Jaka jest cena samochodu elektrycznego? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników motoryzacji i ekologii. Ile kosztuje zakup, a ile utrzymanie takiego pojazdu? Obecnie to prawdopodobnie najtańszy sposób poruszania się za pomocą czterech kółek. Ale przecież najpierw trzeba takie tanie auto elektryczne kupić. Jego zakup uchodzi za większy wydatek, niż w przypadku innych pojazdów. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, że ceny samochodów elektrycznych pozytywnie cię zaskoczą.

Samochody elektryczne – ceny wyższe od innych aut?

Pojazdy zasilane w typowy sposób można kupić naprawdę tanio. Auta miejskie o słabych silnikach i podstawowym wyposażeniu kupisz już za ok. 40–60 tys. złotych. I mowa tu o nowych pojazdach! Niestety, w tym przedziale cenowym tanie auto elektryczne jest po prostu niedostępne, ponieważ koszty produkcji tych pojazdów są dużo wyższe. Takie samochody kupisz za ponad 70 tys. złotych, a w większości przypadków musisz liczyć się z wydatkiem wynoszącym powyżej 100 tys. zł. Wybór powinien zależeć od twoich osobistych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że ceny samochodów elektrycznych znacznie wpływają na ich jakość.

Tanie auto elektryczne – z czym wiąże się niska cena?

Zastanawiasz się, ile mogą kosztować użytkowe samochody elektryczne? Te najtańsze to modele o bardzo słabych silnikach i niskich zasięgach. Dlatego jazda nimi może być mniej komfortowa, niż w przypadku tańszych pojazdów zasilanych na benzynę czy gaz. Jednocześnie na dłuższą metę taki zakup może sprawić, że zaoszczędzisz sporo pieniędzy. W końcu koszty poruszania się nimi są zwykle kilkukrotnie niższe, a to oznacza, że jeśli jeździsz codziennie do pracy, to pieniądze szybko zaczną ci się zwracać. Mocny silnik w takiej sytuacji też nie jest czymś potrzebnym, bo poruszając się po mieście, jazda powyżej 50 km/h i tak jest niezgodna z prawem.

Ile kosztuje samochód elektrycznym z zasięgiem 500 km?

Większy zasięg samochodu elektrycznego oznacza większe możliwości, dlatego producenci robią wszystko, aby go stopniowo wydłużać. Niestety, to wiąże się z koniecznością wykorzystania wyższej jakości komponentów. Dlatego o ile pojazd, który może pokonać 100–250 km kupisz dość tanio, to nie można tego powiedzieć o modelach, których zasięg przekracza 500 km. Ile kosztuje samochód elektryczny, którego zasięg przekracza tę barierę? Tesla Model X Long Range, z zasięgiem wynoszącym 548 km kosztuje obecnie prawie 490 tys. złotych. Z kolei za model tej samej marki, S Long Range, przekraczający 600 tys. km, zapłacisz ok. 350 tys. złotych.

Samochody elektryczne – ceny obniżone o dofinansowanie

Warto zwrócić uwagę na to, że mimo wyższych cen pojazdów elektrycznych, to właśnie na te auta możesz zdobyć dofinansowanie. Warunkiem jest zaświadczenie, że w ciągu roku lub dwóch przejedziesz określoną liczbę kilometrów i kupisz nowy samochód (może być od dealera, ale musi mieć przejechane mniej niż 50 km), aby dostać zwrot wynoszący nawet ponad 20 tys. złotych. Należy jednak zauważyć, że kupowany pojazd musi znajdować się w określonej (niezbyt wysokiej) półce cenowej. Ponadto posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na wyższy zwrot oraz mogą wydać więcej na sam pojazd. W końcu większa rodzina oznacza konieczność zakupu większego auta!

Czy samochody elektryczne są wygodne?

Cena pojazdu to jedno, ale czy ten zakup opłaca się pod względem komfortu użytkowania? To zależy od tego, czego oczekujesz od takiego auta. Jeśli regularnie wyjeżdżasz w trasę wynoszącą kilkaset kilometrów, to prawdopodobnie nie jest to w tej chwili wybór dla ciebie. Jednak auta elektryczne świetnie nadają się jako pojazdy do poruszania się po mieście, ponieważ są tanie i ciche, a więc wygodniejsze w użytkowaniu. Ponadto na coraz większej liczbie stacji benzynowych znajdziesz punkty szybkiego ładowania pojazdu, które pozwolą ci go w pełni naładować już w ciągu 30–50 minut. To naprawdę nie jest długo, zważając na to, że ładowanie takiego auta z użyciem gniazdka elektrycznego może zająć nawet 6–10 godzin. 

Ceny samochodów elektrycznych faktycznie są wyższe, a ich zasięg sprawia, że nie sprawdzą się w każdym przypadku. Jednak to właśnie one są najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Dlatego jeśli chcesz zadbać o przyrodę i nie jesteś w stanie dojeżdżać do pracy rowerem lub komunikacją miejską, koniecznie zastanów się nad takim rozwiązaniem!

Archiwum: luty 2022