Opłaty drogowe Austria – czym jest winieta?

Zamiast płacić osobno na każdej płatnej autostradzie, w niektórych państwach europejskich (np. Słowacja, Czechy czy właśnie Austria) należy skorzystać z winiety. W przypadku Austrii możesz wykupić ją na dany okres (10 dni, 60 dni lub 12 miesięcy) i w tym czasie swobodnie poruszać się po wszystkich drogach w kraju. W 2024 obowiązują nowe ceny winiet. Sprawdź, ile obecnie zapłacisz!

Czym różnią się winiety austriackie od czeskich? 

Winieta austriacka posiada na swoim dokumencie przede wszystkim oznaczenie, w jakim terminie obowiązuje. W przeciwieństwie do czeskiej austriacka winieta nie wymaga podania numeru rejestracyjnego samochodu (ani motocyklu) ani wypełnienia żadnych innych danych. Jeśli posiadasz dokument, który tego jednak wymaga, sprawdź dostępny w sieci wzór oryginału i upewnij się, że wszystkie jego elementy się zgadzają.

Winieta Austria – gdzie naklejać, by była widoczna?

Jeśli zdecydujesz się na klasyczną wersję dokumentu, musisz przykleić naklejkę na przednią szybę w widocznym miejscu. Nie może jej zasłaniać żaden obiekt, tak aby zatrzymujące służby nie miały wątpliwości co do tego, że posiadasz odpowiedni dokument. Dodatkowo winiety w Austrii posiadają dokument potwierdzający zakup, który powinieneś mieć zawsze przy sobie, np. w schowku pojazdu lub w portfelu.

Ceny winiet w Austrii i ich okresy ważności

Winieta Austria 2024 ma ceny zróżnicowane zależnie od długości jej ważności oraz ciężkości samochodu. Najtańsze są te pojazdy ważące do 3,5 tony. W 2024 stawki uległy podwyżce w porównaniu do lat ubiegłych i prezentują się następująco:

  • 9,90 euro za 10 dni;
  • 29,00 euro za 60 dni;
  • 96,40 euro za 12 miesięcy.

Jeśli więc regularnie przejeżdżasz przez ten kraj przez cały rok, najbardziej opłacać będzie się wersja roczna. W innym wypadku najlepiej kupić dokument pozwalający na poruszanie się po kraju w krótszym czasie.

Pamiętaj, że brak winiety może wiązać się z dość dużą karą. Mandat, a raczej opłata zastępcza, w takiej sytuacji będzie wynosić 120 euro, co oznacza, że zapłacisz znacznie więcej, niż za roczne wykupienie dokumentu. Z tego powodu nie warto rezygnować z winietki Austria. Nie zapomnij przed wyjazdem dopełnić wszystkich koniecznych formalności.

Winiety Austria – sprawdź, gdzie kupić przed wyjazdem

Obecnie najłatwiejszym sposobem na zakupienie winiety jest nabycie jej w sieci. Niezależnie od tego, czy chcesz kupić ją w formie klasycznej, czy elektronicznej, to będzie najpewniejszy sposób. Bez problemu znajdziesz wiele sklepów internetowych, które oferują tego typu zakup, często nie ograniczając się do jednego kraju. Dzięki temu w twoich rękach znajdzie się zarówno e-winieta austriacka, jak i słowacka czy węgierska, jeśli tylko to przez te kraje planujesz przejeżdżać. Pytanie, „gdzie kupić winietę na Austrię”, nigdy wcześniej nie miało tak prostej odpowiedzi.

Jeśli twój wyjazd jest niespodziewany i nie zdążysz zakupić winiety online, to jeszcze nic straconego. Bez problemu możesz dokonać zakupu przed wyjazdem z kraju, ponieważ zwykle w okolicy przejazdów granicznych znajdują się sklepy oferujące winiety. Bez problemu powinny być także dostępne w Austrii: wystarczy zapytać o nie ludzi znajdujących się wokół. Zwykle dostaniesz ją na stacjach benzynowych, które znajdują się w pobliżu autostrad.

Winieta elektroniczna Austria – czy da się poruszać po autostradzie bez niej?

Drogi płatne nie są jedynymi, jakie znajdują się w Austrii i do niemal wszystkich miejsc będziesz w stanie dojechać bocznymi drogami. Może to jednak wymagać ponadprzeciętnej znajomości mapy. Jeśli choć odrobinę zależy ci na czasie i komforcie jazdy, winieta Austria będzie po prostu zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Poruszanie się po górzystym kraju samo w sobie zwiększa ryzyko wypadku. Boczne drogi są węższe, a widoczność jest bardziej ograniczona.

Gdzie nie obowiązują winiety w Austrii?

Winieta nie obowiązuje na następujących odcinkach dróg:

  • A1 Westautobahn (przejście graniczne Walserberg – Salzburg-Nord), Ziemia Salzburska;
  • A7 (Mühlkreis, nowy most na Dunaju w Linz – w budowie), Górna Austria;
  • A12 Inntal (przejście graniczne Kiefersfelden do Kufstein-Süd), Tyrol;
  • A14 (przejście graniczne Hörbranz – Hohenems), Vorarlberg;
  • A26 (Linz Westring – nadal w budowie), Górna Austria.

E-winieta Austria zminimalizuje ryzyko

Gdy na dodatek na drogach szybkiego ruchu leży śnieg, a kierowca nie zna dobrze okolicy, wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do naprawdę tragicznego zdarzenia. Dlatego, jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności i planujesz przez ten kraj jedynie przejechać, np. w drodze do Włoch czy Chorwacji, nie rezygnuj z tego drobnego wydatku. Postaw na komfort jazdy, dzięki któremu szczęśliwie dotrzesz do celu swojej podróży.

Austria daje do dyspozycji ponad 1745 km dróg autostradowych, które prowadzą do wszystkich najważniejszych miejsc w kraju oraz za granicę.

Winieta Austria online – jak działa na płatnych drogach?

Elektroniczna winieta Austria jest dostępna od 2018 roku i nie we wszystkich polskich sklepach internetowych będziesz w stanie ją zakupić. Zakupu możesz dokonać na stronie asfinag.at/pl, natomiast sam proces jest szybki i sprawdzony. Najlepiej zacznij od założenia własnego konta na stronie. Kieruj się instrukcją, która pojawi się w trakcie dokonywania zakupu, a na samym końcu pobierz dokument, który będzie pełnił formę docelowego dokumentu. Weź go ze sobą w podróż, w formie drukowanej bądź elektronicznej, aby w razie potrzeby przedstawić go odpowiednim służbą.

Winieta to proste rozwiązanie, które pozwoli na bezpieczne i legalne poruszanie się po płatnych autostradach w Austrii. Dlatego nie zapomnij o niej przed wyjazdem!

Archiwum: styczeń 2023