Opłaty za autostrady – Czechy i inne kraje Europy

Polska na tle innych europejskich krajów wyróżnia się, jeśli chodzi o sposoby opłat za autostrady. W większości innych krajów płaci się w nich za pomocą winiet, czyli swoistych karnetów na przejazd. Wykupuje się je na konkretny czas, w którym można dowolnie korzystać z płatnych dróg. Są bardzo proste w użytkowaniu i ich zakup nie stanowi najmniejszego problemu.

Winieta czeska do niedawna była dość charakterystyczna, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych krajów wymagała wpisania na niej numeru rejestracyjnego pojazdu. Wielu kierowców korzystało z jej formy analogowej, którą należało przykleić w widocznym miejscu na przedniej szybie.

Wiązało się to z tym, że po wygaśnięciu jej przydatności należało ją odkleić, co często przysparzało wielu problemów i nieraz konieczne było wykorzystanie czyszczących środków chemicznych.

Winiety Czechy – gdzie kupić w Polsce

Gdzie kupić winiety do Czech? Zrobisz to właściwie na każdej stacji benzynowej, zarówno w tym kraju, jak i przed wjazdem do niego. Dlatego, nawet jeśli okaże się, że musisz spontanicznie udać się do południowych sąsiadów Polski, bez problemu będziesz mógł poruszać się także po płatnych autostradach.

Warto jednak pamiętać o tym, że niższe ceny będą właśnie w Czechach. Polscy sprzedawcy doliczają do kwoty dodatkowe marże, co sprawia, że cena nieco rośnie. Jeśli właśnie przygotowujesz się do wyjazdu, dobrze zrobisz, dokonując zakupu na jednej ze stron internetowych oferujących ich sprzedaż. To bardzo wygodna forma.

Winiety Czechy 2024 – czy coś się zmienia?

W Czechach winiety stosunkowo długo były dostępne tylko w formie analogowej, jednak od początku 2021 roku doszło do prawdziwej rewolucji w tym temacie. Po 25 latach naklejek na szybę państwo właściwie w całości przeszło na tryb elektronicznych płatności. Jednak osoby, które z jakichś powodów nie mają dostępu do sieci, wciąż mogą zakupić naklejkę, dostępną na stacjach benzynowych.

Wybierz winietę elektroniczną

W ten sposób nie tylko korzystanie z autostrad okaże się wygodniejsze, ale również będzie łatwiej sprawdzalne. Elektroniczne winiety są od razu wpisywane w system, dzięki czemu bez problemu służby są w stanie sprawdzić, jaki pojazd porusza się po drogach legalnie, a jaki niekoniecznie. Kontrola jest prowadzona poprzez rozstawione przy autostradach kamery.

Winieta Czechy – 10 dni czy dłużej?

Winieta Czechy jest obecnie dostępna w trzech wersjach. Są to winietki na:

  • 10 dni
  • 30 dni
  • 365 dni

Każdą z nich można zakupić do 90 dni przez planowanym wyjazdem, co daje dość duże pole manewru dla kupujących. Warto zwrócić uwagę na to, że elektroniczny system jest tańszy w utrzymaniu, jednak ponieważ fundusze zarobione na nich są przeznaczone na rozwój autostrad, koszty zakupu ich nie ulegną żadnej zmianie.

Winieta Czechy – cena

Ile kosztuje winieta w Czechach? Obecnie cena rocznej to 1500 koron (ok. 260-270 zł, zależnie od kursu waluty). Za miesiąc zapłaci się 440 koron, czyli ok. 75-80 zł, a za 10 dni 310 koron (ok. 55-60 zł).

To nie są jednak duże koszty w porównaniu do mandatu za jego brak, który jednorazowo wynosi do 1500 koron. Z powodu elektronicznego systemu oraz monitorowania ulic za pomocą specjalnie dostosowanych do tego kamer wyłapywanie pojazdów, których właściciele nie uiszczali odpowiedniej opłaty, bez wątpienia będzie zdecydowanie skuteczniejsze niż wcześniej.

Kiedy nie trzeba płacić za winietę?

Nie każdego jednak obowiązuje winieta. Czechy to kraj, gdzie z opłat zwolnione są pojazdy (motocykle i samochody) z napędem elektronicznym.

Jeśli posiadasz hybrydę, również może okazać się, że będziesz w stanie przejechać po tamtejszych autostradach za darmo: wystarczy, że emisja dwutlenku węgla nie przekracza 50 g/km. Połowę kwoty zapłacą zaś te osoby, które poruszają się pojazdami zasilanymi gazem ziemnym albo biometanem.

Czechy winiety – bezpłatne autostrady

Płatne autostrady Czechy to coraz większa liczba kilometrów. Bezustannie są rozbudowywane, a do puli dróg, przez które nie przejedzie się bez winiety, dołączają kolejne.

Jeśli nie chcesz zapłacić mandatu z powodu braku uiszczonej opłaty, musisz zwracać szczególną uwagę na znaki. Przed wjazdem na każdą płatną oraz niepłatną drogę znajduje się stosowna informacja.

Dlaczego warto mieć winietki w Czechach?

W tym kraju można znaleźć łącznie ponad 1300 kilometrów autostrad. Część z nich jest jednak wciąż w budowie i nie jest to ostateczna długość, która ma sukcesywnie wzrastać aż do ponad 2 tysięcy kilometrów.

To oznacza, że właściwie do wszystkich większych miast Czech będzie można swobodnie dotrzeć za pomocą dróg szybkiego ruchu. Jeśli więc chcesz szybko poruszać się po tym kraju, nie rezygnuj z zakupu tego karnetu. Warto mieć ze sobą winietę, Czechy bowiem trudno będzie sprawnie przejechać bez niej.

Winiety wprowadzone w 2021 roku zdecydowanie ułatwiają poruszanie się po drogach szybkiego ruchu u naszych południowych sąsiadów. Teraz nie musisz martwić się o zakup nalepki. Wystarczy, że dokonasz transakcji przez swój telefon, chwilę przed wjechaniem na płatną autostradę.

Archiwum: styczeń 2023