Kable rozruchowe powinny znajdować się na wyposażeniu każdego samochodu. Dowiedz się, do czego służą i kiedy są szczególnie przydatne. Sprawdź, czym się kierować przy ich wyborze. Jakie przewody kupić do ciężarówki?

Na rynku możesz znaleźć zarówno modele przeznaczone do pojazdów osobowych i dostawczych, jak i ciężarówek z napędem diesla. Wysokiej klasy kable rozruchowe są odporne na działanie temperatur i wilgoci.

Do czego służą kable do ładowania akumulatora?

Zastanawiasz się, do czego służą kable do ładowania akumulatora? Kable rozruchowe:

  • pomogą ci w naładowaniu baterii samochodowej;
  • umożliwiają uruchamianie auta zimą, gdy wysiądzie akumulator,
  • doprowadzają napięcie do układów zasilających pojazdy ciężarowe oraz maszyny przemysłowe. 

Ich budowa zapewnia bezpieczny przepływ prądu o wysokim natężeniu. Z tego względu technologia wykonania jest podobna do przewodów spawalniczych o dużej obciążalności prądowej. Specjalnie zaprojektowane zaciski zabezpieczają Cię przed ryzykiem powstania zwarć.

Kable do odpalania samochodu – miej je w aucie, szczególnie jesienią i zimą

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Obniża się wówczas również żywotność akumulatorów samochodowych. Efektem mogą być problemy z uruchomieniem silnika, co ma miejsce szczególnie w przypadku jednostek napędzanych olejem napędowym. Jak szybko poradzić sobie z tym problemem? Odpowiedź to rozruch poprzez specjalne przewody rozruchowe (tzw. krokodylki), które można podłączyć do sprawnej baterii w innym pojeździe.

Decydując się na doładowanie akumulatora tą metodą, pamiętaj, że nie może on znacznie przekraczać pojemności baterii, z której jest ładowany. Zadbaj także o wyłączenie wszelkich zbędnych w tym momencie odbiorników prądu, tj. radia, reflektorów czy podgrzewania przedniej szyby. Pamiętaj także, że każdorazowe rozładowanie jednostki akumulatorowej przyczynia się do obniżenia jej żywotności. W skrajnych wypadkach może to oznaczać, że konieczny będzie natychmiastowy zakup nowego akumulatora w najbliższym sklepie.

Jak wybrać dobre przewody rozruchowe?

Wybierając przewody rozruchowe, powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Zdecydowanie lepiej zainwestować w markowy produkt wykonany z materiałów odpornych na korozję czy szeroki zakres temperatur. Istotne jest przewidywane obciążenie prądowe, które determinuje przekrój kabli do ładowania. Im jest on większy, tym wyższy prąd może przez nie popłynąć. Jednocześnie powinieneś pamiętać, że zbyt niska średnica kabla rozruchowego w stosunku do przepływającej mocy może przyczynić się do zbytniego nagrzewania, a w konsekwencji pożaru.

Kable rozruchowe do ciężarówki – na co zwrócić uwagę? 

Ważnym parametrem, na jaki powinieneś zwrócić szczególną uwagę wybierając kable rozruchowe do ciężarówki z silnikiem Diesla, jest materiał, z jakiego wykonano rdzeń oraz izolację. Doskonałym wyborem jest tutaj miedź. Charakteryzuje się ona bardzo dobrymi właściwościami w zakresie przewodnictwa elektrycznego, a także wysoką wytrzymałością i odpornością na korozję. Jednocześnie powinieneś unikać kabli do odpalania samochodu ciężarowego z dodatkiem aluminium. Są one podatne na rozwój ognisk rdzy, a także mniej trwałe niż ich miedziane odpowiedniki.

Zaciski krokodylkowe w kablach rozruchowych do akumulatora w ciężarówce

Niezmiernie istotna jest także jakość wykonania zacisków krokodylkowych. Zdecydowanie nie warto wybierać tych wykonanych z użyciem tanich tworzyw sztucznych. Są one nietrwałe i łatwo je uszkodzić. Efektem mogą być bardzo niebezpieczne zwarcia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy panują niskie temperatury i wysoka wilgotność. Ponadto mogą one stopić się wskutek przegrzania związanego z ładowaniem akumulatora o dużej pojemności. Najlepszym wyborem ponownie są komponenty zbudowane z miedzi.

Jak bezpiecznie użyć kabli do akumulatora?

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie użyć kabli do ładowania akumulatora? Przede wszystkim należy wyłączyć wszelkie zbędne odbiorniki prądu w pojeździe, czyli:

  • światła;
  • radio;
  • urządzenia podłączone do portów USB;
  • podgrzewanie elektryczne szyb i foteli. 

Kolejny aspekt, o którym musisz pamiętać to dokładne oczyszczenie klem. Złącza plusowe łączymy ze sobą w pierwszej kolejności, a następnie podłączamy masę. Kolejnym krokiem jest uruchomienie silnika dawcy i odczekanie ok. 15 minut tak, by akumulator biorcy się doładował. Następnie można włączyć drugą jednostkę napędową.

Dlaczego warto kupić kable do odpalania samochodu?

Polska leży w umiarkowanej strefie klimatycznej. Niskie temperatury zimą sprawiają, że zdecydowanie warto kupić kable do akumulatora i odpalania samochodu. Dzięki nim uruchomisz silnik nawet przy rozładowanej baterii. Będziesz mógł również pomóc innym kierowcom w kryzysowej sytuacji.

Archiwum: marzec 2021