Wielu kierowców zastanawia się, jaka powinna być temperatura oleju w silniku. Z treści naszego artykułu dowiesz się, dlaczego jednostkę napędową należy rozgrzać, zanim przystąpi się do jazdy, a także dowiesz się, po jakim czasie od uruchomienia silnika olej osiąga swoją optymalną temperaturę. Podpowiemy ci także, w jaki sposób sprawdzić ten parametr.

Dlaczego osiągnięcie odpowiedniej temperatury oleju w silniku jest tak ważne?

Olej samochodowy, podobnie jak kuchenny, pod wpływem wysokiej temperatury staje się bardziej płynny. W niskich temperaturach natomiast gęstnieje. Gęsty olej w silniku podczas postoju gromadzi się w misce olejowej. Po uruchomieniu motoru specjalna pompa rozprowadza gęsty płyn do każdego zakamarka. Jeśli po uruchomieniu auta, nie odczekasz określonego czasu, tylko od razu podejmiesz jazdę, narazisz jednostkę napędową na ryzyko uszkodzenia. Nie mniej istotna jest to, jaki olej do silnika został zastosowany. Przed wymianą zawsze sprawdź zalecenia producenta.

Zimny, gęsty olej nie będzie stanowił odpowiedniego zabezpieczenia dla metalowych części i trybów. Optymalnym czasem na osiągnięcie odpowiedniej temperatury płynu, gwarantującej bezpieczeństwo pracy jednostki napędowej to jedna minuta. Tyle wystarczy, aby znacznie wydłużyć sprawne działanie motoru. Pamiętaj też, że wymiana oleju powinna być przeprowadzana zgonie z zaleceniami producenta auta.

Jak sprawdzić temperaturę oleju?

Wbrew pozorom, sprawdzenie temperatury oleju nie jest takie łatwe. W seryjnie produkowanych autach użytku codziennego bez problemu znajdziesz wskaźnik temperatury cieczy, która ma za zadanie chłodzić podzespoły. Optymalna temperatura pracy silnika,  czyli też temperatura cieczy chłodzącej to 90⁰C. Można założyć, że w momencie, kiedy czujnik prześle informację o osiągnięciu tej wartości przez płyn chłodzący, olej będzie miał około 50 ⁰C.

Istnieje oczywiście możliwość montażu dodatkowego czujnika temperatury oleju, jednak decydują się na niego głównie kierowcy tuningowanych aut. W przypadku samochodów sportowych często można się spotkać z fabrycznie montowanym urządzeniem, kontrolującym temperaturę oleju w silniku.

Jaką osiąga maksymalną temperaturę olej w silniku?

Wiesz już, że temperatura robocza, która zapewnia osiągnięcie przez olej wszystkich właściwości ochronnych dla elementów jednostki napędowej to około 50 ⁰C, ale już po odczekaniu jednej minuty po odpaleniu auta, można delikatnie wcisnąć gaz i bezpiecznie włączyć się do ruchu. Temperatura oleju silnikowego na poziomie 80 stopni Celsjusza zapewnia jego optymalną lepkość i pełne smarowanie wszystkich elementów silnika, choć przyjmuje się, że przy dynamicznej jeździe może on osiągnąć maksymalnie nawet 150 stopni Celsjusza w przypadku aut sportowych.

Ile czasu zajmuje rozgrzanie silnika, aby olej osiągnął 80 stopni Celsjusza?

To, w jakim czasie olej osiągnie temperaturę optymalną, czyli 80 stopni Celsjusza, zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest temperatura otoczenia, ponieważ w zimę jednostka napędową będzie rozgrzewała się o wiele wolniej niż latem. Specjaliści, na podstawie wielu badań, określili jednak po jakim czasie jazdy olej silnikowy będzie w pełni zabezpieczał silnik. Auto potrzebuje do tego przynajmniej kilkunastu minut pracy i dystansu co najmniej dziesięciu kilometrów w normalnych warunkach, do osiągnięcia pożądanej temperatury.

Czym może skutkować nieodpowiednie rozgrzanie silnika?

Nowe auta bardzo dobrze sobie radzą z pracą na chłodno, jednak zawsze będzie ona szkodliwa dla jednostki napędowej i pozostałych podzespołów. Jeśli olej nie osiągnie swoich 80-100 stopni Celsjusza, nie będzie w sposób prawidłowy odparowywała z niego woda i resztki paliwa, przez co ciecz będzie traciła z czasem swoje właściwości ochronne. Auta eksploatowane w nieodpowiedni sposób wymagały będą częstej konieczności wymiany filtra oleju.

Niewystarczająca temperatura oleju spowoduje spadek jego ciśnienia w silniku, co za tym idzie, może doprowadzić do kosztownych awarii. Przegrzanie silnika, wytarcie łożysk czy zablokowanie tłoków to najczęstsze usterki jednostek napędowych spowodowane niskim ciśnieniem. Co ważne, zbyt wysoka temperatura też może być szkodliwa. Osady węglowe, które powstają podczas spalania oleju, powodują niszczenie głowicy, której wymiana zawsze wiąże się z wysokimi kosztami. 

Z naszego artykułu dowiedziałeś się, jaka jest optymalna temperatura oleju w silniku oraz w jaki sposób zadbać o stan auta, aby służyło ci jak najdłużej. Nie zaniedbuj regularnych serwisów, które gwarantują wydłużenie żywotności podzespołów, bezpieczeństwo podczas jazdy i ograniczenie wydatków na skomplikowane naprawy. 

Archiwum: luty 2023