Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

profil kandydata na kierowcę
profil kandydata na kierowcę

Eksploatacja

Profil kandydata na kierowcę, czyli swoisty PESEL dla kierowcy!

Jeszcze kilka lat temu profil kandydata na kierowcę nie był wymagany. Teraz jednak trzeba go mieć przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy. Jakie formalności musisz przejść, aby go uzyskać? Gdzie złożyć dokumenty? Ile kosztuje założenie profilu kierowcy? Przeczytaj, a poznasz odpowiedzi!

Nadszedł czas ubiegania się o upragnione prawo jazdy? A może chcesz rozszerzyć swoje uprawnienia i kierować innymi kategoriami pojazdów? W obu wypadkach potrzebny ci będzie profil kandydata na kierowcę. Uzyskanie go nie jest dobrowolne, lecz konieczne, jeśli w twoim wypadku ma zastosowanie przynajmniej jedna z powyższych sytuacji. 

Co to jest profil kierowcy?

Krótko ujmując rzecz, profil to numer identyfikacyjny konkretnego kierowcy lub kandydata do zdobycia określonych uprawnień. Umożliwia on sprawną komunikację między ośrodkiem szkolenia kierowców a WORD-em. Został wprowadzony w 2014 roku i od tego momentu obowiązuje bez wyjątku kandydatów na prawo jazdy.

Istotne jest, że numer PKK na prawo jazdy danej osoby zawsze jest przydzielany indywidualnie. Jest więc czymś w rodzaju PESEL dla kierowców. Jest to ułatwienie nie tylko dla placówek szkoleniowych i państwowych ośrodków, ale też przyszłych kierowców. Nie muszą już oni przekazywać za każdym razem dokumentów związanych z przebiegiem nauki. Są one bezpośrednio związane z personaliami danego człowieka.

To sprzyja sprawniejszemu przebiegowi całego kursu i egzaminu, ponieważ kursant nie musi dodatkowo stresować się tym, czy ma ze sobą wszystkie wymagane dokumenty i czy ich stan jest odpowiedni. Duża część „papierologii” jest wykonywana automatycznie przez system teleinformatyczny.

Wniosek o wydanie profilu kierowcy

Tak jak w przypadku ogromnej większości spraw urzędowych, konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza i dostarczenie załączników. Jak dokładnie wygląda wniosek o profil kierowcy i gdzie go znajdziesz? Możesz uzyskać go w miejscowym wydziale komunikacji lub pobrać ze strony starostwa powiatowego. Druga metoda jest o tyle wygodna, że możesz spokojnie wypełnić wszystkie konieczne pola w domu. W razie pomyłki również nie ma problemu z uzyskaniem kolejnej kopii, bo możesz ich drukować, ile chcesz. Pamiętaj jednak o jednym – wniosek o wydanie profilu kierowcy jest ważny tylko wtedy, gdy jest wypełnione bezbłędnie i wydrukowany w oryginalnym rozmiarze. Dlatego jeśli nie masz możliwości drukowania dwustronnego, lepiej zwyczajnie udaj się do wydziału komunikacji.

Zobacz też:
Samochodowe tarcze hamulcowe – rodzaje, działanie, awarie, wymiana i koszty

Dokumenty niezbędne do uzyskania profilu kandydata na kierowcę

Wniosek o profil kierowcy jest tylko jednym elementem, który musisz mieć, by wyrobić sobie PKK. Dodatkowo konieczne będą:

 • dowód osobisty, paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość (w przypadku osób niepełnoletnich legitymacja szkolna);
 • zdjęcie paszportowe w formacie 3,5 cm x 4,5 cm lub udostępnione na nośniku elektronicznym;
 • zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów;
 • upoważnienie od rodziców lub opiekuna prawnego jeśli jesteś niepełnoletni.
 • dokument od psychologa o braku przeciwności do kierowania pojazdami w przypadku kategorii C i wyższych;
 • kopia prawa jazdy obecnie posiadanego (jeśli masz uprawnienia);
 • w przypadku obcokrajowców – wizę lub potwierdzenie pobytu ponad 185 dni w Polsce.

Procedura uzyskiwania numeru PKK na prawo jazdy

Wiesz już, jak wypełnić wniosek na profil kierowcy, więc pora na ustalenie miejsca finalizacji procesu. Jedną z możliwości jest udanie się do miejscowego wydziału komunikacji z wypełnionym formularzem i powyższymi załącznikami. Możesz to zrobić osobiście, udając się we wskazane miejsce lub skorzystać z pomocy osoby upoważnionej. W takim wypadku osoba reprezentująca powinna mieć przy sobie upoważnienie wskazujące na jej odpowiedzialność.

A jak złożyć profil kierowcy, gdy nikt z rodziny nie może cię w danej chwili reprezentować? Wówczas koniecznie wskazana osoba musi mieć upoważnienie i potwierdzenie złożenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Jej wysokość to 17 złotych.

Innym wariantem jest zarejestrowanie się na stronie https://www.esp.pwpw.pl/, która dotyczy skrzynki podawczej do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i złożenie wszelkich dokumentów w wymaganej formie.

Ile się czeka na profil kierowcy w wydziale komunikacji?

Czas oczekiwania uzależniony jest od prawidłowości wypełnionych dokumentów i stopnia skomplikowania sprawy. Najczęściej, jednak gdy wszystko jest w porządku i urzędnik nie ma zastrzeżeń do samego kandydata ani dokumentacji przez niego złożonej, numer PKK na prawo jazdy uzyskać można od ręki. To spore ułatwienie, szczególnie że musisz udać się fizycznie do wydziału komunikacji i załatwić formalności. 

Zobacz też:
Czujnik położenia wału korbowego – objawy, które powinny zaniepokoić każdego kierowcę!

W przypadku komplikacji podczas realizacji procesu profil kandydata na kierowcę może nie przyjść tak szybko, jak się spodziewasz. Czas ten waha się od miesiąca do dwóch w przypadku, np. negatywnego orzeczenia lekarskiego czy innych wątpliwości proceduralnych. 

Ile kosztuje uzyskanie profilu kandydata na kierowcę i ile jest ważny?

To, gdzie wyrobić profil kierowcy już jest jasne, sposób składania formularza i załatwiania formalności również jest znany. A co z kosztami? Na szczęście nic nie musisz płacić za wygenerowanie twojego osobistego numeru PKK. Jest on w pełni darmowy, chyba że wliczać w niego kwotę opłaty skarbowej za pełnomocnictwo. Jedyna opłata, którą będziesz musiał uiścić, to ta za wydanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami, lecz sam PKK jest bezpłatny.

Istotna jest jeszcze jedna kwestia – ile jest ważny profil kierowcy? To kolejna dobra wiadomość, bo nie będziesz musiał po raz kolejny udawać się do wydziału komunikacji w celu załatwienia formalności. Numer PKK jest wydawany bezterminowo. 

Co zrobić po uzyskaniu numeru PKK?

W tym momencie droga do uzyskania kolejnych lub pierwszych uprawnień kierowania pojazdami stoi przed tobą otworem. Numer PKK będzie ci bardzo potrzebny. Uzyskując go, udaj się do wybranego ośrodka szkoleniowego i zapisz się na zajęcia w ramach uzyskiwania uprawnień do kierowania określonymi kategoriami pojazdów. 

Taki kurs możesz przejść na dwa sposoby – zapisując się na zajęcia teoretyczne i praktyczne lub korzystając od razu z wewnętrznego egzaminu teoretycznego i przechodząc do zajęć praktycznych. Profil kandydata na kierowcę za każdym razem, gdy uzyskasz jakieś uprawnienia, będzie aktualizowany. W momencie zapisania się na egzamin państwowy miejscowy WORD będzie miał komplet potrzebnych informacji, byś mógł go odbyć.

Co znajduje się w osobistym PKK?

W tym elektronicznym dokumencie zapisanych jest kilka ważnych danych osobowych. Oto one:

 • kod terytorialny danego obszaru kraju;
 • data wygenerowania numeru kandydata;
 • dane osobowe i kontaktowe do kandydata;
 • numer indywidualny do identyfikacji;
 • skan zdjęcia;
 • dane dotyczące posiadanego prawa jazdy;
 • informacje, czego dotyczy profil;
 • dane związane z orzeczeniem lekarskim i zdolnością do prowadzenia pojazdów;
 • postępy w szkoleniu do uzyskania uprawnień;
 • status i wynik egzaminu państwowego.
Zobacz też:
Co warto wiedzieć o przekładce anglika i gdzie ją wykonać?

Podsumowując, profil kandydata na kierowcę jest świetnym sposobem na zmniejszenie liczby formalności przy ubieganiu się o dodatkowe uprawnienia kierowcy. Pamiętaj, by wyrobić numer PKK przed zapisaniem się na kurs.

Tomasz Wykowski

Samochodami i motocyklami jeździ dłużej, niż ma prawo jazdy. Preferuje motoryzację z końca XX wieku, jednak docenia wygodę współczesnych samochodów. Jeśli to tyko możliwe, stara się wykonywać drobne prace mechaniczne i obsługowe własnoręcznie.

1 Comment

1 Comment

 1. Avatar

  Krystian

  22 kwietnia 2021 at 21:18

  Doskonale pamiętam jak składałem profil kandydata na kierowcę 🙂 Ach, te czasy, kiedy robiło się prawo jazdy. Chciałbym do nich wrócić, ale… chyba zbyt bardzo kocham dorosłość, wolność i samodzielność.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

GP Turcji oficjalnie zostało odwołane. W związku z tym Liberty Media dopuścił się kolejnych zmian w tegorocznym kalendarzu. Wyścig na torze Red Bull Ring...

Eksploatacja

Samochody PRL-u udowadniają, że gdyby w tamtym czasie polscy inżynierowie mieli szansę na rozwój, mogliby stworzyć naprawdę silne zaplecze motoryzacyjne. Jakie były najbardziej popularne...

Eksploatacja

Bez względu na to, jak nazwiesz ten element samochodu – czy kompresorem klimatyzacji, czy sprężarką – chodzi o to samo. To część, bez której...

Eksploatacja

Pierścień centrujący umożliwia precyzyjne osadzenie felgi na piaście w pojeździe. Dzięki niemu następuje wręcz idealne dopasowanie średnicy zewnętrznej piasty do wewnętrznej felgi. Jaki materiał...

Eksploatacja

Import aut z USA do Polski jest coraz popularniejszy. Wielu obiecuje sobie po takiej transakcji spore oszczędności, są jednak pewne wydatki, na które musisz...

Eksploatacja

Pisk jest irytującym rodzajem dźwięku, chociaż często można się z nim spotkać. Piszczące hamulce w samochodzie mogą rodzić obawy o bezpieczeństwo podróżnych. Czy pisku...

Porady

Gdy stan pojazdu wymaga generalnego remontu, który przekraczałby jego wartość, jedynym słusznym rozwiązaniem pozostaje złomowanie auta. Kasacja pojazdu to proces, przy którym trzeba dbać...

Wiadomości

Do niecodziennego zdarzenia doszło w piątek na autostradzie A1 niedaleko Częstochowy. 34-letni pilot awionetki w wyniku awarii silnika był zmuszony awaryjnie wylądować na autostradzie....

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

Dzisiaj od godzin porannych rozpoczęła się na terenie całego kraju akcja „Prędkość”. Policjanci będą przede wszystkim kontrolować przestrzeganie przez kierowców limitów prędkości. Ponadto funkcjonariusze...

Zobacz także

Wiadomości

Frédéric Vasseur jest zachwycony faktem, że w najbliższych dniach za kierownicą Alfy Romeo C41 zasiądzie Robert Kubica. Krakowianin, który jest kierowca testowym ekipy z...

Wiadomości

Szef francuskiego koncernu zapowiada drastyczny wzrost cen samochodów. Szczególnie narażone są auta z segmentu A. Włoch za taki stan rzeczy obarcza winą rygorystyczne normy...

Wiadomości

Kierowcy Mercedesa byli najszybsi na obu piątkowych treningach przed niedzielnym wyścigiem o GP Hiszpanii. W pierwszej sesji treningowej w kokpicie Alfy Romeo zasiadł Robert...

Wiadomości

38-latka została zatrzymana w Kostrzynie nad Odrą w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało aż 4,2 promile alkoholu. Jak się okazało...

Wiadomości

LiveWire odłącza się od Harleya-Davidsona i od 8 lipca będzie funkcjonować jako osobna marka. Firma, na czele której stanie Ryan Morrissey zajmie się produkcją...

Wiadomości

Auta o napędzie elektrycznym są przyszłością, aczkolwiek nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak ich spalinowe odpowiedniki. Trend ma się jednak odwrócić szybciej niż...

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

We wtorek w Gliwicach w odstępie zaledwie kilku minut, doszło do dwóch fatalnych wypadków. W jednym z nich zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk....