Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

sprzedaż samochodu
sprzedaż samochodu

Porady

Sprzedaż samochodu – kompendium

Bez względu na to, czy sprzedaż samochodu związana jest z chęcią zakupienia nowego, czy kłopotami finansowymi, oznacza konieczność przygotowania solidnego planu działania. Z naszego poradnika dowiesz się, jak sprzedać samochód sprawnie, możliwie bezstresowo i zgodnie z wszystkimi przepisami.

Jak określić wartość samochodu?

Nie ma oczywiście sprzedaży samochodu bez wskazania kwoty zakupu towaru. Pierwszym krokiem przy chęci zbyciu samochodu jest więc określenie jego wartości. W tym przypadku warto mieć na uwadze nie tylko swoje możliwości zarobku, ale także atrakcyjność oferty. Rynek samochodów używanych jest bowiem całkiem spory i niewątpliwie znajdzie się spora konkurencja (o ile nie planujesz sprzedaży zabytkowego, unikatowego modelu). Jak określić, jaka cena będzie odpowiednia?

 • Przejrzyj konkurencyjne oferty w Internecie – koniecznie samochodów o możliwie najbardziej zbliżonych parametrach. Bierz pod uwagę markę, model, rok produkcji, przebieg, rodzaj paliwa, pojemność silnika, generację, rodzaj napędu, rodzaj nadwozia oraz status samochodu (kraj rejestracji, serwisowanie, powypadkowość, tuning, pierwszy właściciel, homologacja).
 • Wybierz kilkanaście ofert i na ich podstawie określ, jaka kwota będzie należała do mocno konkurencyjnych, która do standardowych, a która do zdecydowanie za wysokich.

Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Odpowiednie zaprezentowanie pojazdu w ogłoszeniu ma naprawdę duże znaczenie w kwestii jego wyróżnienia na tle konkurencji. Co więcej, właściwe przygotowanie może znacznie przyspieszyć cały proces. Lepiej zebrać niezbędną dokumentację nawet kilka miesięcy przed dokonaniem transakcji niż szukać jej już po niej, na ostatnią chwilę. Niepisana zasada mówi bowiem o tym, że jeśli dokument potrzebny jest tu i teraz, z całą pewnością się zawieruszy. Od czego zacząć przygotowania?

 • Upewnij się, że samochód jest porządnie umyty i wywietrzony – jego atrakcyjny wygląd będzie szczególnie istotny na zdjęciach, które umieścisz w ogłoszeniu. Zakurzony czy zabłocony pojazd przykuje wzrok, ale raczej w negatywny sposób.
 • Zweryfikuj stan tapicerki i karoserii – jakiekolwiek ubytki czy zarysowania warto usunąć. Albo samodzielnie, albo z pomocą serwisu.
 • Sprawdź stan techniczny – popękane osłony reflektorów, zacinające się wycieraczki, porysowane szyby czy dziwne dźwięki wydobywające się spod maski z całą pewnością nie podnoszą wartości samochodu.
 • Skompletuj dokumentację – upewnij się, że wiesz, gdzie znajduje się dowód rejestracyjny, książka serwisowa, karta pojazdu i polisa, ale także, że badanie techniczne jest aktualne.
Zobacz też:
Czujnik położenia wałka rozrządu – jaką funkcję pełni w aucie? Jak sprawdzić czujnik rozrządu?

Gdzie dodać darmowe ogłoszenie motoryzacyjne?

Czasy sprzedaży samochodów w gazecie drukowanej powoli odchodzą do lamusa, warto jednak pamiętać, że część osób wciąż chętnie je przegląda. Co więcej, rzadsze wystawianie ogłoszeń w gazecie daje większe prawdopodobieństwo, że nie zniknie w morzu ponownych anonsów. 

Choć standardem jest dziś Internet, i to tradycyjne medium warto wpisać na listę miejsc do publikacji swojego ogłoszenia. Miej jednak na uwadze, że z pewnością nie będzie ona bezpłatna. Koszt to od kilku do nawet ponad 20 złotych, zależnie od czasu jego drukowania (liczby numerów, w których się pojawi) i stopnia wyróżnienia (druk czarno-biały, w kolorze, ze zdjęciem lub bez, z obramowaniem itd.).

A gdzie dodać darmowe ogłoszenie motoryzacyjne? Możliwości jest całkiem sporo i wszystkie oferuje sieć. Pamiętaj jednak, że każdy portal ogłoszeniowy ma różne wersje anonsów, od darmowych w wersji standard po płatne – wyróżnione (znajdujące się na górze listy, pogrubione, reklamowane i tym podobne). Przykładowe, szeroko znane strony z ogólnymi ogłoszeniami lokalnymi, ogólnopolskimi i typowo motoryzacyjnymi to:

 • otomoto.pl
 • autogielda.pl,
 • auto-moto.pl,
 • freemoto.pl,
 • auto.pl,
 • motosprzedaz.pl,
 • olx.pl,
 • pokato.pl,
 • gumtree.pl,
 • sprzedajemy.pl.

Dodatkowym miejscem, w którym warto zamieścić swoje ogłoszenie, jest Facebook. Przejrzyj grupy społecznościowe dotyczące sprzedaży samochodów (wpisując w facebookową wyszukiwarkę hasło np. „sprzedam samochód”), grupy zrzeszające lokalną społeczność (wpisz np. „ogłoszenia Gdańsk” w Google) czy po prostu ogłoszeniowe (wpisz w Google np. „kupię, sprzedam”). Nie można przy tym zapomnieć o swojej własnej sieci znajomych, wśród których ktoś może znać kogoś, kto zna kogoś […], kto szuka samochodu.

Jakie dokumenty należy przekazać nabywcy samochodu?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dokumenty warto skompletować, zanim zadzwoni pierwszy zainteresowany. Szukanie ich na ostatnią chwilę może zrodzić niepotrzebny stres czy nagłą konieczność robienia przeglądu technicznego. Co powinno się znaleźć wśród dokumentów przekazywanych nowemu właścicielowi auta?

 • Dowód rejestracyjny samochodu z aktualnym badaniem technicznym,
 • karta pojazdu (o ile została wydana),
 • polisa OC,
 • książka serwisowa,
 • instrukcja obsługi pojazdu,
 • dowód osobisty właściciela lub właścicieli pojazdu,
 • homologacja butli gazowej (gdy pojazd ma instalację gazową),
 • komplet kluczyków,
 • umowa kupna-sprzedaży (jej wzór można znaleźć bezpłatnie w sieci).
Zobacz też:
Kalkulator spalania paliwa – jak obliczyć spalanie?

Sprzedałem samochód – i co dalej?

Udało się znaleźć kupca, transakcja przebiegła pomyślnie, pojazd ma nowego właściciela, a twoje konto zasiliła dodatkowa suma. Czy można już zapomnieć o całym procesie? Zdecydowanie nie. Sprzedającego czeka jeszcze kilka obowiązków. Jest to przede wszystkim…

Poinformowanie odpowiednich instytucji o zbyciu pojazdu

Punkt, od którego warto rozpocząć wszystkie formalności posprzedażowe; łatwo o nim zapomnieć, co może być problematyczne. Gdzie zgłosić sprzedaż samochodu?

 1. W wydziale komunikacji w urzędzie właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. 

Pamiętaj przy tym, że czas na zgłoszenie zbycia samochodu jest określony przez ustawę Prawo o ruchu drogowym. Były właściciel ma na to 30 dni (do końca 2020 roku termin został wydłużony do 180 dni ze względu na pandemię COVID-19, co jest elementem tak zwanej Tarczy Antykryzysowej). 

Warto przestrzegać terminu. W przypadku jego przekroczenia lub braku przekazania informacji o sprzedaży auta na byłego właściciela może zostać nałożona kara od 200 do 1000 złotych, o czym zadecyduje urzędnik. To efekt zmiany wprowadzonej od 1 stycznia 2020 roku. Co więcej, w przypadku braku przekazania informacji o zbyciu samochodu i jednoczesnym braku jego przerejestrowania przez nowego właściciela wszelkie zebrane przez niego mandaty z fotoradaru będą szły na konto poprzedniego.

Jak zgłosić sprzedaż w wydziale komunikacji? Podstawą jest złożenie wypełnionego odpowiedniego formularza. Można go nabyć w urzędzie osobiście albo pobrać ze strony internetowej. Dodatkowo należy załączyć kopię umowy kupna-sprzedaży. Dokumenty można złożyć osobiście, drogą pocztową lub przez Internet (przy wsparciu profilu zaufanego i ePUAP).

 1. W firmie ubezpieczeniowej – jest to istotne zarówno w przypadku OC, jak i AC.

Polisa odpowiedzialności cywilnej jest przedłużana automatycznie, jeśli więc nie poinformujesz ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu, odpowiedzialność za ewentualną szkodę spadnie na ciebie. Oczywiście możesz anulować automatycznie przedłużoną polisę, wymaga to jednak czasu. Jeszcze więcej wymaga go przeniesienie odpowiedzialności za ewentualną szkodę w UFG, a do tego momentu szkodowość będzie widniała na tobie, podnosząc twoje składki.

Zobacz też:
Hamowanie silnikiem – co to jest i na czym polega? Czy jest szkodliwe?

Z kolei w przypadku polisy Autocasco po sprzedaży samochodu w okresie jej trwania sprzedającemu przysługuje zwrot składki za niewykorzystany czas ubezpieczenia. Polisa jednak nie przedłuży się automatycznie.

Czas na poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu to 14 dni od daty jego zbycia. Możesz to zrobić za pomocą gotowego druku udostępnianego przez ubezpieczycieli na stronach internetowych albo ogólnego wzoru pobranego z Internetu. Należy dołączyć do niego kopię umowy kupna-sprzedaży. Dokumenty można dostarczyć do swojego agenta, przesłać pocztą albo przy pomocy internetowego formularza na stronie ubezpieczyciela czy e-mailowo.

Sprawy podatkowe

Po sprzedaży pojazdu używanego o wartości powyżej 1000 zł występuje obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych – PCC-3. Leży on jednak po stronie kupującego. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jak uniknąć podatku od sprzedaży samochodu, to nie musisz się martwić. Możesz zapomnieć o fiskusie… teoretycznie. I tutaj jest jeden wyjątek: jeśli sprzedajesz samochód wcześniej niż po 6 miesiącach od jego zakupu, obowiązek rozliczenia się spoczywa także na tobie jako sprzedającym. W rocznym PIT (rozliczanym do kwietnia kolejnego roku) należy wskazać wówczas dochód z tytułu sprzedaży pojazdu.

A ile wynosi podatek od kupna samochodu? Jak wygląda sprawa z perspektywy nabywcy? Konieczny do zapłacenia podatek PPC wynosi 2% wartości pojazdu. Obowiązek powinien zostać spełniony w terminie 14 dni od daty kupna samochodu. Do tego czasu należy złożyć wypełniony formularz PCC-2 oraz uiścić odpowiednią kwotę.

Dla sprzedawcy pojazdu formalności kończą się na etapie wspomnianego ewentualnego rozliczenia podatku.

Jako końcową poradę warto wskazać to, by pamiętać o zachowaniu umowy kupna-sprzedaży. Może ona przydać się nawet wiele lat po zbyciu pojazdu. W firmach ubezpieczeniowych czy systemach urzędowych może bowiem dochodzić do pomyłek lub braków aktualizacji. Ich skutkiem będzie oczywiście wysyłanie pism do byłego właściciela związanych z popełnionym wykroczeniem, mandatem z fotoradaru czy mającej miejsce szkodzie.

Zobacz też:
Polerowanie samochodu – dlaczego warto je przeprowadzać samodzielnie?

Tomasz Wykowski

Samochodami i motocyklami jeździ dłużej, niż ma prawo jazdy. Preferuje motoryzację z końca XX wieku, jednak docenia wygodę współczesnych samochodów. Jeśli to tyko możliwe, stara się wykonywać drobne prace mechaniczne i obsługowe własnoręcznie.

Sprawdź także

Wiadomości

Mieszkańcy Łodzi mogli dziś oglądać nietypowy wypadek. Kierowca pod wpływem alkoholu nie zapanował nad niezwykle mocnym silnikiem Ferrari 488 na śliskiej nawierzchni i rozbił...

Wiadomości

Kierowcom na ulicach dużych miast dosyć często puszczają nerwy. Przeważnie jednak kończy się to energicznym wciskaniem klaksonu, żywą gestykulacją czy używaniem słów powszechnie uważanych...

Wiadomości

W piątkowy poranek doszło do dramatycznego w skutkach wypadku, jaki miał miejsce na jednym z odcinków trasy S1. Niestety, zginęły w nim dwie osoby....

Wiadomości

Tym razem nie powiodła się próba bezczelnej kradzieży auta na myjni. Nagrania z monitoringu pokazują trzeźwość umysłu kobiety, która ani myślała oddawać auta bez...

Wiadomości

Euro NCAP sprawdził bezpieczeństwo nowej Dacii, Volkswagena oraz Skody. O ile niemieckie i czeskie auto dostały bardzo oceny, Dacia wypadła po prostu fatalnie. Nowe...

Wiadomości

Po Polsce jeździ coraz więcej samochodów. Wygląda na to, że z roku na rok nasz rynek motoryzacyjny staje się coraz bardziej potężny. Do Niemiec...

Wiadomości

Tragiczny wypadek na Dolnym Śląsku. Za zabicie pieszego kierowca może trafić do więzienia na długie lata. On jednak twierdzi, że to ofiara wtargnęła na...

Wiadomości

Niezwykle niebezpieczne zachowanie kierowców trzech ciężarówek zarejestrował jeden z kierowców pod Poznaniem. Wszystkie trzy pasy autostrady A2 były zablokowane przez sześć kilometrów

Wiadomości

Już w najbliższą sobotę odbędzie się pogrzeb zmarłego w ubiegłym tygodniu księcia Filipa. Trumnę z jego ciałem przewiezie specjalnie przygotowany model Land Rovera

Wiadomości

Kierowcy podróżujący jedną z włoskich autostrad w zeszłą sobotę musieli doznać szoku. Wprost na nich jechała... ciężarówka. Aż trudno uwierzyć, że nikt nie ucierpiał...

Zobacz także

Prawo

Kierowanie samochodem bez prawa jazdy może odnosić się do dwóch rodzajów sytuacji. Kierujący albo nie ma dokumentu przy sobie podczas prowadzenia samochodu, albo nie...

Porady

Jazda samochodem to czysta przyjemność. Warto, jednak żebyś pamiętał o tym, które podzespoły pojazdu są niezbędne dla jego funkcjonowania. To, co można znaleźć pod...

Porady

Mycie silnika samochodu jest prostsze, niż się wydaje. Potrzebujesz jedynie myjki ciśnieniowej lub zwykłego węża i odpowiedniego detergentu. Możesz też zdecydować się na oddanie...

Porady

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu nie może być mylone z wyrejestrowaniem samochodu. To czynność konieczna, jeżeli auto zmienia właściciela. Możesz zrobić to osobiście albo przez...

Porady

Niska transparentność rynku pojazdów używanych to wciąż problem, o którym wie niewiele potencjalnych klientów aut. Zrozumienie patologicznych sytuacji i schematów rządzących nadal tą szczególną...

Prawo jazdy

Chcesz poczuć wiatr we włosach i adrenalinę szybciej krążącą w żyłach? Marzysz o jeździe na własnym motocyklu? Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, żeby prowadzić...

Porady

Zakup auta poprzedzony jest wieloma rozważaniami co do marki i modelu pojazdu, jego wielkości, a później poszukiwaniami odpowiedniej oferty sprzedaży nowego lub używanego auta....

Prawo

Przekraczanie prędkości, wymuszanie pierwszeństwa, brak zapiętych pasów czy zapalonych świateł w samochodzie – to typowe wykroczenia, jakie popełniają kierowcy. Za poszczególne akty łamania przepisów...