Z artykułu dowiesz się, kiedy niezbędna będzie wymiana wodzików skrzyni biegów Audi A3 8l. Podpowiemy także, jak działa mechanizm skrzyni biegów oraz jakie objawy mogą świadczyć o awarii. Jeśli zdiagnozujesz już usterkę tego elementu, nie podejmuj się samodzielnej naprawy, ponieważ bardzo łatwo uszkodzić inne elementy mechanizmu.

Wodziki skrzyni biegów – jak działają?

Kiedy powinieneś rozważyć wymianę wodzików skrzyni biegów Audi A3 8l? Odpowiedź jest prosta, zawsze, kiedy zauważysz nieprawidłowości w ich działaniu. Wodziki inaczej zwane wybierakami opowiadają za załączanie zębatek mających za zadanie zmianę biegów. Są to niewielkie urządzenia, wewnątrz których znajduje się koło zębate oraz pierścień synchronizatora. Część ta bezpośrednio odpowiada za bezawaryjną zmianę biegów. 

Jakie są objawy uszkodzonych wodzików?

Objawów uszkodzonej skrzyni biegów może być wiele, ale są na tyle wyczuwalne i utrudniające jazdę, że nawet niedoświadczony kierowca zorientuje się, że coś jest nie w porządku. Do najczęstszych należą nietypowe odgłosy, nienaturalna praca lewarka zmiany biegów czy spadanie biegów podczas jazdy.

Ignorowanie tych objawów może doprowadzić do jeszcze większej i kosztowniejszej awarii, a w najgorszym wypadku może się okazać, że cała skrzynia biegów jest do wymiany. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast udaj się do specjalisty. Może się okazać, że konieczna będzie jedynie wymiana wodzików skrzyni biegów. Audi A3 8l to auto popularne, co sprawia, że części zamienne są bardzo łatwo dostępne i stosunkowo tanie.

Pozostałe objawy awarii skrzyni biegów:

  • wycie podczas jazdy,
  • zgrzytanie podczas zmiany biegów,
  • luzy drążka zmiany biegów,
  • stuknięcia podczas zmiany biegów,
  • ruchy drążka zmiany biegów podczas wciskania gazu.

Wymiana wodzików skrzyni biegów Audi A3 8l

Wymiana wodzików skrzyni biegów Audi A3 8l nie jest łatwa, dlatego nie zalecamy przeprowadzania jej samodzielnie. Oczywiście, jeśli wiesz, że sobie z tym poradzisz, masz doświadczenie i odpowiednie narzędzia to z pewnością znajdziesz w internecie odpowiednie schematy ułatwiające pracę. W każdym innym przypadku powinieneś udać się do specjalisty, ponieważ jest to operacja wymagająca ingerencji w skomplikowany mechanizm skrzyni biegów. 

Naprawy skrzyni biegów powinny być przeprowadzane jedynie przez wykwalifikowanych mechaników, znających się na ich budowie. Osoby niedoświadczone z łatwością mogą doprowadzić do jeszcze większych i kosztowniejszych uszkodzeń. Mechanizm tego podzespołu jest bardzo skomplikowany, a wszystkie koła zębate muszą znaleźć się na właściwym miejscu. Do tego typu napraw niejednokrotnie potrzebne są specjalistyczne narzędzia, których zazwyczaj brak w przydomowych warsztatach. 

Jaki jest koszt wymiany wodzików?

Koszt wymiany wodzików skrzyni biegów Audi A3 8l może się różnić w zależności od regionu Polski. Cena za tę usługę będzie się wahała między 300 a 1000 złotych. Wodziki to dodatkowe 100-300 złotych. Jak widzisz, naprawa nie należy do najtańszych, jednak zaniedbanie może doprowadzić do konieczności wymiany całej skrzyni biegów.

Archiwum: luty 2023