Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

profil kandydata na kierowcę
profil kandydata na kierowcę

Eksploatacja

Profil kandydata na kierowcę, czyli swoisty PESEL dla kierowcy!

Jeszcze kilka lat temu profil kandydata na kierowcę nie był wymagany. Teraz jednak trzeba go mieć przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy. Jakie formalności musisz przejść, aby go uzyskać? Gdzie złożyć dokumenty? Ile kosztuje założenie profilu kierowcy? Przeczytaj, a poznasz odpowiedzi!

Nadszedł czas ubiegania się o upragnione prawo jazdy? A może chcesz rozszerzyć swoje uprawnienia i kierować innymi kategoriami pojazdów? W obu wypadkach potrzebny ci będzie profil kandydata na kierowcę. Uzyskanie go nie jest dobrowolne, lecz konieczne, jeśli w twoim wypadku ma zastosowanie przynajmniej jedna z powyższych sytuacji. 

Co to jest profil kierowcy?

Krótko ujmując rzecz, profil to numer identyfikacyjny konkretnego kierowcy lub kandydata do zdobycia określonych uprawnień. Umożliwia on sprawną komunikację między ośrodkiem szkolenia kierowców a WORD-em. Został wprowadzony w 2014 roku i od tego momentu obowiązuje bez wyjątku kandydatów na prawo jazdy.

Istotne jest, że numer PKK na prawo jazdy danej osoby zawsze jest przydzielany indywidualnie. Jest więc czymś w rodzaju PESEL dla kierowców. Jest to ułatwienie nie tylko dla placówek szkoleniowych i państwowych ośrodków, ale też przyszłych kierowców. Nie muszą już oni przekazywać za każdym razem dokumentów związanych z przebiegiem nauki. Są one bezpośrednio związane z personaliami danego człowieka.

To sprzyja sprawniejszemu przebiegowi całego kursu i egzaminu, ponieważ kursant nie musi dodatkowo stresować się tym, czy ma ze sobą wszystkie wymagane dokumenty i czy ich stan jest odpowiedni. Duża część „papierologii” jest wykonywana automatycznie przez system teleinformatyczny.

Wniosek o wydanie profilu kierowcy

Tak jak w przypadku ogromnej większości spraw urzędowych, konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza i dostarczenie załączników. Jak dokładnie wygląda wniosek o profil kierowcy i gdzie go znajdziesz? Możesz uzyskać go w miejscowym wydziale komunikacji lub pobrać ze strony starostwa powiatowego. Druga metoda jest o tyle wygodna, że możesz spokojnie wypełnić wszystkie konieczne pola w domu. W razie pomyłki również nie ma problemu z uzyskaniem kolejnej kopii, bo możesz ich drukować, ile chcesz. Pamiętaj jednak o jednym – wniosek o wydanie profilu kierowcy jest ważny tylko wtedy, gdy jest wypełnione bezbłędnie i wydrukowany w oryginalnym rozmiarze. Dlatego jeśli nie masz możliwości drukowania dwustronnego, lepiej zwyczajnie udaj się do wydziału komunikacji.

Zobacz też:
Prawo jazdy na skuter – od ilu lat można jeździć na tego typu jednośladzie?

Dokumenty niezbędne do uzyskania profilu kandydata na kierowcę

Wniosek o profil kierowcy jest tylko jednym elementem, który musisz mieć, by wyrobić sobie PKK. Dodatkowo konieczne będą:

 • dowód osobisty, paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość (w przypadku osób niepełnoletnich legitymacja szkolna);
 • zdjęcie paszportowe w formacie 3,5 cm x 4,5 cm lub udostępnione na nośniku elektronicznym;
 • zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów;
 • upoważnienie od rodziców lub opiekuna prawnego jeśli jesteś niepełnoletni.
 • dokument od psychologa o braku przeciwności do kierowania pojazdami w przypadku kategorii C i wyższych;
 • kopia prawa jazdy obecnie posiadanego (jeśli masz uprawnienia);
 • w przypadku obcokrajowców – wizę lub potwierdzenie pobytu ponad 185 dni w Polsce.

Procedura uzyskiwania numeru PKK na prawo jazdy

Wiesz już, jak wypełnić wniosek na profil kierowcy, więc pora na ustalenie miejsca finalizacji procesu. Jedną z możliwości jest udanie się do miejscowego wydziału komunikacji z wypełnionym formularzem i powyższymi załącznikami. Możesz to zrobić osobiście, udając się we wskazane miejsce lub skorzystać z pomocy osoby upoważnionej. W takim wypadku osoba reprezentująca powinna mieć przy sobie upoważnienie wskazujące na jej odpowiedzialność.

A jak złożyć profil kierowcy, gdy nikt z rodziny nie może cię w danej chwili reprezentować? Wówczas koniecznie wskazana osoba musi mieć upoważnienie i potwierdzenie złożenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Jej wysokość to 17 złotych.

Innym wariantem jest zarejestrowanie się na stronie https://www.esp.pwpw.pl/, która dotyczy skrzynki podawczej do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i złożenie wszelkich dokumentów w wymaganej formie.

Ile się czeka na profil kierowcy w wydziale komunikacji?

Czas oczekiwania uzależniony jest od prawidłowości wypełnionych dokumentów i stopnia skomplikowania sprawy. Najczęściej, jednak gdy wszystko jest w porządku i urzędnik nie ma zastrzeżeń do samego kandydata ani dokumentacji przez niego złożonej, numer PKK na prawo jazdy uzyskać można od ręki. To spore ułatwienie, szczególnie że musisz udać się fizycznie do wydziału komunikacji i załatwić formalności. 

Zobacz też:
Zbieżność i geometria kół – czy to to samo? Na czym polega ustawianie zbieżności i geometrii kół?

W przypadku komplikacji podczas realizacji procesu profil kandydata na kierowcę może nie przyjść tak szybko, jak się spodziewasz. Czas ten waha się od miesiąca do dwóch w przypadku, np. negatywnego orzeczenia lekarskiego czy innych wątpliwości proceduralnych. 

Ile kosztuje uzyskanie profilu kandydata na kierowcę i ile jest ważny?

To, gdzie wyrobić profil kierowcy już jest jasne, sposób składania formularza i załatwiania formalności również jest znany. A co z kosztami? Na szczęście nic nie musisz płacić za wygenerowanie twojego osobistego numeru PKK. Jest on w pełni darmowy, chyba że wliczać w niego kwotę opłaty skarbowej za pełnomocnictwo. Jedyna opłata, którą będziesz musiał uiścić, to ta za wydanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami, lecz sam PKK jest bezpłatny.

Istotna jest jeszcze jedna kwestia – ile jest ważny profil kierowcy? To kolejna dobra wiadomość, bo nie będziesz musiał po raz kolejny udawać się do wydziału komunikacji w celu załatwienia formalności. Numer PKK jest wydawany bezterminowo. 

Co zrobić po uzyskaniu numeru PKK?

W tym momencie droga do uzyskania kolejnych lub pierwszych uprawnień kierowania pojazdami stoi przed tobą otworem. Numer PKK będzie ci bardzo potrzebny. Uzyskując go, udaj się do wybranego ośrodka szkoleniowego i zapisz się na zajęcia w ramach uzyskiwania uprawnień do kierowania określonymi kategoriami pojazdów. 

Taki kurs możesz przejść na dwa sposoby – zapisując się na zajęcia teoretyczne i praktyczne lub korzystając od razu z wewnętrznego egzaminu teoretycznego i przechodząc do zajęć praktycznych. Profil kandydata na kierowcę za każdym razem, gdy uzyskasz jakieś uprawnienia, będzie aktualizowany. W momencie zapisania się na egzamin państwowy miejscowy WORD będzie miał komplet potrzebnych informacji, byś mógł go odbyć.

Co znajduje się w osobistym PKK?

W tym elektronicznym dokumencie zapisanych jest kilka ważnych danych osobowych. Oto one:

 • kod terytorialny danego obszaru kraju;
 • data wygenerowania numeru kandydata;
 • dane osobowe i kontaktowe do kandydata;
 • numer indywidualny do identyfikacji;
 • skan zdjęcia;
 • dane dotyczące posiadanego prawa jazdy;
 • informacje, czego dotyczy profil;
 • dane związane z orzeczeniem lekarskim i zdolnością do prowadzenia pojazdów;
 • postępy w szkoleniu do uzyskania uprawnień;
 • status i wynik egzaminu państwowego.
Zobacz też:
Światła do jazdy dziennej – zbędny element czy niezbędne wyposażenie auta?

Podsumowując, profil kandydata na kierowcę jest świetnym sposobem na zmniejszenie liczby formalności przy ubieganiu się o dodatkowe uprawnienia kierowcy. Pamiętaj, by wyrobić numer PKK przed zapisaniem się na kurs.

Tomasz Wykowski

Samochodami i motocyklami jeździ dłużej, niż ma prawo jazdy. Preferuje motoryzację z końca XX wieku, jednak docenia wygodę współczesnych samochodów. Jeśli to tyko możliwe, stara się wykonywać drobne prace mechaniczne i obsługowe własnoręcznie.

Sprawdź także

Wiadomości

Mieszkańcy Łodzi mogli dziś oglądać nietypowy wypadek. Kierowca pod wpływem alkoholu nie zapanował nad niezwykle mocnym silnikiem Ferrari 488 na śliskiej nawierzchni i rozbił...

Wiadomości

Kierowcom na ulicach dużych miast dosyć często puszczają nerwy. Przeważnie jednak kończy się to energicznym wciskaniem klaksonu, żywą gestykulacją czy używaniem słów powszechnie uważanych...

Wiadomości

W piątkowy poranek doszło do dramatycznego w skutkach wypadku, jaki miał miejsce na jednym z odcinków trasy S1. Niestety, zginęły w nim dwie osoby....

Wiadomości

Tym razem nie powiodła się próba bezczelnej kradzieży auta na myjni. Nagrania z monitoringu pokazują trzeźwość umysłu kobiety, która ani myślała oddawać auta bez...

Wiadomości

Euro NCAP sprawdził bezpieczeństwo nowej Dacii, Volkswagena oraz Skody. O ile niemieckie i czeskie auto dostały bardzo oceny, Dacia wypadła po prostu fatalnie. Nowe...

Wiadomości

Po Polsce jeździ coraz więcej samochodów. Wygląda na to, że z roku na rok nasz rynek motoryzacyjny staje się coraz bardziej potężny. Do Niemiec...

Wiadomości

Tragiczny wypadek na Dolnym Śląsku. Za zabicie pieszego kierowca może trafić do więzienia na długie lata. On jednak twierdzi, że to ofiara wtargnęła na...

Wiadomości

Niezwykle niebezpieczne zachowanie kierowców trzech ciężarówek zarejestrował jeden z kierowców pod Poznaniem. Wszystkie trzy pasy autostrady A2 były zablokowane przez sześć kilometrów

Wiadomości

Już w najbliższą sobotę odbędzie się pogrzeb zmarłego w ubiegłym tygodniu księcia Filipa. Trumnę z jego ciałem przewiezie specjalnie przygotowany model Land Rovera

Wiadomości

Kierowcy podróżujący jedną z włoskich autostrad w zeszłą sobotę musieli doznać szoku. Wprost na nich jechała... ciężarówka. Aż trudno uwierzyć, że nikt nie ucierpiał...

Zobacz także

Prawo

Kierowanie samochodem bez prawa jazdy może odnosić się do dwóch rodzajów sytuacji. Kierujący albo nie ma dokumentu przy sobie podczas prowadzenia samochodu, albo nie...

Porady

Jazda samochodem to czysta przyjemność. Warto, jednak żebyś pamiętał o tym, które podzespoły pojazdu są niezbędne dla jego funkcjonowania. To, co można znaleźć pod...

Porady

Mycie silnika samochodu jest prostsze, niż się wydaje. Potrzebujesz jedynie myjki ciśnieniowej lub zwykłego węża i odpowiedniego detergentu. Możesz też zdecydować się na oddanie...

Porady

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu nie może być mylone z wyrejestrowaniem samochodu. To czynność konieczna, jeżeli auto zmienia właściciela. Możesz zrobić to osobiście albo przez...

Prawo jazdy

Chcesz poczuć wiatr we włosach i adrenalinę szybciej krążącą w żyłach? Marzysz o jeździe na własnym motocyklu? Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, żeby prowadzić...

Porady

Niska transparentność rynku pojazdów używanych to wciąż problem, o którym wie niewiele potencjalnych klientów aut. Zrozumienie patologicznych sytuacji i schematów rządzących nadal tą szczególną...

Porady

Zakup auta poprzedzony jest wieloma rozważaniami co do marki i modelu pojazdu, jego wielkości, a później poszukiwaniami odpowiedniej oferty sprzedaży nowego lub używanego auta....

Prawo

Przekraczanie prędkości, wymuszanie pierwszeństwa, brak zapiętych pasów czy zapalonych świateł w samochodzie – to typowe wykroczenia, jakie popełniają kierowcy. Za poszczególne akty łamania przepisów...