Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

Rozładowany akumulator
Rozładowany akumulator

Samochody

Rozładowany akumulator – przyczyny i objawy

Do samoistnego spadku wydajności i sprawności baterii samochodowej dochodzi najczęściej w okresie zimowym. Rozładowany akumulator to jednak problem, który może się jednak pojawić przez cały rok – między innymi ze względu na twoje niedopatrzenie. Jakie są przyczyny wyczerpywania się baterii? Po czym poznać, że akumulator pada? Dowiesz się z tego artykułu!

Rozładowany akumulator budzi w nas frustrację, a jego powtarzające się awarię mogą prowadzić do paniki. Co takiego dzieje się z twoim samochodem, że akumulator wciąż pada? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.

Rano wstajesz, chcesz odpalić samochód – a tu okazuje się, że akumulator jest rozładowany. Znowu! Co zrobić w takiej sytuacji? Czy ponowny przypadek rozładowanego akumulatora oznacza, że jest coś z nim nie tak i należy wymienić go na nowy? A może to kwestia głębszego problemu z samochodem?

Dowiedz się, co może stanowić przyczynę problemów z akumulatorem. Dlaczego znacznie częściej przysparza nam ich zimą? Jak dokładnie postępować kiedy rozładuje się akumulator? Kiedy wystarczy go podładować, ale kiedy nowy akumulator może być koniecznym zakupem? Jaki wpływ na działanie akumulatora ma alternator? Odpowiedzi na te pytania poznasz po przeczytaniu naszego artykułu.

Co robi akumulator?

Zanim jednak podamy najbardziej prawdopodobne przyczyny dla których akumulator w samochodzie może działać nieprawidłowo, warto przypomnieć sobie, jak powinien on działać i za co jest odpowiedzialny w samochodzie. Ta część wyposażenia jest odpowiedzialna za magazynowanie energii elektrycznej, która jest z niego uwalniana, gdy do silnika zostaje podłączony jakikolwiek element potrzebujący prądu.

Czerpie z niego energię między innymi właśnie silnik – a dokładnie, energia elektryczna jest z niego pobierana w celu napędzenia rozrusznika i zasilenia świec iskrowych, nazywanych też żarowymi. Kiedy silnik jest już uruchomiony, prądu dostarcza mu alternator, który jednocześnie ładuje akumulator.

Jeśli ta część jest rozładowana, silnik się nie uruchomi, co w praktyce oznacza dla nas, że jesteśmy uziemieni. Niżej znajdziesz porady na temat tego, jak wyjść z takiej sytuacji i jakie dalsze środki podjąć.

Zima a rozładowany akumulator – dlaczego bateria częściej pada, gdy jest zimno?

Większość doświadczonych kierowców z pewnością zauważyła, że akumulatory samochodowe wykazują wyjątkową skłonność do rozładowywania się przede wszystkim zimą. Z czego wynika taka zależność? Czy to tylko złudne wrażenie? 

Okazuje się, że nie – i zależność rzeczywiście istnieje. Gdy powietrze staje się zimne, wewnątrz akumulatora dochodzi do zaburzeń reakcji chemicznych będących podstawą jego działania. Ujmując proces w wielkim skrócie, na skutek chłodu dochodzi do spadku przewodności elektrolitu, a więc jego gorszego przepływu między anodą a katodą (elektrodami). To z kolei wiąże się z obniżeniem wydajności i stopniowego rozładowania akumulatora. O ile może obniżyć się sprawność baterii?

 • Przy 0 stopniach Celsjusza – wydajność spada o ok. 20%,
 • przy -10 stopniach Celsjusza – wydajność spada o ok. 30%,
 • przy -20 stopniach Celsjusza – wydajność spada nawet o 50%.

Nie mniej istotne jest zwiększenie stopnia wykorzystywania energii elektrycznej w pojeździe właśnie zimą. To właśnie wtedy, gdy temperatura za oknami spada, najbardziej intensywnie wykorzystywane jest ogrzewanie. Częściej też używa się reflektorów.

Co jeszcze prowadzi do rozładowania akumulatora?

Zarówno w okresie zimowym, jak i letnim może dojść do jeszcze jednej „grupy” sytuacji, które skutkują rozładowaniem się baterii samochodowej. Padnięty akumulator to bowiem w wielu przypadkach efekt niedopatrzenia samego kierowcy. Do najczęstszych należy oczywiście pozostawienie samochodu, na przykład na całą noc, z uruchomionymi reflektorami. Problematyczny może być też postój z włączonym radiem. 

Czasami zdarza się jednak, że użytkownik nie wie, co doprowadziło do tak intensywnego poboru prądu w pojeździe. Jest przekonany, że wyłączył i lampy, i radio. Jak sprawdzić, co rozładowuje akumulator w samochodzie w takiej sytuacji? Można udać się do serwisu. Mechanik z całą pewnością zlokalizuje źródło problemu. Niejednokrotnie okazuje się, że winnym szybkiego padania baterii jest niestety jej uszkodzenie.

Całkowicie rozładowany akumulator – jakie są objawy?

Padnięcia baterii samochodowej „na amen” nie da się przeoczyć. Całkowicie rozładowany akumulator uniemożliwi bowiem odpalenie auta. Kierowca przekręca kluczyk w stacyjce i nie dochodzi do zapłonu – pierwszą myślą może być właśnie wyładowanie baterii. O prawidłowości diagnozy może upewnić kierowcę brak reakcji klaksonu czy wyzerowanie, a nawet całkowite zgaśnięcie elektronicznego zegara. Objawy rozładowania akumulatora są więc bardzo charakterystyczne i łatwe do rozpoznania.

Rozładowany akumulator do zera – co teraz?

Każdemu może się zdarzyć pozostawienie samochodu z uchylonym bagażnikiem i palącą się wewnątrz żarówką, a tym samym – całkowite rozładowanie akumulatora. Nie wszystkie auta są wyposażone w funkcję automatycznego gaszenia świateł. Nawet jeśli wydaje ci się, że ten problem ci nie grozi, bo przecież zawsze pamiętasz o zamknięciu samochodu i zgaszeniu wszystkich urządzeń, lepiej zabezpiecz się na każdą sytuację. 

W przypadku rozładowania akumulatora do zera owym zabezpieczeniem jest wożenie w samochodzie kabli rozruchowych, okularów ochronnych oraz gumowych rękawic. Ten element wyposażenia umożliwi ci uruchomienie samochodu z pomocą innego pojazdu (mającego naładowany akumulator). Jak odpalić pojazd metodą na kable?

 • Zacznij od bezpieczeństwa – załóż okulary ochronne i rękawice.
 • Zaparkuj pojazd ze sprawnym akumulatorem jak najbliżej swojego. Podczas wyznaczania odległości miej na uwadze długość posiadanych kabli rozruchowych.
 • Zlokalizuj oba akumulatory.
 • Podłącz kable rozruchowe:
 • czerwony przewód do klemy dodatniej, najpierw do naładowanego akumulatora, a potem rozładowanego,
 • czarny przewód do klemy ujemnej w analogicznej kolejności.
 • Uruchom silnik samochodu z naładowanym akumulatorem i odczekaj kilkadziesiąt sekund, następnie go zgaś.
 • Twój samochód powinien dawać już możliwość odpalenia silnika. Pozostaw uruchomiony pojazd na kilkanaście minut, po czym podłącz akumulator pod prostownik.

Oczywiście może się także zdarzyć, że akumulator rozładuje się w miejscu, w którym zabraknie dostępu do innego pojazdu. W takiej sytuacji pozostaje skorzystanie z oferty Assistance lub, w przypadku braku posiadania takowego ubezpieczenia, pomocy drogowej. Podobnie będzie w sytuacji, w której okaże się, że doszło do uszkodzenia akumulatora i odpalenie auta metodą na kable nie daje rezultatu. Należy mieć bowiem na uwadze, że baterie samochodowe wykazują średnio pięcioletnią żywotność (efektywność może spadać nawet po trzech latach). Nie są więc wieczne.

Dopóki bateria jest stosunkowo nowa, warto o nią dbać i regularnie doładowywać. Częste doprowadzanie do całkowitego rozładowania ma bowiem negatywny wpływ na jej trwałość i często kończy się awarią.

Jak zapobiegać wytracaniu energii z akumulatora?

We wszystkich dziedzinach życia prawdą jest, że dużo lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak samo jest z samochodami i dotyczy to również „zdrowia” akumulatora. Aby o to zadbać:

 • pilnuj czystości zarówno obudowy akumulatora jak i klemów i kabli przyłączeniowych;
 • kontroluj i uzupełniaj poziom elektrolitu;
 • poddaj akumulator próbie obciążeniowej przed zimą (w przypadku starszego akumulatora).

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

1 Comment

1 Comment

 1. Amadeusz

  22 kwietnia 2021 at 19:03

  Mam wrażenie, że mój samochód dokładnie wie, kiedy jest mi najbardziej potrzeby, bo właśnie wtedy najczęściej dzieją się z nim jakieś niekontrolowane rzeczy 🙂 Dzięki za fajny tekst, czekam na więcej podobnych!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Grand Prix Arabii Saudyjskiej to przedostatnia runda tegorocznych mistrzostw i kolejny debiut w kalendarzu F1. Tor Jeddah Corniche Circuit to nowa lokalizacja dla wszystkich...

Ciekawostki

Zamarznięte szyby od środka to problem, który dotyka wielu kierowców. Zdarza się szczególnie zimą, jeśli nie dbasz odpowiednio o swój pojazd. Jak sobie z...

Ciekawostki

Jednym z problemów kierowcy samochodu może być woda w paliwie. Objawy najlepiej rozpoznać jak najszybciej. W innym wypadku może dojść nawet do zniszczenia silnika!...

Ciekawostki

Jeśli masz zamarznięte paliwo, objawy widać już na pierwszy rzut oka. Co zrobić, jeśli do tego dojdzie? I jak do tego nie dopuścić? Warto...

Ciekawostki

Prowadzenie auta zimą może być naprawdę niebezpieczne, nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą. Dlatego warto poznać kilka zasad dotyczących hamowania na lodzie. Przeczytaj artykuł i...

Wiadomości

Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro. W sobotę 4 grudnia najlepsi zawodnicy rozpoczną rywalizację o tytuł mistrza świata w Łodzi. Na Atlas Arenie nie zabraknie również...

Wiadomości

Czernikowo. Wypadek samochodu OSP, który czołowo zderzył się z pojazdem ciężarowym. W wyniku poniesionych obrażeń zginęło dwoje strażaków, a kolejnych trzech zostało rannych. W...

Wiadomości

Car of the Year. Znamy 7 finalistów tegorocznego plebiscytu. Jeden z nich 28 lutego 2022 r. zostanie laureatem tej prestiżowej nagrody. Co ciekawe tylko...

Wiadomości

Wyższy taryfikator mandatów, który zgodnie z lipcowymi zapowiedziami rzecznika rządu Piotra Müllera miały obowiązywać od 1 grudnia br. został odroczony. Wiele wskazuje na to,...

Ciekawostki

Mężczyźni kochają modę i sport. Umiejętne połączenie tych dwóch dziedzin sprawia, że idealnym pomysłem na prezent może okazać się zegarek inspirowany motoryzacją. Niezależnie od...

Zobacz także

Wiadomości

Wypadek S8. Dzisiaj 25 listopada na trasie pomiędzy węzłami Janki a Opacz doszło do zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego. Ranna została jedna osoba....

Wiadomości

Nowe znaki drogowe zaczną obowiązywać w Polsce już od 2 grudnia. Szczególnie ten fakt powinien zainteresować kierowców samochodów elektrycznych, ponieważ część nowych znaków będzie...

Samochody

Krajowy rynek używanych samochodów był i nadal jest przesiąknięty ofertami od nieuczciwych sprzedawców. Zatajanie historii wypadkowej, niepewny stan techniczny czy „kręcone” przebiegi to norma,...

Wiadomości

Warszawa. Dzisiaj 29 listopada doszło do wypadku na ulicy Radzymińskiej. W zdarzeniu wzięły udział trzy samochody osobowe i autobus miejski. Nikt nie został poszkodowany,...

Wiadomości

Robert Kubica pozostanie trzecim kierowcą teamu Alfa Romeo. Wszystko to dzięki przedłużeniu umowy Orlenu ze stajnią z Hinwil. Tym samym polski koncern paliwowy nadal...

Samochody

Każdy samochód napędzany silnikiem spalinowym oraz posiadający ręczną skrzynię biegów wyposażony jest w sprzęgło. Odpowiada ono za przeniesienie mocy oraz momentu obrotowego powstającego w...

Wiadomości

Sir Frank Williams nie żyje. Twórca i wieloletni szef zespołu ekipy Williams Racing zmarł w niedzielę 28 listopada w wieku 79 lat. Smutny komunikat...

Wiadomości

Wypadek na S8. Dzisiaj 30 listopada na drodze ekspresowej doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. Nie wiadomo nic o potencjalnych ofiarach bądź poszkodowanych. Policja...