Niestety, nie zawsze jako potencjalny użytkownik auta będziesz wiedzieć, na co może zwrócić uwagę diagnosta, gdy jest realizowany przegląd auta. Bardzo dużo zależy oczywiście od typu pojazdu oraz jego przeznaczenia. Inaczej przecież będą sprawdzane samochody osobowe, które są wykorzystywane w celach prywatnych, a inaczej duże auta ciężarowe, które jeżdżą po drogach międzynarodowych. Podobnie skrupulatnie realizowane jest badanie techniczne, jeśli chodzi o autobusy, które przewożą podróżnych w ramach komunikacji miejskiej. 

Przegląd samochodu – cena i termin

Cena przeglądu samochodu osobowego to 99 zł, a za pojazd z instalacją gazową zapłacisz 162 zł. Jak pokazują statystyki, nie zawsze pamiętamy, na kiedy zaplanowany jest przegląd samochodu. Na szczęście obecnie praktycznie wszystkie stacje kontroli pojazdów wysyłają do konsumentów SMS-y lub maile informujące o tym, że zbliża się termin okresowego badania technicznego. Ustawowo badanie techniczne pojazdu musi być wykonywane raz w roku. Oczywiście dotyczy to samochodów już używanych. 

W przypadku nowego auta pierwsze badanie czeka cię dopiero po 3 latach. Następne powinno być zaplanowane po kolejnych 2 latach. Wszystkie kolejne będą się już odbywać co roku. Pamiętaj jednak o tym, że jeżeli pojazd ma instalację gazową, to niezależnie od tego, czy jest on nowy, czy używany, przegląd techniczny musi być odbyć się raz w roku.

Gdzie realizowane jest badanie techniczne?

Przegląd auta możesz zrealizować w punktach usługowych takich jak stacje kontroli pojazdów. Oczywiście muszą one posiadać odpowiednie uprawnienia, które będą dzieliły je na okręgowe i podstawowe. Jeżeli zamierzasz zrealizować przegląd na podstawowej stacji kontroli pojazdów, to możesz liczyć tam na sprawdzenie samochodów z dmc do 3,5 t. Natomiast jeżeli chodzi o pozostałe pojazdy, a należy również liczyć te rejestrowane po raz pierwszy, które są po wypadku albo po zmianach technicznych, czy też wtedy, gdy zatrzymano dowód rejestracyjny, wówczas należy skorzystać ze stacji okręgowej. 

W przypadku zwykłego standardowego badania technicznego realizowanego w terminie lub też jeśli czeka cię przegląd samochodu po terminie, nie będzie mieć zastosowania rejonizacja. Innymi słowy, nie ma znaczenia przypisanie stacji kontroli pojazdów do miejsca, gdzie samochód był zarejestrowany. Tak więc badanie techniczne samochodu może być zrealizowane w dowolnej lokalizacji na terenie naszego kraju, w każdej stacji kontroli pojazdów. To bardzo wygodne, gdy akurat jesteś kierowcą zapominalskim, pojechałeś gdzieś w trasę i nagle okazuje się, że jest już po terminie badania. 

Przegląd auta – co sprawdza diagnosta?

Niezależnie od tego, czy chodzi o badanie techniczne pojazdu po terminie czy też nie, pracownik stacji kontroli pojazdów zawsze koncentruje się na trzech podstawowych zagadnieniach. 

1. W pierwszej kolejności twój pojazd musi być zidentyfikowany. Trzeba potwierdzić to, czy numer VIN zgadza się z dokumentami pojazdu oraz czy jest on czytelny. 

2. Drugą kluczową kwestią jest kontrola wyposażenia dodatkowego. Chodzi tu na przykład o hak zamontowany w pojeździe albo instalację LPG. 

3. Na sam koniec, ale jest to również bardzo ważna część badania, kontrolowany jest stan techniczny wszystkich kluczowych podzespołów, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo w trakcie poruszania się samochodem. 

Warto pamiętać, aby nie ryzykować przeglądu po terminie. Konsekwencją może przecież być mandat, gdy zatrzyma cię choćby przypadkowo policja. 

Badanie techniczne samochodu – priorytet to bezpieczeństwo

Twój pojazd będzie sprawdzony głównie w kontekście bezpieczeństwa, a także norm ochrony środowiska. Mówiąc szczegółowo, badanie techniczne pojazdu przewiduje sprawdzenie oświetlenia zewnętrznego, działanie wycieraczek oraz spryskiwaczy i ogumienia. Poza tym kontrolowany jest układ hamulcowy poprzez sprawdzenie siły i równomierności hamowania. Diagności sprawdzą również amortyzatory, układ jezdny i nadwozie w przypadku ewentualnych ognisk korozji. 

Na stacji diagnostycznej skontrolowana będzie również szczelność i kompletność układu wydechowego oraz ewentualne wycieki płynów eksploatacyjnych. Badanie przewiduje także sprawdzenie poziomu emisji spalin i zadymienia. Przed udaniem się na przegląd pamiętaj o wyposażeniu obowiązkowym auta, czyli o gaśnicy i trójkącie ostrzegawczym.

Przegląd auta – konsekwencje wykrycia usterek

Jeżeli nie dbasz o swój samochód, bardzo szybko możesz się też przekonać, że spóźnienie z przeglądem nie jest jedynym możliwym problemem. Jeśli podczas badania zostaną wykryte jakieś większe usterki, w związku z którymi diagnosta nie będzie mógł przybić pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, czekają cię pewne sprawy do załatwienia. 

Pamiętaj, że masz wtedy 14 dni na to, aby zdiagnozowane usterki zniwelować. Jak najprędzej więc musisz skontaktować się z jakimś dobrym mechanikiem, aby szybko naprawił to, co tego wymaga. To jednak nie koniec, ponieważ ponownie musisz się udać na stację kontroli pojazdów, aby kolejny raz przeprowadzono badanie techniczne. Oczywiście musi to być ten sam punkt usługowy, w którym zlokalizowano i usunięto już usterki. 

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to kontrola zakończy się wynikiem pozytywnym, a w dowód rejestracyjny zostanie wpisany kolejny termin badania technicznego. 

Niestety może cię czekać również inny, gorszy scenariusz, jeżeli usterki rzeczywiście były poważne. Otóż diagnosta, kiedy stwierdzi, że samochód nie może być uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ będzie to zagrażać bezpieczeństwu, ma prawo zatrzymać twój dowód rejestracyjny już w trakcie badania. Są to jednak ekstremalne sytuacje, bo samochód musiałby być już rzeczywiście w fatalnym stanie.

Dokumenty niezbędne podczas badania technicznego

Pamiętaj, że gdy wybierasz się na badanie techniczne samochodu, musisz mieć ze sobą, oprócz prawa jazdy, także dowód rejestracyjny. Jeśli natomiast masz zamontowaną w aucie instalację gazową, potrzebny będzie również dokument legalizacji zbiornika LPG.

Archiwum: styczeń 2021