Przygotowując się do sezonu zimowego, wielu kierowców rozważa zakup odmrażacza do zamków. Ranking, który przygotowaliśmy, pomoże ci w wyborze odpowiedniego produktu. Z części poradnikowej dowiesz się, jakie są rodzaje odmrażaczy do zamków i czym powinien się cechować dobry specyfik, co ułatwi ci podjęcie decyzji o zakupie.

Odmrażanie zamków samochodowych – jaki płyn wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jaki odmrażacz do zamków samochodowych sprawi się w twoim przypadku najlepiej, przede wszystkim zwróć uwagę na specyfikację producenta. Sprawdź, w jakich temperaturach działa dany specyfik, a także jaki ma skład. Niektóre produkty mogą np. chronić elementy metalowe oraz szklane przed ponownym zamarzaniem. Wygodną formą będzie spray, który pozwoli ci na precyzyjne zaaplikowane go w zamarznięte strzeliny. Puszkę najlepiej przechowuj w domu bądź w garażu. Trzymanie jej w samochodzie może ci nie pomóc, jeśli zamarzną wszystkie drzwi pojazdu, łącznie z tymi od bagażnika!

Wybór redakcji:

Moje Auto odmrażacz do zamków
Wybór redakcji Moje Auto odmrażacz do zamków
Zobacz szczegóły
Sonax odmrażacz do zamków
Sonax odmrażacz do zamków
Zobacz szczegóły
atas odmrażacz do zamków
Atas odmrażacz do zamków
Zobacz szczegóły
Turtle Wax odmrażacz do zamków
Zobacz szczegóły
Sena Q11 odmrażacz do zamków
Sena Q11 odmrażacz do zamków
Zobacz szczegóły
CX-80 konserwująco naprawczy
CX-80 konserwująco-naprawczy
Zobacz szczegóły

Odmrażacz do zamków czy do szyb?

Istotne jest, że odmrażacz do zamków ma bardzo często podobny skład do tego do szyb. Często produkty tego typu są sprzedawane jako 2w1. Warto postawić właśnie na nie, zwłaszcza jeśli chcesz trochę zaoszczędzić. Pamiętaj jednak, aby zawsze uważnie sprawdzić, jakie są zalecenia producenta co do stosowania konkretnego produktu. Tylko wtedy będziesz mógł z całą pewnością użyć produktu nie tylko do szyby, ale również do metalowych elementów, jakie znajdują się w okolicy zamka. Jeśli produkt jest przeznaczony tylko do szkła, nie próbuj otworzyć za jego pomocą drzwi! W ten sposób możesz doprowadzić do zniszczenia samochodu, a przecież nie o to chodzi!

Jaki odmrażacz do zamków samochodowych?

Odmrażacz do zamków powinien być przede wszystkim szybki i skuteczny. Na rynku znajdziesz dwa podstawowe rodzaje odmrażaczy. Najbardziej popularne są chemiczne produkty w aerozolu, które należy przechowywać w domu z dwóch powodów. Po pierwsze – nie pomoże ci preparat znajdujący się wewnątrz auta, a po drugie – pod wpływem niskich temperatur może spaść ciśnienie wewnątrz opakowania, przez co nie będzie możliwe naniesienie go na powierzchnię zamka.

W ostatnim czasie stale rośnie popularność elektrycznych odmrażaczy do zamków. Są one bardzo poręczne, dzięki czemu zawsze możesz nosić urządzenie przy sobie, na przykład przypinając je do kluczyków jak brelok. W jaki sposób działa to narzędzie? Większość modeli ma jedno pióro grzewcze, wykonane z szybko nagrzewającego się stopu. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury pióro należy powoli wsunąć w otwór zamka, aż do momentu rozpuszczenia się całego lodu. Sprawdź teraz, czym się kierować, jeśli zastanawiasz się, jaki odmrażacz do zamków wybrać.

Wygoda i praktyczność

Wybierając odmrażacz do zamków, koniecznie zwróć uwagę na to, aby był on poręczny. Zdarza się, że kierowcy wykorzystują odmrażacz do szyb, który nie jest przystosowany do nanoszenia punktowo, a dodatkowo najczęściej występuje w butelkach o pojemności 500 mililitrów, dlatego zdecydowanie lepiej kupić środek dedykowany do małych mechanizmów metalowych. Produkty, które znalazły się w naszym zestawieniu, są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu zawsze będziesz mógł mieć swój odmrażacz pod ręką.

Zwróć uwagę na skład

Większość odmrażaczy wiodących marek sprzedawana jest w niewielkich aerozolach pojemności 50 mililitrów. Jako gaz nośny stosowany jest najczęściej propan, propan-butan lub izobutan, które są bardzo skuteczne (nie należy ich wdychać). Działanie odmrażające zapewnia alkohol znajdujący się w składzie. Unikaj produktów bazujących na alkoholu metylowym, ponieważ jest on szkodliwy dla zdrowia. Właściwości odmrażające wykazuje też glikol etylenowy i destylat ropy naftowej.

Zamki są urządzeniami mechanicznymi, które do poprawnego działania potrzebują smaru. Większość substancji w składzie odmrażacza cechuje się bardzo niską temperaturą zamarzania, na poziomie -80 stopni Celsjusza, ale składniki te rozpuszczają nie tylko lód. Mocne środki mogą wypłukać cały smar z mechanizmu, co może doprowadzić do jego uszkodzenia. Wielu producentów dodaje do swoich specyfików różnego rodzaju lubrykanty, co pozytywnie wpływa na pracę zamka. Jeśli jednak zmuszony jesteś często używać odmrażacza do zamków, warto zaopatrzyć się również w specjalny smar w celu zabezpieczenia jego wnętrza.

Bezpieczeństwo karoserii i pozostałych elementów auta

Gdy szukasz odmrażacza, koniecznie sprawdź, czy jest on bezpieczny dla elementów plastikowych, metalowych i lakieru. Większość topowych produktów spełnia te kryteria, a dodatkowo zabezpiecza powierzchnię przed ponownym zamarznięciem, jednak nie jest to regułą. Środki, które znalazły się w naszym rankingu, są przystępne cenowo, dlatego warto wybrać ten, który zapewnia jakieś dodatkowe funkcje ochronne.

Temperatura zamarzania

Producenci odmrażaczy do zamków informują na opakowaniach swoich produktów do minimalnie jakiej temperatury środek będzie pełnił swoją funkcję. W większości przypadków to około od -40 do -70 stopni Celsjusza, czyli parametry w pełni wystarczające na polskie warunki. Pamiętaj jednak, że mogą być to wartości podawane na wyrost, dlatego korzystniej zdecydować się na preparat, którego cechuje bardzo niska temperatura działania.

Szybkość działania

Większość producentów zapewnia, że ich produkty zadziałają już w ciągu kilku sekund. Wszystko zależy oczywiście od ilości lodu, który zalega wewnątrz mechanizmu zamka, dlatego czasem ten czas może być dłuższy lub zajdzie konieczność ponownego użycia płynu. 

Stosunek ceny do jakości

Przygotowując nasz ranking, wzięliśmy pod uwagę wiele testów przeprowadzonych do tej pory, żeby móc określić, który odmrażacz do zamków jest najbardziej wydajny, a co za tym idzie, jaki jest stosunek ceny do jakości. Produkty są bardzo zbliżone składem, dzięki czemu działają bardzo podobnie. Jednak znacznie różnią się ceną, dodatkowymi parametrami czy wydajnością.

Moje Auto odmrażacz do zamków – wybór redakcji

Podjęcie decyzji nie było łatwe, ponieważ konkurencja była bardzo silna, ale wygrał odmrażacz Moje Auto. Jest to polska marka działająca na rynku już od kilkunastu lat. Firma zajmuje się dystrybucją kosmetyków samochodowych, akcesoriów i płynów chłodniczych. Odmrażacz do zamków Moje Auto łączy w sobie wszystkie pożądane cechy. Działa w temperaturze minimalnej do -50 stopni Celsjusza, co jest w pełni wystarczające na polskie warunki atmosferyczne. Wiele testów wykazało, że działa błyskawicznie, bo już w ciągu kilku sekund po aplikacji, a mechanizm zostaje uwolniony od lodu.

Odmrażacz do zamków Moje Auto pakowany jest w bardzo poręczne opakowanie o pojemności 50 mililitrów i sprzedawany w formie aerozolu. Natrysk działa punktowo, co ułatwia precyzyjną aplikację płynu. Dodatkowo w składzie znajdziesz substancje, które sprawiają, że środek jest w pełni bezpieczny dla szkła, plastików i lakieru. Zawiera lubrykant smarujący mechanizm zamka oraz środek zapobiegający powstawaniu rdzy. Produkt ten z łatwością znajdziesz w cenie około 5 złotych za pojemnik 50 mililitrów.

K2 Gerwazy – dobry stosunek ceny do jakości

K2 produkuje wiele świetnych kosmetyków i środków ochronnych do samochodów. Odmrażacz do zamków tej firmy nie odbiega jakością od pozostałych pozycji w katalogu i wykazuje dobry stosunek ceny do jakości. To produkt droższy, ale odrobinę wydajniejszy niż preparaty konkurencji. Pakowany jest w wygodne aluminiowe pojemniki o pojemności 50 mililitrów. Cena tego specyfiku waha się między 5 a 7 złotych. Skutecznie rozmraża mechanizm nawet w temperaturach ekstremalnych do -60 stopni Celsjusza.

Skład preparatu zawiera dodatkowe substancje chroniące wnętrze zamka przed szkodliwym działaniem korozji. Błyskawicznie penetruje wszystkie szczeliny i odblokowuje zamek. Jego aplikacja jest bardzo wygodna i wystarczy jedno psiknięcie, aby preparat zaczął działać. W produkcji tego specyfiku zastosowano technologię nanocząsteczek, które aktywnie wspomagają jego działanie poprzez wytworzenie powłoki ochronnej. Zabezpiecza ona mechanizm przed ponownym zamarznięciem.

K2 Gerwazy
K2 Gerwazy
Zalety
 • działa w temperaturze do -60 stopni Celsjusza
 • technologia nanocząsteczek tworząca ochronną powłokę
 • wydajność
 • poręczne opakowanie
 • łatwa aplikacja
Wady
 • cena
 • brak substancji smarujących mechanizm zamka

K2 Gerwazy to bardzo dobry odmrażacz do zamków. Zapobiega powstawaniu korozji, działa w ekstremalnych warunkach, a dodatkowo pozostawia powłokę ochronną, która zabezpiecza przed ponownym zamarznięciem. Do minusów należy zaliczyć brak lubrykantów smarujących i cenę.

Sonax – gdy cena nie gra roli

Sonax to wytwórca kosmetyków i akcesoriów samochodowych o ugruntowanej pozycji na rynku. Produkty w katalogu firmy są wysokiej jakości i nie inaczej ma się sprawa z odmrażaczem do zamków. Specjalna formuła tego środka pozwala cieszyć się efektami już po kilku sekundach od aplikacji. Rozmraża lód w temperaturze minimalnej do -50 stopni Celsjusza. Produkt pełni też funkcję konserwującą, ponieważ zawiera w składzie odpowiedni smar do ruchomych elementów metalowych.

Sonax odmrażacz do zamków tworzy powłokę chroniącą przed ponownym zamarzaniem. Płyn rozlewany jest do plastikowych butelek, a aplikacja polega na włożeniu cienkiego końca w otwór zamka i naciśnięciu buteleczki. Sposób nanoszenia środka powoduje, że trudno użyć go dokładnie tyle, ile potrzeba, co wpływa negatywnie na jego wydajność. Do kupna nie zachęca też cena dochodząca nawet do 12-15 złotych za 50 mililitrów.

Sonax odmrażacz do zamków
Sonax odmrażacz do zamków
Zalety
 • smaruje mechanizm
 • działa szybko i skutecznie
 • rozpuszcza lód w temperaturze do -0 stopni Celsjusza
 • zapobiega ponownemu zamarzaniu
 • konserwuje
Wady
 • cena
 • niewygodna forma aplikacji
 • mało wydajny

Produkty firmy Sonax charakteryzują się wysoką jakością wykonania i zamierzonym działaniem. Niestety wiele do życzenia pozostawia sposób aplikacji, wydajność oraz cena tego odmrażacza do zamków.

Atas – włoska jakość

Firma powstała w 1965 roku i od tamtej pory produkuje wysokiej jakości preparaty do konserwacji i ochrony karoserii. Producent na przestrzeni lat stworzył wiele preparatów na bazie autorskich formuł, które okazały się przełomowe. Odmrażacz do zamków Atas to bardzo dobry produkt, który wypełnia wszystkie szczeliny mechanizmu i błyskawicznie rozpuszcza zamarznięty płyn. Działa w ekstremalnych temperaturach do -50 stopni Celsjusza, dzięki czemu w pełni wystarczy na europejskie warunki atmosferyczne. 

Specyfik firmy Atas to nie tylko odmrażacz do zamków, ponieważ skutecznie zabezpiecza elementy metalowe przed rdzą, ale też smaruje cały mechanizm, zapobiegając jego zatarciu. Pozostawia też powłokę ochronną, która zabezpiecza przed ponownym zamarzaniem. Kwota, jaką musisz zapłacić za aerozol o pojemności 50 mililitrów, to około 10-12 złotych. To dużo, biorąc nawet pod uwagę jakość tego produktu, ponieważ już za 5-6 złotych bez najmniejszego problemu znajdziesz dobry odmrażacz do zamków.

Atas odmrażacz do zamków
atas odmrażacz do zamków
Zalety
 • działa w ekstremalnych warunkach pogodowych
 • wygodne opakowanie
 • prosta aplikacja
 • wysoka jakość składników produktu
 • konserwuje mechanizm zamka
Wady
 • wysoka cena
 • słaby stosunek ceny do jakości

Atas odmrażacz do zamków to specyfik bezkompromisowy, który mógłby pretendować do pierwszego miejsca, gdyby nie kwota, którą trzeba za niego zapłacić. Stosunek ceny do jakości mógłby być lepszy.

Turtle Wax – wszechstronny preparat

Turtle Wax należy do tej samej spółki co firma Moje Auto, ale skład obydwu odmrażaczy do zamków nieco się od siebie różni. W przypadku Turtle Wax postawiono na wszechstronność, ponieważ znajdziesz tu produktu 2 w 1, czyli odmrażacz do szyb oraz odmrażacz do zamków oferowany w większych opakowaniach. Środek dedykowany jedynie do zamków umieszczono w aerozolu o pojemności 50 mililitrów w kwocie około 7-8 złotych.

Turtle Wax skutecznie działa w temperaturze dochodzącej do -40 stopni Celsjusza, ale jak w większości tego typu produktów zaleca się przechowywanie w warunkach domowych, aby ciśnienie wewnątrz opakowania nie spadło. Aktywne składniki preparatu działają błyskawicznie i są bezpieczne dla wszystkich elementów auta, zarówno karoserii, jak i elementów plastikowych i szklanych. Zapobiega ponownemu zamarzaniu i konserwuje elementy metalowe.

Turtle Wax odmrażacz do zamków
Zalety
 • działanie antykorozyjne
 • bezpieczny dla wszystkich elementów karoserii
 • wygodny pojemnik i aplikacja
 • dostępny w wariancie 2w1
 • dobry stosunek ceny do jakości
Wady
 • skuteczność do -40 stopni Celsjusza
 • brak lubrykantów smarujących

Turtle Wax to kolejna pozycja w rankingu na najlepszy odmrażacz do zamków, warta rozważenia. Jakość produktu jest więcej niż zadowalająca i cechuje się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Do największych minusów należy minimalna temperatura działania do -40 stopni Celsjusza.

Sena Q11 – gdy liczy się oszczędność

Firma Sena, która zajmuje się dystrybucją budżetowej chemii samochodowej, także ma w swojej ofercie odmrażacze do zamków. Nie są one tak popularne, jak produkty wiodących marek, ale depczą im po piętach pod względem na jakości i skuteczności. Q11 to prosty produkt zapakowany w opakowanie z aerozolem o pojemności 50 mililitrów. Jest bardzo wygodny w użyciu jak większość tego typu produktów. Skutecznie rozpuszcza lód w temperaturach do -40 stopni Celsjusza, dlatego nie zaleca się stosowania go w zimniejszych rejonach świata. 

Odmrażacz do zamków Sena Q11 charakteryzuje się jedynie podstawowym działaniem rozpuszczającym płyn w mechanizmie zamka. Jeśli jesteś zmuszony często używać tego preparatu, to koniecznie zaopatrz się dodatkowo w specjalny smar. Produkt jest stosunkowo tani, ponieważ jedno opakowanie kosztuje około 5 złotych i przy codziennym użytkowaniu powinno wystarczyć na miesiąc.

Sena Q11 odmrażacz do zamków
Sena Q11 odmrażacz do zamków
Zalety
 • niska cena
 • skuteczność przy niższych mrozach
 • dobry stosunek ceny do jakości
 • wygodne opakowanie
 • łatwa aplikacja
Wady
 • brak dodatkowej ochrony elementów metalowych
 • nieskuteczny w ekstremalnych warunkach pogodowych

Sena Q11 to budżetowy produkt, który powinien w zupełności wystarczyć podczas słabych mrozów. Korzystając z tego odmrażać, musisz dodatkowo zaopatrzyć się w specjalny smar do mechanizmów metalowych, ponieważ odmrażacz do zamków Sena Q11 nie zawiera w składzie dodatkowych substancji konserwujących.

CX-80 – odmrażacz do zadań specjalnych

Odmrażacz do zamków CX-80 to prawdziwie wszechstronny preparat, który można stosować do wszelkich mechanizmów ruchomych, zarówno w autach, jak i łodziach czy bramach i drzwiach. Jest to preparat konserwująco-naprawczy na bazie teflonu. Skutecznie działa w temperaturze do -35 stopni Celsjusza, co sprawia, że idealnie nadaje się na warunki zimowe w Polsce. Przy delikatnych mrozach działa bardzo szybko, przy wyższych konieczna może być ponowna aplikacja substancji, co sprawia, że produkt jest mało wydajny.

CX-80 zapewnia dodatkową ochronę wszelkich elementów metalowych. Powłoka teflonowa, którą pozostawia na powierzchni, poprawia odporność na ścieranie i wydłuża żywotność mechanizmu. Środek rozlewany jest do dużych opakowań po 100 mililitrów i kosztuje około 25-30 złotych. Wiele pozytywnych opinii pozostawionych przez klientów na różnego rodzaju portalach aukcyjnych świadczy o jakości tego produktu.

CX-80 konserwująco-naprawczy
CX-80 konserwująco naprawczy
Zalety
 • pozostawia teflonową powłokę
 • czyści i smaruje
 • wszechstronny
 • działa szybko przy mniejszych mrozach
 • setki pozytywnych opinii
Wady
 • cena
 • duże nieporęczne opakowanie
 • słaba wydajność

CX-80 polecany jest dla osób, które nie uznają kompromisów, jeśli chodzi o ochronę podzespołów swojego samochodu. Zapewnia dodatkową ochronę, pozostawiając teflonową powłokę. Największymi jego minusami są cena i nieskuteczne działanie podczas silnych mrozów.

Odmrażacz do zamków – najlepsze marki

Na rynku znajdziesz wiele odmrażaczy do zamków, ale dzięki naszemu rankingowi i dokładnym opisom produktów łatwiej będzie ci zdecydować. Najbardziej polecane marki produkujące chemię samochodową to między innymi K2. Od wielu lat firma zajmuje się poprawianiem swoich wyrobów i śmiało można powiedzieć, że stała się jednym z liderów branży, mimo dużych cen oferowanych produktów.

Inną znaną marką jest włoski Atas, który na rynku chemii samochodowej nieprzerwanie działa od 1965 roku. Wiele ich produktów na bazie autorskich formuł uznawanych jest na całym świecie jako przełomowe. Niestety tutaj jakość idzie w parze z wyższą ceną.

Wybór redakcji padł na markę Moje Auto. Firma jest dość młoda, bo działa od około 15 lat, ale zdążyła już zaskarbić sobie uznanie szerokiemu gronu klientów. Odmrażacz do szyb Moje Auto to świetny produkt w niskiej cenie, działający w ekstremalnych temperaturach. Pozostałe produkty od Moje Auto także cechuje wysoka jakość składu i przygotowania.

Odmrażacz do zamków samochodowych – najczęściej zadawane pytania

Jak używać odmrażacza do zamków?

Aplikacja środka zależy od jego rodzaju, opakowania i zaleceń producenta. W większości przypadków odmrażacze do zamków zamykane są w poręczne opakowania z aerozolem. Taki preparat należy przechowywać w domowych warunkach, ponieważ niskie temperatury mogą spowodować zmniejszenie objętości gazów lotnych, co utrudni aplikację. 

Przed użyciem należy mocno wstrząsnąć pojemnikiem, nakierować dyszę na otwór zamka i przycisnąć pojemnik. Następnie trzeba kilka sekund odczekać, aż preparat zacznie działać i spróbować włożyć kluczyk. Upewnij się, czy twój odmrażacz do zamków pełni funkcję konserwującą elementy metalowe. Jeśli nie, zaopatrz się w specjalny smar do mechanizmów metalowych. 

Innym rodzajem opakowania, na które możesz natrafić, jest plastikowa butelka ze specjalnie skonstruowaną dyszą. W tym przypadku należy zbliżyć wylot opakowania do otworu w zamku i delikatnie przycisnąć butelkę. Ten rodzaj opakowania nie umożliwia precyzyjnej aplikacji, dlatego nadmiar płynu należy wytrzeć szmatką.

Ostatnim spotykanym rodzajem odmrażacza do szyb jest elektryczne urządzenie z wysuwanym piórem grzewczym. Upewnij się, że baterie wewnątrz są sprawne. Włącz podgrzewanie pióra i odczekaj kilka sekund. Następnie powoli wsuwaj pióro w otwór zamkowy, aż do kompletnego odmrożenia. 

Ile kosztuje odmrażacz do zamków?

Rozpiętość cenowa odmrażaczy do zamków jest bardzo duża, ale nie warto interesować się tymi za 2-3 złote, ponieważ często są to produkty bardzo złej jakości, działające jedynie przy słabych mrozach. Produkty wiodących marek można nabyć już od 5 do 6 złotych za opakowanie 50 mililitrów w przypadku prostych odmrażaczy zapewniających dodatkową ochronę częściom metalowym.

Na rynku dostępne też są bardziej zaawansowane środki jak na przykład CX-80, który jednocześnie rozmraża lód i chroni elementy metalowe, pozostawiając teflonową powłokę. CX-80 znajdziesz w opakowaniu 100 mililitrów w aerozolu. Za taki specyfik trzeba zapłacić około 25 złotych. Tyle samo może kosztować dobrej jakości elektryczny odmrażacz do zamków. Jednak w tym przypadku doliczyć musisz jeszcze koszt baterii lub zakupu specjalnych wydajnych akumulatorów wielokrotnego ładowania.

Gdzie kupić odmrażacz do zamków?

Jak znaleźć najtańszą ofertę wybranego odmrażacza? Oczywiście poszukiwania najlepiej zacząć od internetu. Pomocne w tym będą różnego rodzaju strony sklepów z chemią samochodową oraz portale aukcyjne. Jeśli jesteś zwolennikiem rozwiązań stacjonarnych, to dobry odmrażacz do zamków kupisz na większości stacji benzynowych i w sklepach motoryzacyjnych. Wybierając tę możliwość, musisz jednak wziąć pod uwagę, że sklepy i stacje doliczają do produktów swoją marżę, przez co ceny preparatów mogą się znacząco różnić od tych widzianych w internecie. Warto przy kupnie wziąć pod uwagę nasz ranking, ponieważ oszczędzisz dzięki temu czas poświęcony na analizę i nabędziesz produkt dobrej jakości w niskiej cenie.

Archiwum: maj 2023