Chcesz ubiegać się o upragnione prawo jazdy? A może zamierasz rozszerzyć swoje uprawnienia i kierować innymi kategoriami pojazdów? W obu wypadkach potrzebny ci będzie profil kierowcy. Dowiedz się, jak założyć, gdzie wyrobić i ile jest ważny profil kandydata na kierowcę!

Co to jest profil kierowcy?

Profil kierowcy, jak sama nazwa wskazuje, to numer identyfikacyjny kierowcy lub kandydata do zdobycia określonych uprawnień. Umożliwia on sprawną komunikację między ośrodkiem szkolenia kierowców a WORD-em. Został wprowadzony w 2014 roku i od tego momentu obowiązuje bez wyjątku wszystkich kandydatów na prawo jazdy.

Istotne jest, że numer PKK na prawo jazdy jest zawsze przydzielany indywidualnie. Jest więc czymś w rodzaju PESEL dla kierowców. Jest to ułatwienie nie tylko dla placówek szkoleniowych i państwowych ośrodków, ale też przyszłych kierowców. Nie muszą już oni przekazywać za każdym razem dokumentów związanych z przebiegiem nauki. Są one bezpośrednio związane z personaliami danego człowieka.

To sprzyja sprawniejszemu przebiegowi całego kursu i egzaminu, ponieważ kursant nie musi dodatkowo stresować się tym, czy ma ze sobą wszystkie wymagane dokumenty i czy ich stan jest odpowiedni. Duża część „papierologii” jest wykonywana automatycznie przez system teleinformatyczny.

Wniosek o wydanie profilu kierowcy

Tak jak w przypadku zdecydowanej większości spraw urzędowych, tak w przypadku ubiegania się o profil kierowcy konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza i dostarczenie załączników. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, gdzie wyrobić profil kierowcy!

Jak dokładnie wygląda wniosek o profil kierowcy i gdzie go znajdziesz?

Wniosek o profil kierowcy uzyskasz w miejscowym wydziale komunikacji. Możesz go także pobrać ze strony starostwa powiatowego. Druga metoda jest o tyle wygodna, że możesz spokojnie wypełnić wszystkie konieczne pola w domu. W razie pomyłki również nie ma problemu z uzyskaniem kolejnej kopii, bo możesz ich drukować, ile chcesz. Pamiętaj jednak o jednym – wniosek o wydanie profilu kierowcy jest ważny tylko wtedy, gdy jest wypełniony bezbłędnie i wydrukowany w oryginalnym rozmiarze. Dlatego jeśli nie masz możliwości drukowania dwustronnego, lepiej zwyczajnie udaj się do wydziału komunikacji.

Dokumenty niezbędne do uzyskania profilu kierowcy

Wniosek o profil kierowcy jest tylko jednym elementem, który musisz mieć, by wyrobić sobie PKK. Dodatkowo konieczne będą:

  • dowód osobisty, paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość (w przypadku osób niepełnoletnich legitymacja szkolna);
  • zdjęcie paszportowe w formacie 3,5 cm x 4,5 cm lub udostępnione na nośniku elektronicznym;
  • zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów;
  • upoważnienie od rodziców lub opiekuna prawnego, jeśli jesteś niepełnoletni;
  • dokument od psychologa o braku przeciwności do kierowania pojazdami w przypadku kategorii C i wyższych;
  • kopia prawa jazdy obecnie posiadanego (jeśli masz uprawnienia);
  • w przypadku obcokrajowców – wizę lub potwierdzenie pobytu ponad 185 dni w Polsce.

Profil kierowcy – jak i gdzie go odebrać?

Wiesz już, jak wypełnić wniosek na profil kierowcy, więc pora dowiedzieć się, gdzie go odebrać. Jedną z możliwości jest udanie się do miejscowego wydziału komunikacji z wypełnionym formularzem i powyższymi załącznikami. Możesz to zrobić osobiście lub upoważnić do tego inną osobę. W takim wypadku reprezentujący powinien mieć przy sobie upoważnienie do odbioru profilu kierowcy.

A jak złożyć profil kierowcy, gdy nikt z bliskich nie może cię w danej chwili reprezentować? Wówczas koniecznie wskazana osoba musi mieć upoważnienie i potwierdzenie złożenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Jej wysokość to 17 złotych.

Innym wariantem jest zarejestrowanie się na stronie https://www.esp.pwpw.pl/ i złożenie wszelkich dokumentów w wymaganej formie.

Ile się czeka na profil kierowcy w wydziale komunikacji?

Czas oczekiwania na profil kierowcy uzależniony jest od tego, czy prawidłowo wypełnisz wniosek oraz od stopnia skomplikowania sprawy. Jeśli wszystko jest w porządku i urzędnik nie ma zastrzeżeń do złożonej dokumentacji, numer PKK na prawo jazdy można uzyskać od ręki. To spore ułatwienie, szczególnie że i tak musisz udać się fizycznie do wydziału komunikacji i załatwić formalności.

A ile się czeka na profil na kandydata na kierowcę w przypadku negatywnego orzeczenia lekarskiego czy innych wątpliwości proceduralnych? W takich przypadkach profil kandydata na kierowcę możesz otrzymać nawet p dwóch miesiącach.

Ile kosztuje uzyskanie profilu kierowcy?

To, gdzie wyrobić profil kierowcy już jest jasne, sposób składania formularza i załatwiania formalności również jest znany. A co z kosztami? Czy uzyskanie profilu kierowcy jest płatne? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość! Nie musisz nic płacić za wygenerowanie twojego osobistego numeru PKK. Jest on zupełnie darmowy, o ile nie musisz uiścić opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.

Ile jest ważny profil kierowcy?

Istotna jest jeszcze jedna kwestia – ile jest ważny profil kierowcy? To kolejna dobra wiadomość, bo nie będziesz musiał po raz kolejny udawać się do wydziału komunikacji w celu załatwienia formalności. Numer profilu kandydata na kierowcę wydawany jest bezterminowo.

Co zrobić po uzyskaniu profilu kierowcy?

W tym momencie droga do uzyskania prawka lub kolejnych uprawnień stoi przed tobą otworem. Profil kierowcy będzie ci bardzo potrzebny. Uzyskując go, udaj się do wybranego ośrodka szkoleniowego i zapisz się na zajęcia w ramach uzyskiwania uprawnień do kierowania określonymi kategoriami pojazdów.

Taki kurs możesz przejść na dwa sposoby – zapisując się na zajęcia teoretyczne i praktyczne lub korzystając od razu z wewnętrznego egzaminu teoretycznego i przechodząc do zajęć praktycznych. Profil kandydata na kierowcę będzie aktualizowany za każdym razem, gdy uzyskasz jakieś uprawnienia. W momencie zapisania się na egzamin państwowy miejscowy WORD będzie miał komplet potrzebnych informacji, byś mógł go odbyć.

Co znajduje się w osobistym PKK?

W tym elektronicznym dokumencie zapisanych jest kilka ważnych danych osobowych. Oto one:

  • kod terytorialny danego obszaru kraju;
  • data wygenerowania numeru kandydata;
  • dane osobowe i kontaktowe do kandydata;
  • numer indywidualny do identyfikacji;
  • skan zdjęcia;
  • dane dotyczące posiadanego prawa jazdy;
  • informacje, czego dotyczy profil;
  • dane związane z orzeczeniem lekarskim i zdolnością do prowadzenia pojazdów;
  • postępy w szkoleniu do uzyskania uprawnień;
  • status i wynik egzaminu państwowego.

Podsumowując, profil kierowcy jest świetnym sposobem na zmniejszenie liczby formalności przy ubieganiu się o dodatkowe uprawnienia. Pamiętaj, by wyrobić profil kandydata na kierowcę przed zapisaniem się na kurs.

Archiwum: marzec 2021