Coraz popularniejsze na rynku są samochody hybrydowe. Ranking takich aut jest pomocny dla coraz większej liczby kierowców. Hybrydy zapracowały na miano bardzo trwałych i niezwykle ekonomicznych pojazdów. Dlatego nie tylko nowe auta plug-in, lecz również auta z rynku wtórnego są chętnie poszukiwane na różnych portalach z ogłoszeniami. Które z nich warto wybrać? Sprawdź, jakie auto hybrydowe będzie odpowiednie dla ciebie!

Najlepsze samochody hybrydowe – dlaczego tak popularne?

Przy wyborze aut ogromną rolę odgrywa niezawodność. Swego czasu świetną opinią cieszyły się auta z silnikiem Diesla, które spalały dodatkowo niewiele paliwa w stosunku do benzyniaków. Obecnie ich poziom skomplikowania daleko przekroczył silniki o zapłonie iskrowym, co generuje spore koszty przy ewentualnych usterkach. Dlatego niektórzy kierowcy sięgają po samochody hybrydowe. Ranking jest więc często poszukiwany, aby mogli wybierać spośród najbardziej niezawodnych modeli. 

W czym tkwi źródło popularności hybryd?

Ich fenomen polega nie tylko na wyjątkowej oszczędności. Spalają one sporo mniej benzyny niż inne auta na rynku. Wyniki na poziomie 3-4 litrów są bardzo często osiągane przez kierowców takich pojazdów. Ich silniki są niewysilone, pozbawione rozruszników, turbosprężarek, kół dwumasowych i innych drogich w naprawach elementów. Niektóre pracują w wyjątkowo oszczędnym cyklu Atkinsona, co dodatkowo sprzyja niskiej awaryjności. Dlatego nikogo nie dziwi, że sporo taksówek to dzisiaj właśnie hybrydy.

Najlepsze auta hybrydowe – rodzaje napędów

Zanim przejdziemy do zestawienia najciekawszych propozycji, warto przyjrzeć się konstrukcjom napędów samochodów hybrydowych. Ranking ich niezawodności, który stworzyliśmy, zawiera różne typy napędów uznawane za hybrydowe. Zaliczają się do nich:

  • HEV – to najbardziej rozpowszechniony typ hybrydowego napędu. Składa się z silnika spalinowego i elektrycznego, które mogą działać jednocześnie. Nie ma tu możliwości doładowania ze źródeł zewnętrznych, takich jak gniazdko elektryczne. HEV ładuje swoje ogniwa przy udziale silnika spalinowego, podczas wytracania prędkości i hamowania.
  • mHEV – tzw. miękka hybryda wspomaga głównie działanie urządzeń pokładowych. Łączy w sobie rozrusznik i alternator. Silnik elektryczny nie jest w stanie samodzielnie napędzać pojazdu, co sprawia, że zwiększa się poziom spalanego paliwa. Jednak mHEV gromadzi energię i wykorzystuje ją do działania różnych systemów elektronicznych, dzięki czemu zmniejsza koszty eksploatacji.
  • PHEV (plug-in) – również bardzo popularne rozwiązanie na rynku aut hybrydowych. Często zasięg na samym tylko silniku elektrycznym przekracza 50 kilometrów. To pozwala na pokonywanie trasy w mieście jedynie na alternatywnym napędzie. Hybrydy plug-in można ładować z gniazdka.

Ranking samochodów hybrydowych – najlepsze auta

Poniżej zestawiamy dla ciebie najciekawsze propozycje samochodów hybrydowych. Ranking otwierają modele Toyoty, która na rynku hybryd jest bardzo ważnym graczem. Warto jednak sprawdzić też auta Kia i BMW. Zaczynamy!

Toyota Prius

Trudno skomponować ranking samochodów hybrydowych bez pioniera tego rynku. Model Prius zadebiutował w 1997 roku w Japonii, a szerszemu gronu ukazał się w 2000 roku, stwarzając wokół siebie niemałe zamieszanie. To wyjątkowo popularne auto, o czym świadczy fakt, że obecnie trwa produkcja już 4. generacji modeli. W najnowszej wersji HEV kryje ona spalinową jednostkę napędową połączoną z silnikiem elektrycznym o łącznej mocy 122 KM. Aby pokusić się o Priusa z salonu, trzeba wyłożyć przynajmniej 120 tysięcy złotych.

Toyota Auris

Auta Toyoty to nie tylko modele Prius. Jeśli chodzi o samochody hybrydowe, ranking uwzględnia też Toyotę Auris. Świetnie sprawdza się w mieście, jak każda hybryda z niższych segmentów. W wersji 5-drzwiowej oferowana była z napędem hybrydowym o łącznej mocy 136 KM. Użytkownicy podkreślają wyjątkowo dobrze wykończone wnętrze i sporą przyjemność z jazdy. Ta jednak spada proporcjonalnie do wzrostu prędkości. Nie ma w tym żadnej tajemnicy, że samochody hybrydowe najlepiej sprawdzają się w mieście. Im większe korki, tym większa oszczędność. Przy prędkościach autostradowych widać niedostatki mocy jednostki spalinowej. Niektórzy chętnie dołączają do tego auta również gaz, co jeszcze bardziej poprawia ekonomię. Używany Auris z 2016 roku to koszt mniej więcej 50-70 tysięcy złotych.

Kia Niro

Typowy crossover, który szybko stał się jednym z popularniejszych modeli hybrydowych w Polsce. W odmianie po faceliftingu wykorzystuje silnik 1.6 GDI Hybrid o łącznej mocy 141 KM. Niektórzy narzekają na widoczną w stylistyce nudę, ale w tej cenie nie można mieć wszystkiego. A mowa o kwocie 98 tysięcy złotych. W zasadzie szybko robi się z tego 99 tysięcy, bo raczej każdy będzie chciał mieć też na wyposażeniu autoalarm. W opinii kierowców jest to oszczędne i praktyczne auto, ale nie tylko. Jest również bardzo dobre pod względem właściwości jezdnych. Jeśli chodzi o samochody hybrydowe, ranking się jeszcze nie kończy. Czas na małe auta!

Małe auto hybrydowe – ciekawe propozycje

Hybrydy to nie tylko modele kompaktowe, lecz również mniejsze miejskie egzemplarze. Jakie małe auta hybrydowe są warte uwagi?

BMW i3

Absolutny mieszczuch, który urzekł niejednego fana miejskiej motoryzacji. Nie chodzi przy tym jedynie o napęd o łącznej mocy wynoszącej 183 KM. Inne samochody hybrydowe z rankingu nie mają też tak świetnie wykończonego i zaprojektowanego wnętrza, jak ten model. Z jednej strony nie ma tu mnóstwa ekranów, a z drugiej jest niesamowicie nowocześnie. Inżynierom i projektantom udało się stworzyć przy tym auto o niesamowitym kształcie, świetne w mieście, niesamowicie szybko przyspieszające. Do tego zasięg to 210 km! Trzeba tylko za nie odpowiednio zapłacić. Mamy do czynienia z BMW, więc „odpowiednio” oznacza 165 tys. zł.

Toyota Yaris

Ktoś mógłby powiedzieć, że uparliśmy się się na Toyotę i przestawiamy wiele jej samochodów hybrydowych. Ranking oczywiście nie jest przez Japończyków sponsorowany. Toyota po prostu świetnie radzi sobie na polu aut hybrydowych. W tym przypadku IV wersja wyposażona została w silnik o pojemności 1,5 litra i łącznej mocy 116 KM. To wystarczająco dużo, by napędzać to niewielkie japońskie auto. Świetnie sprawdzi się głównie w miejskich warunkach. Odnajduje się podczas pokonywania wąskich zakorkowanych ulic, nie spalając przy tym ani grama paliwa. Cena również jest kusząca i wynosi 81 tys. zł.

Jakie auto hybrydowe wybrać dla siebie?

W zasadzie taki pojazd wybiera się tak, jak każdy inny – pod kątem właściwości jezdnych, osiągów, miejsca w środku czy spalania. Z tą różnicą, że niektórzy mają możliwość ładowania auta w przydomowym garażu, a inni – nie. Dlatego nasz ranking najlepszych aut hybrydowych obejmował nie tylko tradycyjne HEV’y, lecz również napędy plug-in.

Poznałeś kilka niezawodnych samochodów hybrydowych. Ranking przedstawia auta naprawdę nieprzeciętne, dlatego nie musisz zrażać się ceną. Czasem warto postawić właśnie na hybrydę. Jeśli masz taki zamiar, szukaj przede wszystkim tych modeli!

Archiwum: sierpień 2021