Ile kosztuje Tesla i jakie są koszty jej ładowania? Sporo zależy oczywiście od konkretnego modelu pojazdu, który cię interesuje, ale też od sposobu ładowania. Oczywiście najtańsze są te, które uzupełniają poziom naładowania akumulatorów najwolniej, chyba że jesteś posiadaczem Tesli wyprodukowanej przed 2017 rokiem i korzystasz z Superchargerów. Wtedy nie musisz za nie nic płacić. Dowiedz się, jakie samochody Tesla (logo z fantazyjnym “T”) trafią do Polski i sprawdź, jak rozpoczęła się produkcja modeli Tesli oraz czego możesz spodziewać się w przyszłości.

Samochody Tesla, czyli historia całkiem współczesna

Każdy, kto interesuje się motoryzacją, chociaż odrobinę wie, że prototypy aut często mają futurystyczne kształty. Do takich należy model Cybertruck, który niedawno wyjechał na ulice Manhattanu. Według doniesień jest już gotowy do fazy produkcyjnej i ma chęć zadomowić się w potężnym amerykańskim rynku pickupów. Dotrze również do Polski, co ma nastąpić w 2023 roku. Obecnie Elon Musk Tesla to połączenie niemal nierozerwalne tak, jak Bill Gates i Microsoft oraz nieżyjący już Steve Jobs i Apple.

Tesla Roadster – przeszłość i przyszłość pierwszego modelu

A wszystko zaczęło się w 2003 roku, kiedy to rozpoczęto prace nad wdrożeniem produkcji aut elektrycznych przez to amerykańskie przedsiębiorstwo. Samochody Tesla zaczęły pojawiać się na rynku w 2008 roku, kiedy to premierę miało pierwsze auto koncernu, czyli Roadster. Obecnie ten model nie jest już oferowany, można go jednak kupić na rynku wtórnym. W planach natomiast jest wypuszczenie na rynek drugiej generacji tego modelu z napędem rakietowym. Tak, to nie jest żart.

Ile kosztuje Tesla, czyli ceny oferowanych w Polsce modeli

W Polsce auta elektryczne i hybrydowe są coraz bardziej popularne. Mimo że infrastruktura ładowania takich pojazdów jest jeszcze raczkująca, to liczba ładowarek jest coraz liczniejsza. Pewną część pojazdów elektrycznych stanowią modele Tesla, które coraz śmielej wdzierają się na rynek aut. Obecnie na polskim rynku można kupić 3 odmiany:

●       model S;

●       model 3;

●       model X.

Tesla Model S

Elektryczny sedan klasy premium, który na rynku zadebiutował w 2012 roku. Chociaż użytkownicy nieraz narzekają na nie do końca idealne spasowanie elementów wnętrza, to jednak w ogólnej ocenie jest to auto zapewniające przyjemne podróżowanie i świetne osiągi. Model S oferowany jest w trzech różnych wersjach, które obejmują pakiety silnikowe, natomiast każda z nich we wnętrzu posiada standard wyposażenia Premium Upgrades. Ile kosztuje Tesla S? Oto zestawienie jednostek i ceny poszczególnych wersji:

●       Long Range Plus – zasięg 652 km, a także przyspieszenie do 100 km/h na poziomie 3,8 sekundy. Cena to 374 490 złotych;

●       Performance – zasięg 639 km, 2,5 do setki i 448 490 złotych;

●       Plaid – zasięg ponad 840 km, rewelacyjne 2,1 sekundy do setki i ponad 614 tysięcy złotych.

Tesla Model 3

Najtańszy z oferowanych egzemplarzy oferowany jest (podobnie jak model S) w 3 konfiguracjach:

●       Standard Range Plus – zasięg 430 km i 5,6 sekundy do setki. Taka przyjemność kosztuje praktycznie 200 000 złotych;

●       Long Range – 580 km zasięgu i 4,4 sekundy do pierwszej setki. Cena – 239 990 złotych;

●       Performance – nieco mniejszy zasięg, czyli 567 km, lecz lepsze przyspieszenie – 3,3 sekundy do setki. Cena wynosi 264 990 złotych.

W tym modelu dwie najdroższe wersje pojazdu oferowane są w wyposażeniu Premium.

Tesla Model X

Crossover produkowany przez amerykańską firmę Tesla od 2016 roku. Dostępny w dwóch wariantach:

●       Long Range Plus – 561 km zasięgu i 4,6 do setki. Cena to 412 490 złotych.

●       Performance – zasięg to 548 km na jednym ładowaniu i 2,8 sek do setki. Cena za tę wersję to 487 490 złotych.

Ile kosztuje ładowanie Tesli „do pełna”?

Tak jak już pisaliśmy wcześniej, najlepiej mają posiadacze Tesli sprzed 2017 roku. Oni mogą bowiem korzystać z Superchargerów za darmo. Nie ma to jednak większego znaczenia dla Polaków, ponieważ infrastruktura Tesli w Polsce nadal raczkuje. Dlatego pozostaje ładowanie w warunkach domowych np. przy pomocy wallboxów lub ładowarek zlokalizowanych w różnych punktach miast i tras.

Ile kosztuje naładowanie Tesli 3?

Obecnie cena prądu w taryfie G-11 to 0,63 zł/1kWh. Oznacza to, że naładowanie Tesli 3 z baterią 78 kWh oznacza koszt 49,14 złotych. Tak więc przejechanie 100 kilometrów będzie oznaczało wydatek rzędu nieco ponad 14 złotych. A ile ładuje się Tesla 3? W domowych warunkach trwa całą noc. Jednak zmieniając system ładowania na jedną z popularniejszych w Polsce sieci Ionity, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 3,5 zł/kWh! Cena spada, jeśli podpiszesz umowę z firmą, ale koszt nie będzie diametralnie niższy.

Tesla – opinie na temat samochodów

Sprzedaż modeli Tesli przekroczyła niedawno milion na całym świecie. Klienci ufają tej marce i w sieci można znaleźć mnóstwo materiałów dotyczących eksploatacji aut od Elona Muska. Trzeba jednak powiedzieć wprost, że jeśli nie masz w pobliżu darmowego źródła prądu lub osobistej ładowarki przydomowej, użytkowanie tego pojazdu nie będzie zbyt opłacalne. Przynajmniej na razie.

Tesla jest w Polsce melodią przyszłości ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury dla samochodów elektrycznych, a do takich można zaliczyć Teslę. Bateria musi być przecież naładowana, a nie jest to mały koszt i napełnienie źródła mocy auta zajmuje również sporo czasu. Wydaje się jednak, że warto dowiedzieć się o Tesli więcej, ponieważ powinna zagościć ona na naszych drogach, prędzej czy później.

Archiwum: maj 2021