Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

Rodzaj nadwozia samochodu
Rodzaj nadwozia samochodu

Samochody

Rodzaj nadwozia samochodu – jaki będzie najlepszy?

Podczas zakupu nowego samochodu z pewnością zwracasz uwagę nie tylko na jego możliwości, ale także wygląd i funkcjonalność. A na nie w dużej mierze wpływa rodzaj nadwozia. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest nadwozie, jakie są jego typy i poznasz najpopularniejszych przedstawicieli każdego z nich.

Co to jest nadwozie?

Ujmując rzecz najprościej i najbardziej obrazowo, nadwozie to „górna obudowa” pojazdu. A bardziej profesjonalnie i zgodnie z definicją – jest jedną z głównych części składowych samochodu, umieszczoną na podwoziu. Elementami nadwozia są struktura (konstrukcja) nośna i poszycie. Może zostać zamontowane na ramie podwozia albo tworzyć z nim część integralną.

Konstrukcja nośna nadwozia jest jego „szkieletem”. Odpowiada za jego odpowiednią sztywność i sposób montażu innych elementów. Należą do niej między innymi:

 • słupki,
 • wzmocnienie,
 • belka pod zderzakiem,
 • podłużnica silnika,
 • belka progowa: przednia i środkowa,
 • podłoga,
 • pas podokienny.

Z kolei poszycie (karoseria) odpowiada za zabudowę wnętrza samochodu – przedziału pasażerskiego. W jego skład wchodzą wszystkie elementy widoczne z zewnątrz, odpowiadające przy tym za estetykę pojazdu, takie jak:

 • drzwi,
 • błotniki,
 • zderzaki,
 • pokrywa bagażnika
 • pokrywa silnika (maska).

Jakie są rodzaje nadwozia samochodów osobowych?

Przyglądając się kilku modelom samochodów osobowych, trudno nie zwrócić uwagi na wizualne różnice między nimi. Należy do nich nie tylko kolor karoserii, ale przede wszystkim kształt. Określa go właśnie rodzaj nadwozia samochodu – a w każdym razie jego ogólny zarys.

Rodzaje te można podzielić na kilka grup, na przykład według liczby brył: na jedno-, dwu- lub trzybryłowe. Kiedy maska i bagażnik są wyraźnie obniżone, a kontury auta sprawiają wrażenie zbudowanych z trzech różnych elementów (brył), mówimy o pojeździe trzybryłowym. Gdy obrysowanie tworzy niemalże prostokąt (jak np. w przypadku vanów), mamy do czynienia z jednobryłowym samochodem. Z kolei pojazdy, których bagażnik jest ścięty i wyraźnie obniżona jest tylko maska – są dwubryłowe.

Zobacz też:
Biały dym z rury wydechowej – dlaczego nie zawsze musi oznaczać najgorsze?

Wracając do samych rodzajów nadwozia samochodu, do najbardziej popularnych zaliczamy:

 • hatchback,
 • liftback,
 • kombi,
 • sedan,
 • coupe,
 • kabriolet,
 • limuzyna,
 • pick-up,
 • minivan,
 • van,
 • SUV,
 • crossover.

Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne, które wpływają zarówno na wygląd, jak i komfort użytkowania samochodu – a także jego przeznaczenie. Warto krótko omówić każdy po kolei.

Hatchback

Ten typ nadwozia jest jednym ze zdecydowanie najczęściej pojawiających się na naszych drogach. Wyróżnia się pokrywą bagażnika pełniącą funkcję dodatkowych drzwi. Unosi się wraz z szybą, dzięki czemu użytkownik samochodu zyskuje łatwy dostęp do przestrzeni bagażowej i pasażerskiej. Co więcej, tylny rząd foteli może być składany, zwiększając tym samym powierzchnię bagażnika.

Hatchbacki występują w wersjach trójdrzwiowych (drzwi przednie prawe, przednie lewe i pokrywa bagażnika) oraz pięciodrzwiowych (drzwi przednie prawe, przednie lewe, tylne prawe, tylne lewe i pokrywa bagażnika). Mają zazwyczaj dwubryłowe nadwozie oraz opływowy kształt (linia dachu jest nieco obniżona, linia maski mocno obniżona). Do popularnych hatchbacków należą Ford Focus i Volkswagen Golf.

Liftback

To nadwozie samochodu bardzo często mylone jest z hatchbackiem. I nic dziwnego, ich konstrukcja jest bowiem bardzo podobna. Liftback różni się od poprzednika w zasadzie tylko większym skosem tylnych drzwi (pokrywy bagażnika). Popularnym przedstawicielem tego rodzaju nadwozia auta jest Seat Toledo I.

Kombi

Są nazywane samochodami rodzinnymi. Kombi to pojazdy, które wyróżniają się przedłużoną tylną częścią – najczęściej przestrzenią bagażową. Bardzo charakterystyczna w tym nadwoziu samochodu jest dodatkowa, trzecia szyba boczna. Należy do grupy nadwozi dwubryłowych.

Dodatkowym wsparciem dla przestrzeni na bagaż jest montaż we współczesnych samochodach tego rodzaju nadwozia auta relingu dachowego. Umożliwia on wyposażenie pojazdu w bagażnik dachowy do przewozu rowerów czy nart. Kombi są najczęściej pięciodrzwiowe (Volkswagen Passat, Ford Mondeo), zdarzają się jednak i modele trójdrzwiowe (Trabant Universal, Opel Kadett E).

Zobacz też:
Kiedy można zawracać, a kiedy nie? Poznaj kluczowe informacje o manewrze zawracania!

Sedan

Typ pojazdu trójbryłowego, dwu- lub czterodrzwiowego. W tym przypadku więc, w odróżnieniu od hatchbacka, pokrywa bagażnika nie otwiera się razem z szybą. I ta właśnie cecha należy do najbardziej charakterystycznych dla sedana. Jak wspomnieliśmy, ten typ nadwozia auta może występować w wersji dwudrzwiowej, co nie ogranicza jednak jego przestrzeni pasażerskiej (wciąż ma 4-6 miejsc siedzących). Klasycznym pojazdem tego rodzaju jest Audi A8 czy BMW 7.

Sedan występuje w dodatkowej wersji hardtop, którą wyróżnia brak słupków między oknami bocznymi i sztywnym dachem nakładanym (typu cabrio) lub stałym (na wzór cabrio). Do sedanów należą także limuzyny. Często cały ten typ nadwozia nazywany jest potocznie limuzyną.

Coupé

Nadwozie, którego nazwa oznacza (z języka francuskiego) „ucięty”. Takie też jest na pierwszy rzut oka – ma linię dachu opadającą ku tyłowi. Coupé to pojazdy dwudrzwiowe wyposażone w od 2 do 4 miejsc siedzących. Wygląd samochodów przywodzi na myśl modele sportowe – i nierzadko tak właśnie jest, jak np. w przypadku Porsche 911. Omawiane nadwozie może występować także w wersji cabrio (ze składanym dachem chowanym w bagażniku) i hardtop (ze sztywnym dachem nakładanym lub stałym).

Kabriolet

kabriolet

Cechą charakterystyczną kabrioletów (cabrio) jest odkryta kabina pasażerska. Pojazdy te mają miękki lub sztywny składany dach chowany do bagażnika, nie mają pionowych słupków i ram przy części dachowej (poza okolicami szyby czołowej). Najczęściej występują w wersji dwudrzwiowej. Popularnym kabrioletem jest na przykład BMW 3 cabrio. Do grupy kabrioletów należą także roadstery, niewielkie, sportowe samochodu z wydłużonym przodem i skróconym tyłem (Tesla Roadster).

Pick Up

Klasyka amerykańskiego kina, coraz częstszy gość na polskich drogach. Ten rodzaj nadwozia samochodu łączy w sobie cechy pojazdu osobowego, terenowego i dostawczego. Charakteryzuje się wyposażeniem w stałą otwartą skrzynię ładunkową znajdującą się w tylnej części (tuż za kabiną pasażerską). Skrzynię można zamknąć dedykowaną zabudową. 

Zobacz też:
Jak wybrać akumulator samochodowy do diesla?

Kabina może występować w wersji pojedynczej (dwu- lub trzyosobowej, dwudrzwiowej), podwójnej (pięcio- lub sześcioosobowej, czterodrzwiowej) lub powiększonej (z ławką dla dodatkowych dwóch lub jednej osoby). Popularnym pick-upem jest Toyota Hilux.

Mini van i van (wan)

Te rodzaje nadwozia samochodu zebraliśmy razem ze względu na podobne cechy charakterystyczne. Jak wskazuje sama nazwa, minivan jest po prostu pomniejszoną wersją vana. Można także powiedzieć, że wizualnie bardziej przypomina samochodów osobowy; VAN przywodzi na myśl pojazd dostawczy. 

Oba typy to auta jedno- lub dwubryłowe. Do ich cech charakterystycznych należy podwyższone, przestronne nadwozie, duża przestrzeń bagażowa i zwiększona liczba miejsc siedzących (5-9 w przypadku minivanów, 1-4 rzędów po 2-4 siedzeń w przypadku vanów). Typowym mini jest Renault Scenic, a vanem – Ford Transit.

SUV i crossover

Te typy nadwozia auta także można spokojnie zestawić ze sobą. Co więcej, niejednokrotnie ciężko ocenić, do którego z nich należy dany samochód. Wyróżniają się mocno podwyższonym nadwoziem, wizualnie przypominając terenowe wersje kombi. 

W przypadku SUV-ów jest to poniekąd słuszne skojarzenie. Są one bowiem wyposażone w systemy wspomagające jazdę terenową oraz napęd 4×4. Crossovery występują najczęściej w wersji z napędem na przód. Typowym przedstawicielem tego rodzaju nadwozia jest Nissan Qashqai, a SUV-a – Subaru Forester.

Wybór typu nadwozia samochodów jest uzależniony przede wszystkim od przeznaczenia auta. Jeśli planujesz jazdę na trudniejszych terenach, zdecyduj się na SUV-a lub pick-upa. Firmy przewozowe lub bardzo duże rodziny docenią vany i minivany. Potrzebujesz sporej przestrzeni bagażowej? Docenisz crossovery i kombi. Jesteś miłośnikiem elegancji? Spodobają ci się sedany i nadwozia sportowe. A ci, którzy szukają ładnego, łatwego do zaparkowania samochodu, powinni zdecydować się na hatch- lub liftbacka.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

1 Comment

1 Comment

 1. Bartek

  22 kwietnia 2021 at 19:33

  Rodzaj nadwozia samochodu to kolejna rzecz, która zawsze mnie interesowała, ale o której nigdy nie chciało mi się czytać! Aż do dziś, kiedy trafiłem na Waszą stronę z tymi ciekawymi tekstami na totalnie różne tematy z zakresu motoryzacji!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Dzisiaj policja przeprowadza akcję „kaskadowy pomiar prędkości”. Inicjatywa ma na celu utemperowanie zapędów kierowców na drogach. W przedsięwzięciu wezmą udział również funkcjonariusze z grupy...

Wiadomości

Unia Europejska zamierza wprowadzić restrykcyjne normy nie tylko dla samochodów spalinowych, ale również dla ich elektrycznych odpowiedników. Tamtejszy parlament monitoruje tzw. „Ślad węglowy”. Pojazdy,...

Wiadomości

Piątkowe wydanie magazynu Autosport podaje, że Valtteri Bottas stał się głównym kandydatem do zajęcia fotela w ekipie Alfa Romeo. Fin miałby zastąpić Kimiego Raikkonena,...

Samochody

Zmienne fazy rozrządu to jeden ze sposobów na poprawienie osiągów silnika. Czym w zasadzie są? W jakich autach występują? Po czym je poznać? Sprawdź,...

Samochody

Poduszka powietrzna to jeden z niezbędnych elementów w aucie, który ma zapewnić bezpieczeństwo. Przeczytaj, jak działa, czy jest komfortowa dla pasażerów i kierowcy oraz...

Samochody

Awaryjne otwieranie samochodu to konieczność, jeśli zostawiłeś kluczyki wewnątrz, a nie masz zapasowego kompletu. Jak otworzyć zatrzaśnięty samochód? Sprawdź, w jaki sposób będziesz mógł...

Samochody

Common rail to system obecny w nowoczesnych samochodach z silnikiem Diesla. Czym jest to rozwiązanie i jak wyróżnia się na tle wtryskiwaczy i pompowtryskiwaczy?...

Samochody

Crossover jest samochodem, który łączy w sobie cechy różnych aut. Może więc być zarówno pojazdem, który sprawdzi się w nieco trudniejszym terenie, jak i...

Samochody

Wymiana sprzęgła czeka każdego kierowcę. Jak każdy element samochodu, tak i ten ulega zużyciu, a czasem się psuje. Jak jednak rozpoznać, że samochód wymaga...

Wiadomości

Tesla zamierza jeszcze w tym roku udostępnić swoje punkty ładowania dla innych producentów aut. Pierwsze kroki zostały w tym kierunku poczynione w Norwegii. Plany...

Zobacz także

Wiadomości

Wczoraj w Budzyniu doszło do wypadku samochodowego, w którym wzięły udział trzy pojazdy. Osobowy Opel zderzył się z ciężarówką, natomiast kierowca Forda wylądował w...

Wiadomości

Wczoraj w godzinach wieczornych policjanci z Dąbrowy Tarnowskiej ruszyli w pościg za kierowcą BMW, który przekroczył prędkość o 70 km/h i nie zatrzymał się...

Wiadomości

Tesla zamierza jeszcze w tym roku udostępnić swoje punkty ładowania dla innych producentów aut. Pierwsze kroki zostały w tym kierunku poczynione w Norwegii. Plany...

Samochody

Łańcuchy na koła są obowiązkiem w krajach o wyjątkowo intensywnie zaśnieżonych drogach. Co ciekawe, w Polsce również jest wymóg ich zakładania, ale nie na...

Ciekawostki

Stacja benzynowa to miejsce, które jako kierowca na pewno odwiedzasz regularnie. Czy jednak wiesz, jak działa? Ile jest stacji benzynowych w Polsce i co...

Przepisy

Zakaz wjazdu do lasu to przepis, o który pyta wiele osób, zwłaszcza w sezonie grzybowym oraz letnim. Za nieprzepisowe poruszanie się po lesie możesz...

Samochody

Oldtimery to samochody, które nie mają sztywnej definicji. W ujęciu Kodeksu drogowego są to pojazdy zarejestrowane jako zabytkowe lub umieszczone na liście przedmiotów muzealnych....

Wiadomości

Dzisiaj policja przeprowadza akcję „kaskadowy pomiar prędkości”. Inicjatywa ma na celu utemperowanie zapędów kierowców na drogach. W przedsięwzięciu wezmą udział również funkcjonariusze z grupy...