Opłaty drogowe Słowacja – czym jest winieta dla pojazdów na płatnych drogach?

Opłaty drogowe Słowacja – czym jest winieta?

W Polsce każda płatna autostrada jest opłacana indywidualnie, za każdy przejazd. W wielu państwach Europy jest jednak inaczej, w tym także na Słowacji. Tam konieczna jest winieta, czyli swoisty karnet, który pozwoli na przejazd dowolną liczbę razy płatną drogą w ograniczonym czasie. W większości krajów dostępna jest w dwóch formach, elektronicznej i klasycznej.

Winieta Słowacja 2024 – jak wygląda obecnie?

Od 2016 roku na Słowacji obowiązuje jednak jedynie winieta elektroniczna, która jest zdecydowanie wygodniejszą opcją. Dlaczego? Klasyczną formę tego dokumentu należało przykleić na przednią szybę, co wiązało się często z zabrudzeniem jej. Nowy sposób sprawia zaś, że pojazd automatycznie trafia do tamtejszej bazy, a kierowca nie musi martwić się zabrudzeniem. Warto pamiętać o tym, że karnet ten jest przypisany nie do kierowcy, ale do konkretnego pojazdu.

Drogi płatne Słowacja – czy da się ominąć autostrady?

Drogi płatne Słowacja – czy da się je ominąć?

Płatne drogi na Słowacji to zaledwie nieco ponad 600 km. Nie zawsze jednak będziesz w stanie je ominąć, jeśli zamierzasz sprawnie dojechać do większych miast w tym kraju. Jeśli masz zamiar pojechać jedynie w tamtejszą część Tatr, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poruszać się bocznymi drogami, która są bezpłatne. Wtedy uiszczenie opłaty nie będzie w żadnym wypadku konieczne. Pamiętaj jedynie, aby zawsze sprawdzać, czy na danej drodze nie obowiązuje elektroniczny system poboru opłat.

Słowacja winiety – kary za ich brak

Jeśli zostaniesz przyłapany bez uiszczenia opłaty, możesz dostać mandat wynoszący od 60 euro w górę. W większości przypadków to kwota zdecydowanie wyższa niż sam zakup dokumentu pozwalającego na przejazd, dlatego nie warto ryzykować i nawet jeśli musisz przejechać jedynie niewielki fragment autostradą, lepiej wykupić winietę.

Ceny winiet na Słowacji i rodzaje winiet w 2024 roku

Aktualnie, wybierając się na Słowację, możesz zakupić cztery różne rodzaje tego typu karnetów. Od 1 stycznia 2024 obowiązują nowe ceny winiet. Winieta na 10 dni to koszt 12 euro, a na 30 dni to opłata do 17 euro. To one są najczęściej wybierane przez turystów, którzy planują jedynie przejechać przez ten kraj w drodze np. do Chorwacji lub na Węgry. Jeśli jednak masz zamiar regularnie poruszać się po Słowacji, możesz zakupić winietę 365-dniową lub roczną. Obydwie kosztują 60 euro.

Winieta na 365 dni a roczna – różnice

Co je jednak od siebie odróżnia? Przede wszystkim winietę roczną opłaca się kupować głównie w styczniu. Jest ważna od 1 stycznia danego roku do 31 stycznia kolejnego (np. od 01.01.2022 do 31.01.2023). Wiza 365-dniowa pozwala na zakup w dowolnym momencie i cieszenie się jazdą po słowackich drogach przez cały rok od momentu zakupu.

Jedziesz z przyczepą i waga pojazdu przekracza 3,5 tony? W przypadku Słowacji będziesz musiał dopłacić za winietę na przyczepę. W tym przypadku opłata wynosi tyle samo, co w przypadku samochodu osobowego, co wiąże się z dwukrotnie wyższymi kosztami.

Gdzie kupić winiety Słowacja – poznaj najlepsze miejsca

Gdzie kupić winiety Słowacja

Gdzie kupić winiety na Słowację? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero zaczynają podróżowanie samochodem. Zastanawiają się one również, jak kupić winietę na Słowację. Tak naprawdę w tym przypadku są dwie możliwości.

Po pierwsze, winietę dostaniesz na większości słowackich stacji benzynowych, które znajdują się w okolicy płatnych autostrad. Często istnieje również możliwość zakupu ich przed wjazdem do kraju. Dlatego nie wahaj się i zatrzymaj się w pierwszym mijanym punkcie tego typu. Sprzedawca powinien pomóc w całym procesie i w razie potrzeby wyjaśnić, jak powinien on przebiegać.

Kup elektroniczną winietę w sieci

Możesz również dokonać zakupu online, szczególnie że obecnie dostępne są właściwie jedynie e-winiety Słowacja. Znajdziesz je na wielu stronach internetowych, które pośredniczą w sprzedaży i dzięki którym w ciągu kilku minut będziesz mógł swobodnie poruszać się po płatnych drogach w tym kraju. Możesz tego dokonać, nawet będąc już w trasie! Trudno o wygodniejsze rozwiązanie: nie będziesz musiał nawet wychodzić z samochodu.

Elektroniczne winiety – nie musisz się ich obawiać

W ciągu ostatnich kilku lat słowackie winiety zostały sprawdzone na tyle dobrze, że ich zakup jest czymś pewnym. Nie musisz się ich obawiać. Po ich zakupie samochód natychmiast zostaje wpisany do bazy danych, dzięki czemu służby same są w stanie sprawdzić, czy posiadasz odpowiedni dokument.

Podczas zakupu tego typu karnetu będziesz musiał jednak podać kilka informacji, dzięki którym wydany dokument będzie ważny po zakupie:

  • numer rejestracji samochodu (koniecznie bez spacji);
  • ważność (10, 30 lub 365 dni);
  • swoje dane kontaktowe.

Co zrobić, gdy pojawi się błąd?

Po wysłaniu formularza zauważyłeś błąd? Nic straconego, one się zdarzają. Najlepiej natychmiast skontaktuj się z usługodawcą, przedstawiając swoją sytuację. Powinieneś zrobić to w ciągu 15 minut od zakupu winiety. Wnioskodawca ma prawo do zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu oraz kraju jego zarejestrowania.

Jak widać, proces zakupu nie jest skomplikowany i można łatwo znaleźć miejsce, gdzie kupisz winietę. Słowacja to kraj respektujący przepustki elektroniczne, dlatego bardzo wygodnym rozwiązaniem okaże się zakup e winiety.

Archiwum: styczeń 2023