Wyjeżdżając w trasę swoim samochodem, nie musisz się obawiać o to, że nie będziesz w stanie zatankować paliwa. W Polsce działają obecnie 7604 stacje benzynowe. Możesz znaleźć je zarówno w miastach, jak i na trasach, ponieważ każda droga ekspresowa i autostrada musi mieć zapewnioną odpowiednią infrastrukturę. Warto jednak wiedzieć, jak działa stacja benzynowa i kto ją zaopatruje, aby świadomie kupować w takim miejscu. Sprawdź, co możesz tam kupić oraz ile będziesz musiał na to wydać. Tankuj wiedzę do pełna!

Samochodowe stacje benzynowe w Polsce nie utrzymują się z paliwa

Warto uświadomić sobie, że większość stacji benzynowych w kraju nie byłaby w stanie się utrzymać z samej sprzedaży paliwa. Aż 55% jego ceny to podatki. Marża wynosi zaledwie 5%, dlatego nie ma możliwości, aby tylko z niej utrzymać miejsce, w którym zwykle jest zatrudniony cały zespół pracowników. To z tego powodu na stacji możesz zwykle także zjeść coś ciepłego, kupić elementy wyposażenia samochodu, zabawki, prasę czy książki. W innym wypadku liczba takich obiektów w Polsce spadłaby zdecydowanie.

Co możesz kupić na stacji paliw? Jaki asortyment oferuje oprócz benzyny?

Stacja benzynowa jest jak mały market. Co ważne, jako jeden z niewielu punktów sprzedażowych może działać swobodnie w każdą niedzielę. Z tego powodu obecnie wyposażenie stacji często przypomina to, co można znaleźć w niewielkich sklepach osiedlowych. Kupisz tam chleb, ale nie tylko. Znajdziesz też masło, mleko czy rajstopy. Możesz spodziewać się też wielu półproduktów albo gotowych do podgrzania posiłków, które wygodnie zjesz również w trasie. Zwykle stacja benzynowa jest również zaopatrzona w środki higieny osobistej, takie jak:

  • patyczki do uszu;
  • waciki;
  • kremy do twarzy.

Kto zaopatruje stacje benzynowe w Polsce?

To, kto zaopatruje stacje benzynowe, zależy od konkretnej sieci. Chodzi przede wszystkim o to, skąd jest brane paliwo. Stacje BP czy Lukoil są zaopatrywane w ten niezbędny towar główne przez państwowy Orlen (jeśli jesteś ciekaw czy istnieje możliwość franczyzy w przypadku stacji Orlen, zajrzyj tu: https://portalfranczyza.pl/orlen-franczyza/). Z kolei Statoil korzysta głównie z pośrednictwa Lotosu. Warto wiedzieć też, że stacja Shell niemal w połowie czerpie z lokalnych rynków, ponieważ jej paliwo pochodzi przede wszystkim z Płocka lub Gdańska. 

Gdzie jest najbliższa stacja benzynowa?

Szukasz właśnie najbliższej stacji benzynowej w twojej okolicy? System map Google powinien sprawnie podpowiedzieć ci, gdzie są otwarte stacje. To jednak nie jedyne miejsce, w którym możesz sprawdzić ich lokalizację. Jeśli interesuje cię konkretna sieć, wejdź na jej oficjalną stronę internetową. Tam na pewno znajdziesz listę wszystkich punktów prowadzonych przez daną markę. Stacja benzynowa nie powinna znajdować się daleko. W kraju jest ich tak wiele, że na większość z nich bez problemu podejdziesz pieszo!

Jak działa dystrybutor paliwa na stacji?

Tak naprawdę większa część dystrybutora paliwa znajduje się w części podziemnej stacji. Te rodzaje olejów, które są dodatkowo uzdatniane, tak naprawdę mieszają się z dodatkowymi substancjami dopiero na miejscu, w chwili tankowania. Używany przez ciebie dystrybutor łączy się z systemem pomp, które sprawiają, że możesz wygodnie zatankować samochód. Jeśli właśnie masz zrobić to pierwszy raz w życiu, nie musisz się przejmować! Urządzenie samo odetnie dopływ paliwa, gdy bak będzie pełny. Dlatego na pewno nie wlejesz go więcej, niż jest to konieczne.

Stacja benzynowa – ile zarabia właściciel?

Aby otworzyć własną stację paliw, musisz otrzymać specjalną koncesję. Częstszym rozwiązaniem jest dzierżawa, a nie zakup stacji. Jednak nawet ta opcja wiąże się z kosztami. Zarobki właściciela rozwiniętej stacji są zwykle dość wysokie, ale gdy masz zamiar dopiero wydzierżawić lub odnowić taki punkt, musisz liczyć się na początku z wysokimi kosztami, które niekoniecznie się zwrócą. Zarobki zależą też od różnych czynników. Czasem ruch może okazać się zbyt słaby, aby stacja benzynowa prężnie działała. To jednak nie wszystko. Więcej klientów przyciągną ciepłe posiłki oraz dobrze wyposażony sklep, a to też są koszty.

Stacji paliwowych w Polsce jest ponad 7 tysięcy, co sprawia, że kierowcy mają sporo możliwości, by zatankować. Jednak z artykułu dowiedziałeś się również, że stacja benzynowa nie utrzymuje się z paliwa. Jak mogłeś zauważyć, nie jest to łatwy biznes i wymaga środków i ryzyka, by można było go rozwinąć. Może czasem warto wspierać właścicieli, zwłaszcza tych lokalnych, kupując coś na stacji?

Archiwum: lipiec 2021