Ekologia jest coraz ważniejsza i zwraca się na nią naprawdę dużą uwagę. Dlatego wiele osób zaczyna zadawać sobie pytanie, czy lepszy jest samochód elektryczny, czy hybrydowy. Który samochód wybrać, aby móc w pełni cieszyć się ekologicznym, ale także wygodnym pojazdem? Odpowiedź na pytanie „hybryda czy elektryk?” wcale nie jest łatwa. 

Auto hybrydowe czy elektryczne? Różnica tkwi w silniku

Zastanawiasz się, czy wybrać samochód elektryczny, czy hybrydowy? Na początku powinieneś poznać różnice między nimi. Ten pierwszy typ pojazdu w ogóle nie wykorzystuje paliwa takiego jak gaz czy benzyna. Posiada akumulator i jest zasilany wyłącznie prądem.

Z kolei pojazdy hybrydowe mogą być zasilane zarówno prądem, jak i benzyną czy gazem, Na rynku znajdziesz takie, które są zasilane prądem tylko w chwili ruszania, lub takie, które można przełączać na prąd albo inne źródło zasilania. Jakie są inne za i przeciw w przypadku samochodów hybrydowych i elektrycznych?

Samochód hybrydowy a elektryczny – przede wszystkim chodzi o zasięg!

Jeśli porównujesz oba rodzaje samochodów, bez wątpienia zwrócisz uwagę przede wszystkim na ich zasięg. To szczególnie istotne, jeśli często wyjeżdżasz w dłuższe trasy. Hybryda ma zdecydowanie mniej ograniczeń. Takie samochody możesz po prostu zatankować i jechać dalej, nawet jeśli trasa liczy sobie tysiące kilometrów. Z elektrykiem nie jest tak łatwo. Gdy przejedziesz określoną przez producenta odległość, musisz go naładować, a to zajmuje więcej czasu niż tankowanie. 

W warunkach domowych trwa ono 6–10 godzin, zależnie od pojemności baterii. Na szczęście dostępnych jest coraz więcej stacji szybkiego ładowania. Dzięki nim pojazd będzie gotowy do dalszej jazdy po kilkudziesięciu minutach. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy w okolicy, w której często się poruszasz, znajduje się wiele miejsc, które oferują tego typu stacje.

Samochód hybrydowy czy elektryczny – który taniej się naprawia?

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym, czy w Twoim przypadku lepiej sprawdzi się  samochód hybrydowy, koniecznie zwróć uwagę na koszty naprawy. Niezależnie od tego, który typ pojazdu wybierzesz, musisz wziąć pod uwagę, że ich naprawa może być droższa niż w przypadku zwykłych samochodów. 

Samochodami hybrydowymi i elektrycznymi zajmuje się mniej warsztatów, dlatego będziesz musiał szukać specjalisty. Ponadto często są to stosunkowo nowe pojazdy, co oznacza, że nie znajdziesz zamienników części. Jeśli zależy ci na zminimalizowaniu kosztów napraw, prawdopodobnie jednak lepszym wyborem będzie silnik hybrydowy.

Sprawdź, ile zapłacisz za dojazd

Niezależnie od tego, jakie auto masz zamiar kupić, zawsze zwracaj uwagę na ekonomię eksploatacji. To nic innego jak to, ile będzie kosztować przejechanie określonej trasy danym modelem. Zawsze sprawdzaj, ile pali hybryda i ile będzie kosztowało cię naładowanie elektryka. Zazwyczaj właśnie druga opcja jest znacznie tańsza. Eksploatacja samochodu elektrycznego może być nawet kilka razy tańsza niż w przypadku klasycznych samochodów! Nic dziwnego, że pojazdy elektryczne są wybierane coraz częściej. 

Samochód elektryczny czy hybrydowy – które auto Ci się lepiej sprawdzi?

Samochód elektryczny to dobry wybór dla osób, które poruszają się po mieście i na krótkich dystansach. Nieco inaczej ma się sprawa z pojazdami hybrydowymi. To lepsza opcja, jeśli zależy ci na ekologii i ekonomii, ale jednocześnie często ruszasz w dłuższe trasy.

Zarówno hybryda, jak i samochód elektryczny mają swoje wady i zalety. Dokonując wyboru, sprawdź, jaki zasięg ma dany model pojazdu zasilanego prądem oraz jak dokładnie zasilana jest wybrana przez Ciebie hybryda. Dzięki temu łatwiej podejmiesz świadomą decyzję, jeśli chodzi o zakup nowego, ekologicznego samochodu!

Archiwum: luty 2022