Dlaczego motorowery nadal cieszą się taką popularnością? Są względnie tanie, często nie wymagają skomplikowanych procedur szkoleniowych (prawo jazdy), a samo opanowanie maszyny nie jest zbyt trudne. Motorower nie rozwija zawrotnych prędkości, dlatego ma opinię bezpiecznego jednośladu. Czy to pojazd tylko dla nastolatków, czy dobry również dla dorosłych? Jakie koszty trzeba ponieść, aby móc nim jeździć? Odpowiadamy. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Motorower – prawo jazdy jest wymagane? Nie zawsze!

Jeśli jesteś dorosły i masz określone uprawnienia na inne pojazdy, odrębny kurs na motorowery nie będzie ci potrzebny. Według przepisów motorower to maszyna:

 • o pojemności skokowej do 50 cm³;
 • o mocy maksymalnej do 4 kW;
 • nieprzekraczająca 45 km/h. 

Posiadacze prawa jazdy kat. A1, A2, A, B, B1, czy T mogą śmiało poruszać się takimi pojazdami bez wyrabiania dedykowanych uprawnień. Jedynie osoby, które ich nie mają lub nie przekroczyły jeszcze 16. roku życia, muszą postarać się o prawo jazdy kat. AM.

Motorower – jakie uprawnienia?

Przed 2013 rokiem uczniowie gimnazjów mogli zdobyć uprawnienia na motorowery po egzaminie na terenie szkoły. Dokument nazywano wtedy kartą motorowerową. Karta była wydawana przez dyrektora danej placówki. Jego wielką zaletą było to, że szkolenie i egzamin były bezpłatne, a kurs odbywał się w szkole. Młody adept jazdy na jednośladzie mógł właśnie tam nauczyć się jazdy skuterem lub motorynką.

Uprawnienia – motorower i prawo jazdy AM

Obecnie sytuacja jest diametralnie inna. Skąd ta zmiana? W 2013 roku w życie weszła ustawa o kierujących pojazdami. Karta motorowerowa stała się już przeszłością na rzecz prawa jazdy kategorii AM. Kurs odbywa się od tego czasu w ośrodkach szkolenia kierowców. Nastolatek musi mieć:

 • ukończone 14 lat;
 • zaświadczenie lekarskie zezwalające na prowadzenie pojazdu;
 • oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego. 

Jeśli nie zdałeś wcześniej kategorii prawa jazdy, która zwalnia cię z kursu, na motorowery musisz zdobyć odrębne uprawnienia.

Czy motorower trzeba rejestrować?

W świetle ustawy właściciel motoroweru musi go zarejestrować. Procedura nie odbiega znacząco od tej dotyczącej innych pojazdów, a koszty są znacznie niższe. Sama rejestracja to nie wszystko. Trzeba także wykupić obowiązkową polisę OC. Motorowery nie są jednak obarczone zbyt wysokimi składkami, więc nie trzeba się tym specjalnie martwić. Zwykle za ubezpieczenie zapłacisz przynajmniej 60 zł rocznie. To mniej więcej koszt dwukrotnego tankowania do pełna.

Jak zarejestrować motorower – niezbędne dokumenty

Przed udaniem się do wydziału komunikacji upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty. O jakie dokładnie chodzi? Są to:

 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura potwierdzająca zakup;
 • potwierdzenie wykupienia polisy OC;
 • dowód rejestracyjny z potwierdzeniem badania technicznego;
 • stare tablice rejestracyjne;
 • dokument tożsamości;
 • upoważnienie, jeśli rejestracji nie dokonujesz w swoim imieniu;
 • poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację.

Ile kosztuje rejestracja motoroweru?

Rejestracja motorowerów oczywiście kosztuje, choć nie powinna nadmiernie nadwyrężyć budżetu. Oto wszystkie opłaty, jakie trzeba ponieść, gdy legalizujesz swój jednoślad:

Całkowite koszty oscylują więc w granicach 223,50 zł. 

Rejestracja motoroweru krok po kroku

Co zrobić po zakupie motoroweru? 

 1. Musisz wybrać się na stację diagnostyczną, aby wykonać przegląd. 
 2. Kolejny krok to wykupienie polisy w towarzystwie ubezpieczeniowym. 
 3. Gdy masz już potwierdzenie badania i polisy, możesz udać się do miejscowego wydziału komunikacji. Motorowery rejestruje się podobnie, jak motocykle, więc jeśli już kiedyś byłeś w tym miejscu, to na pewno dasz sobie świetnie radę.

Jeśli cenisz sobie wygodę, pobierz z internetu odpowiedni formularz rejestracyjny i udaj się na miejsce z już wypełnionymi dokumentami. Profil zaufany pozwoli ci zarejestrować pojazd bez wychodzenia z domu. Zaoszczędzisz cenny czas i nie będziesz musiał czekać w kolejce.

Ile kosztuje motorower? Przykładowe ceny

Motorowery używane są o około 20% tańsze od nowych egzemplarzy. A jak wygląda rynek tych jednośladów, jeśli chodzi o ceny? Skuter do 50 cm³ pojemności kosztuje minimum 4000 zł. Nieco droższe będą maszyny stylizowane na ścigacze lub na motocykle turystyczne. Cena takiego sprzętu to zwykle ok. 5-6 tysięcy złotych. Jeśli nie ogranicza cię budżet, możesz wybrać nowy motorower o ciekawym wyglądzie, ale używanych także nie brakuje.

Jazda motorowerem – jak się nim poruszać?

Najwięcej frajdy z jazdy motorowery dają w mieście. Im węższe uliczki i więcej aut, tym lepiej. Właśnie takie miejsca uwypuklają największe zalety jednośladów tego typu. Kolejnym znaczącym plusem jest to, że łatwo znajdziesz miejsce do zaparkowania. Nie będzie z tym większego problemu, gdy trzeba będzie znaleźć skrawek wolnej przestrzeni. Wygoda podczas jazdy to kolejny atut takiego pojazdu. Zwróć też uwagę, że miejskie korki same w sobie ograniczają prędkość, z jaką może poruszać się jednoślad, więc pewne limity nie są tu problemem.

Motorower – przepisy ruchu drogowego, które go dotyczą

Czasem jednak ogranicznik prędkości będzie pewnym balastem. Motorowery mogą jechać maksymalnie 45 km/h, a wszelkie zmiany umożliwiające przebicie tej bariery są niedozwolone przez prawo. Oczywiście, na forach internetowych znajdziesz sposoby na zdejmowanie blokad czy zwiększanie mocy. Są też dostępne specjalne pakiety modyfikujące, które mają na celu zwiększenie pojemności skokowej np. do 60 cm³. Wszystko to jednak sprawia, że twój skuter lub inny sprzęt traci status motoroweru. A wtedy ryzykujesz jazdę bez uprawnień. Tego zdecydowanie nie polecamy.

Dla osób, które z jakichś względów nie decydują się na większe maszyny lub nie jeżdżą autem, motorowery są świetną opcją. W zasadzie można nimi jeździć zawsze, z wyjątkiem sezonu zimowego, choć ten jest w Polsce coraz krótszy. Poza tym, w sporych aglomeracjach taki jednoślad świetnie sprawdzi się do szybkiego i komfortowego przemieszczania się. Jeśli dojeżdżasz do pracy czy na zakupy, będzie to świetna opcja. Cena pojazdu i koszty rejestracji musisz oczywiście wziąć pod uwagę, ale dla niektórych osób motorower okaże się rozsądnym wyborem.

Archiwum: sierpień 2021