Jako miłośnik motoryzacji na pewno jesteś zaintrygowany autami na prąd. Niestety, są one dość drogie. Jednak korzystanie z nich pozwala na ograniczanie emisji zanieczyszczeń, dlatego rząd oferuje dopłaty do samochodów elektrycznych. Ile mogą wynosić? Sprawdź, dlaczego warto o nie wnioskować i zmienić pojazd na elektryczny! To pozwoli ci zaoszczędzić naprawdę sporo!

Dopłaty do aut elektrycznych – czemu warto o nich myśleć?

Ponieważ te pojazdy dopiero wchodzą na rynek, dopłaty do aut elektrycznych sprawią, że nawet przeciętna osoba będzie mogła sobie na nie pozwolić. A warto się nad nimi zastanowić! Takie samochody nie tworzą zanieczyszczeń w trakcie użytkowania i są neutralne dla środowiska. Poza tym są ciche, wygodne w użytkowaniu i zdecydowanie tańsze w użytkowaniu, niż modele z silnikiem Diesla czy na benzynę. 

Dofinansowanie na samochód elektryczny nie jest ci potrzebne?

Dofinansowanie auta elektrycznego to coś, z czego warto skorzystać. Nawet jeśli wydaje Ci się, że samochód tego typu nie jest dla Ciebie, po prostu musisz pochylić się nad tym rozwiązaniem. Współczesne samochody elektryczne wymagają ładowania co 150–500 km, a zasięg wciąż rośnie. Niestety, takie pojazdy są wciąż dość drogie. To dlatego dopłaty do samochodów elektrycznych mogą znacznie odciążyć Twój portfel.

Dotacja na samochód elektryczny – skąd ją wziąć?

Dotacje na samochód elektryczny nie są trudne do zdobycia. Obecnie warto zwrócić uwagę na program „Mój elektryk”, który działa od lipca 2021 roku. Powstał właśnie po to, aby przeciętna osoba mogła zdobyć ekologiczne, bezpieczne dla środowiska auto. 

Programem są objęte osoby, które planują zakup pojazdu elektrycznego z kategorii M1, czyli takiego, którego koszt nie przekracza 221 tys. zł brutto. W przypadku tego programu nie liczy się to, czy bierzesz kredyt, czy planujesz zakup gotówką. Dofinansowanie zostanie ci wypłacone po zakupie auta, jako refundacja poniesionych już kosztów. 

Dotyczy to oczywiście osób fizycznych, ponieważ programem objęte są również auta z kategorii N1, L1-e-L7e. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mają w tym przypadku zdecydowanie łatwiej, ponieważ ograniczenia ich nie dotyczą. W końcu więcej dzieci oznacza konieczność zakupu większego, a więc i droższego pojazdu. 

Dofinansowanie samochodów elektrycznych używanych

Warto jednak pamiętać, że dofinansowanie samochodów elektrycznych obejmuje przede wszystkim nowe pojazdy. Dotyczy to również wspomnianego już programu. Zwróć uwagę na to, że wcale nie musi być to pojazd prosto z salonu! Jeśli wybrany przez ciebie egzemplarz jest zarejestrowany na dealera albo firmę leasingową, ale nie przejechał więcej niż 50 km, to wciąż możesz złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu. 

Dopłaty do samochodów elektrycznych można zdobyć łatwiej, niż myślisz. Musisz jednak pamiętać o tym, że składając wniosek, nie możesz kłamać. W innym przypadku prawdopodobnie zostanie to zweryfikowane, a Ty zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności.

Jaka jest kolejność rozpatrywania wniosków?

Budżet programu jest ograniczony. Z tego powodu nie każdy złożony wniosek zostanie zrealizowany. Jeśli właśnie zakupiłeś auto, jak najszybciej złóż wniosek. O tym, czy fundusze zostaną ci przyznane, decyduje nie data zakupu pojazdu, a termin wysłania wniosku. 

Dopłata do samochodów elektrycznych – ile wyniesie dla przedsiębiorcy?

Dopłata do samochodów elektrycznych dla przedsiębiorców w ramach tego programu jest stała i zależna od tego, jaką liczbę przejechanych kilometrów w ciągu roku zadeklaruje osoba składająca wniosek. Jeśli obiecasz, że w ciągu roku przejedziesz do 15 tys. km, zdobędziesz 18 750 zł dofinansowania. Jeśli przejedziesz ponad 30 tys. km w ciągu 2 lat od zdobycia pojazdu, możesz dostać nawet 27 tys. zwrotu. Pamiętaj, że te dane mogą być weryfikowane w przyszłości. 

Gdzie należy złożyć wniosek o dofinansowanie?

Dzięki współczesnej technologii nie musisz wcale wybierać się do urzędu, aby zdobyć dofinansowanie! Wniosek do programu „Mój elektryk” można składać wyłącznie online. Skorzystaj z generatora Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Aby złożyć wniosek, musisz posiadać profil elektroniczny lub Profil Zaufany. Ten drugi stworzysz poprzez swoje konto bankowe lub udanie się do najbliższego urzędu. 

Dopłaty do samochodów elektrycznych – ile może kosztować pojazd?

Starasz się o dopłatę do samochodów elektrycznych? Pamiętaj, że musisz kupić pojazd z kategorii M1. 

Zakup samochodu elektrycznego to nie lada wydatek. Dlatego warto zainteresować się dofinansowaniami. Zobaczysz, że to pozwoli Ci na odciążenie portfela i wybranie dokładnie takiego pojazdu, o jakim marzysz.

Archiwum: luty 2022