Jak określić wartość samochodu?

Nie ma oczywiście sprzedaży samochodu bez wskazania kwoty zakupu towaru. Pierwszym krokiem przy chęci zbyciu samochodu jest więc określenie jego wartości. W tym przypadku warto mieć na uwadze nie tylko swoje możliwości zarobku, ale także atrakcyjność oferty. Rynek samochodów używanych jest bowiem całkiem spory i niewątpliwie znajdzie się spora konkurencja (o ile nie planujesz sprzedaży zabytkowego, unikatowego modelu). Jak określić, jaka cena będzie odpowiednia?

 1. Przejrzyj konkurencyjne oferty w Internecie – koniecznie samochodów o możliwie najbardziej zbliżonych parametrach. Bierz pod uwagę markę, model, rok produkcji, przebieg, rodzaj paliwa, pojemność silnika, generację, rodzaj napędu, rodzaj nadwozia oraz status samochodu (kraj zarejestrowania, serwisowanie, powypadkowość, tuning, pierwszy właściciel, homologacja).
 2. Wybierz kilkanaście ofert i na ich podstawie określ, jaka kwota będzie należała do mocno konkurencyjnych, która do standardowych, a która do zdecydowanie za wysokich.

Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Odpowiednie zaprezentowanie swojego samochodu w ogłoszeniu ma naprawdę duże znaczenie w kwestii jego wyróżnienia na tle konkurencji. Co więcej, właściwe przygotowanie może znacznie przyspieszyć cały proces. Lepiej zebrać niezbędną dokumentację nawet kilka miesięcy przed dokonaniem transakcji niż szukać jej już po niej, na ostatnią chwilę. Niepisana zasada mówi bowiem o tym, że jeśli dokument potrzebny jest tu i teraz, z całą pewnością się zawieruszy. Od czego zacząć przygotowania?

 1. Upewnij się, że samochód jest porządnie umyty i wywietrzony – jego atrakcyjny wygląd będzie szczególnie istotny na zdjęciach, które umieścisz w ogłoszeniu. Zakurzony czy zabłocony pojazd przykuje wzrok, ale raczej w negatywny sposób.
 2. Zweryfikuj stan tapicerki i karoserii – jakiekolwiek ubytki czy zarysowania warto usunąć. Albo samodzielnie, albo z pomocą serwisu.
 3. Sprawdź stan techniczny – popękane osłony reflektorów, zacinające się wycieraczki, porysowane szyby czy dziwne dźwięki wydobywające się spod maski z całą pewnością nie podnoszą wartości samochodu.
 4. Skompletuj dokumentację – upewnij się, że wiesz, gdzie znajduje się dowód rejestracyjny, książka serwisowa, karta pojazdu i polisa, ale także, że badanie techniczne jest aktualne.

Gdzie dodać darmowe ogłoszenie o sprzedaży samochodu?

Czasy sprzedaży samochodów w gazecie drukowanej powoli odchodzą do lamusa, warto jednak pamiętać, że część osób wciąż chętnie je przegląda. Co więcej, rzadsze wystawianie ogłoszeń w gazecie daje większe prawdopodobieństwo, że nie zniknie w morzu ponownych anonsów. 

Choć standardem jest dziś Internet, i to tradycyjne medium warto wpisać na listę miejsc do publikacji swojego ogłoszenia. Miej jednak na uwadze, że z pewnością nie będzie ona bezpłatna. Koszt to od kilku do nawet ponad 20 złotych, zależnie od czasu jego drukowania (liczby numerów, w których się pojawi) i stopnia wyróżnienia (druk czarno-biały, w kolorze, ze zdjęciem lub bez, z obramowaniem itd.).

A gdzie dodać darmowe ogłoszenie motoryzacyjne? Możliwości jest całkiem sporo i wszystkie oferuje sieć. Pamiętaj jednak, że każdy portal ogłoszeniowy ma różne wersje anonsów, od darmowych w wersji standard po płatne – wyróżnione (znajdujące się na górze listy, pogrubione, reklamowane i tym podobne). Przykładowe, szeroko znane strony z ogólnymi ogłoszeniami lokalnymi, ogólnopolskimi i typowo motoryzacyjnymi to:

 • otomoto.pl
 • autogielda.pl,
 • auto-moto.pl,
 • freemoto.pl,
 • auto.pl,
 • motosprzedaz.pl,
 • olx.pl,
 • pokato.pl,
 • gumtree.pl,
 • sprzedajemy.pl.

Dodatkowym miejscem, w którym warto zamieścić swoje ogłoszenie, jest Facebook. Przejrzyj grupy społecznościowe dotyczące sprzedaży samochodów (wpisując w facebookową wyszukiwarkę hasło np. „sprzedam samochód”), grupy zrzeszające lokalną społeczność (wpisz np. „ogłoszenia Gdańsk” w Google) czy po prostu ogłoszeniowe (wpisz w Google np. „kupię, sprzedam”). Nie można przy tym zapomnieć o swojej własnej sieci znajomych, wśród których ktoś może znać kogoś, kto zna kogoś […], kto szuka samochodu.

Jakie dokumenty należy przekazać nabywcy pojazdu?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dokumenty (w tym umowę sprzedaży) warto skompletować, zanim zadzwoni pierwszy zainteresowany. Szukanie ich na ostatnią chwilę może zrodzić niepotrzebny stres czy nagłą konieczność robienia przeglądu technicznego. Co powinno się znaleźć wśród dokumentów przekazywanych nowemu właścicielowi auta?

 • dowód rejestracyjny samochodu z aktualnym badaniem technicznym,
 • karta pojazdu (o ile została wydana),
 • ubezpieczenie OC,
 • książka serwisowa,
 • instrukcja obsługi pojazdu,
 • dowód osobisty właściciela lub właścicieli pojazdu,
 • homologacja butli gazowej (gdy pojazd ma instalację gazową),
 • komplet kluczyków,
 • umowa kupna-sprzedaży (jej wzór można znaleźć bezpłatnie w sieci).

Gdzie zgłosić sprzedaż samochodu po podpisaniu umowy? Poznaj formalności

Udało się znaleźć kupca, transakcja przebiegła pomyślnie, pojazd ma nowego właściciela, a twoje konto zasiliła dodatkowa suma. Czy można już zapomnieć o całym procesie? Zdecydowanie nie. Po sprzedaży samochodu należy spełnić jeszcze kilka obowiązków. Jest to przede wszystkim…

Poinformowanie odpowiednich instytucji o zbyciu pojazdu

Punkt, od którego warto rozpocząć wszystkie formalności posprzedażowe; łatwo o nim zapomnieć, co może być problematyczne. Gdzie zgłosić sprzedaż samochodu?

W wydziale komunikacji w urzędzie właściwym dla twojego miejsca zamieszkania

Pamiętaj przy tym, że czas na zawiadomienie o zbyciu samochodu jest określony przez ustawę Prawo o ruchu drogowym. Były właściciel ma 30 dni na zgłoszenie zbycia (do końca 2020 roku termin został wydłużony do 180 dni ze względu na pandemię COVID-19, co jest elementem tak zwanej Tarczy Antykryzysowej).

Warto przestrzegać terminu. W przypadku jego przekroczenia lub braku przekazania informacji o sprzedaży auta na byłego właściciela może zostać nałożona kara od 200 do 1000 złotych, o czym zadecyduje urzędnik. To efekt zmiany wprowadzonej od 1 stycznia 2020 roku. Co więcej, w przypadku braku przekazania informacji o zbyciu samochodu i jednoczesnym braku jego przerejestrowania przez nowego właściciela wszelkie zebrane przez niego mandaty z fotoradaru będą szły na konto poprzedniego.

Jak zgłosić sprzedaż w wydziale komunikacji? Podstawą jest złożenie wypełnionego odpowiedniego formularza. Można go nabyć w urzędzie osobiście albo pobrać ze strony internetowej. Dodatkowo należy załączyć kopię umowy kupna-sprzedaży. Dokumenty można złożyć osobiście, drogą pocztową lub przez Internet (przy wsparciu profilu zaufanego i ePUAP).

W firmie ubezpieczeniowej – jest to istotne zarówno w przypadku polisy OC, jak i AC

Polisa odpowiedzialności cywilnej jest przedłużana automatycznie, jeśli więc nie poinformujesz ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu, odpowiedzialność za ewentualną szkodę spadnie na ciebie. Oczywiście możesz anulować automatycznie przedłużoną polisę, wymaga to jednak czasu. Jeszcze więcej wymaga go przeniesienie odpowiedzialności za ewentualną szkodę w UFG, a do tego momentu szkodowość będzie widniała na tobie, podnosząc twoje składki.

Z kolei w przypadku polisy Autocasco po sprzedaży samochodu w okresie jej trwania sprzedającemu przysługuje zwrot składki za niewykorzystany czas ubezpieczenia. Polisa jednak nie przedłuży się automatycznie.

Czas na obowiązkowe poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu to 14 dni od daty jego zbycia. Możesz to zrobić za pomocą gotowego druku udostępnianego przez ubezpieczycieli na stronach internetowych albo ogólnego wzoru pobranego z Internetu. Należy dołączyć do niego kopię umowy kupna-sprzedaży. Dokumenty można dostarczyć do swojego agenta, przesłać pocztą albo przy pomocy internetowego formularza na stronie ubezpieczyciela czy e-mailowo.

Podatek w przypadku sprzedaży auta w 2022 roku

Po sprzedaży pojazdu używanego o wartości powyżej 1000 zł występuje obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych – PCC-3. Leży on jednak po stronie kupującego. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jak uniknąć podatku od sprzedaży samochodu, to nie musisz się martwić. Możesz zapomnieć o fiskusie… teoretycznie. I tutaj jest jeden wyjątek: jeśli sprzedajesz samochód wcześniej niż po 6 miesiącach od jego zakupu, obowiązek rozliczenia się spoczywa także na tobie jako sprzedającym. W rocznym PIT (rozliczanym do kwietnia kolejnego roku) należy wskazać wówczas dochód z tytułu sprzedaży pojazdu.

A ile wynosi podatek od kupna samochodu? Jak wygląda sprawa z perspektywy nabywcy? Konieczny do zapłacenia podatek PPC wynosi 2% wartości pojazdu. Obowiązek powinien zostać spełniony w terminie 14 dni od daty kupna samochodu. Do tego czasu należy złożyć wypełniony formularz PCC-2 oraz uiścić odpowiednią kwotę.

Dla sprzedawcy pojazdu formalności kończą się na etapie wspomnianego ewentualnego rozliczenia podatku.

Jako końcową poradę warto wskazać to, by pamiętać o zachowaniu umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Może ona przydać się nawet wiele lat po zbyciu pojazdu. W firmach ubezpieczeniowych czy systemach urzędowych może bowiem dochodzić do pomyłek lub braków aktualizacji. Ich skutkiem będzie oczywiście wysyłanie pism do byłego właściciela związanych z popełnionym wykroczeniem, mandatem z fotoradaru czy mającej miejsce szkodzie.

Archiwum: październik 2022