Z artykułu dowiesz się nie tylko jak odłączyć akumulator, ale poznasz też jego budowę oraz sposoby na wydłużenie żywotności. Podpowiemy także co zrobić, jeśli rozładowany akumulator nie jest w stanie odpalić samochodu. W takich przypadkach pomocne będą kable rozruchowe lub prostownik.

Czy napięcie akumulatora w samochodzie może zabić?

W samochodach osobowych stosowane są baterie o napięciu 12 V, które przystosowane są do rodzaju instalacji elektrycznej. Jest to o wiele mniejsze napięcie niż w gniazdkach elektrycznych, ale nie należy go bagatelizować. Jeśli podejmujesz się wymiany akumulatora, bez odpowiedniej wiedzy, możesz w najlepszym wypadku narazić się na bardzo nieprzyjemne doznania. Dokładnie przeczytaj naszą instrukcję i kolejność, którą należy zachować podczas tego zadania, żeby zrobić to bezpiecznie.

W odpowiednich warunkach nawet tak niskie napięcie może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach do śmierci. Jak odłączyć akumulator samochodowy? Dokładną instrukcję poznasz w dalszej części artykułu, ale podstawy są podobne, jak w przypadku każdego innego urządzenia elektrycznego. Pierwszym krokiem powinno być wyłączenie silnika samochodu.

Kiedy trzeba wyjąć akumulator z auta?

Wszystkie baterie mają określoną żywotność, czyli ilość cykli rozładowania. Rozładowany akumulator bardzo szybko traci swoją pojemność. Eksploatacja i serwis niektórych akumulatorów wymaga regularnego dolewania wody destylowanej, która wyparowuje pod wpływem ciepła. Jeśli wewnętrzne płaty przez dłuższy czas pozostają suche, dochodzi do ich zaśniedzenia, co z kolei drastycznie skraca żywotność. Kierowcy wymieniają akumulatory średnio co pięć lat i jest to jedna z kilku sytuacji wymagających odłączenia zasilania.

Akumulator powinno się odłączać przed każdą naprawą serwisową, w szczególności podczas spawania. Jest to bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku może dojść do uszkodzenia instalacji elektrycznej lub poszczególnych elementów i podzespołów. Kolejna sytuacja, kiedy koniecznie należy odłączyć źródło zasilania to wypadek drogowy. Jeśli jesteś świadkiem takiego zdarzenia, w pierwszej kolejności pomóż poszkodowanym, jeśli zajmuje się tym już ktoś inny, odłącz klemy akumulatora. Po kolizji lub wypadku zawsze może dojść do wycieku paliwa, któremu do zapalenia się wystarczy mała iskra.

Jak odłączyć akumulator?

Nim podejmiesz się odłączania akumulatora, wyłącz silnik pojazdu, a kiedy już nieco ostygnie, możesz unieść maskę samochodu i wyłączyć wszystkie odbiorniki prądu. Teraz możesz przejść do prawidłowego odłączenia akumulatora w swoim samochodzie.  Zachowaj podaną przez nas kolejność wykonywanych czynności. Na początku powinieneś odłączyć biegun dodatni, czyli plusowy, który oznaczony jest kolorem czerwonym, a dopiero potem można odpinać klemę bieguna ujemnego, czyli minusowego.

Minus oznaczony jest kolorem czarnym, ale dla pewności sprawdź jeszcze oznaczenia wytłoczone bezpośrednio na obudowie. Nie dopuść do zetknięcia się przewodów z klemami, aby nie doszło do zwarcia i uszkodzenia bezpieczników. Teraz pozostało jedynie wyjęcie baterii, którą od spodu podtrzymują mocowania akumulatora.

Jak podłączyć akumulator?

Podłączać akumulator należy w odwrotnej kolejności, niż to miało miejsce podczas odłączania. W pierwszej kolejności należy przeczyścić klemy, ponieważ z czasem śniedzieją, a następnie podpiąć minus, a potem plus. Jak już poznasz zasadę, cała czynność okaże się dla ciebie banalnie prosta. A jak połączyć baterię do ładowania za pomocą prostownika?

Podłączenie akumulatora do prostownika

W skrajnych przypadkach rozładowania baterii konieczne może się okazać użycie prostownika. Jak bezpiecznie podłączyć akumulator do tego urządzenia? Stosuje się tę samą kolejność, którą w przypadku rozruchu za pomocą innego samochodu, najpierw plus do prostownika, a następnie plus do akumulatora, a następnie minus do minusa. W przypadku odpalania samochodu z wykorzystaniem innego auta należy zachować identyczną kolejność.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas odłączania oraz podłączania akumulatora, dzięki temu unikniesz ryzyka utraty zdrowia oraz uszkodzenia elektryki auta. Pamiętaj też, aby minimum raz na kilka dni przejechać samochodem minimum 10-15 kilometrów, aby alternator zdołał podładować baterię, ponieważ w pełni naładowana dłużej zachowuje swoją żywotność.

Archiwum: marzec 2023