Winieta Holandia to pojęcie, które często przewija się w kontekście podróży do tego kraju. Kwestie związane z zamawianiem i zakupem eurowiniet do Holandii powinny interesować nie tylko właścicieli i pracowników firm transportowych, ale także turystów, planujących poruszać się tam samochodem.

Winiety – kraje, w których należy je wykupić

W Polsce przy wjazdach na niektóre autostrady należy uiścić opłatę za przejazd wybranym odcinkiem. Nieco inaczej jest w przypadku Austrii, Bułgarii, Czech, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii czy Węgrzech, gdzie należy wykupić winietę, czyli czasowy karnet na korzystanie z dróg szybkiego ruchu. W Holandii e-winiety również są obowiązkowe, ale tylko dla wybranych typów aut, o czym przeczytasz już za chwilę.

Winieta Holandia 2024 – czy każdy musi ją zamówić przed wjazdem do kraju?

Jeśli jedziesz samochodem osobowym lub poruszasz się pojazdem, którego waga nie przekracza 12 ton, to odpowiedź brzmi… nie. Wówczas e-winieta w Niderlandach nie jest obowiązkowa.

Drogi szybkiego ruchu są darmowe w tym kraju, brak e-winiety nie stanowi więc problemu. Możesz bez problemu poruszać się wówczas po dowolnych trasach na terenie kraju. To dobra wiadomość: jadąc w tamte strony, nie ponosisz dodatkowych kosztów za przejazd. Autostrady oznaczone są dużą literą przed wjazdem, dlatego na pewno ich nie pomylisz.

W 2024 e-winieta w Niderlandach nie jest nadal obowiązkowa. To dobra wiadomość dla osób, które odwiedzają kraj w celach turystycznych.

Kiedy opłaty drogowe w Holandii są obowiązkowe? Sprawdź, które tunele są płatne

Poruszanie się po drogach Holandii jest z reguły darmowe, dlatego nie będzie potrzebna ci winieta. Jest jednak kilka wyjątków od tej reguły. Dotyczą one jedynie dwóch tuneli. Jeśli chcesz przejechać przez któryś z nich jakimkolwiek pojazdem, musisz dodatkowo zapłacić. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat tych miejsc.

Dordse Kil

Pierwszym z nich jest Dordse Kil. Znajduje się między Gravendeel i Dordrechtem. Piesi lub rowerzyści, którzy chcą go pokonać, mogą zrobić to za darmo. Nie dotyczy to jednak osób, które poruszają się pojazdami mechanicznymi. Wtedy potrzebna jest ci winieta. Holandia na szczęście znacznie ułatwia tu proces zamawiania i zakup eurowiniet.

Jeśli masz samochód, który mierzy mniej niż 2,3 m, musisz zapłacić za przejazd 2 euro. Pozostałe pojazdy ponoszą koszt 5 euro za pokonanie trasy. Opłaty w tym przypadku nie są wysokie, ale trzeba o nich pamiętać przy planowaniu budżetu na podróż.

Tunel Westerschelde

Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa z drugim tunelem. Westerschelde, znajdujący się pomiędzy wyspą Zeeland a trasą z Baarland do Terneuzen, ma opłaty podzielone na pięć kategorii. Samochody o długości do 6 m i wysokości nieprzekraczającej 3 m muszą zamówić e-winiety o wartości 5 euro.

Jeśli pojazd przekracza te miary, koszt holenderskiej opłaty za przejazd wzrasta do 7,45 euro. Auta długie na 12 m i wyższe niż 3 m zapłacą 18,20 euro, a jeszcze większe 25 euro. Motocykle z kolei będą musiały zapłacić 2,5 euro opłaty drogowej w Holandii.

Eurowinieta dla aut ciężarowych

Samochody ciężarowe ważące powyżej 12 ton niestety muszą zamówić i zapłacić opłatę za przejazd, by móc zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami, przemieszczać się po autostradach w tym kraju. Nie wykupują jednak e-winiety na jeden, ale na kilka krajów.

E-winieta to zatem wygodny i skuteczny sposób na szybkie poruszanie się po Niderlandach. Można wykupić e-winiety do Holandii na tydzień, miesiąc lub rok. Stawka dzienna wynosi 12 euro. Poruszanie się nowymi, ekologicznymi pojazdami jest zwykle tańsze.

E-winieta Holandia – wysokość opłat za przejazd

Cena rocznej e-winiety waha się pomiędzy 750 euro aż do ponad 2300 euro. Dokładna kwota, jaką zapłacimy, za eurowinietę, która obowiązuje w Nierlandach i trzech innych europejskich krajach jest zależna od następujących czynników:

  • klasy emisji,
  • liczby osi pojazdu,
  • okresu ważności winiety.

Warto też wziąć pod uwagę, że ceny eurowiniety są regularnie aktualizowane. Aktualne możemy zawsze sprawdzić na stronie eurovignettes.eu.

Obecnie, za jeden dzień zapłacimy, niezależnie od innych czynników, 12 euro. Już w przypadku e-winiet tygodniowych, kwoty te są różnicowane.

Najtańszy (20 euro) będzie przejazd przez kraj pojazdem posiadającym do trzech osi, o klasie emisji Euro 6 lub czystszymi, a najdroższy (62 euro) – pojazdami o klasie Euro 0 i czterema lub więcej osiami. Analogicznie prezentują się opłaty miesięczne – najtańsza to 75, a najdroższa – 235 euro.

Zakup takiej eurowiniety w Holandii pozwala także na podróż po Danii, Luksemburgu oraz Szwecji. To naprawdę wygodny sposób na sprawne poruszanie się pomiędzy krajami w tym rejonie dla kierowców ciężarówek. System początkowo został wprowadzony w 1995 roku, a w obecnej formie funkcjonuje od 2008 roku.

Eurowiniety Holandia – gdzie kupić?

Jeśli obowiązuje cię uiszczenie opłaty drogowej w Holandii, warto wiedzieć, gdzie możesz ją nabyć. Eurowiniety zwykle dostępne są na stacjach benzynowych oraz w okolicach sklepów znajdujących się przy autostradach.

Możesz także zdecydować się na uiszczenie opłaty drogowej online. W Internecie z całą pewnością znajdziesz wiele ofert o treści winieta Holandia.

Chcesz kupić dokument w pewnym źródle? Wejdź na portal Eurovignette – zamawianie tu jest najłatwiejsze. Bez problemu dokonasz wszystkich płatności i będziesz mógł już po chwili korzystać z autostrad w wymienionych krajach europejskich.

Przy zakupie e-winiety konieczne jest podanie następujących danych:

  • kraj rejestracji pojazdu,
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • klasę osi,
  • klasę emisji,
  • datę rozpoczęcia obowiązywania,
  • datę zakończenia obowiązywania.

Zapłacisz za nią kartami Mastercard i VISA, także kartami paliwowymi i flotowymi Circle K, DKV, ENI/Agip, Esso, euroShell, eurotoll sas, EUROTRAFIC, Eurowag, LogPay, Multi Service Tolls, PLOSE, Ressa, TOTAL, TSI Global Star, UTA. Koniecznie pamiętaj, że nie ma możliwości uiszczenia tej opłaty drogowej z datą wsteczną.

Dzięki wprowadzeniu elektronicznego systemu poboru opłat nie ma konieczności naklejania fizycznych winiet na szyby samochodu. Nasz zakup jest rejestrowany w systemie, a kontrola odbywa się za pomocą kamer znajdujących się w punkach kontrolnych.

Pamiętaj też, że od 2023 roku planowana jest zmiana tego systemu, dlatego, jeśli regularnie poruszasz się samochodem ciężarowym, kontroluj aktualne wiadomości na temat winiet holenderskich. Nie zapomnij także kontrolować wysokości opłat.

Jaka jest kara za brak winiet w Holandii?

Należy pamiętać, że w przypadku uiszczenia odpowiedniej opłaty za przejazd autostradami w postaci eurowiniety, kierowcom samochodów ciężarowych grozi kara w wysokości kilkuset euro. Posiadanie e-winiet sprawdzane jest za pomocą systemu kamer w punktach kontrolnych oraz przez patrole policyjne.

Winiety Holandia – wykup winiet dla pojazdów w trasie do kraju tulipanów

Aby wybrać się do Niderlandów z Polski, należy przejechać przez Niemcy. I tam dla samochodów osobowych w tej chwili nie obowiązują żadne dodatkowe opłaty, dlatego możesz cieszyć się trasą bez dodatkowych opłat.

Dlaczego warto się tu wybrać? Drogi są dobrej jakości, porusza się nimi naprawdę sprawnie, a kierowcy pojazdów osobowych nie muszą martwić się o opłatę drogową. Holandia nakłada bowiem ten obowiązek wyłącznie na kierowców samochodów ciężarowych.

Archiwum: styczeń 2023