Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

profil kandydata na kierowcę
profil kandydata na kierowcę

Dokumenty

Profil kandydata na kierowcę, czyli swoisty PESEL dla kierowcy!

Jeszcze kilka lat temu profil kandydata na kierowcę nie był wymagany. Teraz jednak trzeba go mieć przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy. Jakie formalności musisz przejść, aby go uzyskać? Gdzie złożyć dokumenty? Ile kosztuje założenie profilu kierowcy? Przeczytaj, a poznasz odpowiedzi!

Nadszedł czas ubiegania się o upragnione prawo jazdy? A może chcesz rozszerzyć swoje uprawnienia i kierować innymi kategoriami pojazdów? W obu wypadkach potrzebny ci będzie profil kandydata na kierowcę. Uzyskanie go nie jest dobrowolne, lecz konieczne, jeśli w twoim wypadku ma zastosowanie przynajmniej jedna z powyższych sytuacji. 

Co to jest profil kierowcy?

Krótko ujmując rzecz, profil to numer identyfikacyjny konkretnego kierowcy lub kandydata do zdobycia określonych uprawnień. Umożliwia on sprawną komunikację między ośrodkiem szkolenia kierowców a WORD-em. Został wprowadzony w 2014 roku i od tego momentu obowiązuje bez wyjątku kandydatów na prawo jazdy.

Istotne jest, że numer PKK na prawo jazdy danej osoby zawsze jest przydzielany indywidualnie. Jest więc czymś w rodzaju PESEL dla kierowców. Jest to ułatwienie nie tylko dla placówek szkoleniowych i państwowych ośrodków, ale też przyszłych kierowców. Nie muszą już oni przekazywać za każdym razem dokumentów związanych z przebiegiem nauki. Są one bezpośrednio związane z personaliami danego człowieka.

To sprzyja sprawniejszemu przebiegowi całego kursu i egzaminu, ponieważ kursant nie musi dodatkowo stresować się tym, czy ma ze sobą wszystkie wymagane dokumenty i czy ich stan jest odpowiedni. Duża część „papierologii” jest wykonywana automatycznie przez system teleinformatyczny.

Wniosek o wydanie profilu kierowcy

Tak jak w przypadku ogromnej większości spraw urzędowych, konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza i dostarczenie załączników. Jak dokładnie wygląda wniosek o profil kierowcy i gdzie go znajdziesz? Możesz uzyskać go w miejscowym wydziale komunikacji lub pobrać ze strony starostwa powiatowego. Druga metoda jest o tyle wygodna, że możesz spokojnie wypełnić wszystkie konieczne pola w domu. W razie pomyłki również nie ma problemu z uzyskaniem kolejnej kopii, bo możesz ich drukować, ile chcesz. Pamiętaj jednak o jednym – wniosek o wydanie profilu kierowcy jest ważny tylko wtedy, gdy jest wypełnione bezbłędnie i wydrukowany w oryginalnym rozmiarze. Dlatego jeśli nie masz możliwości drukowania dwustronnego, lepiej zwyczajnie udaj się do wydziału komunikacji.

Dokumenty niezbędne do uzyskania profilu kandydata na kierowcę

Wniosek o profil kierowcy jest tylko jednym elementem, który musisz mieć, by wyrobić sobie PKK. Dodatkowo konieczne będą:

 • dowód osobisty, paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość (w przypadku osób niepełnoletnich legitymacja szkolna);
 • zdjęcie paszportowe w formacie 3,5 cm x 4,5 cm lub udostępnione na nośniku elektronicznym;
 • zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów;
 • upoważnienie od rodziców lub opiekuna prawnego jeśli jesteś niepełnoletni.
 • dokument od psychologa o braku przeciwności do kierowania pojazdami w przypadku kategorii C i wyższych;
 • kopia prawa jazdy obecnie posiadanego (jeśli masz uprawnienia);
 • w przypadku obcokrajowców – wizę lub potwierdzenie pobytu ponad 185 dni w Polsce.

Procedura uzyskiwania numeru PKK na prawo jazdy

Wiesz już, jak wypełnić wniosek na profil kierowcy, więc pora na ustalenie miejsca finalizacji procesu. Jedną z możliwości jest udanie się do miejscowego wydziału komunikacji z wypełnionym formularzem i powyższymi załącznikami. Możesz to zrobić osobiście, udając się we wskazane miejsce lub skorzystać z pomocy osoby upoważnionej. W takim wypadku osoba reprezentująca powinna mieć przy sobie upoważnienie wskazujące na jej odpowiedzialność.

A jak złożyć profil kierowcy, gdy nikt z rodziny nie może cię w danej chwili reprezentować? Wówczas koniecznie wskazana osoba musi mieć upoważnienie i potwierdzenie złożenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Jej wysokość to 17 złotych.

Innym wariantem jest zarejestrowanie się na stronie https://www.esp.pwpw.pl/, która dotyczy skrzynki podawczej do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i złożenie wszelkich dokumentów w wymaganej formie.

Ile się czeka na profil kierowcy w wydziale komunikacji?

Czas oczekiwania uzależniony jest od prawidłowości wypełnionych dokumentów i stopnia skomplikowania sprawy. Najczęściej, jednak gdy wszystko jest w porządku i urzędnik nie ma zastrzeżeń do samego kandydata ani dokumentacji przez niego złożonej, numer PKK na prawo jazdy uzyskać można od ręki. To spore ułatwienie, szczególnie że musisz udać się fizycznie do wydziału komunikacji i załatwić formalności. 

W przypadku komplikacji podczas realizacji procesu profil kandydata na kierowcę może nie przyjść tak szybko, jak się spodziewasz. Czas ten waha się od miesiąca do dwóch w przypadku, np. negatywnego orzeczenia lekarskiego czy innych wątpliwości proceduralnych. 

Ile kosztuje uzyskanie profilu kandydata na kierowcę i ile jest ważny?

To, gdzie wyrobić profil kierowcy już jest jasne, sposób składania formularza i załatwiania formalności również jest znany. A co z kosztami? Na szczęście nic nie musisz płacić za wygenerowanie twojego osobistego numeru PKK. Jest on w pełni darmowy, chyba że wliczać w niego kwotę opłaty skarbowej za pełnomocnictwo. Jedyna opłata, którą będziesz musiał uiścić, to ta za wydanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami, lecz sam PKK jest bezpłatny.

Istotna jest jeszcze jedna kwestia – ile jest ważny profil kierowcy? To kolejna dobra wiadomość, bo nie będziesz musiał po raz kolejny udawać się do wydziału komunikacji w celu załatwienia formalności. Numer PKK jest wydawany bezterminowo. 

Co zrobić po uzyskaniu numeru PKK?

W tym momencie droga do uzyskania kolejnych lub pierwszych uprawnień kierowania pojazdami stoi przed tobą otworem. Numer PKK będzie ci bardzo potrzebny. Uzyskując go, udaj się do wybranego ośrodka szkoleniowego i zapisz się na zajęcia w ramach uzyskiwania uprawnień do kierowania określonymi kategoriami pojazdów. 

Taki kurs możesz przejść na dwa sposoby – zapisując się na zajęcia teoretyczne i praktyczne lub korzystając od razu z wewnętrznego egzaminu teoretycznego i przechodząc do zajęć praktycznych. Profil kandydata na kierowcę za każdym razem, gdy uzyskasz jakieś uprawnienia, będzie aktualizowany. W momencie zapisania się na egzamin państwowy miejscowy WORD będzie miał komplet potrzebnych informacji, byś mógł go odbyć.

Co znajduje się w osobistym PKK?

W tym elektronicznym dokumencie zapisanych jest kilka ważnych danych osobowych. Oto one:

 • kod terytorialny danego obszaru kraju;
 • data wygenerowania numeru kandydata;
 • dane osobowe i kontaktowe do kandydata;
 • numer indywidualny do identyfikacji;
 • skan zdjęcia;
 • dane dotyczące posiadanego prawa jazdy;
 • informacje, czego dotyczy profil;
 • dane związane z orzeczeniem lekarskim i zdolnością do prowadzenia pojazdów;
 • postępy w szkoleniu do uzyskania uprawnień;
 • status i wynik egzaminu państwowego.

Podsumowując, profil kandydata na kierowcę jest świetnym sposobem na zmniejszenie liczby formalności przy ubieganiu się o dodatkowe uprawnienia kierowcy. Pamiętaj, by wyrobić numer PKK przed zapisaniem się na kurs.

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

1 Comment

1 Comment

 1. Krystian

  22 kwietnia 2021 at 21:18

  Doskonale pamiętam jak składałem profil kandydata na kierowcę 🙂 Ach, te czasy, kiedy robiło się prawo jazdy. Chciałbym do nich wrócić, ale… chyba zbyt bardzo kocham dorosłość, wolność i samodzielność.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Ciekawostki

Każdy pasjonat motoryzacji z całą pewnością chce być na bieżąco z nowinkami branżowymi, a także stale poszerzać swoją wiedzę na tematy, które go interesują....

Wiadomości

Świetny weekend zanotował w Pradze Maciej Janowski. Na Markecie polski żużlowiec był bezkonkurencyjny w piątek, natomiast w niedzielę lepszy był jedynie Artiom Łaguta. Dzięki...

Wiadomości

Lewis Hamilton wygrał niedzielny wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii. Zawodnik Mercedesa był szybszy od Charlesa Leclerca i Valtteriego Bottas, którzy z kolei wyprzedzili...

Samochody

Flokowanie ma nadać wnętrzu auta nowego stylu i je odświeżyć. To nakładanie drobnych włosków na konkretną część pojazdu. W jaki sposób przebiega ten proces?...

Przepisy

Sygnalizacja świetlna jest jednocześnie utrapieniem i wybawieniem kierowców. Gdy jej zabraknie, na ulicach pojawia się chaos, ale szybko pojawiające się czerwone światło potrafi być...

Naprawy

Warsztat samochodowy może okazać się twoim spełnieniem marzeń fana motoryzacji. Aby go jednak założyć, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Czy to w ogóle jest...

Przepisy

Zakaz wjazdu do lasu to przepis, o który pyta wiele osób, zwłaszcza w sezonie grzybowym oraz letnim. Za nieprzepisowe poruszanie się po lesie możesz...

Wiadomości

Lewis Hamilton zwycięzcą dzisiejszych kwalifikacji na torze Silverstone. Brytyjczyk okazał się minimalnie szybszy od swojego głównego rywala Maxa Verstappena. Na uwagę zasługuje ósme miejsce...

Wiadomości

Wczoraj na torze Silverstone zaprezentowano model bolidu zgodny z regulacjami technicznymi, które zaczną obowiązywać od sezonu 2022. Inną nowością podczas najbliższego weekendu stanowi format...

Samochody

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy to typy jednostek, o których słyszał nawet niezbyt zaznajomiony z tematyką motoryzacyjną kierowca. Jest jednak wiele różnic między tymi konstrukcjami....

Zobacz także

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Dokumenty

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Wiadomości

Amerykańska agencja prasowa Bloomberg donosi, że Unia Europejska ma w planie od 2035 r. na swym terenie sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody. Finalnym terminem jest...

Samochody

Lakierowanie samochodów jest na tyle wymagającym i pracochłonnym zajęciem, że lepiej powierzyć je fachowcom. Czy jednak zawsze warto to zrobić? Kiedy możesz zdecydować się...

Wiadomości

W Chałupach na Półwyspie Helskim organizowany jest event o nazwie „Razem na fali”. Dzięki tej imprezie wszyscy chętni będą mogli pojechać elektrycznym vanem Mercedesa,...

Wiadomości

Od 12 lipca można składać wnioski do programu „Mój elektryk”. Celem inicjatywy jest zachęcenie osób do zakupienia elektrycznych pojazdów oraz rozwój elektryfikacji w Polsce....

Samochody

Ogniwo paliwowe to zasilanie, które jest ekologiczne i daje spory zysk mocy. Czy taka konstrukcja to same zalety? Dowiedz się więcej o tym przyszłościowym...