Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

Rodzaj nadwozia samochodu
Rodzaj nadwozia samochodu

Porady

Rodzaj nadwozia samochodu – jaki będzie najlepszy?

Podczas zakupu nowego samochodu z pewnością zwracasz uwagę nie tylko na jego możliwości, ale także wygląd i funkcjonalność. A na nie w dużej mierze wpływa rodzaj nadwozia. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest nadwozie, jakie są jego typy i poznasz najpopularniejszych przedstawicieli każdego z nich.

Co to jest nadwozie?

Ujmując rzecz najprościej i najbardziej obrazowo, nadwozie to „górna obudowa” pojazdu. A bardziej profesjonalnie i zgodnie z definicją – jest jedną z głównych części składowych samochodu, umieszczoną na podwoziu. Elementami nadwozia są struktura (konstrukcja) nośna i poszycie. Może zostać zamontowane na ramie podwozia albo tworzyć z nim część integralną.

Konstrukcja nośna nadwozia jest jego „szkieletem”. Odpowiada za jego odpowiednią sztywność i sposób montażu innych elementów. Należą do niej między innymi:

 • słupki,
 • wzmocnienie,
 • belka pod zderzakiem,
 • podłużnica silnika,
 • belka progowa: przednia i środkowa,
 • podłoga,
 • pas podokienny.

Z kolei poszycie (karoseria) odpowiada za zabudowę wnętrza samochodu – przedziału pasażerskiego. W jego skład wchodzą wszystkie elementy widoczne z zewnątrz, odpowiadające przy tym za estetykę pojazdu, takie jak:

 • drzwi,
 • błotniki,
 • zderzaki,
 • pokrywa bagażnika
 • pokrywa silnika (maska).

Jakie są rodzaje nadwozia samochodów osobowych?

Przyglądając się kilku modelom samochodów osobowych, trudno nie zwrócić uwagi na wizualne różnice między nimi. Należy do nich nie tylko kolor karoserii, ale przede wszystkim kształt. Określa go właśnie rodzaj nadwozia samochodu – a w każdym razie jego ogólny zarys.

Rodzaje te można podzielić na kilka grup, na przykład według liczby brył: na jedno-, dwu- lub trzybryłowe. Kiedy maska i bagażnik są wyraźnie obniżone, a kontury auta sprawiają wrażenie zbudowanych z trzech różnych elementów (brył), mówimy o pojeździe trzybryłowym. Gdy obrysowanie tworzy niemalże prostokąt (jak np. w przypadku vanów), mamy do czynienia z jednobryłowym samochodem. Z kolei pojazdy, których bagażnik jest ścięty i wyraźnie obniżona jest tylko maska – są dwubryłowe.

Zobacz też:
Wypowiedzenie OC nabywcy – czy to konieczność?

Wracając do samych rodzajów nadwozia samochodu, do najbardziej popularnych zaliczamy:

 • hatchback,
 • liftback,
 • kombi,
 • sedan,
 • coupe,
 • kabriolet,
 • limuzyna,
 • pick-up,
 • minivan,
 • van,
 • SUV,
 • crossover.

Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne, które wpływają zarówno na wygląd, jak i komfort użytkowania samochodu – a także jego przeznaczenie. Warto krótko omówić każdy po kolei.

Hatchback

Ten typ nadwozia jest jednym ze zdecydowanie najczęściej pojawiających się na naszych drogach. Wyróżnia się pokrywą bagażnika pełniącą funkcję dodatkowych drzwi. Unosi się wraz z szybą, dzięki czemu użytkownik samochodu zyskuje łatwy dostęp do przestrzeni bagażowej i pasażerskiej. Co więcej, tylny rząd foteli może być składany, zwiększając tym samym powierzchnię bagażnika.

Hatchbacki występują w wersjach trójdrzwiowych (drzwi przednie prawe, przednie lewe i pokrywa bagażnika) oraz pięciodrzwiowych (drzwi przednie prawe, przednie lewe, tylne prawe, tylne lewe i pokrywa bagażnika). Mają zazwyczaj dwubryłowe nadwozie oraz opływowy kształt (linia dachu jest nieco obniżona, linia maski mocno obniżona). Do popularnych hatchbacków należą Ford Focus i Volkswagen Golf.

Liftback

To nadwozie samochodu bardzo często mylone jest z hatchbackiem. I nic dziwnego, ich konstrukcja jest bowiem bardzo podobna. Liftback różni się od poprzednika w zasadzie tylko większym skosem tylnych drzwi (pokrywy bagażnika). Popularnym przedstawicielem tego rodzaju nadwozia auta jest Seat Toledo I.

Kombi

Są nazywane samochodami rodzinnymi. Kombi to pojazdy, które wyróżniają się przedłużoną tylną częścią – najczęściej przestrzenią bagażową. Bardzo charakterystyczna w tym nadwoziu samochodu jest dodatkowa, trzecia szyba boczna. Należy do grupy nadwozi dwubryłowych.

Dodatkowym wsparciem dla przestrzeni na bagaż jest montaż we współczesnych samochodach tego rodzaju nadwozia auta relingu dachowego. Umożliwia on wyposażenie pojazdu w bagażnik dachowy do przewozu rowerów czy nart. Kombi są najczęściej pięciodrzwiowe (Volkswagen Passat, Ford Mondeo), zdarzają się jednak i modele trójdrzwiowe (Trabant Universal, Opel Kadett E).

Zobacz też:
Biegły rzeczoznawca samochodowy – kiedy i dlaczego warto zlecić mu wycenę szkody komunikacyjnej?

Sedan

Typ pojazdu trójbryłowego, dwu- lub czterodrzwiowego. W tym przypadku więc, w odróżnieniu od hatchbacka, pokrywa bagażnika nie otwiera się razem z szybą. I ta właśnie cecha należy do najbardziej charakterystycznych dla sedana. Jak wspomnieliśmy, ten typ nadwozia auta może występować w wersji dwudrzwiowej, co nie ogranicza jednak jego przestrzeni pasażerskiej (wciąż ma 4-6 miejsc siedzących). Klasycznym pojazdem tego rodzaju jest Audi A8 czy BMW 7.

Sedan występuje w dodatkowej wersji hardtop, którą wyróżnia brak słupków między oknami bocznymi i sztywnym dachem nakładanym (typu cabrio) lub stałym (na wzór cabrio). Do sedanów należą także limuzyny. Często cały ten typ nadwozia nazywany jest potocznie limuzyną.

Coupé

Nadwozie, którego nazwa oznacza (z języka francuskiego) „ucięty”. Takie też jest na pierwszy rzut oka – ma linię dachu opadającą ku tyłowi. Coupé to pojazdy dwudrzwiowe wyposażone w od 2 do 4 miejsc siedzących. Wygląd samochodów przywodzi na myśl modele sportowe – i nierzadko tak właśnie jest, jak np. w przypadku Porsche 911. Omawiane nadwozie może występować także w wersji cabrio (ze składanym dachem chowanym w bagażniku) i hardtop (ze sztywnym dachem nakładanym lub stałym).

Kabriolet

kabriolet

Cechą charakterystyczną kabrioletów (cabrio) jest odkryta kabina pasażerska. Pojazdy te mają miękki lub sztywny składany dach chowany do bagażnika, nie mają pionowych słupków i ram przy części dachowej (poza okolicami szyby czołowej). Najczęściej występują w wersji dwudrzwiowej. Popularnym kabrioletem jest na przykład BMW 3 cabrio. Do grupy kabrioletów należą także roadstery, niewielkie, sportowe samochodu z wydłużonym przodem i skróconym tyłem (Tesla Roadster).

Pick Up

Klasyka amerykańskiego kina, coraz częstszy gość na polskich drogach. Ten rodzaj nadwozia samochodu łączy w sobie cechy pojazdu osobowego, terenowego i dostawczego. Charakteryzuje się wyposażeniem w stałą otwartą skrzynię ładunkową znajdującą się w tylnej części (tuż za kabiną pasażerską). Skrzynię można zamknąć dedykowaną zabudową. 

Zobacz też:
Historia pojazdu z Niemiec – w końcu za darmo!

Kabina może występować w wersji pojedynczej (dwu- lub trzyosobowej, dwudrzwiowej), podwójnej (pięcio- lub sześcioosobowej, czterodrzwiowej) lub powiększonej (z ławką dla dodatkowych dwóch lub jednej osoby). Popularnym pick-upem jest Toyota Hilux.

Mini van i van (wan)

Te rodzaje nadwozia samochodu zebraliśmy razem ze względu na podobne cechy charakterystyczne. Jak wskazuje sama nazwa, minivan jest po prostu pomniejszoną wersją vana. Można także powiedzieć, że wizualnie bardziej przypomina samochodów osobowy; VAN przywodzi na myśl pojazd dostawczy. 

Oba typy to auta jedno- lub dwubryłowe. Do ich cech charakterystycznych należy podwyższone, przestronne nadwozie, duża przestrzeń bagażowa i zwiększona liczba miejsc siedzących (5-9 w przypadku minivanów, 1-4 rzędów po 2-4 siedzeń w przypadku vanów). Typowym mini jest Renault Scenic, a vanem – Ford Transit.

SUV i crossover

Te typy nadwozia auta także można spokojnie zestawić ze sobą. Co więcej, niejednokrotnie ciężko ocenić, do którego z nich należy dany samochód. Wyróżniają się mocno podwyższonym nadwoziem, wizualnie przypominając terenowe wersje kombi. 

W przypadku SUV-ów jest to poniekąd słuszne skojarzenie. Są one bowiem wyposażone w systemy wspomagające jazdę terenową oraz napęd 4×4. Crossovery występują najczęściej w wersji z napędem na przód. Typowym przedstawicielem tego rodzaju nadwozia jest Nissan Qashqai, a SUV-a – Subaru Forester.

Wybór typu nadwozia samochodów jest uzależniony przede wszystkim od przeznaczenia auta. Jeśli planujesz jazdę na trudniejszych terenach, zdecyduj się na SUV-a lub pick-upa. Firmy przewozowe lub bardzo duże rodziny docenią vany i minivany. Potrzebujesz sporej przestrzeni bagażowej? Docenisz crossovery i kombi. Jesteś miłośnikiem elegancji? Spodobają ci się sedany i nadwozia sportowe. A ci, którzy szukają ładnego, łatwego do zaparkowania samochodu, powinni zdecydować się na hatch- lub liftbacka.

Piotr Żandarowski

Zawodowo buduje drogi, mosty i tunele, jednak jego pasją jest jazda poza utwardzonymi szlakami. Zarówno w pełnym wymiarze, jak i w skali. W bagażniku zawsze ma największy zestaw kluczy i podręcznik „Sam naprawiam…”

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także

Wiadomości

Mieszkańcy Łodzi mogli dziś oglądać nietypowy wypadek. Kierowca pod wpływem alkoholu nie zapanował nad niezwykle mocnym silnikiem Ferrari 488 na śliskiej nawierzchni i rozbił...

Wiadomości

Kierowcom na ulicach dużych miast dosyć często puszczają nerwy. Przeważnie jednak kończy się to energicznym wciskaniem klaksonu, żywą gestykulacją czy używaniem słów powszechnie uważanych...

Wiadomości

W piątkowy poranek doszło do dramatycznego w skutkach wypadku, jaki miał miejsce na jednym z odcinków trasy S1. Niestety, zginęły w nim dwie osoby....

Wiadomości

Tym razem nie powiodła się próba bezczelnej kradzieży auta na myjni. Nagrania z monitoringu pokazują trzeźwość umysłu kobiety, która ani myślała oddawać auta bez...

Wiadomości

Euro NCAP sprawdził bezpieczeństwo nowej Dacii, Volkswagena oraz Skody. O ile niemieckie i czeskie auto dostały bardzo oceny, Dacia wypadła po prostu fatalnie. Nowe...

Wiadomości

Po Polsce jeździ coraz więcej samochodów. Wygląda na to, że z roku na rok nasz rynek motoryzacyjny staje się coraz bardziej potężny. Do Niemiec...

Wiadomości

Tragiczny wypadek na Dolnym Śląsku. Za zabicie pieszego kierowca może trafić do więzienia na długie lata. On jednak twierdzi, że to ofiara wtargnęła na...

Wiadomości

Niezwykle niebezpieczne zachowanie kierowców trzech ciężarówek zarejestrował jeden z kierowców pod Poznaniem. Wszystkie trzy pasy autostrady A2 były zablokowane przez sześć kilometrów

Wiadomości

Już w najbliższą sobotę odbędzie się pogrzeb zmarłego w ubiegłym tygodniu księcia Filipa. Trumnę z jego ciałem przewiezie specjalnie przygotowany model Land Rovera

Wiadomości

Kierowcy podróżujący jedną z włoskich autostrad w zeszłą sobotę musieli doznać szoku. Wprost na nich jechała... ciężarówka. Aż trudno uwierzyć, że nikt nie ucierpiał...

Zobacz także

Prawo

Kierowanie samochodem bez prawa jazdy może odnosić się do dwóch rodzajów sytuacji. Kierujący albo nie ma dokumentu przy sobie podczas prowadzenia samochodu, albo nie...

Porady

Jazda samochodem to czysta przyjemność. Warto, jednak żebyś pamiętał o tym, które podzespoły pojazdu są niezbędne dla jego funkcjonowania. To, co można znaleźć pod...

Porady

Mycie silnika samochodu jest prostsze, niż się wydaje. Potrzebujesz jedynie myjki ciśnieniowej lub zwykłego węża i odpowiedniego detergentu. Możesz też zdecydować się na oddanie...

Porady

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu nie może być mylone z wyrejestrowaniem samochodu. To czynność konieczna, jeżeli auto zmienia właściciela. Możesz zrobić to osobiście albo przez...

Porady

Niska transparentność rynku pojazdów używanych to wciąż problem, o którym wie niewiele potencjalnych klientów aut. Zrozumienie patologicznych sytuacji i schematów rządzących nadal tą szczególną...

Prawo jazdy

Chcesz poczuć wiatr we włosach i adrenalinę szybciej krążącą w żyłach? Marzysz o jeździe na własnym motocyklu? Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, żeby prowadzić...

Porady

Zakup auta poprzedzony jest wieloma rozważaniami co do marki i modelu pojazdu, jego wielkości, a później poszukiwaniami odpowiedniej oferty sprzedaży nowego lub używanego auta....

Prawo

Przekraczanie prędkości, wymuszanie pierwszeństwa, brak zapiętych pasów czy zapalonych świateł w samochodzie – to typowe wykroczenia, jakie popełniają kierowcy. Za poszczególne akty łamania przepisów...