznymi drogami może się sprawdzić tylko wtedy, kiedy naprawdę chcesz poznać ten piękny, turystyczny kraj.

Archiwum: styczeń 2023