Osoby posiadające prawo jazdy najczęściej zwracają uwagę na datę ważności uprawnień i dane adresowe, które mogą obligować do wymiany dokumentu. Poza tymi wartościami istnieją jeszcze inne istotne punkty, które przydają się w określonych sytuacjach. Warto wiedzieć, gdzie je odszukać, bo błędnie podane mogą przyczynić się do niepotrzebnych trudności administracyjnych.

Oznaczenie serii i numeru prawa jazdy – gdzie jest ten kod?

Zacznijmy od prostszych rzeczy – jak sprawdzić numer prawa jazdy. Każde prawo jazdy ma numer, który znajdziesz po uwzględnieniu legendy widocznej na odwrocie. W zależności od wersji rozpiska może pojawić się w formie poziomej, jak i pionowej usytuowanej przy prawym boku dokumentu.

Punkt określający numer prawa jazdy znajduje się pod numerem 5. Umiejscowiony jest na przedniej części dokumentu w towarzystwie numeru PESEL. Jednak co bardzo ważne, można go pomylić z innym numerem, który brzmi łudząco podobnie.

numer prawa jazdy - oznaczenie serii i numeru prawa jazdy

Numer prawa jazdy a numer druku prawa jazdy

Otóż numer dokumentu, a numer jego druku to zupełnie dwie różne sprawy. Pierwszy z nich, jak już zdążyłeś zauważyć, znajduje się na froncie.

A gdzie możesz doszukać się drugiej wartości? Niestety nie pomoże ci też legenda, ponieważ nie znalazło się w niej miejsce na sprecyzowanie miejsca numeru druku. Gdzie więc możesz go odszukać?

Gdzie znaleźć numer druku dokumentu prawa jazdy?

Tę wartość znajdziesz na odwrocie prawa jazdy. Numer druku prawa jazdy umieszczony jest w sąsiedztwie kodu kreskowego i reprezentuje jego alfanumeryczną zawartość. Dokładnie pod nim zawarto ciąg liter i cyfr, który jako całość powinieneś traktować jako numer druku.

Nie możesz pomylić go z serią i numerem prawa jazdy. Gdzie może przydać ci się numer druku prawa jazdy?

numer prawa jazdy - gdzie znaleźć?

Prawo jazdy i numer druku – do czego się przydaje?

W chwili wypełniania wniosku o wydanie nowego dokumentu przyda ci się nie tylko seria prawa jazdy i numer. W odpowiedniej rubryce w części B umieszczasz informacje na temat dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami, które posiadasz.

W punkcie 1. znajduje się miejsce na wpisanie kategorii prawa jazdy, jego numeru i właśnie numeru wydruku prawa jazdy. Nie wiedząc, gdzie znaleźć tę wartość, możesz mieć kłopoty z wypełnieniem wniosku.

numer prawa jazdy - prawo jazdy i numer druku

Numer druku prawa jazdy międzynarodowego

Wiesz już, gdzie znajduje się numer prawa jazdy i numer druku w dokumencie danego kraju. Jeżeli jednak posiadasz międzynarodowy dokument świadczący o uprawnieniach do kierowania pojazdami, w nim też możesz znaleźć numer druku. Znajduje się on na zewnętrznej stronie okładki pod punktem 5.

Jak widzisz, numer prawa jazdy nie jest tym samym, co numer jego wydruku. Obie dane będą ci potrzebne podczas wymiany prawa jazdy.

Już od 2028 roku każde bezterminowo wydane uprawnienia będą wymagały odświeżenia dokumentu i wnioskowania o nowy egzemplarz. Wtedy znajomość poszczególnych wartości będzie bardzo istotna dla kierowców.

Najczęściej zadawane pytania

Jak znaleźć numer prawa jazdy?

Punkt określający numer prawa jazdy znajduje się pod numerem 5 na dokumencie. Umiejscowiony jest na przedniej części dokumentu obok numeru PESEL.

Czy po zdaniu prawa jazdy można jeździć bez dokumentu 2022?

Po zdanym egzaminie nie możesz kierować pojazdem bez otrzymania dokumentu. Dopiero po jego wyrobieniu i odebraniu z urzędu możesz wsiąść za kierownicę.

Jak zainstalować prawo jazdy w telefonie?

Aby mieć elektroniczną wersję dokumentu, musisz pobrać na swój telefon aplikację mObywatel. Po zalogowaniu kliknij przycisk „Dodaj dokument”. Dodaj usługę mPrawo Jazdy i potwierdź operację przez Profil Zaufany lub bankowość elektroniczną.

Czy trzeba wozić ze sobą prawo jazdy w 2022 roku?

W 2020 roku zniesiono obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy. Nie musisz też wozić dowodu rejestracyjnego ani polisy OC. Podczas kontroli policyjnej nie otrzymasz mandatu za brak tych dokumentów.

Archiwum: listopad 2022